Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...

Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 23/07/2009 8:06 μμ.

Λοιπόν για τους τεχνικούς του forum:

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

Tiger 1050 2008
Xenon με slim balast απο triumph-online
Scroll button modification (http://www.tiger1050.com/index.php?opti ... pic=5420.0)


To θέμα που δημιουργείτε είναι οτι κάθε περίπου 2-3 εβδομάδες το ρολόι και γενικά όλ το αριστερό μέρος της οθόνης αρχίζει και τα παίζει και δεν ανταποκρίνετε, το ρολόι δείχνει άσχετη ώρα και μάλιστα "τρέχει". Επίσης όταν τα φώτα μείνουν στην μεγάλη σκάλα για πάνω απο 15-20 λεπτά οι μπάρες θερμοκρασίας και βενζίνης αρχίζουν και αναβοσβήνουν.

Παρατηρήσεις:
*Δεν παρουσιαάζεται τίποτε άλλο και δεν επηρεάζεται η μηχανή με κανένα άλλο τρόπο
*Βγάζοντας το scroll button modification δεν αλλάζει κάτι οπότε δεν νομίζο να επηρεάζει
*Όλα επανέρχονται με μία αποσύνδεση της μπαταρίας στα κανονικά τους

Έχω καταλήξει οτι κάτι παίζει με τα φώτα και φρικάρουν τα ηλεκτρικά....επίσης να πω οτι συμβαίνει και σε μηχανή φίλου με το ίδιο setup.

Ακούο απόψεις....

Αργύρης

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: nfot στις 23/07/2009 8:40 μμ.

Argy, οπως σου ειπε και Αλεξης με το Tiger αλλα κι εγω με το Daytona, δεν εχουμε κανενα προβλημα με τα 50αρια xenon στα δικα μας, αλλα εχουμε μονο στη μεσαια σκαλα.
Μηπως εχει σημασια ΠΟΥ εχετε τοποθετησει το ballast ή εκεινο το μικρο μαυρο κουτακι που ειναι σε σειρα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: chris34 στις 24/07/2009 8:59 πμ.

Προσωπικα στον δικο μου Τιγρη που εχω τα ξενον 1.5 χρονο περιπου δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα!!Το μπαλαστ το εχω τοποθετησει κατω απο τα οργανα οπως και τον μετασχηματιστη(μαυρο κουτακι).Δες εδω : viewtopic.php?f=3&t=483
Καλο θα ηταν να βαλεις στο καλωδιο που φευγει απο το μπαλαστ και παει στα φωτα σου εναν φεριττη(αποτρεπει τις ηλεκτρονικες παρεμβολες)και θα τον βρεις σε ολα τα καταστηματα που πουλανε ηλεκτρονικα!!
Αυτο ισως σου λυσει και το προβλημα που εχεις!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 24/07/2009 9:19 πμ.

Θα το δοκιμάσω, αλλά θέλω να ξέρω αν έχεις βάλει και στις δύο λάμπες....κι εγώ είμαι super ευχαριστιμένος απο τα xenon και δεν υπάρχει περίπτωση να βγούν απλά άμα έλυνα και αυτό θα ήταν super!

Θα δοκιμάσω να βάλω στην μεγάλη σκάλα που απο ότι φαίνετε αυτή κάνει το πρόβλημα.....

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: chris34 στις 24/07/2009 9:36 πμ.

Οχι στην μεγαλη δεν εχω μιας και την χρησιμοποιω σπανια!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: Sprinter στις 27/07/2009 12:08 μμ.

Το ενδεχόμενο (λέω εγώ...) να εχεις κάνει μαντάρα κάτι κατά το ετσι κι έτσι modification ΔΕΝ το εξετάζεις καθόλου δηλαδή?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 27/07/2009 2:25 μμ.

Το modification εχει τσεκαριστεί 3 φορές με πολύμετρο, έχει αφαιρεθεί και έχει τεσταριστεί το σύστημα χώρίς αυτό για αυτό και καταλήγω στην μεγάλη σκάλα....απλά δεν είναι και οτι καλύτερο να την βγαλω για να κάνω δοκιμές και για αυτό είπα μπας και το έχει δει κανένας....

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: antoine στις 28/07/2009 11:29 μμ.

Το δικό μου πάντως παρουσίαζε θέμα με τα xenon στα όργανα.

Καμιά φορά κατά την εκκίνηση έκανε διπλό ρεσετ το όργανο και όταν έκανα σινιάλο σπάνια το ίδιο.

Μεταφέρθηκαν τα ballast λίγο πιο μακριά και πλέον είναι οκ.

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 29/07/2009 9:41 πμ.

Πόσο πιο μακριά φίλε μου? Γιατί μάλλον αυτή είναι η λύση!

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: chris34 στις 29/07/2009 9:53 πμ.

Ρε παιδια σας το ειπα και πιο πριν!!Ειναι καθαρα ηλεκτρονικη παρεμβολη απο το μπαλαστ στα οργανα!!
Βαλε εναν φερριτη και καθαρισες απο το ραβε ξηλωνε!!!
Τωρα αν θες να μετακινησεις το μπαλαστ μετακινησετο πιο μακρια απο τα οργανα!
Αν ψαξεις πιο αναλυτικα στα τεχνικα θεματα θα δεις και το σχετικο ποστ με το καταλληλο σημειο που πρεπει να το βαλεις!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 29/07/2009 10:04 πμ.

Σε εκείνο το κατάλληλο σημείο το έχω:)

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: chris34 στις 29/07/2009 11:23 πμ.

argy_kap"Σε εκείνο το κατάλληλο σημείο το έχω:)"


Φεριττης τοτε!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: argy_kap στις 26/08/2009 10:25 πμ.

Ενημερώνω οτι ο φερίτης δεν έκανε κάτι αλλά αυτό που είχε αποτέλεσμα είναι η μετακίνηση του ΜΑΥΡΟΥ (μετασχιματιστή ίσως ) απο τα Xenon και όχι η μετακίνηση του μεταλλικού balast.

Thank you:)

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: nfot στις 26/08/2009 10:30 πμ.

Επιτελους, βρηκες λυση.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Xenon και οθόνη Tiger δεν (??) πάνε μαζί...  

  Από: aimiliosbmw στις 02/09/2009 10:38 μμ.

καλησπέρα κι από μένα
διάβασα τα παραπάνω σχόλια και μου γεννήθηκε το ερώτημα μήπως και σε μένα η λύση είναι η απομάκρυνση των slim ballast και στις δυο σκάλες που έχω?Έχω κι εγώ τοποθετημένο τον 6527 spyball με την αγορά του 1/09 και στο 3/09 τοποθέτησα τα xenon.Σε κάποιο ξήλωμα πάλι 5/09, μετακίνησα τα ballast πιο κοντά στο καντράν(για τους γνώστες τα στρίμωξα στο τριγωνάκι μέσα πίσω απ το φανάρι).Δεν ξέρω αν συνδέετε ή είναι άσχετο άλλα πριν τις διακοπές άρχισε το led του συναγερμού στο καντράν να κάνει κάτι κουλά,μια ανάβει ,μια όχι και μια τρεμοπαίζει!!! Σύνδεσα ενα εξωτερικό led κλέβοντας απ τη πρίζα του καντράν και έπαιξε κανονικά.πρώτη γνωμάτευση τα έφτυσε το led του καντράν λέω.Άλλα μήπως τελικά φταίνε τα ballast
και κανουν παρεμβολές στο led?
Αυτο που δε μου κολάι είναι ότι...τι σχέση έχει το ένα με το άλλο αφού οπλίζω συναγερμό με σβηστή μηχανή κι επομένως σε κατάσταση off τα φώτα!!!Άντε να φταίει το καντράν και να πας για εγγύηση με spyball( με βλέπω να τα σπάω και να με βγάζουν απ τα ρούχα μου ,τοτε η εγχείριση είναι μονόδρομος και τότε πάμε και για αλλαγή χρώματος φωτισμού σε κάτι άλλο απ το κιτρινάκι .
ευχαριστώ για την υπομονή σε όσους την ιστορία μου