Αλυσίδα σε TIGER

Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 27/04/2009 1:40 μμ.

Παίδες έχει αλλάξει κανείς αλυσίδα στον Τίγρη του? Αν ναι τι έχει βάλει ή γενικώς τι προτείνετε? Μάρκα (μάλλον DID) - Τύπος - κόστος κτλ. Γιατί σκέφτομαι να την αλλάξω. Ευχαριστώ!

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 27/04/2009 1:43 μμ.

Γράφει το βιβλιαράκι σου νομίζω (π.χ. DID νουμερο τάδε, όπου το νούμερο καθορίζει πλάτος, βήμα και αντοχή).

Καλα πόσα χλμ έχεις και θέλεις αλυσίδα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 27/04/2009 1:51 μμ.

θα το κοιτάξω,δεν το εχω μαζί μου τώρα. Έχω περίπου 20.000 χλμ., το έχω στο σέρβις τώρα και μου είπε ο μάστορας (και μου το έδειξε κιόλας) οτι σε 2.000 με 3.000 χλμ. θα χρειαστεί αλλαγή γιατί όπως γυρνάει ο τροχός σε κάποια σημεία είναι πιο σφιχτή και σε κάποια πιο χαλαρή.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 27/04/2009 1:58 μμ.

Κάν' της ένα καλό καθάρισμα και γρασάρισμα πρώτα... Εχεις χρειαστεί να την τεντώσεις ποτέ?
20.000 είναι λίγα για τις σημεςρινές αλυσίδες αν τις συντηρείς σωστά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 27/04/2009 2:04 μμ.

Αυτό σκέφτομαι και εγώ,οτι είναι λίγα τα χιλιόμετρα. Απο την άλλη κάθε φορά που πλένω το μηχανάκι,την καθαρίζω πρώτα με παραφινέλαιο και στεγνό πανί και μετά της βάζω γρασοσπρέι, περισσότερο και απο οτι ίσως χρειάζεται και πιο συχνά. Όπως και να έχει δεν θα την αλλάξω ακόμα,θα κάνω αυτά που μου είπες και λίγη υπομονή και βλέπουμε.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/04/2009 2:24 μμ.

jimmisk"[...]Απο την άλλη κάθε φορά που πλένω το μηχανάκι,την καθαρίζω πρώτα με παραφινέλαιο και στεγνό πανί[...]"


γιατί το κάνετε αυτό στις αλυσίδες σας, απορώ...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: jimmisk στις 27/04/2009 2:48 μμ.

Cpt. Haddock"
jimmisk"[...]Απο την άλλη κάθε φορά που πλένω το μηχανάκι,την καθαρίζω πρώτα με παραφινέλαιο και στεγνό πανί[...]"


γιατί το κάνετε αυτό στις αλυσίδες σας, απορώ... "


Εσύ τι προτείνεις βρε καπετάνιο? πως καθαρίζεις την αλυσίδα?

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 27/04/2009 3:18 μμ.

Τελικά λάθος έκανα δε λέει στο βιβλίο παρά μόνο DID X-ring. Αν φοράει την ίδια με το Sprint είναι DID 530 (πλατος - βήμα) VM ή πιο ακριβη ZVM2. Στο Σπριντ είναι 108 κρικοι στο Tiger δε ξέρω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Native στις 27/04/2009 3:29 μμ.

Η αλήθεια είναι οτι ο καπετάνιος έχει ένα δίκιο. Οι αλυσίδες στα μηχανάκια μας έχουν η ο-ring ή x-ring εξου και αυτο-λιπαινόμενες...γι'αυτο τον λόγο θεωρώ οτι δεν μπορεις να κάθαρίσεις μια αλυσίδα στους συνδέσμους της εσωτερικά παρα μόνο εξωτερικά απο χώματα κτλ. Τωρα αυτο έιναι σχετικό ομως γιατι αυτα τα λαστιχάκια που ονομάζονται rings αναλογα με το τι βάζουμε για να καθαρίσουμε την αλυσιδα μπορεί να τους κάνουμε και κακό και να χανουν την στεγανότητά τους, αν βάλουμε πχ κάποιο διαλυτικό. Mε αποτέλεσμα δηλαδή να μην δουλεύει καλά η αυτο-λίπανση και η αλυσιδα να χαλάει η να κάνει "κόμπους". Εγώ προσωπικα απλα λαδώνω την αλυσιδα κάθε 500χιλ περίπου (και ταξιδι να παω εχω σπρευ μαζί), και αν πέσουνε χώματα απλα ένα πλυσιμο με πίεση πιστευω αρκεί. Ολα αυτά κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: ATN PANOS στις 27/04/2009 3:46 μμ.

ο κατασκευαστης λεει οτι δεν θελει ουτε γρασο ουτε κατι αλλο.
ειναι αυτολιπαινόμενες.
ενα απλο καθαρισμα με πετρελαιο θερμανσης!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Aris. στις 27/04/2009 3:47 μμ.

και εγω , παραφινελαιο με στεγνο πανι και μετα πολυ προσεκτικα και πολυ λιγο spray γρασο (motul) και περνω και τα πολλα πολλα με ενα πανι .. γιατι ετσι κι'αλλιως απο την ροδα και απο την εξατμιση το μαζευω το περισσοτερο μεσα στις επομενες μια δυο μερες.

Υ.Γ. ο λογος που βαζω παραφινελαιο ειναι για την εμφανιση. (δεν μπορω να βλεπω την αλυσιδα μαυρη απο το γρασο και την χρηση)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 27/04/2009 4 μμ.

Το Παραφινέλαιο-κηροζίνη (οχι diesel ειναι διαβρωτικό) είναι το σωστό καθαριστικό για την αλυσίδα. Αν οδηγείτε πάντα σε συνθήκες αποστειρωμένου θαλάμου, δε χρειάζεται να καθαρίζετε την αλυσίδα σας. Για τους υπόλοιπους αυτός είναι ο τρόπος.

Προσέχετε με τη χρήση τη κηροζίνης είναι κακή για την υγεία σας (φοράτε πλαστικά γάντια και μάσκα).

Λίπανση θέλει πάντα (δεν είναι αυτολιπαινόμενη η εξωτερική επιφάνεια των rollers . ) Οπου ακουμπάει μέταλλο (γρανάζι) με μέταλλο (αλυσίδα) θέλει λίπανση. Εναλλακτικά μπορείτε να λαδώνετε τα γρανάζια (αλλά πολύ συχνότερα).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: liberal στις 27/04/2009 4:18 μμ.

Έβαλα την χρυσή της DID (x-ring) και γρανάζια JT (όχι το πακέτο αλυσίδα-γρανάζια).

Κόστος με τοποθέτηση 200 Ευρώ.

Η αλλαγή έγινε στα 21675 χλμ, αφού είχα κάνει την μαλακία να καθαρίσω την αλυσίδα με "ειδικό" spray καθαρισμού και φυσικά την ξεκώλιασα!
Δημήτρης

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/04/2009 4:26 μμ.

Εγώ απλά λέω οτι στις συνθήκες που οδηγούμε, δηλαδή στην Ελλάδα με τις σχετικά λίγες βροχες (μην κοιτάτε φέτος τι έγινε) και με μηχανάκια δρόμου και όχι χώματος, το τακτικό πλυσιμο με νεράκι (αλλα ΟΧΙ με πιεστικό κατ' ευθείαν πανω στην αλυσίδα) και το τακτικό (ανα 500χλμ αναλόγως χρήσης) ψέκασμα με καποιο απο τα πολλά ειδικά σπρέυ που κυκλοφορούν ειναι αρκετό.

Η αλυσίδα δε χρειάζεται να ειναι καθαρη για λόγους εμφάνισης στην καφετερια (για αυτό υπάρχουν τα GSXR με τις χρυσές DID σαν αυτές που καποιοι φοράνε στο λαιμό με ανοικτό πουκάμισο), αλλα για να κινείται ελεύθερα και να λιπαινεται σωστά απο το σπρέυ.

Όπως έγραψε κι ο Sprinter, η αλυσίδες ειναι αυτολιπαινόμενες σε ότι αφορά τον εσωτερικό τους κόσμο αλλα απ' ΟΞΩ, εκεί που πιάνει το ράουλο με το γρανάζι ΔΕΝ ειναι.

Γι' αυτό και περαν του παραφινέλαιου έχει πιο πολύ σημασία πως ψεκάζετε την αλυσίδα. Το σωστό ειναι απο τη μέσα μεριά, σε ζεστή αλυσίδα και να μεινει 10-15 λεπτά ακίνητη μετα τον ψεκασμό.

Αυτά
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: ATN PANOS στις 27/04/2009 4:37 μμ.

οσο ζει κανεις μαθαινει!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.