Tiger 1050 SE

Tiger 1050 SE  

  Από: fpapad στις 01/11/2009 5:45 μμ.

Παιδιά καλημέρα
ονομάζομαι Φώτης Παπαδημητρίου και είμαι καινούργιος στην παρέα μιας και χρόνια ήμουνα μέλος σε άλλο club. Σκέφτομαι να γίνω ένας ευτυχής κάτοχος ενός Tiger 1050 SE.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την έκδοση Special Edition. Ο μόνος λόγος για μένα είναι ότι μου αρέσει πολύ το χρώμα του και το ότι είναι ματ. Βέβαια το κόστος είναι μεγαλύτερο αλλά μια φορά το παίρνεις.

Ευχαριστώ και ελπίζω να τα λέμε συχνά στην παρέα

Φώτης
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: tamis στις 01/11/2009 7:20 μμ.

fpapad αν πας... viewtopic.php?f=3&t=1623
θα δεις στο προτελευταίο ποστ ποσο το πείρα εγω και τα δώρα... εμένα μου φαίνονται πολλα τα 12.500... μονο για το χρώμα? δε λεω το εχω δει είναι ωραίο δε λεω αλλα... μεγάλη η διαφορα... επείσης αν έχει τις βαλίτσες της μαμα Triupmh θα δείς ότι είναι πολύ μικρές αν και όμορφες και δεν ενδείκνονται για πολυ ήμερα ταξίδια και ιδιαίτερα για 2 ατομα... πανε δες τες απο κοντά.
White Tiger on the road...

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: fpapad στις 01/11/2009 8:49 μμ.

amis"fpapad αν πας... viewtopic.php?f=3&t=1623
θα δεις στο προτελευταίο ποστ ποσο το πείρα εγω και τα δώρα... εμένα μου φαίνονται πολλα τα 12.500... μονο για το χρώμα? δε λεω το εχω δει είναι ωραίο δε λεω αλλα... μεγάλη η διαφορα... επείσης αν έχει τις βαλίτσες της μαμα Triupmh θα δείς ότι είναι πολύ μικρές αν και όμορφες και δεν ενδείκνονται για πολυ ήμερα ταξίδια και ιδιαίτερα για 2 ατομα... πανε δες τες απο κοντά."



tamis ευχαριστώ για την απάντηση αλλά λόγω που έχω και δύο παιδιά δύσκολα θα κάνω πολυήμερο ταξίδι με τη μηχανή. Η χρήση της θα είναι κυρίως για μένα στην πόλη άντε καμιά μικρή έξοδο αυθημερόν.
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: tamis στις 01/11/2009 9:59 μμ.

ε αν έχεις 2 παιδιά κρατα τα λεφτά της διαφοράς και ξοδεψέτα ποιο συνετά και όχι λόγο του χρώματος...
White Tiger on the road...

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: fpapad στις 02/11/2009 11:29 πμ.

amis"ε αν έχεις 2 παιδιά κρατα τα λεφτά της διαφοράς και ξοδεψέτα ποιο συνετά και όχι λόγο του χρώματος... "


Χαχαχαχα . . . Καλημέρα. . . έχει πλάκα τελικά.
Θα πάρω μία μηχανή που δεν θα είναι όπως μου αρέσει για να δώσω τη διαφορά των χρημάτων που θα περισέψει στη γυναίκα μου για πάρει π.χ. παπούτσια . . . . . . .
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: spyro στις 02/11/2009 12:52 μμ.

καλωσόρισες φίλε,

κατα την γνώμη μου παρτο... αφου έτσι και αλλιώς είσαι ψημένος. Γιατί αν δε το πάρεις απο οτι φαίνεται θα το μετανιώσεις. Να ξέρεις όμως οτι ο Τίγρης με το που το πάρεις θα πρέπει

να βάλεις οπωσδήποτε:

1. Λάστιχα
2. Διπλό Στάντ

ενδεχομένως:

1. κάγκελα ή μανιτάρια
2. Top Case
3. bagster & tank bag

προαιρετικά αλλά για πολλούς απαραίτητα στο συγκεκριμένο μοντέλο:

1. τιμόνι
2. πισω αναρτηση και μπροστινά ελατήρια
3. καλύτερα φώτα (όχι απαραίτητα Xenon)

Εγω προσωπικά την διαφορά του χρώματος που έχει το SE θα την έβαζα στις αναρτήσεις

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: nfot στις 02/11/2009 5:47 μμ.

Για καθημερινη χρηση εντος των τοιχων και καμια μονοημερη αποδραση, δε νομιζω οτι οι αναρτησεις και τα λαστιχα του χρηζουν αλλαγης.
Διπλο σταντ, καλυτερα φωτα, μανιταρια ή καγκελα και πισω βαλιτσα, το καταλαβαινω. Ασφαλεια και πρακτικοτητα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: spyro στις 02/11/2009 6:19 μμ.

nf"Για καθημερινη χρηση εντος των τοιχων και καμια μονοημερη αποδραση, δε νομιζω οτι οι αναρτησεις και τα λαστιχα του χρηζουν αλλαγης.
"


Michelin Pilot Road?

όσο για τις αναρτήσεις μάλλον δεν το έχεις οδηγήσει ψάξε λιγο στο φόρουμ να δεις αντιδράσεις επι του θέματος

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: tamis στις 02/11/2009 6:50 μμ.

Ρε παιδια και εγω το εχω το μηχανακι και ειμαι και 98kg και δεν πιστεύω οτι χρειάζονται αλλαγή οι αναρτησεις... δηλαδη πειρατε τον τιγρη για να ξίνεται γονατα κάτω?

Ειπαμε... ο τίγρης είναι γαμω τα μηχανακια ωραιο ανετο ταξιδιαρικο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ R1 OYTE GSXR K25...
White Tiger on the road...

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: patapios στις 02/11/2009 7:09 μμ.

Εγω το πηρα τον ιουλιο... εξαιτιας του χρωματος που ειναι "ξεχωριστο" (πηξαμε στα ασπρα) κ των βαλιτσων που ουτως η αλλως θα αγοραζα!!!

Καταταλλα το μηχανακι ειναι ιδιο... για τα λαστιχα συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες για τα υπολοιπα (πλιν 2πλου σταντ) διαφωνω αναλογως χρησης!!

Αμα εισαι καθε σκ σερρες μεγαρα μπραλο κ επιδαυρο τοτε μην παρεις τιγρη θελει κανα τριχιλιαρο αναρτηση να στριβει κορδελα!!!

Οτι κ να το παρεις καλοριζικο παντως !!!!

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: fpapad στις 03/11/2009 1:01 πμ.

spyr"καλωσόρισες φίλε,

κατα την γνώμη μου παρτο... αφου έτσι και αλλιώς είσαι ψημένος. Γιατί αν δε το πάρεις απο οτι φαίνεται θα το μετανιώσεις. Να ξέρεις όμως οτι ο Τίγρης με το που το πάρεις θα πρέπει

να βάλεις οπωσδήποτε:

1. Λάστιχα
2. Διπλό Στάντ

ενδεχομένως:

1. κάγκελα ή μανιτάρια
2. Top Case
3. bagster & tank bag

προαιρετικά αλλά για πολλούς απαραίτητα στο συγκεκριμένο μοντέλο:

1. τιμόνι
2. πισω αναρτηση και μπροστινά ελατήρια
3. καλύτερα φώτα (όχι απαραίτητα Xenon)

Εγω προσωπικά την διαφορά του χρώματος που έχει το SE θα την έβαζα στις αναρτήσεις "



Συγκεκριμένα έχω μιλήσει με την Ηλιοφίλ και μου "δίνει 600 € δώρο" ( θα εξηγήσω μετά) να πάρω ότι θέλω. Οπότε σκέφτομαι διπλό στάντ, Top Case, μπουφάν. Και φώτα σκέφτομαι αλλά αλλού aftermarket. Τιμόνι δεν νομίζω και αναρτήσεις αργότερα
Το κορυφαίο τώρα είναι ότι σήμερα μου είπε ο πωλητής ότι με χρεώνει 100 € εργασία για τα αξεσουάρ που θα βάλω. Νομίζουν βέβαια ότι μιλάνε σε μαλάκες.... θα το ξαναψάξω το θέμα. Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλιά σας.
Φώτης
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: tamis στις 03/11/2009 1:44 πμ.

ρε εδώ εμένα μου ζήτησαν 50 ευρώ εργατικά για να μου κουμπώσουν την φίσα αξίας 11 ευρω ρευματος πίσω στο καντράν...
White Tiger on the road...

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: spyro στις 03/11/2009 12:33 μμ.

amis"Ρε παιδια και εγω το εχω το μηχανακι και ειμαι και 98kg και δεν πιστεύω οτι χρειάζονται αλλαγή οι αναρτησεις... δηλαδη πειρατε τον τιγρη για να ξίνεται γονατα κάτω?

Ειπαμε... ο τίγρης είναι γαμω τα μηχανακια ωραιο ανετο ταξιδιαρικο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ R1 OYTE GSXR K25... "


εαν ρίχνατε μια ματια στις προηγούμενες συζητήσεις περι αναρτήσεων θα βλέπατε οτι τα παράπονα δεν έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά στη πίστα αλλά το κατα πόσο "διαβάζει" σωστά τις ανωμαλίες/λακούβες του δρόμου ή στο κατα πόσο τήνει να "επιπλέει" στις στροφές η πίσω ανάρτηση.

Στην πίστα μπορείς να ξύσεις με οποιαδήποτε ανάρτηση, ακόμα και με την μαμα μετα απο >25.000km έντονης χρήσης. Τα προβλήματα τα έχουμε έξω απο αυτήν.

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: fpapad στις 03/11/2009 4:36 μμ.

amis"ρε εδώ εμένα μου ζήτησαν 50 ευρώ εργατικά για να μου κουμπώσουν την φίσα αξίας 11 ευρω ρευματος πίσω στο καντράν... "



Όπως είπα και πρίν ...

<Συγκεκριμένα έχω μιλήσει με την Ηλιοφίλ και μου "δίνει 600 € δώρο" να πάρω ότι θέλω......κλπ.... και μετά είδα ότι με χρεώνει 100 € εργασία για τα αξεσουάρ που θα βάλω.>

πήγα σήμερα και ενω νομίζανε ότι με είχανε σίγουρο για την αγορά ( είχαν έτοιμα τα χαρτιά για το δάνειο κλπ) και τους είπα ότι θα ακυρώσω την αγορά μετά απο αυτό που έγινε μιας και η χρέωση πήγε να γίνει "πλαγίος" χωρίς να μου το πούνε από την αρχή. Αμέσος ήρθε μάλλον ο γενικός διευθυντής και πρόσθεσε άλλα 100 € στην έκπτωση ώστε να μην ακυρώσω. και είπε ότι "απλός έγινε παρεξήγηση" και να κλείσουμε το θέμα εκεί.

Δεν είναι τα 100 € που θα κάνουν τη διαφορά αλλά η κοροΐδία που πάνε να βγάλουνε και από τη "μύγα ξύγκι. Και το βασικότερο ότι μας νομίζουν και μακάκες. Αυτά είναι και τα καλά του forum ώστε τα κακά να μαθαίνονται στην πιάτσα.

Τους είπα ότι θα το σκεφτώ μέχρι την Πέμπτη και θα τους απαντήσω.
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Tiger 1050 SE  

  Από: tamis στις 03/11/2009 5:23 μμ.

Παρτο απο τον βολο ρε... παρε την γυναικα πανε ενα 3ημερο... πιες τα ουζακια σου... κανε τις πρωτες βολτες στο πανεμορφο πηλιο και μετα παρτην πίσω στην πατρίδα...
White Tiger on the road...