Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)

Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: stoupi στις 07/07/2009 2:34 πμ.

Καλησπέρα φίλοι μου!
Προχθες άλλαξα λάδια στα 10000 (και όχι στον Σάκη, βαριόμουν λίγο να ανέβω εκεί πάνω).
Λοιπόν, από τότε ακούγεται ένας θορυβος (ΤΑΚ - χτύπημα) με κάθε απότομη αλλαγη ταχυτητας. Όταν κρατάω λίγο τον συμπλέκτη και αφήνω πιο ομαλά δεν ακούγεται. Νομίζω οτί το ακούω και με απότομο κλεισιμο του γκαζιού. Δεν ξέρω, θα το πάω στο συνεργείο αλλά ήθελα να δω αν το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα.
Είναι λίγο ενοχλητικός αυτός ο θορυβάκος και με τρομάζει λίγο.
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: chris34 στις 07/07/2009 8:28 πμ.

Να μην σε τρομαζει καθολου!Και το δικο μου το ιδιο κανει και πολλα Tiger ακομα!
Για να σου φυγει η ιδεα πηγαινετο στον μηχανικο σου και θα δεις!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: kontizas giwrgos στις 07/07/2009 3:32 μμ.

και το δικο μου το κανει και με το κλεισιμο του γκαζιου.εχω κανει 1500 χλμ μονο.με ανυσηχει και μενα και δεν εχω βρει ευκαιρια να παω μηχανικο.ειναι σπαστικο και εψαχνα να δω μην κανω εγω καμμια βλακεια

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: kontizas giwrgos στις 07/07/2009 5:41 μμ.

το αλλο που εχω δει ειναι οτι δεν το κανει οταν οι αλλαγεσ γινονται οταν οι ταχυτητεσ ειναι γεματες.οταν δεν εχουν αρκετες στροφες κοπανανε

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: Azeroth στις 12/07/2009 7:15 μμ.

Και σε μένα κάνει περιέργους θορύβους σε αυτές τις καταστάσεις που λές... και νιώθω λές και το μοτερ κουνιέτε μπρος πίσω...... και δεν έχω κάνει ακόμα κάν το σέρβις στα 800χλμ... ( βέβαια παίζει κιολάς γιατί δεν έχουν σφίξει ακόμα τις βίδες )

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: mixalakis στις 12/07/2009 7:27 μμ.

Δυστυχώς έτσι κάνει η μετάδοση στα tiger.

Πρέπει να είσαι πάντα με λίιιιιγο γκάζει για να κρατάει την αλυσίδα τεντωμένη. Όταν τσουλάς με σχεδόν κλειστό γκάζει κάνει θόρυβο. Γενικά τις περισσότερες φορές κάνει θόρυβο το κιβώτιο στις αλλαγές, αλλά τα πιο πολλά μηχανάκια είναι έτσι.

Να πω την αλήθεια ότι το είχα συνηθίσει, αλλά πρόσφατα που καβάλησα άλλα μηχανάκια που είχαν καλύτερη ποιότητα κύλισης από το tiger, το θυμήθηκα πάλι και χαλάστηκα.

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: Azeroth στις 12/07/2009 7:35 μμ.

mixalakis"

Να πω την αλήθεια ότι το είχα συνηθίσει, αλλά πρόσφατα που καβάλησα άλλα μηχανάκια που είχαν καλύτερη ποιότητα κύλισης από το tiger, το θυμήθηκα πάλι και χαλάστηκα. "



¨Οπως το λές... γιατί εμένα είναι πολύ πρόσφατη η ανάμνηση μουαπο το προηγούμενο μου μοτόρι και με χαλάει και μένα λίγο.. και φαντάσου ότι στον Kawa υποτίθετε οτι κάνουν και θόρυβο οι αλύσίδες τους......

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: kontizas giwrgos στις 12/07/2009 8:01 μμ.

paidia dn einai tipota.perasa apo to serbis ston peiraia ena sfiximo einai.stamathse amesws to 8oribo otna klinis to gazi.

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: stoupi στις 12/07/2009 10:12 μμ.

Δεν ενοώ βέβαια τα κρακ κρουκ στις αλλαγές! Εννοω αφου κάνεις την αλλαγή στον συγχρονοσμό γκαζι συμπλέκτη έχει μία τρύπα εκέι και κάνει ένα χτυπιματάκι μέσα σ' αυτό το κενό! Δεν το εκανε πριν είμαι σίγουρος, με την αλλαγη λαδιών στα 10000 και μετα μου το κάνει. Δεν ξέρω ίσως είναι τα λάδια ίσως η αλυσίδα δεν ξέρω. Πάντως το κάνει και με ταχύτητα κουμπομένη, με το κλεισιμο του γκαζιού μερικες φορες.!!!
Πολές φορες μάλλον!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: Native στις 13/07/2009 1:23 μμ.

Όλες οι μοτό θέλουν λίγο παίξιμο με το γκαζι στην αλλαγή ταχυτήτων σε Normal οδήγηση, ειδικά στα κατεβάσματα. Πρέπει να μάθετε να το "παίζετε" σωστά . Τώρα στα πολλά γκάζια δεν νομίζω να ακούει κανείς το σασμάν Έμενα πάντως το Spectro βοήθησε την κατάσταση λίγο.
Ένα χτύπημα που κάνει στο ξεκίνημα με 1η, ενώ έχουμε βάλει ήδη ταχύτητα, είναι γιατί θέλει σφίξιμο το παξιμάδι του μπροστά γραναζιού για να μήν πάιζει πάνω στα μπόσικα του πολύσφηνου.

stoupi" Πάντως το κάνει και με ταχύτητα κουμπομένη, με το κλεισιμο του γκαζιού μερικες φορες.!!!
Πολές φορες μάλλον!"


Πιθάνον και στην περίπτωση σου να συμβαίνει το ίδιο..σφίξιμο το παξιμάδι....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: stoupi στις 13/07/2009 1:49 μμ.

Μπράβο! Λογικό μου ακούγεται!
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ το "παίζω" καλά! Χρόνια τώρα, μαλακά - μαλακά!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: Azeroth στις 13/07/2009 6:43 μμ.

stoupi"Μπράβο! Λογικό μου ακούγεται!
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ το "παίζω" καλά! Χρόνια τώρα, μαλακά - μαλακά! "



OOOOOO Καλααααά είσαι.... και με τα 2 χέρια......

Re: Θόρυβος Στο Κιβώτιο (Tiger 1050)  

  Από: stoupi στις 15/07/2009 10:38 πμ.

Δεν είναι τελικά γρανάζι! Το είδε ψες ο Philippe και είπε δεν έχει τίποτα!
Εντάξει μπορείτε να ηρεμήσετε τώρα!! lol
[size=150:quxslwvd]3 > 4