Service 10000χλμ και χρεωση αυτου

Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Aek1924 στις 08/04/2009 7:23 μμ.

Καλησπερα σε ολους και ολες θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε οι κατοχοι Tiger 1050 τι ποσο σας χρεωσαν για το servis των 10.000xlm και τι υποτιθεται περιλαμβανεται σε αυτο (δηλαδη τι λεει η Triumph) οτι πρεπει να γινει αλλαγη εκτος απο εργασια.Αυτο το ρωταω γιατι ειχα ενα κακο παραδειγμα εδω στην Πατρα απο τον επισημο αντιπροσωπο της Τriumph και εξηγουμε για να με καταλαβετε,παιρνω τηλεφωνο και ρωταω ποσο κανει παρακαλω το servis των 10.000χλμ και τι περιλαμβανει,απαντηση του αντιπροσωπου,210 ευρο εκ των οποιων ειναι 80 ευρω λαδια φιλτρο λαδιου γυρω στα 14 ευρω εργασια 80 ευρω και αλλαγη μπουζι το υπολοιπο ποσο ως τα 210 ευρω,οκ λεω θα τα πουμε απο κοντα ως εδω ολα ωραια και καλα,παιρνω τηλεφωνο τον 2ο επισημο αντιπροσωπο που εχει στην Πατρα και ρωταω ποσο παρακαλω κανει το servis των 10.000χλμ και μου λεει ο ανθρωπος αναλυτικα,78 ευρω λαδια 14 ευρω φιλτρο και 50ευρω εργασια + το φπα 59 συνολο περιπου δηλαδη 152 154 ευρω,και τον ρωταω Μπουζι δεν αλλαζουμε?μου λεει οχι η εταιρεια λεει στις 20.000χλμ και αν χρειαστει που συνηθως αλλαζοντε προληπτικα και οχι γιατι εχουνε χαλασει και λεω εγω τωρα,φταιω να παρω στα κεντρικα στην Αγγλια στην Τriumph και να κανω επισημη καταγκελια οτι λεει ο ενας αντιπροσωπος οτι πρεπει να αλλαξω μπουζι στα 10.000χλμ ενω το εργοστασιο δεν το λεει αυτο τα οποια και προφανος δεν θα μου αλλαζε απο οτι καταλαβα απλα θα μου επαιρνε τα λεφτα καθοτι η εταιρεια δεν το προτεινει,και θα ηθελα και εδω να πω και κατι αλλο οταν αλλαξα λαδια στα 5.000χλμ πληρωνοντας παλι 80 ευρω παρακαλω κατοπιν παροτρηνσης του 1ου αντιπρωσοπου απο τον οποιο πηρα και την μηχανη μετρητα 12.290 ευρω παρακαλω χωρις να με αφησει βεβαια να ειμαι παρον στην αλλαγη και τωρα λιγο πριν τα 10.000χλμ εχει σκληρηνει το σασμαν τοσο πολυ που σημαινει οτι η εβαλε ΣΚΑΤΑ ΛΑΔΙΑ η δεν εβαλε καθολου.Δωστε τα φωτα σας παρακαλω πειτε την γνωμη σας ελευθερα πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα τα εχω παρει στο ΚΡΑΝΟΣ με ολεσ αυτες τις πουστιες

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: takis1964 στις 08/04/2009 7:42 μμ.

Εμεις εδω παντως εχουμε τον Σακη που και μας αφηνει να ειμαστε στα 2 μετρα και καφεδακι που φερνουμε απο το γειτονικο καφενειο μας αφηνει να πιουμε και σουβλακια προσφερεται να μας κερασει
Μηπως σε συμφερει τελικα να ερχεσαι Αθηνα και ναχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Aek1924 στις 08/04/2009 7:56 μμ.

οχι μωρε ο 2ος επισημος που εχει εδω ειναι ο πιο παλιος μαστορας Triumph στην Ελλαδα παιζει και να ειναι ο καλυτερος μαστορας απλα πηγαινα στον αλλο επειδει το ειχα παρει απο εκει ε πλεον τερμα Μπουλο στον 2ο που ξερω οτι ειναι και καλυτερος

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Sprinter στις 08/04/2009 10:43 μμ.

Βρε Αεκ, πρώτον βάζε και καμμια τελεία και άλλαζε και καμμια παράγραφο μπας και καταφέρουμε να διαβάσουμε τι γράφεις.

Κατα δεύτερο ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου?

α. Το ότι ο πρώτος σου είπε να σου αλλάξει και μπουζί? Ε και? Εσύ δεν ξέρεις τι γράφει στο βιβλίο η Τ? Αλλος αλλάζει μπουζί και στα 10 για σιγουριά όπως άλλοι αλλάζουν λάδια στα 5. Αν του πείς να μη στα αλλάξει δε θα στα αλλάξει (αν μοιάζουν εντάξει, γιατί έλεγχος πρέπει να γίνει). Το ίδιο και με το φίλτρο αέρα (που κανείς δε σου είπε). Ποιο είναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα και ωρύεσαι?

β. Τι λάδια σου βαλε που να ξέρουμε εμείς? Εσύ δεν τον ρώτησες / είδες? Πολλά μηχανάκια έχουν κάπως σκληρό κιβώτιο (βλέπε και άλλο θεμα εδώ μέσα) εξαρτάται το αν είναι πραγματικά υπερβολικά σκληρό οπότε κάτι μπορεί να παίζει ή προέρχεσαι από Χόντα και σου φαίνεται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: astiger955i στις 09/04/2009 μεσημέρι

ΦΙΛΕ ΑΕΚ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ 1050 ΑΛΛΑ 955i ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΑ. ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ (ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ) ΣΤΝ 2ο ΜΑΣΤΟΡΑ (ΚΑΣΤΕΛΟΚΑΜΠΟΣ). ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο, ΑΛΛΑ Ο 2ος ΕΙΝΑΙ "ΓΙΑΤΡΟΣ"... ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ... ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΑΥΤΟ Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ" ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΒΛΕΠΩ Κ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΣΤΟ" Κ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΓΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ(Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ) Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ... ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ 2ο ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΜΕΤΑ ΤΟ 2ο ΣΕΡΒΙΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ... ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΕΛΕΙΑ... ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ TRIUMPF ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ + ΕΡΓΑΣΙΑ".

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ... ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ "ΣΑΚΗ" ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΙ ΔΙΑΜΕΝΟΝΤΕΣ ΑΘΗΝΑ


Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ...

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Aek1924 στις 11/04/2009 12:01 μμ.

Sprinter"Βρε Αεκ, πρώτον βάζε και καμμια τελεία και άλλαζε και καμμια παράγραφο μπας και καταφέρουμε να διαβάσουμε τι γράφεις.

Κατα δεύτερο ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου?

α. Το ότι ο πρώτος σου είπε να σου αλλάξει και μπουζί? Ε και? Εσύ δεν ξέρεις τι γράφει στο βιβλίο η Τ? Αλλος αλλάζει μπουζί και στα 10 για σιγουριά όπως άλλοι αλλάζουν λάδια στα 5. Αν του πείς να μη στα αλλάξει δε θα στα αλλάξει (αν μοιάζουν εντάξει, γιατί έλεγχος πρέπει να γίνει). Το ίδιο και με το φίλτρο αέρα (που κανείς δε σου είπε). Ποιο είναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα και ωρύεσαι?

β. Τι λάδια σου βαλε που να ξέρουμε εμείς? Εσύ δεν τον ρώτησες / είδες? Πολλά μηχανάκια έχουν κάπως σκληρό κιβώτιο (βλέπε και άλλο θεμα εδώ μέσα) εξαρτάται το αν είναι πραγματικά υπερβολικά σκληρό οπότε κάτι μπορεί να παίζει ή προέρχεσαι από Χόντα και σου φαίνεται."


Θα σου πω που στραβωνω ως προς το πρωτο θεμα,ενω ξερω οτι δεν πρεπει να αλλαξουμε μπουζι οπως λεει η Τ στα 10.000 και μου λεει ο μαστορας οτι το λεει η Τ (αρα με κοροιδευει) σημαινει οτι δεν θα μου τα αλλαξει αλλα οτι θα μου τα χρεωσει διοτι αρκουντε οι μαστορες στην αγνοια μας,και στο οτι δεν μας αφηνουνε να ειμαστε μπροστα σε οτι κανουνε τουλαχιστον σε αυτον που λεω εγω δεν ξερω για αυτους που πηγαινετε εσεις.

β)Τα λαδια θεωρητικα ειναι παντα τα μοβιλ1 που προτεινει η Τ για αυτο πληρωνω 80 ευρω γιατι θελω να εχω στην πενα το μηχανακι,και οταν λεω σκληρυνε το σασμαν το ξερω οτι γενικα ειναι σκληρα αλλα απο την αλλαγη των 1000χλμ και των 5000χλμ εχει σκληρυνει περισοτερο που σημαινει οτι η μου εβαλε μαπα λαδια η δεν μου τα αλλαξε καθολου στα 5000χλμ αυτο λεω απλα.

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Aek1924 στις 11/04/2009 12:10 μμ.

astiger955i"ΦΙΛΕ ΑΕΚ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ 1050 ΑΛΛΑ 955i ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΑ. ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ (ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ) ΣΤΝ 2ο ΜΑΣΤΟΡΑ (ΚΑΣΤΕΛΟΚΑΜΠΟΣ). ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο, ΑΛΛΑ Ο 2ος ΕΙΝΑΙ "ΓΙΑΤΡΟΣ"... ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ... ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΑΥΤΟ Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ" ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΒΛΕΠΩ Κ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΣΤΟ" Κ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΓΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ(Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ) Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ... ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ 2ο ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΜΕΤΑ ΤΟ 2ο ΣΕΡΒΙΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ... ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΕΛΕΙΑ... ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ TRIUMPF ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ + ΕΡΓΑΣΙΑ".

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ... ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ "ΣΑΚΗ" ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΙ ΔΙΑΜΕΝΟΝΤΕΣ ΑΘΗΝΑ


Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ... "

Ναι φιλε και συντοπιτη ετσι ειναι οπως τα λες για τον 1ο και τον 2ο αναφερομαι μιας και δεν θελω να θιξω κανενα μαγαζι απλα θελω να πω την προσωπικη μου εμπειρια.Στον 1ο πηρα την μηχανη και μαλιστα μετρητα 12.290 και τον ξερω και γυρω στα 15 χρονια οποτε περιμενα καλυτερη εξυπηρετηση,οσο για τον 2ο που λες στον καστελοκαμπο εκτος του οτι ο ανθρωπος παιζει να ειναι ο καλυτερος μαστορας Triumph στην Ελλαδα και δεν το λεω εγω το λενε εδω και 20 χρονια στην Πατρα για αυτον ολοι οσοι ασχολουντε με μηχανες,ισως ειναι ο μοναδικος μαστορας που τοσα χρονια δεν εχω ακουσει ποτε κατι αρνητικο απο κανενα.

Απλα να σου πω οτι οταν πηγα εκει αφου μιλησαμε στο τηλεφωνο μου ειπε ο ανθρωπος καθαρα και ξαστερα 5 πραγματα και εγω του ειπα τι θελω απο αυτον και τελειωσε τα βρηκαμε αμεσως οποτε την δευτερα θα το παω για servis και ολα καλα και ολα ωραια,και το σημαντικο που μου ειπε που κανενας μαστορας τουλαχιστον σε εμενα δεν εχει τυχει μου ειπε θα κατσεις εδω και θα δεις τι θα κανω και πως δουλευω,αυτο πιστευω τα λεει ολα.

Α και μην ξεχασω κατι σημαντικο που ειπες για την χρεωση τουλαχιστον σε εμενα ειπε μαζι με φπα για το σερβις των 10.000χλμ 50Ευρω +φπα δηλαδη 59 ευρω ενω ο πρωτος μου ειπε ακατεβατα 80 ευρω αρα και εκει φτηνοτερος ειναι.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: nxinos στις 13/04/2009 10:41 πμ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΗΘΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΩΝ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο aek1924.
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ (πχ. ΦΙΛΙΠΑΣ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΥΣΤ.....
ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: astiger955i στις 13/04/2009 2:38 μμ.

astiger955i"
Φίλε ΑΕΚ,
δεν είμαι "συντοπίτης", απλά έχω ξεμείνει στην Πάτρα και είναι οι τελευταίες μου ημέρες στην πόλη που έζησα 12 σχεδόν χρόνια...

Όσον αφορά το θέμα μας, ο τύπος είναι εξηγημένος και πάνω από όλα σωστός μάστορας... Δεν έχει πρόθεση να σε κοροϊδέψει, ούτε "μηχανικά" όσον αφορά το μηχανάκι σου, ούτε οικονομικά όσον αφορά την τσέπη σου ...

Για εμένα είναι πολύ καλός μάστορας, τουλάχιτσον όσον αφορά τα Τ αλλά όσες φορές έχω πάει έχω δεί μηχανάκια από όλες τις φίρμες... Αν δεν του σπας τα @@ δεν έχει πρόβλημα να είσαι εκει και μάλιστα το συζητάει μαζί σου, να σου δώσει να καταλάβεις τι κάνει στο μηχανάκι σου...

Και ότι λέει αυτό είναι... Δεν έχει μετά "ααα, έκανα και αυτό μωρέ αλλά που να σε παίρνω τηλέφωνο τώρα να σε ρώτάω..." κτλ. Εγώ κάποια στιγμή που είχα πάει για service, του είχα πει εκτός από τα προβλεπόμενα σύμφωνα με την Τ, να ρίξει γενικώς μια ματιά τι άλλο μπορεί να θέλει και μου λέει "μάγος δεν είμαι, δεν μπορώ να σου πω έτσι με μια ματιά. Αφού θέλεις θα το κοιτάξω γενικώς και να σου πω την γνώμη μου, αντί για μια ημέρα θα στο κρατήσω μέσα δύο και θα σου πώ και από εκεί και πέρα μου λες τι θέλεις να κάνω".

Πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος...

Καλά χιλιόμετρα να έχουμε και με προσοχή...
"

Ναι φιλε και συντοπιτη ετσι ειναι οπως τα λες για τον 1ο και τον 2ο αναφερομαι μιας και δεν θελω να θιξω κανενα μαγαζι απλα θελω να πω την προσωπικη μου εμπειρια.Στον 1ο πηρα την μηχανη και μαλιστα μετρητα 12.290 και τον ξερω και γυρω στα 15 χρονια οποτε περιμενα καλυτερη εξυπηρετηση,οσο για τον 2ο που λες στον καστελοκαμπο εκτος του οτι ο ανθρωπος παιζει να ειναι ο καλυτερος μαστορας Triumph στην Ελλαδα και δεν το λεω εγω το λενε εδω και 20 χρονια στην Πατρα για αυτον ολοι οσοι ασχολουντε με μηχανες,ισως ειναι ο μοναδικος μαστορας που τοσα χρονια δεν εχω ακουσει ποτε κατι αρνητικο απο κανενα.

Απλα να σου πω οτι οταν πηγα εκει αφου μιλησαμε στο τηλεφωνο μου ειπε ο ανθρωπος καθαρα και ξαστερα 5 πραγματα και εγω του ειπα τι θελω απο αυτον και τελειωσε τα βρηκαμε αμεσως οποτε την δευτερα θα το παω για servis και ολα καλα και ολα ωραια,και το σημαντικο που μου ειπε που κανενας μαστορας τουλαχιστον σε εμενα δεν εχει τυχει μου ειπε θα κατσεις εδω και θα δεις τι θα κανω και πως δουλευω,αυτο πιστευω τα λεει ολα.

Α και μην ξεχασω κατι σημαντικο που ειπες για την χρεωση τουλαχιστον σε εμενα ειπε μαζι με φπα για το σερβις των 10.000χλμ 50Ευρω +φπα δηλαδη 59 ευρω ενω ο πρωτος μου ειπε ακατεβατα 80 ευρω αρα και εκει φτηνοτερος ειναι.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους[/quote]

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: mario στις 14/05/2009 6:45 μμ.

astiger955i"ΦΙΛΕ ΑΕΚ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ 1050 ΑΛΛΑ 955i ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΑ. ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ (ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ) ΣΤΝ 2ο ΜΑΣΤΟΡΑ (ΚΑΣΤΕΛΟΚΑΜΠΟΣ). ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο, ΑΛΛΑ Ο 2ος ΕΙΝΑΙ "ΓΙΑΤΡΟΣ"... ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ... ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΑΥΤΟ Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ" ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΒΛΕΠΩ Κ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΣΤΟ" Κ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΓΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ(Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ) Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ... ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ 2ο ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΜΕΤΑ ΤΟ 2ο ΣΕΡΒΙΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ... ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΤΕΛΕΙΑ... ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ TRIUMPF ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ + ΕΡΓΑΣΙΑ".

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ... ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ "ΣΑΚΗ" ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΙ ΔΙΑΜΕΝΟΝΤΕΣ ΑΘΗΝΑ


Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ... "

φιλε δεν μπορω και εγω παρα να συνφωνησω με τα ανω λογω ιδιας πειρας,...καλος ο θανασης αλλα το μηχανακι πλεον θελει μαστορα για την συντηρηση του, και οχι πωλητη...!!!!
ΑΝΤΕ να τα πουμε απο κοντα σε καμια βολτουλα με τον κωστα(mathousala)...

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: desert στις 07/09/2009 2:37 πμ.

αυτο το thread παιζει και να με εσωσε... thanx προκαταβολικα.

btw, πως τον λενε τον μαστορα?
Aφου δεν εγινα βιομηχανος... Εγινα μηχανοβιος!

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: jimdom στις 07/09/2009 12:40 μμ.

deser"
btw, πως τον λενε τον μαστορα?"

bob...

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: chris34 στις 07/09/2009 12:47 μμ.

jimdom"
deser"
btw, πως τον λενε τον μαστορα?"

bob... "



Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: desert στις 07/09/2009 2:54 μμ.

bob o γκαζουρας!
Aφου δεν εγινα βιομηχανος... Εγινα μηχανοβιος!

Re: Service 10000χλμ και χρεωση αυτου  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/09/2009 4:48 μμ.

Aek1924"β)Τα λαδια θεωρητικα ειναι παντα τα μοβιλ1 που προτεινει η Τ για αυτο πληρωνω 80 ευρω γιατι θελω να εχω στην πενα το μηχανακι,και οταν λεω σκληρυνε το σασμαν το ξερω οτι γενικα ειναι σκληρα αλλα απο την αλλαγη των 1000χλμ και των 5000χλμ εχει σκληρυνει περισοτερο που σημαινει οτι η μου εβαλε μαπα λαδια η δεν μου τα αλλαξε καθολου στα 5000χλμ αυτο λεω απλα."


Εαν δε σου άλλαξε λάδια στα 5,000 ειναι πολύ απλό να το δεις (χρώμα λαδιώνΕ)

Γενικώς τα εργοστάσια ειναι πάντα αισιόδοξα στα διαστήματα σερβις αλλα δεν παθαίνεις τιποτα (μονο η τσέπη σου), εάν τα διαστήματα αυτά τα κάνεις μικρότερα. Εξαρτάται ΚΑΙ απο τη χρήση της μηχανής (και φυσικά απο τις καιρικές συνθήκες που πολύ απέχουν απο τις εργοστασιακές του- πάλαι ποτέ- Κοβεντρυ ). Εαν πηγαινοέρχεσαι συνέχεια Αθήνα, τα μπουζί μπορείς να τα αλλάζεις και κάθε 15,000. Το θυμάμαι και στα δικά μου του 955 που τα βγάλαμε για αλλαγή αλλα ήταν μια χαρά και τα ξαναβάλαμε.

Την απλή αλλαγή λαδιώνΕ (ανα 5,000) μπορείς να την κάνεις και μόνος σου. Μια τάπα είναι.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."