ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Leoni στις 05/03/2008 2:24 πμ.

kι εγώ στου σάκη πάω.
είμαι ικανοποιημένος.

τώρα πάω και το παπί εκεί!

είναι λίγο δύσκολο αν βρείς σωστό μηχανικό.

στουπί..περίμενε πμ.
3>4

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/03/2008 2:22 μμ.

Δηλαδή αν σου πέσει άλλο street μηχανάκι των 12.000 Ευρώ την βγάζεις καθαρή με λιγότερα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Costas στις 13/03/2008 2:25 μμ.

Ρε παιδιά τί να λέμε τώρα σε οποιοδήποτε street αν σου πέσει και πάρουν τα φέρινγκ ξηλώνεσαι ότι μάρκα και να είναι.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/03/2008 2:36 μμ.

Για την λάμπα, κοίταξε μην έχει χαλαρώσει κάτι πουθενά στο φανάρι και έχεις κραδασμούς. Γενικά δεν έχουν ιδιαίτερα ηλεκτρολογικά προβλήματα τα Τράιουμφ.

Για τα σέρβις που παραπονιέσαι, να σε ρωτήσω τι έχεις πληρώσει που το βρήκες υπερβολικό, που κάνεις το service και με τι το συγκρίνεις? Με κάνα ΧΤ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 15/03/2008 6:35 μμ.

Τι να σου πώ ρε φίλε. Εγώ έχω 12.000κμ τακάκια δεν έχω αλλάξει. Μπάς και φρενάρεις μονίμως με το πισινό? Μπάς και το βάζεις στην πίστα? Μπάς και κάνεις εντο στα φανάρια?

Ποιά σου τρώγονται? Τα μπρος ή τα πίσω? Αν είναι τα μπρός είναι συμμετρικά φαγωμένα δεξια - αριστερά? Υπάρχει η πιθανότητα να κολλάνε τα εμβολάκια και να σέρνουν τα τακάκια στον δισκο. Τρόπος να το διαπιστώσεις είναι αν σου τρώγονται π.χ τα πίσω να πάς μια βόλτα, να μην χρησιμοποιήσεις το πίσω για αρκετή ώρα και να σταματησεις με το μπροστινό για να ελέγξεις αν είναι ζεστός ο πίσω δίσκος. Αν είναι τότε έχεις πρόβλημα και να πάς να σου καθαρίσουν τις δαγκανες και τα εμβολάκια. Πιθανόν να θέλεις και τσιμούχες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: TASOS στις 17/03/2008 9:44 πμ.

Φίλε DIMITRI,έχω μερικές απορίες, κατ' αρχήν έκανες SERVICE στα 5000 χλμ. και όχι στα 6.000 χλμ? Σε ρωτώ γιατί εγώ το πήγα στην Πεύκη στα 1000ΚΜ για λάδια και έπειτα [color=#FF0000]από[/color] 5000 δηλαδή στα 6.000ΧΛΜ. Γιά SERVICE μετά μου είπαν 12.000ΚΜ, και έδωσα 85 ευρώ και 120 ευρώ αντίστοιχα. Όντως τακάκια πίσω άλλαξα σχεδόν στα 5000 ΚΜ στην Μιχ/λου εάν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 ευρώ με επιφύλαξη, αλλά πάντως μου είχαν φανεί πάρα πολλά, γι' αυτό και στα 9.000 ΚΛΜ άλλαξα μπροστά (ΕΒC) και πίσω(NISSIN) στό BRAKE SHOP στην Καλλιρόης,135 ευρώ σύνολο. Πολύ καλύτεργη αίσθηση μπροστά, αλλά κάνει ένα μικρό θόρυβο σαν σύρσιμο, για διάρκεια ζωής εδώ είμαστε θα δούμε. Λές λοιπόν οτί έδωσες 400 ευρώ στα 5000ΚΜ????? Καλά ήθελες και μπροστά φρένα????? Μήπως σε κλέβει ο τύπος έχουμε ξαναπεί εδώ για το συγκεκριμένο μηχανικό και συνεργείο, και καλό θα ήταν να έκανες μιά σοβαρή (γραπτή κατά τη γνώμη μου) αναφορά στην Πεύκη για το θέμα , προσκομίζονταςκαι τα τιμολόγια που σου έδωσαν, έτσι βρε παιδί μου, τουλάχιστον για να σε προσέξουν λιγάκι."εάν καταλαβαίνεις τι εννοώ". Τώρα όντως για το δεύτερο SERVICE τόσο μου είχαν πεί κι εμένα, αλλά δεν σου κάνει εντύπωση οτί τώρα για τα ίδια χλμ δεν χρειάστηκες φρένα μπροστά???? . Πάντως σε παλιό μου ΗΟΝDA είχα δώσει το 1999 45.000ΔΡΧ(135ΕΥΡΩ) γιά SERVICE σε εξουσιοδοτημένο (εγγύηση και καλά) και έτσι μου φαίνονται ψιλονορμάλ. Τώρα για τα ηλεκτρικά τί να πώ μάλλον δεν σου έχει πάει και πολύ καλά, κουράγιο...μπορεί να συμβεί σε όλους και σε οποιαδήποτε εταιρία.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/03/2008 2:42 μμ.

Τάσο,

Καταρχήν μη φωνάζεις με τα κεφαλαία, είναι και δύσκολα στο διάβασμα...

Τα EBC μπροστά αν είναι το full μεταλλικά (ΗΗ) αν θυμάμαι, φυσιολογικό είναι να ακούγονται. Θα σου κρατήσουν γιατί είναι πιο σκληρά, πρόσεχε όμως την φθορά στούς δίσκους (δεν είναι και πρώτης ποιότητας...).

Πίσω γιατί σε σου 'βαλε EBC (ίσως τα οργανικά, όχι ΗΗ)? Τα Nissin σουβαλε τα μαλακά τα κόκκινα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: TASOS στις 17/03/2008 3:44 μμ.

Λοιπόν τα EBC μπροστά ειναι τα κόκκινα,τώρα για τα πίσω τα NISSIN σίγουρα δεν είναι τα κόκκινα,αλλά δεν θυμάμαι από τι γόμα είναι,νομίζω πάντως οτι γενικά υπάρχουν πολλές και ενδιάμεσες ?.. όσο γιά τους δίσκους είναι κάτι που θα το δούμε στο μέλλον,αλλά και έτσι να είναι συμφέρει περισσότερο από τα 400 ευρω κάθε 8000κμ.Μπορώ πάντως εαν θέλεις να ρωτήσω στο brake shop και να σου πω ακριβώς.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/03/2008 5:20 μμ.

Για ρώτα γιατί είμαστε και μείς όπου νάναι για τακάκια (πρώτα τα πίσω μετα από 12.000 )
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/06/2008 6:01 μμ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ Σ/Κ ΝΑ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΓΡΗ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ Η
ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΦΟΡΤΗΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ ΓΙΑ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ(δεν έχω βάλει συναγερμό και γενικά δεν έχω κάνει καμία ηλεκτρονική παρεμβαση στον ΤΙΓΡΗ μου)
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 19/06/2008 6:12 μμ.

Προφανώς κακή / βιαστική φόρτιση στην ετοιμασία πρίν την παράδοση....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/06/2008 6:36 μμ.

Sprinter"Προφανώς κακή / βιαστική φόρτιση στην ετοιμασία πρίν την παράδοση...."

αν σου πω οτι το μοτο με περιμενε 1 μηνα γιατι με ειχαν ζαλισει με κατι χαρτια απο την τραπεζα........
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: DejanG στις 04/07/2008 12:55 μμ.

φιλε dimitri
αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα με μπαταρια στα ιδια περιπου χλμ.Τον χειμωνα με πολυ πολυ κρυο επαιρνε μονο με γκαζια.Μαλιστα σημερα με το που γυρισα σπιτι και μετα απο πολυ διαδρομη σε κινηση τα επαιξε παλι.Το εχω πει στην Ηλιοφιλ και με μετρημα την βρισκουν ενταξει, αλλα παραδεχονται για μειωση αποδοσης με υγρασια.Επισης ο datatool alarm την εξασθενει αρκετα.Λυση λενε δεν υπαρχει γιατι λογω χωρου δεν παιρνει πιο δυνατη μπαταρια.Ιδωμεν αν τ α φτυσει εντελως θα την αλλαξω τι να κανεις?Παντως συμφωνω οτι ειναι απαραδεκτο για μηχανακι 2007 και 12000 ευρω να τα παιζει η μπαταρια απο το πρωτο εξαμηνο!!!!

Επισης για το "μασκακι" στις σωληνωσεις κι εμενα εσπασε στις ΔΥΟ βιδες και το κολησα μονος μου γιατι αν περιμενα απο εξουσιοδ,,,βραστα!Μαλλον εφταιγε οτι δεν το ειχαν σγιξει στο εργοστασιο με δυναμοκλειδο οποτε τα παιξανε οι στροφες!!!Αγγλοι σου λεει μετα....

Αυτα για το παρων....

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: gskemp στις 09/07/2008 12:51 μμ.

Dimitri,
Πολυ καθυστερημένα σου στέλνω την άποψή μου αλλά δεν μπαίνω συχνά...
Τα Χριστούγεννα, μετά από 6 μήνες χρήσης, είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και χωρίς συναγερμό ή άλλα ηλεκτροβόρα εξαρτήματα. Τελικά άλλαξα μπαταρία και από τότε όλα καλά. Πέρασαν άλλοι 6 μήνες και η μπαταρία είναι ακόμη σαν καινούργια. Οπότε... μάλλον πέσαμα σε ελλατωματική παρτίδα μπαταριών που μπήκε σε κάποια από τα tiger του 2007.
Καλά χιλιόμετρα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: gskemp στις 09/07/2008 12:53 μμ.

Α, επίσης είχα το ίδιο πρόβλημα με την καρίνα, έσπασε κοντά σε μία βίδα και μου την άλλαξαν μεσω εγγύηση χωρίς να πω πολλά, άρα ξέρουν ότι είναι δικό τους το φταίξιμο.
Και τέλος, από το συνεργείο της Μιχαλακοπούλου είχα και εγώ παράπονα... πήγα αλλού και βρήκα την υγειά μου.