Αλυσίδα σε TIGER

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 27/04/2009 4:56 μμ.

κπτ θα διαφωνήσω μαζί σου στο κατα πόσο χρειάζεται το καθάρισμα. Ολη η σκόνη και τα χωματάκια απ τους ολοκάθαρους δρόμους μας μαζί με το λιπαντικό τηε αλυσίδας (ακόμα περισσότρο με τα παχειά κολώδη που είναι τοσο βολικα) δημιουργούν ενα πολύ ωραίο grinding paste που τρώει τα σίδερα για breakfast και που δυστυχώς μόνο με νεράκι του θεού δε φεύγει.

Δε λέω να καθαρίζουμε την αλυσίδα όσο συχνα την λαδώνουμε αλλα αν την καθαρίζουμε καθε που πλένουμε το μηχανάκι μόνο καλό της κάνουμε. Το πινελάκι με κηροζίνη είναι το καλύτερο αλλα αν βαριέστε μπορείτε απλώς να την ψεκάσετε με ενα ψεκαστήρι καλά και να γυρίσετε μερικές φορες τον τροχό να πάει παντού (μόνο προσοχή μην την εισπνέετε). Μετά νεράκι να πάρει τα πολλά, στέγνωμα βάζοντας τον μηχανή μπροστά και βάζοντας πρώτη να τα πετάξει καλά, και μετά λίπανση. Δεν θέλει πολύ λιπαντικό, θέλει απλώς στα σωστά σημεία. Ολα τα παραπάνω είναι πιο εύκολα αν έχετε κεντρικό σταντ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: JOSBI στις 28/04/2009 7:47 πμ.

Sprinter"κπτ θα διαφωνήσω μαζί σου στο κατα πόσο χρειάζεται το καθάρισμα. Ολη η σκόνη και τα χωματάκια απ τους ολοκάθαρους δρόμους μας μαζί με το λιπαντικό τηε αλυσίδας (ακόμα περισσότρο με τα παχειά κολώδη που είναι τοσο βολικα) δημιουργούν ενα πολύ ωραίο grinding paste που τρώει τα σίδερα για breakfast και που δυστυχώς μόνο με νεράκι του θεού δε φεύγει.

Δε λέω να καθαρίζουμε την αλυσίδα όσο συχνα την λαδώνουμε αλλα αν την καθαρίζουμε καθε που πλένουμε το μηχανάκι μόνο καλό της κάνουμε. Το πινελάκι με κηροζίνη είναι το καλύτερο αλλα αν βαριέστε μπορείτε απλώς να την ψεκάσετε με ενα ψεκαστήρι καλά και να γυρίσετε μερικές φορες τον τροχό να πάει παντού (μόνο προσοχή μην την εισπνέετε). Μετά νεράκι να πάρει τα πολλά, στέγνωμα βάζοντας τον μηχανή μπροστά και βάζοντας πρώτη να τα πετάξει καλά, και μετά λίπανση. Δεν θέλει πολύ λιπαντικό, θέλει απλώς στα σωστά σημεία. Ολα τα παραπάνω είναι πιο εύκολα αν έχετε κεντρικό σταντ."


+1050!!!
VALE FOR EVER

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: antoine στις 28/04/2009 9:41 πμ.

+ 1050 + ελεύθερη εξάτμιση

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 28/04/2009 10:38 πμ.

liberal"Έβαλα την χρυσή της DID (x-ring) και γρανάζια JT (όχι το πακέτο αλυσίδα-γρανάζια).
"


Δημήτρη ποιόν τύπο αλυσίδας έβαλες αν θυμάσαι? Εμένα για αλυσίδα μόνο μου είπαν περίπου 100 €? Απο την στιγμή που θα αλλάξω αλυσίδα, είναι καλό να αλλάξω και γρανάζια ή δεν χρειάζεται?

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 28/04/2009 10:51 πμ.

jimmisk"
liberal"Έβαλα την χρυσή της DID (x-ring) και γρανάζια JT (όχι το πακέτο αλυσίδα-γρανάζια).
"


Δημήτρη ποιόν τύπο αλυσίδας έβαλες αν θυμάσαι? Εμένα για αλυσίδα μόνο μου είπαν περίπου 100 €? Απο την στιγμή που θα αλλάξω αλυσίδα, είναι καλό να αλλάξω και γρανάζια ή δεν χρειάζεται?"


Θεωρητικώς ναι (γιατί οση φθορά έχουν πάρει τα γρανάζια θα 'μεταφερθει' στην καινούργια αλυσίδα). Από την άλλη τα χιλ. είναι λίγα και αν τα δόντια οπτικά είναι σωστά (δεν έχουν 'κυρτώσει') εγώ δε θα άλλαζα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Native στις 28/04/2009 11:02 πμ.

Και η Fa cad'oro έχει βγάλει μια καινούργια σείρα x-ring για παντρεμένους προλάβετε!!!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: alki_viades στις 28/04/2009 1:38 μμ.

jimmisk"
liberal"Έβαλα την χρυσή της DID (x-ring) και γρανάζια JT (όχι το πακέτο αλυσίδα-γρανάζια).
"


Δημήτρη ποιόν τύπο αλυσίδας έβαλες αν θυμάσαι? Εμένα για αλυσίδα μόνο μου είπαν περίπου 100 €? Απο την στιγμή που θα αλλάξω αλυσίδα, είναι καλό να αλλάξω και γρανάζια ή δεν χρειάζεται?"


Ετσι λενε γενικα μπορει να φθειρεται λιιιιγο πιο γρηγορα αλλα εχω ακουσει 3 αλυσιδες για ενα ζευγαρι γραναζια οποτε δε συμφερει να αλλαζεις καθε φορα

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 28/04/2009 1:53 μμ.

Αμα το γρανάζι σου είναι χάλια και δεν τ' αλλάζεις, όχι 3, 13 αλυσίδες θα φάς και μετά θα λές πώς φταίν οι αλυσίδες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: alki_viades στις 28/04/2009 2:14 μμ.

Ωπα, μ@λ@κια ειπα, 3 ζευγαρια γραναζια για καθε αλυσιδα εννοουσα.

Προσωπικα οταν ερθει η ωρα για αλλαγη αλυσιδας θα τσεκαρω την κατασταση των γραναζιων και θα πραξω αναλογα, χρυσος κανονας δεν υπαρχει σ'αυτα.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: mixalakis στις 28/04/2009 2:32 μμ.

Εγώ επειδή είμαι πολύ large τύπος, αλλάζω πάντα τα γρανάζια μαζί με την αλυσίδα!!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αφού είμαι πολύ φλώρος στην οδήγηση και δεν ταλαιπωρώ το μηχανάκι, δεν αλλάζω πολύ συχνά αλυσίδα, άρα δεν θα είχε νόημα να κρατήσω τα γρανάζια για σε δύο αλυσίδες.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: liberal στις 28/04/2009 8:28 μμ.

jimmisk"Δημήτρη ποιόν τύπο αλυσίδας έβαλες αν θυμάσαι? Εμένα για αλυσίδα μόνο μου είπαν περίπου 100 €? Απο την στιγμή που θα αλλάξω αλυσίδα, είναι καλό να αλλάξω και γρανάζια ή δεν χρειάζεται?"



Έβαλα την PREMIUM X-RING VM

http://www.didchain.com/xring1.htm

Τιμή για σκέτη αλυσίδα δεν γνωρίζω, αλλά, για την συγκεκριμένη τα 100 ευρώ μου ακούγονται λίγα...

Τώρα για το αν χρειάζεται ν' αλλάξεις και τα γρανάζια, εξαρτάται από τη φθορά τους, πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει και πότε σκοπεύεις να αλλάξεις πάλι την αλυσίδα...

Συνήθως, οι αλυσίδες και τα γρανάζια, μου βγάζουν πάνω-κάτω 25000 χλμ (με γρασάρισμα κάθε 500 χλμ και πλύσιμο μια φορά το μήνα), οπότε τ' αλλάζω μαζί...
Δημήτρης

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 28/05/2009 2:37 μμ.

Απλά προς ενημέρωση έβαλα τελικά αλυσίδα DID ZVM2 και άλλαξα και γρανάζια της JT 200 € όλα μαζί περασμένα.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: mixalakis στις 01/06/2009 11:42 μμ.

Και εγώ παίδες την άλλαξα την αλυσίδα μου μετά από 30.000χλμ.

Έβαλα DID 530 με συνολικό κόστος μαζί με τα γρανάζια 183€.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: minavag στις 02/06/2009 10:49 μμ.

Εγω μεχρι τωρα εχω 25000 χλμ και δεν την εχω τεντωσει ουτε μια φορα .Βεβαια σε καθε πλησιμο εχει πινελακι με πετρελαιο και μετα σαπουνισμα.καλο στγνωμα και λαδωμα ζεστη για να περασει το λαδι εσωτερικα στους κυλινδρους.Και στα προηγουμενα μηχανακια μου το ιδιο εκανα και κραταγανε οι αλυσιδες χρονους ρεκορ

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: tripletech στις 03/06/2009 7:12 μμ.

ATN PANOS"ο κατασκευαστης λεει οτι δεν θελει ουτε γρασο ουτε κατι αλλο.
ειναι αυτολιπαινόμενες.
ενα απλο καθαρισμα με πετρελαιο θερμανσης!!!"


δηλαδη ρε Πανο τα γραναζια οταν κυλα πανω τους η αλυσιδα δεν χρειαζονται κατι τις?
λεω εγω τωρα...
η δικη μου πειρα λεει αυτολιπαινομενες μαρκετινγκ ιδεες μας πουλανε...