Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!

Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: O_Giannakis στις 30/08/2009 10:50 πμ.

Εχθες λοιπον ειχα την παρθενικη νυχτερινη βολτα. Μολις επιασε καλα το σκοταδι , εδειξαν τα φωτα να εχουν προβλημα. Δεν βαραει σωστα της πορειας ....Που να το κοιταξω ? Στον κ. Σακη ? Μηπως σε καποιο συνεργειο να εχει ιππεα ?

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: desert στις 30/08/2009 11:04 μμ.

το ιδιο παρατηρησα και εγω στο δικο μου, η μεγαλη σκαλα βαραει κουκουρουκου. πηγενε εκει που τη πηρες στη τελικη η οτι ειναι ποιο κοντα.
Aφου δεν εγινα βιομηχανος... Εγινα μηχανοβιος!

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: O_Giannakis στις 31/08/2009 8:51 πμ.

το πηρα μεταχειρο. και δεν εχω ιδεα που εχει μαγαζι που να ασχολειτε με τα φωτα ....

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: Sprinter στις 31/08/2009 9:23 πμ.

Γιατι, μια βίδα δε ξέρετε να βιδώσετε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: O_Giannakis στις 31/08/2009 10:37 πμ.

Την πρακτικη διαδικασια που μπορουμε να κανουμε και μονοι μας την γνωριζω αλλα θελω να το δω σε μηχανημα.

Γραφω την διαδικασια για οσους δεν την γνωριζουν!


1- Παμε σε ένα κάθετο τοίχο
2- μέτραμε 4μ από τον τοίχο ΚΑΙ τράβαμε μιά γραμμή εκεί (στο έδαφος)
3- βάζουμε τον μπροστινό τροχό ΠΑΝΩ σ'αυτήν την γραμμή
4- μέτραμε το ύψος του προβολέα (στην λάμπα) από το έδαφος (με την μηχανή ευθεία στις ροδες της και κάτω από το κεντρικό σταντ)
5- την μέτρηση του (4) σημείωνουμε την στον τοίχο μετρώντας από το έδαφος και τράβαμε μια ευθεία οριζόντια γραμμή
6- βάζουμε την μηχανή ορθια και κάτω από το κεντρικό σταντ, άναβουμε τα φώτα στην ΜΙΚΡΗ σκάλα, το πάνω μέρος της δέσμης πρέπει να είναι στο ύψος της γραμμής που έχουμε τραβήξει στον τοίχο, ούτε πάνω από αυτήν ούτε κάτω από αυτήν.

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: Sprinter στις 31/08/2009 12:58 μμ.

Το μηχάνημα ειναι χαμένος κόπος και χρόνος στις μηχανές φίλε. Το ίδιο και η διαδικασία που περιγράφεις. Ο λόγος είναι πώς το ύψος της μηχανής μπροστά αλλάζει τόσο πολύ με τα φρένα και το γκάζι, όπως επίσης και στις στροφές που κάθε προσπάθεια για ακριβή ρύθμιση ειναι τζάμπα. Ακόμα και η βενζίνη στο ρεζερβουάρ παίζει ρόλο για να μη πώ το φόρτωμα η το δικάβαλο. Μια - δυο δοκιμές με το κατσαβιδάκι σου και δυο νυχτερινές βολτούλες θα σε βοηθήσουν να φέρεις τα φώτα σου εκεί που πρέπει - στο περίπου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: O_Giannakis στις 31/08/2009 1:45 μμ.

δεν εχεις κι 'αδικο !!!

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: denthnpalevw στις 01/09/2009 12:07 μμ.

και εγω συμφωνω με τον sprinter. ειχα το ιδιο θεμα με σενα και μετα απο επισκεψη σε μηχανικο για ρυθμιση παλι χαλια ηταν. τελικα τα ρυθμισα μονος μου με ενα αλλενακι.

οχι οτι βλεπω αλλα να εχουμε να λεμε βρε αδερφε
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: alki_viades στις 01/09/2009 12:47 μμ.

Ρε παιδια, εχω διαβασει το manual κι εχω ψαξει τουλαχιστον 3-4 φορες να βρω αυτη τη βιδα....εχει κανενας καμια φωτο να καταλαβω ποια ειναι;; Το ξερω, γκαου ερωτηση αλλα δε τη βρισκω, γ@##@ το ΅$#ΔΣ#@ του $#@%Ρ#$

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: denthnpalevw στις 01/09/2009 1:11 μμ.

εγω δεν εχω tiger οποτε δεν ξερω το γινεται με σας. αλλα στο streetακι ειναι πολυ ευκολο
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: kontizas giwrgos στις 01/09/2009 2:12 μμ.

επειδη και εγω εχω προβλημα πειρα ΗΛΙΟΦΙΛ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ.ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΦςΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: Native στις 01/09/2009 5:28 μμ.

alki_viades"Ρε παιδια, εχω διαβασει το manual κι εχω ψαξει τουλαχιστον 3-4 φορες να βρω αυτη τη βιδα....εχει κανενας καμια φωτο να καταλαβω ποια ειναι;; Το ξερω, γκαου ερωτηση αλλα δε τη βρισκω, γ@##@ το ΅$#ΔΣ#@ του $#@%Ρ#$ "

Ριξε μια ματιά εδώ
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: denthnpalevw στις 01/09/2009 7:19 μμ.

αυτος ο τυπος





ο πως τον λενε..............



















ο native τον θυμηθηκα...........................




















κατευθειαν απο τα κεντρικα τις Triumph ηρθε???????????????



























Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: O_Giannakis στις 02/09/2009 9:32 πμ.

ευχαριστουμε native ! καποια ακρη θα βγει τωρα πιστευω.

Re: Τα φωτα μου .... αλλου κι αλλου !!!  

  Από: kyrkyriakos στις 03/09/2009 10:07 μμ.

Εμένα πάντως με τα λίγα με τα πολλά μου είπαν επειδή είναι πολλύ φασαρία για να γίνει ..... να το κάνω μόνος μου!
Και έτσι έκανα. Μία δύο εκέι με το αλλενάκι και τουλάχιστον τώρα μπορώ να οδηγήσω βράδι χωρίς να τρομάζω τα πουλιά