Βυθισμα-Θορυβος

Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: chris34 στις 10/06/2009 10:18 πμ.

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλα Tiger στο δικο μου παντως οταν παταω εντονα και με δυναμη το μπροστινο φρενο και βυθιζεται η μηχανη μπροστα στην επαναφορα της ακουγεται ενα "τακ" δυνατο που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο τα φρενα(δαγκανες) η απο τον λαιμο της μηχανης.
Ξερει κανεις τιποτα γι'αυτο το θεμα;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: Sprinter στις 10/06/2009 10:44 πμ.

Πιθανότατα είναι οι πλευστοί δίσκοι οπότε είναι φυσιολογικό. Στο επόμενο σερβις βάλε να σου τσεκάρουν τον λαιμό για να ησυχάσεις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: chris34 στις 10/06/2009 11:16 πμ.

Sprinter"Πιθανότατα είναι οι πλευστοί δίσκοι οπότε είναι φυσιολογικό. Στο επόμενο σερβις βάλε να σου τσεκάρουν τον λαιμό για να ησυχάσεις."


Thanks Νικο!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: ATN PANOS στις 10/06/2009 4:28 μμ.

το κανει σε καθε φρεναρισμα,η μονο στο πρωτο μετα που θα ξεκινισεις???
και στο speed μου το εκανε και ειχα βρει οτι ειναι απο τις δαγκανες/φρενα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: liberal στις 10/06/2009 5:59 μμ.

Μου το παρουσίασε κι εμένα, μετά την αλλαγή των ελατηρίων μπροστά... Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς από που προέρχεται ο θόρυβος. Άλλες φορές τον ακούω χαμηλά, στους δίσκους και άλλες ψηλά στον λαιμό. Δεν αποκλείω να είναι κάτι μέσα στις μπουκάλες.

Το Σάββατο θα ξέρω!
Δημήτρης

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: Sprinter στις 10/06/2009 6:16 μμ.

Σταματημένοι πατήστε το μπροστινό. Κάντε εντονη κίνηση πρός τα πίσω και μετά μπροστά. Αν το κάνει είναι πιθανότατα οι δίσκοι. Φυσιολογικότατο μια και οι δίσκοι είναι πλευστοί.

Για τον φίλο με την αλλαγή των ελατηρίων, μπορεί να είναι σκάλωμα των ελατηρίων αλλά κάπως απίθανο το βλέπω (εκτός κι αν χρησιμοποιήθηκαν λάθος αποστάτες).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: doohan στις 10/06/2009 6:21 μμ.

..........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: Sprinter στις 10/06/2009 6:28 μμ.

doohan"Ειχα το ιδιο προβλημα και πηγα στον μαστροσακη μου εσφηξε το λαιμο.....θορυβος τελος!!"


Καλά που δε σ' έπνιξε
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: doohan στις 10/06/2009 6:42 μμ.

..........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: ATN PANOS στις 10/06/2009 8:34 μμ.

ο κουταλιανος ειναι???
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: chris34 στις 11/06/2009 8:07 πμ.

ATN PANOS"το κανει σε καθε φρεναρισμα,η μονο στο πρωτο μετα που θα ξεκινισεις???
και στο speed μου το εκανε και ειχα βρει οτι ειναι απο τις δαγκανες/φρενα"


Το κανει σε καθε εντονο φρεναρισμα!
Το κανει και οταν ειμαι σταματημενος και κουναω την μηχανη μπρος-πισω οπως ειπε και ο σπριντερ!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: Sprinter στις 11/06/2009 8:57 πμ.

Δεν τα εξηγησα καλά. Αν είναι οι δίσκοι θα πρέπει να μην το κάνει σε επαναλαμβανόμενες κινησεις μόνο μπροστά ή μόνο πίσω. Θα πρέπει να το κάνει μόνο εάν πάς μία πίσω και έπειτα μπροστά. Ο λόγος είναι ότι η κινηση μπρός πίσω μετακινει τους δίσκους πάνω στούς πλευστούς 'συνδέσμους' (δε ξέρω πώς λέγονται αυτά τα στρογγυλα που δένουν τους δίσκους στα κέντρα τους, bobbins λέγονται στα Αγγλικά).

Επίσης αν είναι οι δίσκοι, δε θα πρέπει να νιώθεις τίποτα στο τιμόνι (σαν κραδασμό).

Ο τρόπος να καταλάβεις αν έχεις πρόβλημα στο λαιμο είναι να σηκώσεις τον εμπρός τροχό να είναι ελεύθερος από το έδαφος και να τον κουνήσεις βίαια δεξιά αριστερά και μπρός πίσω με τα χέρια. Ετσι θα καταλάβεις τζόγους από ρουλεμαν λαιμού ή τροχού. Βέβαια θέλει μια πείρα, οπότε καλύτερα να το κανει ο μηχανικός.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: chris34 στις 11/06/2009 9:28 πμ.

Sprinter"Δεν τα εξηγησα καλά. Αν είναι οι δίσκοι θα πρέπει να μην το κάνει σε επαναλαμβανόμενες κινησεις μόνο μπροστά ή μόνο πίσω. Θα πρέπει να το κάνει μόνο εάν πάς μία πίσω και έπειτα μπροστά. Ο λόγος είναι ότι η κινηση μπρός πίσω μετακινει τους δίσκους πάνω στούς πλευστούς 'συνδέσμους' (δε ξέρω πώς λέγονται αυτά τα στρογγυλα που δένουν τους δίσκους στα κέντρα τους, bobbins λέγονται στα Αγγλικά).

Επίσης αν είναι οι δίσκοι, δε θα πρέπει να νιώθεις τίποτα στο τιμόνι (σαν κραδασμό).

Ο τρόπος να καταλάβεις αν έχεις πρόβλημα στο λαιμο είναι να σηκώσεις τον εμπρός τροχό να είναι ελεύθερος από το έδαφος και να τον κουνήσεις βίαια δεξιά αριστερά και μπρός πίσω με τα χέρια. Ετσι θα καταλάβεις τζόγους από ρουλεμαν λαιμού ή τροχού. Βέβαια θέλει μια πείρα, οπότε καλύτερα να το κανει ο μηχανικός."


Δεν το κανει σε επαναλαμβομενες κινησεις,το κανει οπως ακριβως το λες.Μια πισω και μετα μπροστα!
Κραδασμους δεν νοιωθω καθολου και αυτο με το τιμονι το εχω κανει και δεν εχει τον παραμικρο τζογο!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: Sprinter στις 11/06/2009 10:34 πμ.

E, οι δισκοι είναι, λέει ο γιατρός με τηλεδιάγνωση. 95%. Μπας και πρίν είχες μηχανάκι με σταθερούς δίσκους?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βυθισμα-Θορυβος  

  Από: chris34 στις 11/06/2009 11:04 πμ.

Sprinter"E, οι δισκοι είναι, λέει ο γιατρός με τηλεδιάγνωση. 95%. Μπας και πρίν είχες μηχανάκι με σταθερούς δίσκους?"


Ναι ενα KLE 500....
Λευκος Τιγρης!!see you................