ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09

ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: strani στις 30/09/2009 3:58 μμ.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ 750 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΟΔΟΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΤΟΥ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ [ ΜΙΝ]. ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΛΙΟΦΙΛ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ[ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ] ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ TIGER ? META ΣΤΡΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ?

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/09/2009 4:15 μμ.

Ζεστό ή κρύο;

strani"[...]ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ[...]"


Με τα χιλιόμετρα πολλαπλασιάζεται το υγρο;;;;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: strani στις 30/09/2009 4:42 μμ.

ΚΡΥΟ Η ΖΕΣΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ .ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 750ΧΙΛΙΟΜ. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΣΤΑΘΜΗ?ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ?

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/09/2009 6:35 μμ.

strani"ΚΡΥΟ Η ΖΕΣΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ .ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 750ΧΙΛΙΟΜ. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΣΤΑΘΜΗ?ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ?"


Πρώτον μη φωνάζεις (εννοώ τα κεφαλαία...)

Δεύτερον, ρώτησα κρύο ή ζεστό, γιατί η στάθμη του ψυκτικού υγρού στο δοχείο όταν είναι σβηστή η μηχανή είναι χαμηλότερη (ευκόλως κατανοητό πιστεύω). Οπότε έαν το είχες δει στην αρχή κοντα στο Μαξ ενώ ήταν ζεστό, λογικό είναι όταν το βλέπεις κρύο να πέφτει (άλλωστε πολλά πράγματα όταν κρυώσουν πέφτουν )

Τρίτον, αυτό που έκανα quote που σου είπε ο μηχανικός, εσένα σου φαινεται λογικό; (εκτός εάν δεν το μεταφέρεις σωστά)

Τέταρτον (και σημαντικό), παρατήρησες να ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία;

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: antoine στις 30/09/2009 6:47 μμ.

Εμένα το κάνει αυτό όταν βρέχει.. Δεν έχω βρει ακόμα γιατί...

Αν οδηγήσω και φάω μια καλή βροχή, την άλλη μέρα πρέπει να συμπληρώσω ψυκτικό.

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: Polymhxanos στις 30/09/2009 9:05 μμ.

antoine"Εμένα το κάνει αυτό όταν βρέχει.. Δεν έχω βρει ακόμα γιατί...

Αν οδηγήσω και φάω μια καλή βροχή, την άλλη μέρα πρέπει να συμπληρώσω ψυκτικό."


Θα ζηλεύει το νερό του ψυκτικού την ελευθερία του νερού της βροχής φαίνεται, και κάνει την επανάστασή του...



Κύριοι! Πάλι θα με λέτε κακό, αλλά μήπως να αποκτούσατε και λίγο ζωή στην ζωή σας;

Του ενός δεν του μπήκε μια ταχύτητα (πω πω ζημιάάάάά) , του αλλουνού του έσβησε στο ρελαντύ μια φορά (και πέσαν τα καράβια έξω...) , ο επόμενος έχει τρομερή αγωνία τι λάδια να βάλει, υπαρξιακά ερωτήματα τύπου από που να το σβήνω και αν πρέπει να αφήνω το βεντιλατέρ να σβήσει (μην τυχόν και φύγει από την τροχιά του ο Κρόνος ας πούμε και μας έρθει στο κεφάλι...), μερικοί τρέχουν να βάλουν οτι μαλακία ''βελτίωση'' ακούσουν...κάπου (και μετά έχουν ένα ''βελτιωμένο'' το οποίο φυσικά ΔΕΝ θα ξαναδουλέψει ποτέ ξανά σωστά), του παράλλου του φταίει το παραφλού που μειώθηκε...

ΗΜΑΡΤΟΝ, πηγαίντε καμιά βόλτα, απαυτές που χαίρεται ο οδηγός, χαίρεται και η μοτοσυκλέτα...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: kostas1975 στις 30/09/2009 9:07 μμ.

τωρα που το λες...οντως μου ειχε τυχει στην αρχη.μου συμπληρωσε στο πρωτο σερβις.απο τοτε τιποτα,ολα οκ!!

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: strani στις 30/09/2009 9:29 μμ.

Polymhxanos"
antoine"Εμένα το κάνει αυτό όταν βρέχει.. Δεν έχω βρει ακόμα γιατί...

Αν οδηγήσω και φάω μια καλή βροχή, την άλλη μέρα πρέπει να συμπληρώσω ψυκτικό."


Θα ζηλεύει το νερό του ψυκτικού την ελευθερία του νερού της βροχής φαίνεται, και κάνει την επανάστασή του...



Κύριοι! Πάλι θα με λέτε κακό, αλλά μήπως να αποκτούσατε και λίγο ζωή στην ζωή σας;

Του ενός δεν του μπήκε μια ταχύτητα (πω πω ζημιάάάάά) , του αλλουνού του έσβησε στο ρελαντύ μια φορά (και πέσαν τα καράβια έξω...) , ο επόμενος έχει τρομερή αγωνία τι λάδια να βάλει, υπαρξιακά ερωτήματα τύπου από που να το σβήνω και αν πρέπει να αφήνω το βεντιλατέρ να σβήσει (μην τυχόν και φύγει από την τροχιά του ο Κρόνος ας πούμε και μας έρθει στο κεφάλι...), μερικοί τρέχουν να βάλουν οτι μαλακία ''βελτίωση'' ακούσουν...κάπου (και μετά έχουν ένα ''βελτιωμένο'' το οποίο φυσικά ΔΕΝ θα ξαναδουλέψει ποτέ ξανά σωστά), του παράλλου του φταίει το παραφλού που μειώθηκε...

ΗΜΑΡΤΟΝ, πηγαίντε καμιά βόλτα, απαυτές που χαίρεται ο οδηγός, χαίρεται και η μοτοσυκλέτα..."



Μην τρελενεσε αδερφε μου σε αυτο το Forum μοιραζομαστε ενδιαφεροντα και γνωσεις για τις μηχανες μας. Και βολτες παμε, και τα καραβια μας δεν πεφτουν εξω για μια μικρη παρατηρηση. Αλλωστε 30 πανω σε 2 ροδες ρωτωντας εμαθα...

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: strani στις 30/09/2009 9:31 μμ.

Cpt. Haddock"
strani"ΚΡΥΟ Η ΖΕΣΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ .ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 750ΧΙΛΙΟΜ. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΣΤΑΘΜΗ?ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ?"


Πρώτον μη φωνάζεις (εννοώ τα κεφαλαία...)

Δεύτερον, ρώτησα κρύο ή ζεστό, γιατί η στάθμη του ψυκτικού υγρού στο δοχείο όταν είναι σβηστή η μηχανή είναι χαμηλότερη (ευκόλως κατανοητό πιστεύω). Οπότε έαν το είχες δει στην αρχή κοντα στο Μαξ ενώ ήταν ζεστό, λογικό είναι όταν το βλέπεις κρύο να πέφτει (άλλωστε πολλά πράγματα όταν κρυώσουν πέφτουν )

Τρίτον, αυτό που έκανα quote που σου είπε ο μηχανικός, εσένα σου φαινεται λογικό; (εκτός εάν δεν το μεταφέρεις σωστά)

Τέταρτον (και σημαντικό), παρατήρησες να ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία;

"



Δεν φωναζω.Δεν βλεπω καλα για αυτο γραφω με κεφαλαια.

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: patapios στις 30/09/2009 9:54 μμ.

Κ εγω παω για το 5000χλμ αυτες τις μερες κ σιγουρα θελει συμπληρωμα.

Μαλλον ειναι φυσιολογικο... αλλα απτην στιγμη που βλεπεις σταθμη εστω κ στο min μην ανυσηχεις!!!

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: chris34 στις 01/10/2009 7:37 πμ.

Φιλε strani και εγω το ειχα παθει αυτο αλλα καθαρα απο δικο μου λαθος!!!!
Μετα το πλυσιμο της μηχανης το χερι μου περασε πανω απο την μικρη μαυρη ταπουλα που εχει το δοχειο και παρεμεινε λιγο ανοιχτη με το παραπανο αποτελεσμα!
Κοιτα λοιπον μηπως και εχεις αφησει και εσυ την ταπα λιγο ανοιχτη!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: antoine στις 01/10/2009 9:36 πμ.

Φίλε πολυμήχανος,

έλα να την πάρεις την μηχανή μια μέρα που θα βρέχει κ έλα πες μου μετά που θα βρεις το παραφλου να είναι (αφού στεγνώσεις..!). Το να γεμίζεις 4 φορές (το χειμώνα κυρίως) μέσα στο μήνα από εκεί που το έχεις στο max και το βρίσκεις στο min είναι κάπως...

Και το τι κάνω και που πάω τη μηχανή αυτό άστο για μένα να το ξέρω.

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: Sprinter στις 01/10/2009 9:56 πμ.

Να πας να σου αλλάξουν κατ' αρχήν την τάπα. Μετα παρακολουθα το. Αν συνεχίζει πρέπει να κοιτάξεις τα ενδότερα (π.χ. φλάντζα καύσης). Μη τ' αφήσεις δεν ειναι φυσιολογικό.

Τώρα, κατάλαβε και αυτούς που γελάνε για τη σύνδεση που κάνεις μεταξύ βροχής και του αντιψυκτικού. ΕΙναι λίγο αστεία δεν είναι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: Native στις 01/10/2009 10:14 πμ.

Τσεκάρισε τα λάδια σου μηπως έχουνε τιποτα σαπουναδες(δλδ το νερο εχει παει μεσα απο τον θαλαμο καυσης). Δυσκολο αυτο βεβαια γιατι αν περναγανε θα σου τα πεταγε απο την υπερχειλιση λόγω βρασμου...εκτος αν ισχύει αυτο....
Αν οχι, τσεκαρισε το δοχειο πληρωσης για κανενα ραγισματακι σε σημειο πιο ψηλα απο το Minimum, καμια διαρροη απο το κύκλωμα(κολαρα,συνδεσεις, ταπα) κτλ.

Ο καλυτερος τρόπος για να το δεις αυτο ειναι να αφησεις το μηχανακι να ζεσταθει ρελαντι και την ωρα που θα αναψει το βεντιλατερ σβηστο αμεσως, χωρις να εχει σβησει το βεντιλατερ. Ετσι τα νερα θα εχουμε μεγαλύτερη πιεση λόγω στατικότητας και θερμοκρασιας του μοτερ και αν ειναι να βγουνε απο κάπου θα φανει

Aν μενει στο minimum και δεν πεφτει παρακατω δεν εχεις κανενα προβλημα και σε μενα ετσι ειναι απο τοτε που το πηρα...δοχειο πληρωσης ειναι αυτο, ειναι καλυτερα να ειναι στο ελάχιστο γιατι αν έχει πολυ μπορει να σου τα πέταξει απο την υπεχειλιση, το συστημα του νερου ανεβαζει πιεση απο τις θερμοκρασίες.

Το αλλο με την βροχη δεν το έχω ξανάκουσει...είναι οπώς λέμε πιάνει 250 μέσα στο νερό???
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: ΝΕΡΑ ....TIGER 1050 "09  

  Από: spyro στις 01/10/2009 6:16 μμ.

εγω πάντως ρε παιδια όταν περσυ παρέλαβα την μηχανή και το επόμενο πρωι την χάζευα μπας και την χορτάσω συνειδητοποίησα οτι έλειπε υγρό. Αφού έβρισα απο μέσα μου τον τσιγκούνη μαλ@κα στην Αντιπροσωπία πήγα αγόρασα ενα μπουκάλι, συμπλήρωσα και αυτό ηταν όλο.....