ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050

 

  Από: Costas στις 28/01/2008 3:25 μμ.

Γειά σου Δημήτρη και καλώς ήρθες!Επειδή εγώ έχω αφήσει τη μηχανή και 2 βδομάδες τώρα το χειμώνα χωρίς να τη βάλω μπροστά,μήπως τη δουλειά στην κάνει ο συναγερμός σου;Ή μήπως για κάποιο λόγο έπεσες σε ελλατωματική μπαταρία;

 

  Από: TASOS στις 28/01/2008 4:08 μμ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ PARKING ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΔΥΝΑΜΗ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΟΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΦΙΛ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ( ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ )ΤΗΝ ΕΙΧΑ .ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ ΣΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ.{ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ.

 

  Από: mixalakis στις 28/01/2008 4:48 μμ.

Και εμένα ο συναγερμός μου κάνει παιχνίδια!
Μερικές φορές όταν έχει υγρασία βαράει μόνος του χωρίς λόγο.
Μου είπαν όμως ότι λογικά θα αντικατασταθεί εντός της εγγύησης γιατί το ξέρουν το πρόβλημα.

Με την μπαταρία δεν έχω πρόβλημα, αλλά πολύ σπάνια όταν πάω να βάλω μπρος δεν γίνεται τίποτα! Το έχουν πάθει και άλλοι με tiger αλλά φταίει ο kill switch που δεν κάνει καλή επαφή.

 

  Από: spypetr στις 28/01/2008 6:32 μμ.

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που σου συναίβει με την μπαταρία σου.
Όχι πως δε σε πιστεύω.
Απλά εμένα η μπαταρία μου, πρέπει να είναι η μανίσια, δουλεύει μια χαρά και την έχω αφήσει και μια βδομάδα χωρίς να βάλω μπρος τη μηχανή.
Μήπως η μπαταρία στο δικό σου, είτε δεν φορτίστηκε, είτε ήταν πάνω στη μηχανή συνδεδεμένη από την μέρα παραγωγής της?
Το άλλο που μπορεί να συμβαίνει είναι να σου βάλαν μάπα μπαταρία απο την αντιπροσωπεία, που δε το πιστεύω βέβαια.

Καλό είναι να το αναφέρεις σαν ερώτηση με email, στο εργοστάσιο παραγωγής, μήπως και σου πουν τι να κάνεις. Καλό είναι πάντως να το γνωρίζουν.
Επίσης μπορείς να το βάλεις και εδώ http://www.triumphrat.net/

 

  Από: nfot στις 28/01/2008 6:57 μμ.

daytonas"...
το δυναμοκλειδο ειναι μεγαλος καημος στην ελλαδα.
δεν το χρησιμοποιουν στο σφιξιμο κεφαλης, στα πλαστικα θα το χρησιμοποιησουν?"


"Δυναμοκλειδο; Τι 'ναι αυτα που μου τσαμπουνας; Εχω σφιξει βιδες εγω ... Εχω τα χερια μου για δυναμοτετοιο, πως το ειπαμε;"
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Theophilos στις 29/01/2008 12:13 πμ.

Γεια σου κ απο 'μενα!!
Η μπαταρια σου ειναι μια χαρα, αυτο που θα ηθελα να σε ρωτισω εινα εαν ο συναγερμος εινα μαμα!!
Οταν η μηχανη μεινει για αρκετο καιρο, ο συναγερμος (τρεφεται) απο την μπαταρια με αποτελεσμα να μειωνεται η υσχης!
Υπαρχει φυσικα κ αλλο ενδεχομενο... Εαν ο συναγερμος σου ειναι πολυ ευεσθητος και (βαζει τα κλαματα) συχνα χωρις να τον ακους λογικα θα σου προκαλει προβλημα!!
Οσων αφορα τα πλαστικα, αν κ δεν εχω πολλα στο triple, θα πρεπει λογικα καθε φορα που κανεις service να τσεκαρουνε τις βιδες του μοτερ καθως κ των πλαστικων με δυναμοκλειδο! Τουλαχιστον σε εμενα ετσι κανουν.. Και στο κατω κατω απαιτησε το γιατι 100 euro για λαδια κ φιλτρο δεν ειναι κ λιγα!
Opoios fovatai,... menei spiti kai koimatai!!!...

 

  Από: TASOS στις 29/01/2008 9:39 πμ.

AN KAI ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΙΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ FORUM,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΙΚΑ ΣΕ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΑΘΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ,ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ,ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΖΩ,....ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΩΝ ΑΝΟΡΘΩΤΗ,ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΥΣ ΕΑΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙ.(ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ).
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ,(ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΗΝ ΠΕΥΚΗ)ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΑΔΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 1000ΧΛΜ,ΜΙΑ ΣΤΑ 600 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑ 1000.

 

  Από: stoupi στις 29/01/2008 8:15 μμ.

Δεν ξέρω παιδιά, εχω το μηχανάκι 15 ημέρες και ο dimitris μου έκανε την καρδια περιβόλι!!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

 

  Από: mixalakis στις 30/01/2008 1:19 μμ.

dimitri"
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτοί που είναι στα συνεργεία της triumph είναι υπάλληλοί της. Γιατί αν είναι υπάλληλοι δεν μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά ορισμένων, λες και είναι δική τους η αντιπροσωπεία.


"


Στα συνεργεία της αντiπροσωπείας είναι υπάλληλοι, αλλά οι εξουσιοδοτημένοι είναι ανεξάρτητοι.

stoupi" Δεν ξέρω παιδιά, εχω το μηχανάκι 15 ημέρες και ο dimitris μου έκανε την καρδια περιβόλι!!!
"


Μην αγχώνεσαι. Και εγώ το έχω 3,5 μήνες με 5.000χλμ και το μόνο πρόβλημα που είχα μέχρι τώρα είναι ο συναγερμός που και εμένα βαράει χωρίς λόγο. Το πρόβλημα είναι γνωστό στην triumph και λογικά περιμένω να τον αντικαστήσουν.

 

  Από: Costas στις 30/01/2008 1:51 μμ.

Εμένα το πρόβλημα μου με την Triumph είναι οτι όλοι με κοιτάζουν και χτες με μάτιασαν Αλλά θα γράψω σε άλλο thread γι αυτό

 

  Από: tasskap στις 30/01/2008 11:19 μμ.

Δεν είσαι ο μόνος με το πρόβλημα στην μπαταρία. Πολλοί στο εξωτερικό αντιμετώπισαν το πρόβλημα αυτό με κοινό παρανομαστή το συναγερμό, ενώ κάποιες περιπτώσεις (λίγες) ήταν λόγω ανορθωτή. Βλέποντας αυτά ψάρωσα και αγόρασα για το δικό μου Tiger 1050 (έχω κι εγώ συναγερμό) ένα φορτιστή OXFORD για να τσεκάρει την κατάσταση της μπαταρίας και να την διατηρεί τώρα που έχουν πιάσει τα κρύα και δεν την κυκλοφορώ τόσο...

 

  Από: stoupi στις 31/01/2008 3:37 πμ.

Costas"Εμένα το πρόβλημα μου με την Triumph είναι οτι όλοι με κοιτάζουν και χτες με μάτιασαν Αλλά θα γράψω σε άλλο thread γι αυτό "

Κοίτα σύμπτωση ε; Και μένα!!!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

 

  Από: Aragorn στις 04/02/2008 9:08 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΦΙΛΕ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ

 

  Από: stoupi στις 11/02/2008 8:38 πμ.

Ωραία ρε φίλε, μας έφτιαξες λίγο!!
Να δούμε τώρα που θα το πάμε το μηχάνημα..
Πεύκη; Σάκης;...
Σίγουρα πάντως όχι στην Μιχαλ/λου..νομίζω;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 04/03/2008 3:57 μμ.

Εγώ πηγαίνω στον Σάκη στο Πολύγωνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος όπως και ένας φίλος που έστειλα να φτιάξει ένα ST 955 του '99 που έσταζε λάδια και τον βασάνισαν 2 μήνες στην Μιχ. και του τα πήραν χοντρά. Τελικά του έσφιξε 2 μπουλόνια ο Σάκης και αυτό ήταν Στην Μιχ είναι για κλάμματα, και στην Πεύκη είναι ο μηχανικός καλός αλλά έχω σαν αρχή μακριά από σερβις του εισαγωγέα αν λυπάσαι την τσέπη σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε