Μεταξωτο βρακι

Μεταξωτο βρακι  

  Από: vasko στις 30/07/2009 7:51 μμ.

Γεια σε ολους
Θα ηθελα να εκφρασω τα παραπονα μου σχετικα με το service που εκανα πριν λιγες ημερες στα κεντρικα της εταιριας στο Ηρακλειο.
Πηγα λοιπον το Tiger 1050 ΑΒS αγορασμενη τον Απριλιο 2007 μετα απο τφ επικοινωνια και ζητησα να αλλαξουν λαδια, φιλτρο λαδιου, καθως και να ελεγξουν μια ηλεκτρικη καταναλωση 1,5 μιλιαμπερ και ΜΟΝΟ αυτα.
Για προσωπικους λογους η μοτοσυκλετα εχει κανει μονο 3.500 km και βεβαια βρισκεται ΕΚΤΟΣ εγγυησης.
Επειδη μενω Σαλαμινα δεν εφυγα απο τις εγκαταστασεις της Ηλιοφιλ αλλα περιμενα στην εκθεση 30 μετρα πιο περα.
Μετα απο 4.5 ωρες μου ειπαν οτι η μοτοσυκλετα ηταν ετοιμη και οταν πηγα στον χωρο του συνεργειου να την παρω διαπιστωνω ότι ειχαν αλλαξει ψυκτικο υγρο, πραγμα που ΔΕΝ ειχα ζητησει αφου το ειχα αλλαξει εγω πριν λιγο καιρο. Στην ερωτηση μου γιατι αλλαξαν ψυκτικο μου απαντησε ο μαστρο Βαγγελης ¨α δεν μας ειπες να μην αλλαξουμε¨ απαντηση που θεωρω προσβλητικη αφου σε περνα για ηλιθιο μεταθετοντας σου την ευθυνη.
Ειχαν επισης αλλαξει και υγρα φρενων που ΔΕΝ ειχα ζητησει
Εγκατεστησαν δε και ένα νεότερο προγραμμα για το βενζινομετρο για να εχει λεει μεγαλυτερη ακρίβεια (όχι ότι θα ελυνε το οποιο προβλημα) η ενδειξη, με την διαφορα ότι εγω ΔΕΝ το ζητησα αφου ΔΕΝ ειχα κανενα προβλημα με την ενδειξη της βενζινης. Συμφωνα με τα λεγομενα του μαστρο Βαγγελη, θα εδειχνε την σωστη ενδειξη υστερα από ¨4 – 5¨χιλιομετρα, το αποτελεσμα ηταν με σχεδον γεματο ρεζερβουαρ από το Ηρακλειο εως την Σαλαμινα να εχει ανεβασει μονο 2 μπαρες, δηλαδη από εκει που ΔΕΝ ειχα προβλημα με την ενδειξη τωρα απεκτησα.
Όλα αυτά ΧΩΡΙΣ να με ρωτησουν ενώ ημουν εκει, για τον απλουστατο λογο, θα ειχα χρηματα αραγε να πληρωσω όλα τα παραπανισια που ΔΕΝ ειχα ζητησει να γινουν?
Εκτος εάν εκ προοιμιου θεωρειται ότι οι κατοχοι Triumph είναι ματσωμενοι αφου ως γνωστον ¨Τα μεταξωτα βρακια θελουν επιδεξειους κ@λους¨, είναι και αφελεις όμως αραγε?
Επειδη αντιμετωπιζω ένα σοβαρο προβλημα και όλα αυτά μου φαινονται ασημαντα και αστεια πληρωσα λοιπον τα 179.00 Ευρω, χωρις να διαμαρτυρηθω όπως θα ειχα κανει κάθε άλλη φορα.
Θυμωσα όμως πολύ και αποφασισα εκεινη την στιγμη να πουλησω το μεταξωτο βρακι θεωρωντας απαραδεκτα όλα τα προηγουμενα.
Αν υποθεσουμε ότι όλα τα παραπανω εγιναν στο πνευμα του good engineering practice, είναι αραγε good engineering practice να τιγκαρεις το μηχανακι λαδι αδειαζοντας και τα 4 λιτρα μεσα ενώ στο service manual αναφερεται 3.2 L?
Είναι κριμα τοσο εξαιρετικες μοτοσυκλετες να σαμποταρονται από τετοιες συμπεριφορες.
Στο παλικάρι που το αγορασε ευχομαι να το απολαυσει οσο δεν μπορεσα να το απολαυσω εγω.
Ευχομαι σε ολους πολλα και ασφαλη χιλιομετρα.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 30/07/2009 8:39 μμ.

Δε πάμε στην Ηλιοφίλ για σερβις. Δηλαδή ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ θα πρέπει να το γράψουμε αυτό. Ελεος...

Εγώ δουλεύω 200μ από εκεί και δεν πάω. Δηλαδή μαλάκας είμαι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Aris. στις 30/07/2009 9:40 μμ.

kat'arxas signwmi gia ta greeklish alla ekana format to PC kai apla den mou allazei apo agglika se ellinika o.o

Thelw kai gw na enoxlisw ligo autous poy gnwrizoun peri tou thematos .

Piga kai gw gia allagi ladiwn kai proseksa pws mou exoun balei poly ladi.
(orthia i mixani , ebgala ton deikti , ton katharisa , ton ksanaevala kai ton bidwsa mexri terma , ton ksanaebgala kai eida pws h stathmi itan peripou 2 ekatosta tou metrou panw apo tin grammi tou MAX pou exei o deiktis !
Einai lathos ?
Einai epikindino ?
Den egine kai tipota ?
Na paw na tous ta xwsw ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: ATN PANOS στις 30/07/2009 9:50 μμ.

αν οντος εγιναν τα πραγματα ετσι οπως τα λες φιλε μου,
απλα κριμα!!!
ελπιζω να λυθουν τα αλλα προβληματα που ειπες!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: icet στις 31/07/2009 11:41 πμ.

Aris."
Piga kai gw gia allagi ladiwn kai proseksa pws mou exoun balei poly ladi.
(orthia i mixani , ebgala ton deikti , ton katharisa , ton ksanaevala kai ton bidwsa mexri terma , ton ksanaebgala kai eida pws h stathmi itan peripou 2 ekatosta tou metrou panw apo tin grammi tou MAX pou exei o deiktis !
Einai lathos ?
Einai epikindino ?
Den egine kai tipota ?
Na paw na tous ta xwsw ?"


Η γνώμη μου είναι ότι ΝΑΙ είναι επικίνδυνο γιατί αλλιώς δεν θα είχε γραμμή MAX και ΝΑΙ αν μπορείς να πας να τους τα χώσεις.
---biip biip---

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Polymhxanos στις 31/07/2009 12:18 μμ.

Triumph δεν έχω, αλλά ρε παιδιά, ήμαρτον που λέει και ο αποπαρααποπάνω...

ARIS: Το manual λέει η μέτρηση με τον δείκτη βιδωμένο, ή απλά πατημένο χωρίς να βιδώσει; Μπας και είναι το δεύτερο, που είναι και το σύνηθες στις άλλες μάρκες;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 12:21 μμ.

Βιδωμένο και η μηχανή όχι στο κεντρικό σταντ. Και πλαγισμένη στο πλαινό να τη τσεκάρεις καλά ειναι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Costas στις 31/07/2009 12:27 μμ.

Εγώ πάντως εξακολουθώ να νιώθω εξωγήινος που μετά από 2 χρόνια που έχω τη μηχανή έχω αλλάξει μόνο λάδια,μπουζί και τακάκια πίσω

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 12:51 μμ.

Καλά εσύ είσαι ουφο ουτως ή άλλως.

(btw Το sceduled maintenance της μηχανής σου το ξέρεις? btw2 αμα δε κάνεις χλμ... btw3 αμα κι αυτά που κάνεις πάς όπως πάς...)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Costas στις 31/07/2009 1:25 μμ.

Τί άμα δεν κάνω χιλιόμετρα ρε θείο.47.000 έχει το εργαλείο.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 1:30 μμ.

Θειάφι.

Πόσα χλμ εχεις κάνει τα 2 χρόνια που χεις τη μηχανή? Βαλβίδες έχεις τσεκάρει? Καδένα? Υγρα ψυγείου, φρένων γιατι δεν έχεις αλλάξει? Δε μιλάω για τακάκια μπροστά, γιατί έτσι που το πάς...

Δε μας χέζεις λέω γώ... εξυπνάδες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Costas στις 31/07/2009 1:33 μμ.

Έχω κάνει 12.000.΄Όχι δεν έχω αλλάξει.Τί τακάκια μπροστά,εγώ σταματάω με ταχύτητες.δεν είναι σαν τα δικα σας με τα abs.Μάθανε όλοι και φρενάρουν.Να δουλεύεις και το συμπλέκτη κύριος.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 1:36 μμ.

12Κ σε δυό χρόνια. Σε φάγανε οι δρόμοι Να τα ξηλώσεις τα μπροστινά.. Κολιάτσου - Παγκρατι δε χρειάζονται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Costas στις 31/07/2009 1:40 μμ.

Εγώ τη μηχανή μου την έχω και την χαίρομαι.Όχι σαν κάποιους άλλους που δεν ξέρουν αν θέλουν παπί ή σκουτερ για να πηγαίνουν στη δουλειά τους

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Aris. στις 31/07/2009 4:02 μμ.

Polymhxanos"Triumph δεν έχω, αλλά ρε παιδιά, ήμαρτον που λέει και ο αποπαρααποπάνω...

ARIS: Το manual λέει η μέτρηση με τον δείκτη βιδωμένο, ή απλά πατημένο χωρίς να βιδώσει; Μπας και είναι το δεύτερο, που είναι και το σύνηθες στις άλλες μάρκες;"


Απο το μανουαλ στριτ τριπλ σελ.68:


Η ακριβης ενδειξη της σταθμης λαδιου στον κινητηρα θα φανει μονο αν ο κινητηρας εχει κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας , η μοτοσικλετα ειναι ορθια (δεν στηριζεται στο πλευρικο σταντ) και οταν ο δεικτης σταθμης λαδιου εχει βιδωθει εντελως μεσα.
Οταν η δεξαμενη ειναι γεματη τοτε η σταθμη λαδιου που υποδεικνυεται πρεπει να βρισκεται στην ανωτερη ενδειξη του δεικτη σταθμης λαδιου.

Εγω την μετρησα ενω την κρατουσε φιλος μου σε ορθια θεση , και ηταν κρυα ,βιδωσα τον δεικτη μεχρι μεσα και το αποτελεσμα ηταν, η σταθμη λαδιου να ειναι σχεδον 2 εκατοστα πανω απο το ΜΑΧ .

Επισεις στα ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ στριτ τριπλ σελ 113 λεει πως η χωρητικοτιτα λαδιου κινητηρα σε Στεγνη πληρωση ειναι 3,0 λιτ. ενω αλλαγη λαδιου/φιλτρου ειναι 2,6λιτ και μονο αλλαγη λαδιου ειναι 2,4 λιτ .

Εγω παντως στην αλλαγη λαδιων πληρωσα οπως μου ειπε 3,5 λιτ χ20€ , αρα αν ισχυει και οντως μου εβαλε 3,5λιτ, τοτε μου εβαλε 900mg παραπανω απο οτι λεει το μανουαλ .
Δεν με απασχολει το ποσο μου εβαλε , αλλα με φοβιζει , δεν γνωριζω αν γνωριζουν κατι και μου βαλαν τοσο ή απλα εβαλαν τον πιτσιρικα να αδειασει το 4κιλο δοχειο ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.