HID 50 Watt

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 18/11/2009 3:40 μμ.

Ασε τις φωτογραφίες και δώσε το λινκ να παραγγείλουμεεεεεεεεεεεε

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 18/11/2009 5:42 μμ.

Τα φώτα αγοράστηκαν εκτος ebay επειδή ήθελα να 55watt 6000k kai apo 1xH7 , 1xH9 κατευθείαν μέσο paypal.
απεστάλησαν τα χρήματα στον benjamin σαν goods μαζι με τις οδηγείες για το τι ακριβως ζητούσα να μου στείλει

το Link είναι : http://cgi.ebay.de/Xenon-HID-conversion ... 1e58f157b4

και ο χρήστης του ebay είναι ο : b3nj4min4174

αψογος και γρήγορος ποιότικη κατασκευή ολα μια χαρα πάρτε άφοβα γνώμη μου
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: ATN PANOS στις 18/11/2009 8:15 μμ.

μιας και ασχολουμε χρονια με τα xenon
θα ηθελα να πω μερικα πραγματα

φυσικα δεν χρειαζετε να πουμε οτι ολα αυτα τα κιτ
ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων κινεζικης προελευσης

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,το κιτ που εβαλε ο tamis,
δεν πιστευω να ειναι 55watt,οπως ισχυριζεται ο κυριος που του το πουλησε
ειδικα σε αυτην την τιμη.
το πιο πιθανον ειναι το καλωδιο να εχει μια ωμικη αντισταση,και ετσι να γινεται 55watt.
αν ηταν πραγματι 50 watt,θα εκανε και σε αυτοκινητα/μηχανες που εχουν CAN-BUS .

το κυριοτερο ομως με τα xenon κιτ ειναι οτι δεν ειναι κατασκευασμενα
για φαναρια/κατοπτρα/projector,που χρησημοποιουν τα μηχανακια μας.
αποτελεσμα αυτου,το φως να κανει τρομερες διαθλασεις,και να καταντα ορισμενες φορες επικυνδυνο
για τους οδηγους που ειναι απεναντι μας κυριως!!

φυσικα να πω αλλη μια φορα οτι ειναι παρανομα τα xenon

προσοχη λοιπον σε οσουν τα τοποθετουν στα μηχανακια/αυτοκινητα
να ρυθμιζουν οσο γινεται πιο χαμηλα την σταθμη,ωστε να ενοχλουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

επισης πρεπει να φροντιζουν να διατηρουν το φαναρι καθαρο,ωστε να μειονουν την διαθλαση
που δημιουργει η βρωμα/σκονη που συνανταμε σε καθε φαναρι υστερα απο μια συντομη βολτα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 18/11/2009 9:15 μμ.

Λοιπόν επειδη Πάνο δεν είσαι ο μόνος που ασχολείται με HID και γενικά με την ηλεκτρολογία και επειδή δεν το είδες από κοντά το προιόν κράτα μικρό καλαθι...

πρώτον δεν είναι με ωμική αντίσταση... ο λόγος? απλός μαζί με την συσκευασία παρέχεται και ο ειδικός αντάπτορας-επέκταση για τα αυτοκίνητα που βγάζουν βλάβη (mercendes πχ)
δεύτερον ο τύπος είναι Αγγλος... δεν είναι Ελληνάρα - απατεωνάρα....
τρίτον δεν ρισκάρουν να κάνουν μαλακίες στο ebay διότι όπως φαντάζομαι γνωρίζεις εκεί έχει να κάνει με το rating και την βαθμολογία του αγοραστή... ο τυπος εχει 100% θετικές κριτικές... και δεν ειναι αδαεις ολοι οσοι αγοραζουν HID κιτακια...
τέταρτον ολο το πακέτο παντού γραφει 55watt και τα ballast 55 λενε... και το ηλεκτρολογικό σχέδιο για όσους ξέρουν να το διαβάζουν σου λέει οτι είναι 55watt και ΔΕΝ δείχνει καμία ωμική αντίσταση...
πέμπτον επειδή φίλοι μου μεσα στο συνεργείο της ''..........'' που είναι ηλεκτρολόγοι βάζουν ΤΕΤΟΙΑ κιτακια στα ''...........'' όταν καίγεται η εργοστασιακη μονάδα και τα χρεώνουν 400-500 ευρώ με κόστος αγοράς για αυτούς 40 ευρώ... έλα πές μου ποιος είναι ο μαλακας της υπόθεσης όταν σκάσει τόσα φραγκα και νομίζει ότι έχει πάρει φώτα εργοστασιακα...
έκτον κάτι λες οτι δεν είναι κατασκευασμένα για φωτιστικά σώματατα που εχουν τα μηχανακια μας... καλα ξέρεις τι λες? προτζέκτορες φοράνε τα 1050 Tiger οχι κάτοπτρα... δηλαδη αυτά που προβλέπει η νομοθεσία... αμα δε ξέρεις τι φοράς ή τι να σου πω...
εβδομόν τυφλώνουν λες τα ξένον? ΠΛΑΚΑΑΑΑ ΜΑΣΣ ΚΑΝΕΙΣ? ΟΤΙ ΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΤΥΦΛΩΝΕΙ. και στις μηχανες που με τον "τζόγο" που έχουν οι αναρτησεις κατα την επιταχυνση και την επιβραδυνση δεν μπορουν να ρυθμιστουν σωστα με εξαίρεση τις μηχανες bmw που δεν έχουν το συμβατικο σύστημα αναρτήσεων...
ογδοων όσο αφορά στην διάθλαση είναι το ΜΟΝΟ που θα συμφωνήσω μαζί σου και έτσι είναι αλλα συγνώμη ποιος νοημον μηχανόβιος πάει βόλτα με λερωμενα τα φώτα? ξερεις πολλους που πανε βολτα αυτοκτονίας? 1 βδομαδα απλυτη είναι η μηχανη και δεν έχει ιχνος βρωμιας πανω... μονο πτωματα απο μηγακια...

ΤΕΛΟΣ...
White Tiger on the road...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 18/11/2009 9:25 μμ.

Τέλος? Γιατί ρε φίλε, επειδή έτσι βολεύεσαι?

Τα προτζέκτορς σου δεν ειναι φτιαγμένα για ξένον γιατί πρώτον δεν εχουν το ίδιο σημείο εστίασης με τις συμβατικές λάμπες (με αποτέλεσμα να διαχέεται λάθος το φώς) και δεύτερον δεν εχουν αυτορυθμιζόμενο ύψος δέσμης όπως υπαγορεύει η ευρωπαική νομοθεσία. Καπου είχα βρεί τις ευρωπαικές τεχνικές προδιαγραφές, βαριέμαι να ψάξω τώρα αλλά αν επιμένεις θα μ' αναγκάσεις..

Η θερμοκρασία Κ που αγόρασες ειναι επίσης παράνομη γιατί ειναι υπερβολικά μπλέ. Κανενα εργοστασιακό ξένον δεν είναι στους 6000Κ πόσο μάλλον σε κάτι 6500 ή 7000 που βάζουν μερικοί.

Το κίτ σου ειναι 99% κινέζικο και τα ίδια βρίσκεις και εδώ σε 100000 μαγαζάκια που εχουν ανοίξει.

Ειπαμε στο μπουρδελοελλαδιστάν ζούμε, ότι θέμε κανουμε αλλα όχι και να βαυκαλιζόμαστε πως είμαστε μια χαρά νόμιμοι και δεν ενοχλούμε ε? Πές πως γράφεις τους άλλους στα απ' αυτά σου για τη βολή σου να το καταλάβουμε. Αλλά όχι και οτι είσαι εντάξει και κύριος..

ΥΓ. Και εγω έχω βάλει ξένον αλλά μόνο στη μεγάλη σκάλα. Ο λόγος ειναι απλώς πώς δε θέλω να είμαι ίδιος με αυτούς που βρίζω κάθε μέρα γιατί με τυφλώνουνε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HID 50 Watt  

  Από: ATN PANOS στις 18/11/2009 10:23 μμ.

φιλε μου εγω δεν σου επιτεθηκα.
ειπα μερικους γενικους κανονες για οσους θελουν να βαλουν xenon.

εγραψα :χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,το κιτ που εβαλε ο tamis,
δεν πιστευω να ειναι 55watt,οπως ισχυριζεται ο κυριος που του το πουλησε
ειδικα σε αυτην την τιμη.
το πιο πιθανον ειναι το καλωδιο να εχει μια ωμικη αντισταση,και ετσι να γινεται 55watt.
αν ηταν πραγματι 50 watt,θα εκανε και σε αυτοκινητα/μηχανες που εχουν CAN-BUS .

ξερω οτι τα tiger κ daytona φαρανε projectores

h7 k h9
φυσικα ειναι ΜΟΝΟ για λαμπες αλογονου κ ΜΟΝΟ.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.
τα εργοστασιακα xenon εχουν απαταιτητα
αυτοματο συστημα υψους δεσμης, καιπλυστικο συστημα υψηλης πιεσης στα φαναρια!
και συνηθως ολα τα απαραιτητα,εξαρτηματα,οπως τα ballast,ειναι ενσωματωμενα μεσα στο φαναρι!

ξαναλεω για μια φορα ακομα, οτι δεν υπηρχε καμια προθεση να σε προσβαλω.
απλα εδωσα μερικες οδηγιες γενικες για οσους δεν ξερουν.

απλα οπως ειπε κ ο νικος,αν βλεπουμε κατι το οποιο ειναι λαθος,ειναι καλο
να γραφουμε την αποψη μας,αν ειμαστε σιγουροι οτι ξερουμε!!!!


@για τους φιλους σου οπως λες,δεν ειναι απαραιτητα καλο
να γραφεις δημοσια οτι εξαπατουν τον κοσμο με fake xenon.!
καλυτερα κανε edit πριν το διαβασει κανεις αλλος!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: HID 50 Watt  

  Από: johnygalan στις 18/11/2009 10:42 μμ.

Φίλε Tami ο Panos είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος εδω μέσα κακως φωναζεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 18/11/2009 11:53 μμ.

Sprinter"

Τέλος? Γιατί ρε φίλε, επειδή έτσι βολεύεσαι?
...
...
γιατί με τυφλώνουνε.

"



Τελος γιατι τελειωσα να αναλυω και όχι γιατι έτσι με βολευει...
6000 ειναι υπερβολικα μπλε? οτι μπλεδιζει λιγακι να το δεχτω, οτι ειναι υπερβολικα μπλε ε οχι ρε συ μιλαμε για 6κ... και αλλωστε κατι yltra bright tis osram pou eixa poio palia mpledizizan polu poio polu...
οσον αφορα τα εργοστασιακα ξενον βαζουν 5300Κ διοτι εχουν καλυτερη αποδοση ιδιαιτερα στην βροχη απο ότι σε μεγαλυτερα Κελβιν...

όσον αφορά το σημείο εστίασης εχουν ακριβώς το ίδιο μηκος με τους μαμα λαμπτήρες... οπότε εστιάζουν στο ΙΔΙΟ ακριβως σημειο (ισως τυχαιο αλλα το τσέκαρα) οσο αφορά την ευρωπαική νομοθεσία... λογικό ποιος αλλιώς θα στήριζαν την αυτοκινητοβιομηχανία να πουλανε κατα αποκληστικότητα φώτα ξένον και να μην μοιράζονται την πίτα με τους υπόλοιπους... αλλωστε αν θυμάσαι καλά τα πρώτα αυτοκίνητα μercendes (οχι πολλα χρονια πριν) δεν ειχαν αυτορυθμιζόμενα φώτα καθ ύψος...

το κιτ μου ειναι ταιβανεζικο οπως και το αυτοκινητο της δουλειας μου... δεν ειναι καλο? η μηπως δεν ειναι ασφαλες? γιατι και η sony η lcd o led poy πείρα made in taiwan ειναι... μηπως και αυτή δεν ειναι καλη?
επεισης τα φώτα μου είναι πλεον ρυθμισμένα σε μηχανιμα για το ύψος φωτός του σε μηδενική επιταχυνση... τυφλώνο? οπότε ναι ειμαι κύριος... και στην γερμανια απο την οποία κατάγομαι και που είναι νομιμοι και νομοταγεις ουδείς δεν μιλαει περι παρανομίας για φώτα ξενον στις μηχανες... και αν θες να ξέρεις οι μηχανες της αστυνομίας φοράνε ξένον και ούτε αυτοματους ρυθμιστες δεν έχουνε ουτε αλλα συστήματα που φοράνε τα ακριβα αυτοκίνητα... και οχι δεν ειναι BMW...

δηλαδή βρίζεις τον εαυτό σου στο ημιση?
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 18/11/2009 11:56 μμ.

johnygalan"Φίλε Tami ο Panos είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος εδω μέσα κακως φωναζεις "



ναι εχεις δικιο δεν ηθελα να φανω επιθετικός απλα μου βγήκε στο γραψιμο λίγο ποιο αποτομο
φυσικα και δεν εχω όρεξη να μαλώσω με τα παιδια αλλωστε ενα κοινο παθος έχουμε ουτε τους ξέρω ουτε με ξέρουν... ακομα...
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 19/11/2009 μεσάνυχτα

ATN PANOS"φιλε μου εγω δεν σου επιτεθηκα.
ειπα μερικους γενικους κανονες για οσους θελουν να βαλουν xenon.
κανεις αλλος! "


δεν σου επιτεθηκα πανο απλα μου βγήκε λίγο ποιο απότομο οπότε αν προσβλήθηκες sorry mate
anyway βγηκαμε οφφ τοπικ επιστροφή στα φώτα!
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 19/11/2009 12:24 πμ.

Το κόψιμο που έκανες είναι σαν αυτό; http://www.tiger1050.com/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=4615.0

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 19/11/2009 8:31 πμ.

amis"
Sprinter"

Τέλος? Γιατί ρε φίλε, επειδή έτσι βολεύεσαι?
...
...
γιατί με τυφλώνουνε.

"



Τελος γιατι τελειωσα να αναλυω και όχι γιατι έτσι με βολευει...
6000 ειναι υπερβολικα μπλε? οτι μπλεδιζει λιγακι να το δεχτω, οτι ειναι υπερβολικα μπλε ε οχι ρε συ μιλαμε για 6κ... και αλλωστε κατι yltra bright tis osram pou eixa poio palia mpledizizan polu poio polu...
οσον αφορα τα εργοστασιακα ξενον βαζουν 5300Κ διοτι εχουν καλυτερη αποδοση ιδιαιτερα στην βροχη απο ότι σε μεγαλυτερα Κελβιν...

όσον αφορά το σημείο εστίασης εχουν ακριβώς το ίδιο μηκος με τους μαμα λαμπτήρες... οπότε εστιάζουν στο ΙΔΙΟ ακριβως σημειο (ισως τυχαιο αλλα το τσέκαρα) οσο αφορά την ευρωπαική νομοθεσία... λογικό ποιος αλλιώς θα στήριζαν την αυτοκινητοβιομηχανία να πουλανε κατα αποκληστικότητα φώτα ξένον και να μην μοιράζονται την πίτα με τους υπόλοιπους... αλλωστε αν θυμάσαι καλά τα πρώτα αυτοκίνητα μercendes (οχι πολλα χρονια πριν) δεν ειχαν αυτορυθμιζόμενα φώτα καθ ύψος...

το κιτ μου ειναι ταιβανεζικο οπως και το αυτοκινητο της δουλειας μου... δεν ειναι καλο? η μηπως δεν ειναι ασφαλες? γιατι και η sony η lcd o led poy πείρα made in taiwan ειναι... μηπως και αυτή δεν ειναι καλη?
επεισης τα φώτα μου είναι πλεον ρυθμισμένα σε μηχανιμα για το ύψος φωτός του σε μηδενική επιταχυνση... τυφλώνο? οπότε ναι ειμαι κύριος... και στην γερμανια απο την οποία κατάγομαι και που είναι νομιμοι και νομοταγεις ουδείς δεν μιλαει περι παρανομίας για φώτα ξενον στις μηχανες... και αν θες να ξέρεις οι μηχανες της αστυνομίας φοράνε ξένον και ούτε αυτοματους ρυθμιστες δεν έχουνε ουτε αλλα συστήματα που φοράνε τα ακριβα αυτοκίνητα... και οχι δεν ειναι BMW...

δηλαδή βρίζεις τον εαυτό σου στο ημιση? "



Φίλε μου το ότι οι λάμπες εξωτερικά εχουν το ίδιο μηκος δε σημαινει τίποτα γιατί το σημειο που βρίσκεται και το σχήμα του φωτιστικου στοιχείου ειναι που μετράει και αυτό ειναι πολύ διαφορετικό. Τα χενον θέλουν ειδικά σχεδιασμενα προτζέκτορς (και όχι μόνο γιατί εχουν διαφορετικό σημείο εστίασης αλλα και γιατί το πρόβλημα τηε διάχυσης ειναι εντονότερο λόγω μεγαλύτερης έντασης. Αυτό ισχύει και με τα ξενον 35W και δε θέλω να φανταστώ τι συμβαινει με τα 50άρια τα δικά σου...)

Αν δεν κατάλαβες καλά, εβαλα ξενον μόνον στη μεγάλη σκάλα (γιατι η μεγάλη μου ειναι οπως και η δική σου άχρηστη) γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ οταν εχω τη μεγάλη σκάλα δεν τυφλώνω γιατί δεν ερχεται κανείς από απέναντι ουτε κάθομαι μέσα στη κίνηση με τη μεγάλη σκάλα αναμένη στο καθρέφτη των αυτοκινήτων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 19/11/2009 9:13 πμ.

Sprinter εγώ γιατί βλέπω οτι το πρόβλημα είναι στη ΜΙΚΡΉ σκάλα;
Με τη μικρή ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ όσο και να τη σηκώσω(αρκεί να μην τυφλώνω τους απέναντι βέβαια), και πίστεψέ με έχω "παίξει" πολύ με τα φώτα για να βρω την επαρκή θέση τους , η μικρή είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΗ , γι αυτό βλέπεις τα παιδιά(και απο άλλα φόρουμ) να αναβαθμίζουν τα φώτα...
Ας μη μιλήσω για τις στροφές...έχεις πάρει τον τίγρη νύχτα να καταλάβεις τι βλέπεις(που λέει ο λόγος...);
Εννοώ κίνηση σε επαρχία, χωρίς φώτα στους δρόμους...

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 19/11/2009 11:28 πμ.

Δε ξέρω από Τίγρη μάτια μου.... Γενικώς υποθέτω πως δε θα ειναι καλή η μικρή σκάλα όχι μόνο γιατί έχει εναν προβολέα αντί δυο που εχει το δικό μου αλλά και γιατί τα projectors γενικώς (και εγώ τέτοια έχω) δεν κάνουν για μικρή σκάλα (τουλάχιστον για μηχανές). Ασε που μάλλον θα βυθίζεται και θα τραμπαλίζεται στα φρένα και στις στροφές περισσότερο απ' το δικό μου. Κατανοώ το πρόβλημα, δεν κατανοώ το στυλάκι 'ολα καλά τα έχω κάνει, ειμαι νόμιμος και δεν τυφλώνω'.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος σε ποιό βαθμό διορθώνεται το πρόβλημα με τα ξένον στις μεσαίες. Το πρόβλημα με τα προτζέκτορς ειναι το απότομο cut-off ποιντ (μετάβαση από φωτισμό σε σκοτάδι). Οι συμβατικοί προβολείς δεν το έχουν αυτό σε τέτοιο σημείο. Αν τα προτζέκτορς δουλεύουν σωστά και με τα ξενον (που δεν...) τότε το πρόβλημα του cut-off θα παραμένει. Και ίσως γίνεται και χειρότερο γιατί το μάτι πάει από πολύ έντονο φωτισμό στο σκοτάδι... Αν δεν δουλεύουν σωστά, τότε λόγω διάχυσης ίσως περιορίζεται το πρόβλημα. Αλλα τότε τυφλώνεις....όπερ έδει δείξαι....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HID 50 Watt  

  Από: spyro στις 19/11/2009 3:01 μμ.

amis"
δεν σου επιτεθηκα πανο απλα μου βγήκε λίγο ποιο απότομο οπότε αν προσβλήθηκες sorry mate
anyway βγηκαμε οφφ τοπικ επιστροφή στα φώτα! "


επιστροφή λοιπόν .......

παραθέτω αυτούσιο το άρθρο ένος φίλου σε ενα γειτονικό forum για την απάτη και την επικινδυνότητα των XENON

ακουλουθούν σεντόνια......

H Daniel Stern Lighting ειναι η μεγαλυτερη εταιρια επιστημονικων συμβουλων και προμηθευτης αυτοκινητοβιομηχανιων σε θεματα φωτισμου στις ΗΠΑ. Το παρακατω κειμενο ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα και ειναι δικο τους.

http://www.danielsternlighting.com/tech ... sions.html



Ωστε εχετε διαβασει για τις λαμπες HID και σκεφτεστε να τις βαλετε στο αυτοκινητο σας. Μερικα κλικ στο internet και εχετε ηδη βρει μερικα μαγαζια που υποσχονται να σας πουλησουν μια πληρη μετατροπη που ταιριαζει σε οποιοδηποτε τυπο αυτοκινητου και για ολους τους τυπους λαμπτηρων αλογονου. ΣΤΟΠ! Κρυψτε αυτη τη πιστωτικη καρτα.

Ενα κιτ HID αποτελειται απο τους ενισχυτες ρευματος (HID Ballasts) και λαμπτηρες για τοποθετηση σε προβολεα αλογονου. Συχνα αυτα τα προιοντα διαφημιζονται χρησιμοποιοντας το ονομα καποιας επωνυμης και εγκριτες εταιριες φωτισμου (Philis, Osram, Hella) για να δωσουν στον αγοραστη την ψευδαισθηση της νομιμοτητας.

ΓΕΓΟΝΟΣ: Παροτι καποια απο τα επιμερους τμηματα ειναι μερικες φορες κατασκευασμενα απο τις προαναφερθεισες εταιριες, αυτα τα τμηματα ΔΕΝ χρησιμοποιουνται οπως ειχε σχεδιασει/προβλεψει ο κατασκευαστης. Εγκριτες εταιριες οπως η Philips, Osram, Hella κλπ ποτε δεν εγκρινουν αυτο το ειδος της μεταποιημενης χρησης των προιοντων τους.

Οι προβολεις αλογονου και οι προβολεις HID απαιτουν πολυ διαφορετικα οπτικα για να παραγουν ασφαλη και αποτελεσματικη -για να μην πουμε και νομιμη- δεσμη φωτος. Γιατι; Λογω των πολυ διαφορετικων χαρακτηριστικων των δυο ειδων της φωτεινης πηγης.

Ενας ηλεκτρικος λαμπτηρας αλογονου εχει μια κυλινδρικη φωτεινη πηγη: το πυρακτωμενο νημα. Το κενο που περιβαλλει τον φωτεινο αυτο κυλινδρο ειναι εντελως σκοτεινο, και ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου ειναι κατα μηκος των ακρων του φωτεινου κυλινδρου. Οι ακρες του νηματος του κυλινδρου σβηνουν απο το φωτεινο προς το σκοτεινο.

Ενας λαμπτηρας HID, απο την αλλη, εχει μια πηγη φωτισμου με ελλειπτικο σχημα -- το τοξο της ηλεκτρικης εκκενωσης. Καθως περναει απο το κενο αναμεσα σε 2 ηλεκτροδια, η θερμοτητα του το κανει να προσπαθει να ανυψωθει -εξ ου και το ελλειπτικο σχημα. Το κενο που περιβαλλει την ελλειπτικη εκκενωση λαμπει σε βαθμιδες... οσο πιο κοντα στην ελλειψη τοσο μεγαλυτερη η λαμψη. Οι ακρες του τοξου ειναι τα πιο φωτεινα σημεια, και οι περιοχες αμεσως μετα τα σημεια αυτα ειναι εντελως σκοτεινες. Ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου σε αυτη την περιπτωση ειναι στις ΑΚΡΕΣ της φωτιστικης ελλειψης.

Το παρακατω διαγραμμα δειχνει τα πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα μεταξυ νηματος και βολταικου τοξου: