ιπποδυναμη?

ιπποδυναμη?  

  Από: Tigrisss στις 10/08/2009 5:08 μμ.

καλησπερα σας,

αν και σιγουρα θα υπαρχει καποιο σχετικο θεμα απο τους παλιοτερους, θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε μετρησει το tiger σε ιπποδυναμη τροχο, εχω ακουσει απο 102 εως 120 αλογα και δε ξερω τι να πιστεψω.εγω δε το εχω μετρησει, αρα η γνωση μου ειναι οτι εχει 115 στι στροφαλο.
ποσο ειναι μαμα και ποσο περιπου παει με εξατμιση φιλτρο προγραμμα?καποιος μου ειπε οτι με remus μονή και προγραμμα παιρνει 10 αλογα...

Re: ιπποδυναμη?  

  Από: ATN PANOS στις 10/08/2009 6:27 μμ.

κοιτα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει 115 στροφαλο!!
αφαιρεσε και τις απωλειες τις μεταδοσης και θα δεις οτι οτι
η ιπποδυναμη στον τροχο παιζει καπου 10-12 αλογα λιγοτερα

2
δεν νομιζω να μπορεις τοσο ευκολα να παρεις 10 αλογα
με full εξατμιση απο λαιμους kai to καταληλο προγραμα
5-6 αλογα ισως ειναι εφικτα!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ιπποδυναμη?  

  Από: Native στις 10/08/2009 7:02 μμ.

ATN PANOS"κοιτα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει 115 στροφαλο!!
αφαιρεσε και τις απωλειες τις μεταδοσης και θα δεις οτι οτι
η ιπποδυναμη στον τροχο παιζει καπου 10-12 αλογα λιγοτερα

2
δεν νομιζω να μπορεις τοσο ευκολα να παρεις 10 αλογα
με full εξατμιση απο λαιμους kai to καταληλο προγραμα
5-6 αλογα ισως ειναι εφικτα!!!!"


Τα μοτερ του tiger - sprint - S3 ειναι όλα ίδια, έκτος απο μικροδιαφορες στο σασμαν , στις εξατμίσεις, στο φιλτροκούτι και το πρόγραμμα. Το tiger βγάζει 115PS στρόφαλο μετρημένο με τη μαμά εξάτμιση (που είναι τέρμα φιμωμένη) και κλειστή την μια τρύπα στο φιλτροκούτι. Αν αλλάξεις αυτά τα 2 και βάλεις και το αντίστοιχο πρόγραμμα πάει κι αυτό 125-132PS στρόφαλο οπότε και είναι δυνατόν να βγάζει μετά 116-120 τροχό όπως τα αδερφάκια του.


Ειναι απο τα λίγα μηχανάκια στην αγορα που έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις και αυτο οφείλεται στο οτι προσπάθησαν απο το εργοστάσιο να κόψουν άλογα κυρίως απο μια εξάτμιση και όχι απο καίρια σημεία πχ(εκκεντροφόρους, συμπίεση, κτλ)

Τέτοιες αλλαγές (εκκεντροφόρους, κτλ) έχει πχ. το Street triple σε σχέση με το daytona και γι'αυτο δεν έρχονται κοντά απλα απο μία εξάτμιση.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ιπποδυναμη?  

  Από: denthnpalevw στις 16/08/2009 12:15 μμ.

Tigrisss"καποιος μου ειπε οτι με remus μονή και προγραμμα παιρνει 10 αλογα...
"


Ο πωλητης της ηταν?????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ιπποδυναμη?  

  Από: Piki στις 16/08/2009 3:51 μμ.

Κάποιος άλλαξε όλες τις βίδες της μοτοσυκλέτας του με ελαφρού κράμματος. Περηφανευόταν ότι κέρδισε 2 κιλά. Εγώ όμως που τον γνώριζα του είπα ότι με λίγη δίαιτα θα έχανε 2 περιττά κιλά, είναι υπέρβαρος, ανέξοδα. Κοντολογίς, οι παραπάνω ίπποι της μοτοσυκλέτας δεν κάνουν τη διαφορά αν ο οδηγός δεν βελτιώσει ο ίδιος την απόδοσή του.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!