ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?

ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: patapios στις 16/10/2009 10:27 πμ.

Ρε παιδες θελω να ρωτησω τι ρυθμισεις εχετε στις αναρτησεις του τιγρη???

Εγω αφου πηρα το μηχανακι με stock ρυθμισεις εκανα το στρωσιμο κ διαπιστωσα οτι το μηχανακι εχει μια ταση πλευσης στις στοφες κ ενα κουνημα της ουρας στα 190+ χαω!!!

Μετα επεσαν οι διακοπες στην μεση δηλαδη συνεχεια 2καβαλος βαλιτσες σκηνες τραπεζια καρεκλες κτλ

Μιας κ το πηγα για service λεω ... μαστορα δεν το ρυθμιζεις μια για βαρεος τυπου ταξιδια??? κ μου το σφιγγει στην 1 γραμμη προφ ελατηριου 1 1/2 στοφες αποσβεση επαναφορας κ συμπιεσης κ πισω 11/2 στροφη επαναφορα κ 6 κλικ προφορτηση ελατηριου. Δεν λεω το μηχανακι ολο το καλοκαιρι φορτομενο κ με ταχυτητες μεχρι 160-170χαω ηταν μια χαρα!

Τωρα ομως τι γινεται??? γιαυτο ρωταω τι ρυθμισεις παιζεται να παρω εναν "μπουσουλα" γιατι το setαρα με 2 1/2 γραμμες προφορτιση 0.75 στροφες επαναφορα κ συμπιεση μπρος πισω κ 10 κλικ προφορτιση πισω αλλα ακομα με τις κωλοβροχες δεν ειχα την ευκαιρια να το "δοκιμασω"!

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: nascobar33 στις 16/10/2009 12:12 μμ.

distuxws exw akrivws the same problem.....me polla se strofes xoreuei trela kai to setara kapws alla pali xoreuei kai telika kateliksa na parw anartisi pisw...kapoia alli alla einai panakrives..asta na pane monodromos....alla to vlepw to 1000kaki na feugei apo to parathiro....

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: patapios στις 16/10/2009 12:32 μμ.

Ε οχι κ απτο παραθυρο.... δεν χωραει αλλωστε!

Κοιοτα δεν μπορεις να τα εχεις ολα αλλωστε το μηχανακι δεν ειναι ουτε ss ουτε καθαρα street.
Το δικο μου προβλημα δεν εστιαζεται τοσο στις στροφες τις οποιες πια δεν κυνηγαω τοσο (γιαυτο αλλωστε εφυγα απτα street) οσο το προβλημα σταθεροτητας στην ευθεια!

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: nascobar33 στις 16/10/2009 12:40 μμ.

gia euthies egw exw kotsarei to stampilizater tis matris 350euro...giati opote pieza polu kai meta ta 200 kounage polu....alla epidei einai rithmizomeno 15skales den tha se kourazei mesa stin polu giati tha to exeis xalarw otan odigas entos kiotan tha odigas epithetika kai ektos sklireneis.....ase pou sinxwrei an fas kamia timonia kali se kana tafo pou exoume stous dromous mas....alla kai egw pisteua oti tha diwrthone kai ligo to pisw kounima alla mpa....kai twra psaxnw kai pisw anartisi....alla epeidi exw skopo na to kratisw gia kairo to tigeraki giati tou exw voleutei trela tou xwnw lefta...mono tote...

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: patapios στις 16/10/2009 12:49 μμ.

Δεν το βρισκω κ πολυ σωστο να σκασω λεφτα σε ενα μηχανακι 13000ευρω για να μπορει να μην "κουναει" στα 180 με 230χαω.

Αλλωστε το ιδιο προβλημα ειχα κ σε ενα hornet παλιοτερα αλλα με το που ρυθμισα αναρτηση κ εβαλα κ ενα λαστιχακι της προκοπης με λιγοτερη κορονα το μηχανακι πηγαινε στην τελικη του κ μπορουσες να οδηγας απροβληματιστα ακομα κ με ενα χερι (μιλαμε για μηχανη 7000ευρω χωρις πολλες πολλες ρυθμισεις)

Οποτε υποθετω πως με λιγο ψαξιμο θα την βρω την λυση!!
Thanx παντως για την συμβουλη!!!

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: nascobar33 στις 16/10/2009 1:03 μμ.

kala ta les kai vriskeis tin akri an to psakseis...kai auto pou les einai to swsto....13k einai auta.alla ligo i omorfia ligo ta aksesouar kai ligo pou thes na des kamia diafora..einai na min mpeis sto tripaki na plirwneis ama arxiseis den stamatas...

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: johnygalan στις 16/10/2009 6:26 μμ.

Φιλε nascobar αν μπορείς γραψε ελληνικά, να βλέπουμε
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: denthnpalevw στις 16/10/2009 7:33 μμ.

johnygalan"Φιλε nascobar αν μπορείς γραψε ελληνικά, να βλέπουμε"

+++++

κουραζουν τα greeklish.........
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: stratis στις 17/10/2009 1:58 πμ.

Και εγω το ιδιο θεμα εχω με τον τιγρη. Η σταθεροτητα του μετα τα 180 δεν ειναι καλη, με 2 ατομα εθνικη νιωθεις οτι κουναει πολυ και δεν σε προδιαθετει να μπες με πολλα χλμ σε ανοιχτες παρατεταμενες. Το θεμα ειναι αν με μια αλλαγη αμορτισερ ohlins πχ. πισω και σκληροτερα ελατηρια μπροστα μπορει το μηχανακι να εχει διαφορετικη συμπεριφορα. Θα ηταν καλο καποιος που εχει κανει την αλλαγη να μας διαφωτισει

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: nascobar33 στις 17/10/2009 12:43 μμ.

μαγκες σορι για τα γκρικλισ αλλα παιζω ποκερ ονλινε και ξεχνιεμαι.....

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ TIGER 1050?  

  Από: patapios στις 17/10/2009 2:08 μμ.

Aμα σταματησει η κωλοβροχη θα κατσω να ρυθμισω το sag κ πιστευω να βγαλω μια ακρη.
Θα ενημερωσω για τις μετρησεις!

Το πακετο θα ειναι να σηκωσω τον τροχο στον αερα δεν εχω κ κανεναν για βοηθεια... τελικα πολυ χρησιμο το διπλο σταντ... μαλλον θα πρεπει να αγορασω ενα!!!