SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09

SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: suummeerr07 στις 28/07/2009 12:23 μμ.

εφτασα αισιως στα 5000 κμ και πηρα τηλ για να ρωτησω τι χρειαζεται
αλλος μου λεει μονο λαδια και αλλος μου λεει λαδια φιλτρο και τακακια...
τι γινεται???
επισης μου κολλησε ο συναγερμος οταν το ειχα στον ηλιο κανα 20 λεπτο ειναι λογικο???

Re: SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: kostas1975 στις 28/07/2009 12:54 μμ.

δεν μου φαινεται λογικο να κολλησει ο συναγερμος..ειδικα τωρα που ειναι καινουριος ακομα...οσο για το service,και εγω λαδια- φιλτρο ειχα αλλαξει οχι ομως τακακια.τα αλλαξα στα 7500(πισω).οποτε μια φθορα θα την εχουν σιγουρα.αν θελεις τη γνωμη μου αλλαξε τα.

Re: SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: suummeerr07 στις 28/07/2009 1 μμ.

kostas1975"δεν μου φαινεται λογικο να κολλησει ο συναγερμος..ειδικα τωρα που ειναι καινουριος ακομα...οσο για το service,και εγω λαδια- φιλτρο ειχα αλλαξει οχι ομως τακακια.τα αλλαξα στα 7500(πισω).οποτε μια φθορα θα την εχουν σιγουρα.αν θελεις τη γνωμη μου αλλαξε τα."




απο τιμες???

Re: SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: Aris. στις 28/07/2009 3:39 μμ.

Μονο λαδια και ΑΜΑ θες , αλλαξε και φιλτρο λαδιου .
Αμα ειναι να αλλαζουμε τακακια καθε 5000 .... καηκαμε ...
Εκτος εαν ξεχνας χαλαρα το ποδι πανω στο φρενο ,οπως κανει και ενας γνωστος μου ...
Παντως πιστευω πως αμα αλλαξεις τακακια τωρα , καινουρια τακακια θα πανε στα σκουπιδια , εγω εχω 7500 αρκετα απο αυτα μεσα σε πολεις και με πολλα δυνατα φρεναρισματα (μεχρι και stoppies ... ) και τα τακακια ειναι ακομα μια χαρα , στις 10000 και αμα .... θα δειξει ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: dimchrist στις 28/07/2009 5:22 μμ.

@Aris.: Προφανώς ο suummeerr07 μιλάει για τα πίσω τακάκια. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που τα έχουν αλλάξει πριν τις 3.500χλμ. στον Τίγρη. Αναλόγως τη χρήση και τον αναβάτη πάντα.

@ suummeerr07: Για το σέρβις τα έχουμε ξαναπεί ν φορές και είναι όπως στα είπε ο Aris.
Από τιμές είναι ακριβά τα λάδια αν μιλήσουμε για τα συνθετικά Mobil 1 (15W-50).
Περίπου 80 ευρώ (4λτ χ 20€).
Τακάκια έχω κόψει τα μαμά και πέρνω aftermarket όπως Carbone Lorraine ή EBC που είναι στη μισή τιμή περίπου.

Triple Way

Re: SERVICE ΣΕ ΤΙΓΡΗ '09  

  Από: mixalakis στις 31/07/2009 1 μμ.

suummeerr07"εφτασα αισιως στα 5000 κμ και πηρα τηλ για να ρωτησω τι χρειαζεται
αλλος μου λεει μονο λαδια και αλλος μου λεει λαδια φιλτρο και τακακια...
τι γινεται???
επισης μου κολλησε ο συναγερμος οταν το ειχα στον ηλιο κανα 20 λεπτο ειναι λογικο???"


Όπως σου 'πανε και οι άλλοι, στα 5.000χλμ θέλεις μόνο λάδια. Εγώ αλλάζω πάντα και το φίλτρο.
Το αν θέλει τακάκια, μπροστά ή πίσω, είναι καθαρά θέμα φθοράς.

Βάζε EBC από το internet.

Για τον συναγερμό δεν φταίει ο ήλιος! Αυτό έλειπε!
Αν είναι datatool, γ@μι!!!τ#$@αι η ελιοφίλ που δεν τους αλλάζει όλους όσους έχουν πρόβλημα να τελειώνουμε.