Δεν ξερω τι να κανω πια..

Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 1:22 μμ.

Εχω φτασει τα 20.000 χλμ και η μηχανη δενεχει καμια σχεση.. Τι εννοω μ'αυτο? Το σασμαν εχει γινει ενα χαλι, οταν βαζω 1η ειτε κρυο ειτε ζεστο με κοιτουν απο 2 φαναρια μακρυα.. Το πρωι που ειναι κρυα και την βαζω μπρος ακουω ενα μεταλικο θορυβο που αμα παιζω με τον συμπλεκτη οσο ζεστενεται φευγει.. Απο τις 4.000 - 6.000 στροφες το μοτερ ακουγεται πολυ χαλια, εντονος μεταλλικος θορυβος και το χειροτερο ειναι οτι αν ανοιξω αποτομα το γκαζι απο ας πουμε τις 3.000 στροφες λες και ακουω πυρακια ενα πραμα..Η μηχανη δεν παει μετα τα 220-230 το πολυ.. Οταν πηγα στον Σακη γιατι η μηχανη δεν τραβαγε, μετα απο 2 μερες και ολες τις πιθανες αιτιες μου ειπε οτι ενα τσιμουχακι εχανε λαδι και το μεσαιο μπουζι ηταν πιο μαυρο.. Δεν αλλαχθηκε το τσιμουχακι αλλα του εβαλε σιλικονη.. Να σημειωσω οτι η βενζινη που του βαζω ειναι τσεκαρισμενη ,το λαδακι του ειναι Mobil και καθε φορα η αλλαγη τους ειναι στις 5.000 χλμ το πολυ..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 1:24 μμ.

Α και το κυριοτερο που μ'εξοργιζει ειναι οτι πρεπει καταπιω την πιπιλα οτι ετσι κανουν ολα.. Εχω 3 φιλους με Tiger κοντα στα χλμ μου.. Κανενα δεν κανει ετσι..!!

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 08/10/2009 1:37 μμ.

Cool down

Δηλαδή τι ακριβώς έκανες δεν κατάλαβα και δεν ξέρεις τι άλλο να κάνεις? Μπας και αυτα που μας λές εδώ πρέπει να τα πείς (και) αλλού? Είμαι 99.9999% σίγουρος ότι ο Σάκης δεν κατάλαβε ότι εχεις σοβαρό πρόβλημα. Μήπως δεν εκφράζεσαι καλά?

Διάγνωση τέτοιου τύπου μέσω ιντερνετ δεν γίνεται (το μόνο που θα πώ είναι πώς ο θόρυβος από τη καμπάνα μοιάζει να είναι ο φυσιολογικός που πάντα εκανε και σχεδόν όλα τα μηχανάκια κάνουν). Και το κιβώτιο θορυβώδες τινει να είναι. Αν δεν εχεις πρόβλημα στις αλλαγές μη σκάς.

Τώρα για τα άλλα, να την πάς στο γιατρό και να επιμείνεις πώς είναι άρρωστη. Αυτό με την τελική δε μου ακούγεται καθόλου καλό. Μπας και είσαι και σύ θύμα των πιστονιών εμενταλ? Η χρονιά σου ειναι υποπτη. Λάδι καίει?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 1:46 μμ.

Το περιεργο ειναι οτι δεν καιει λαδι φιλε sprinter τουλαχιστον σε απαγορευτικα επιπεδα.. Το ειχαν κοιταξει για τα μπιστονια απ'οτι μου ειπαν και ηταν οκ.Θα παω το μεσημερι απο τον Σακη να την δει..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 08/10/2009 1:48 μμ.

Τα Πιστόνια τα κοιτάξανε?

Να μετρήσουν τη συμπίεση..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 1:56 μμ.

Οταν το ειχα παει ειχαν υποπτευθει τα πιστονια. Εμεινε η μηχανη 2 μερες στο συνεργειο και απ'οτι μου ειπαν την λυσανε ολη και τσεκαρανε και τα πιστονια, τοτε ειχε βρει οτι εφταιγε εκεινο το τσινουχακι που περναγε λεει λαδι και μαυρισε το μεσσαιο μπουζι..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 08/10/2009 1:59 μμ.

Κοίτα φίλε πως εχει το πράγμα στην πράξη.

Δεν γίνεται ο μηχανικός με την μία να σου κάνει το μηχανάκι φύλλο και φτερό. Ουτε και εσύ θα το θελες αυτό. Οπότε προχωράει διερευνητικά. Βρήκε κάτι που θα μπορούσε να έχει σχέση, το φτιάχνει. Αν αυτό δεν είναι γιατρειά, πρέπει εσύ να του το πείς για να παει παρακάτω.

Και στο γιατρό να πάς να του πείς πώς κάτι έχεις δε σε βάζει κάτω να σ ανοίξει με τη μία...

ΜΗ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ στα συνεργεία. Εδώ μέσα γιατί γκρινιάζετε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 2:04 μμ.

Μπα γενικα δεν γκρινιαζω, εχω δουλεψει σε συνεργεια με μηχανες και ξερω οτι πας βημα βημα να βρεις ενα προβλημα.. Εμενα μου ακουγεται σαν καδενα... ο θορυβος απο τις 4.000-6.000 ..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 08/10/2009 2:09 μμ.

Μπορεί αλλα μη το πείς στους μαλάκες του triumphrat.net..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 2:21 μμ.

Γιατι..? Αν και δεν εχω παρε δωσε με δα'υτους..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: cool_alexis στις 08/10/2009 3:48 μμ.

Τελικα θα παει την αλλη εβδομαδα για το σερβις των 20,000 και θα κοιταχτουν και αυτα..

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: mixalakis στις 09/10/2009 12:49 μμ.

Εγώ έχω 36.000χλμ και συμφωνώ ότι το κιβώτιο έχει αρχίσει να με ενοχλεί και εμένα.
Αυτή η κλασική ενόχληση στην χαλαρή κύληση που υπήρχε από την αρχή και λέγαμε ότι θέλει να έχεις πάντα λίγο ανοιχτό το γκάζι, έχει γίνει πολύ πιο έντονη και μου σπάει τα νεύρα.
Βέβαια έβαλα φτηνά λάδια για οικονομία και την επόμενη φορά θα βάλω καλύτερα να δω αν βελτιώνεται.

Και για τα πειράκια συμφωνώ. Όταν ανοίγω τέρμα το γκάζι, ειδικά όταν είναι σχετικά κρύο, χτυπάνε τρελά!
Παλιότερα δεν γινόταν αυτό.

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 09/10/2009 1:52 μμ.

mixalakis"Εγώ έχω 36.000χλμ και συμφωνώ ότι το κιβώτιο έχει αρχίσει να με ενοχλεί και εμένα.
Αυτή η κλασική ενόχληση στην χαλαρή κύληση που υπήρχε από την αρχή και λέγαμε ότι θέλει να έχεις πάντα λίγο ανοιχτό το γκάζι, έχει γίνει πολύ πιο έντονη και μου σπάει τα νεύρα.
"


Αλυσογράναζα έχεις κοιτάξει / αλλάξει? Δεν έχει να κάνει με το κιβώτιο αυτό. Αν δεν είναι το φυσικό του, ειναι είτε αλυσίδα είτε ο ψεκασμός χαμηλα.

Για τα 'πειράκια' τι να πώ? πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα. Δηλαδή τι κάνετε ανοίγετε από τις 2000 με πέμπτη ολο το γκάζι και θέλετε να αρπάξει αμέσως? Δεν καταλαβαίνω...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: mixalakis στις 09/10/2009 3:38 μμ.

Τα αλυσογράναζα είναι καινούρια.
Δεν ξέρω αν φταίει που τώρα στο service μου τα έσφιξαν πολύ.

Για τα πειράκια που λες δεν ανοίγω από τις 2000 σαλ. Ακόμα και από πιο ψηλά, αν ανοίξεις τέρμα ακούγονται πολύ.

Re: Δεν ξερω τι να κανω πια..  

  Από: Sprinter στις 09/10/2009 4:06 μμ.

mixalakis"Τα αλυσογράναζα είναι καινούρια.
Δεν ξέρω αν φταίει που τώρα στο service μου τα έσφιξαν πολύ.

Για τα πειράκια που λες δεν ανοίγω από τις 2000 σαλ. Ακόμα και από πιο ψηλά, αν ανοίξεις τέρμα ακούγονται πολύ."


Δεν ξέρω τι σημαίνει πολύ και λίγο αλλα ξέρω πώς η αλυσίδα πρέπει να ειναι ρυθμισμένη με τον σωστό τζόγο.

Για το άλλο όπως καταλαβαίνεις διάγνωση remote δεν μπορούμε να κάνουμε. Εγω πάντως όταν ανοίγω δεν ακούω τίποτα γιατι κάνει πολλή φασαρία η εξάτμιση και φοράω πάντα και κράνος Το καλοκαίρι που κυκλοφόρησα λίγο στο νησί ξεκράνωτος νόμιζα πώς θα σπαγε ο κινητήρας αλλα ξαναφόρεσα κράνος και όλα εντάξει
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε