Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Sprinter στις 08/05/2009 8:44 πμ.

Δεν υπάρχουν υπερβολικά κλειστά κομμάτια για το Sprint Για οδηγούς υπάρχουν
(αν έχεις κατεβάσει 2-3 χλστ την τιμονόπλακα όπως σου έχω συστήσει είσαι και σούπερ άνετος )


TIGER

Dimensions

Length
2,110mm (83.1in)
Width (Handlebars)
840mm (33.1in)
Height
1,320mm (52.0in)
Seat Height
835mm (32.8in)
Wheelbase
1,510mm (59.4in)
Rake/Trail
23.2 degree/87.7mm
Dry Weight
198kg (436lbs) (ABS 201Kg (443lbs))



SPRINT

Dimensions

Length
2,114mm (83.2in)
Width (Handlebars)
750mm (29.5in)
Height
1,215mm (47.8in)
Seat Height
805mm (31.7in)
Wheelbase
1,457mm (57.4in)
Rake/Trail
24 degree/90mm
Weight (Dry)
210kg (462lbs) (ABS model: 213kg (469lbs))
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Dennis G. στις 08/05/2009 9:34 πμ.

Δεν κατέβασα Νίκο την τιμονόπλακα,

συν το μπροστινό που έγινε σούπα........
καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και η πιο εύκολη διαδρομή.
Είπα να το κάνω όταν αλλάξω λάδια στο μπροστινό.

Θα συμφωνήσω το θέμα ''κλειστού'' είναι θέμα οδηγού και όχι μηχανής,
αλλά λίγο η κοιλίτσα, λίγο η ηλικία και κυρίως η μην καλή φυσική κατάσταση.....

χέστα.

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Sprinter στις 08/05/2009 10:27 πμ.

Σε καταλαβαίνω

Το μόνο που λέω είναι ότι οι διαφορές στα στενά του Tiger από το Sprint είναι ελάχιστες. H κουστουμιά μπερδεύει τον κόσμο να νομίζει πώς είναι κανα ΧΧ ή κατι παρόμοιο. Απλώς η στάση οδήγησης είναι κάπως διαφορετική με αποτέλεσμα να κουράζονται άλλα σημεία (π.χ. γόνατα και λίγο χέρια αντί κώλου - μέσης). Για μένα το Σπριντ έχει πιο ισοροπημένη στάση οδήγησης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: spyro στις 08/05/2009 1:47 μμ.

Sprinter"
Για μένα το Σπριντ έχει πιο ισοροπημένη στάση οδήγησης."


Συμφωνώ ......

αν και κάτοχος Τίγρη

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Sprinter στις 08/05/2009 2:50 μμ.

Επί χρόνια οδηγούσα μηχανάκια με εντουρο-ονοφάδικη στάση. Η μέση μου με είχε πηδήξει. Το σωτήριον έτος 1999 πήρα το πρώτο Σπριντ. Δεν με ξαναενόχλησε ή μέση μου από μηχανή κι ας είμαι τώρα 10 χρόνια γηραιότερος και >15 κιλά βαρύτερος. Βέβαια στην αρχή κουραζόνταν οι καρποί μου κάπως αλλά αυτό είχε να κάνει με το ότι ήμουν ασυνήθιστος

Οταν πήρα το 2006 το τωρινό Σπρίντ, αρχισα να έχω πρόβλημα με το αριστερό μου χέρι στον ώμο και τον αγκώνα (λόγω προβλήματος που έχω άσχετου με τη μηχανή). Ανακάλυψα πώς φταίγαν τα κλιπονς γιατί ενω ήταν στο σωστό ύψος ήταν κάπως μακριά και τεντώναν τα χέρια πολύ.

Μετα από πολύ σκέψη και πρόβες στα μηχανάκια του Case και του φωτοχάλια (ναι, ανέβηκα και στο μελιτζανί ) άλλαξα τα κλιπον με αυτά των μοντέλων από 07 και έπειτα. Αυτά είναι λίγο πιο ψηλά από ότι γουστάρω για σπορ οδήγηση και εκτίθεται και το κράνος περισσότερο στον αέρα με τα πολλά, αλλά έρχονται και λίγο πιο πίσω πράγμα που με έσωσε.

Το μόνο ουσιαστικα πρόβλημα που έχω τώρα στην πολύωρη οδήγηση χωρίς στάση ξεμουδιάσματος είναι στα γόνατα που είναι αρκετά πιο διπλωμένα από ότι π.χ. στο Tiger. Αλλα αυτό έχει να κάνει με την κατάσταση των γονάτων μου. Κάποιος υγιής μέχρι το 1.80-85 πιστεύω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ενας ψηλός, σαν κι εσένα Σπύρο, ίσως δυσανασχετίσει και βολευτεί καλύτερα από άποψη ποδιών στο Tiger.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Sprinter στις 08/05/2009 10:41 μμ.

Πάρε τ'ωρα και το βιντεάκι για έμπνευση..

http://www.youtube.com/watch?v=sZzKFPujZW0
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/05/2009 10:24 πμ.

Γυρίσαμε.

Spyro, Liberal, DennisG παρόντες στο ξενοδοχείο, στο δρομο δεν τους έβλεπα γιατι ειναι μεγάλα κουλάδια

1η μέρα: Γκέη διαδρομές, ευθείες πάνω κατω (με εξαίρεση το πρωινό πέρασμα Ολιγυρτου)

2η μέρα: ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!!

Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα, ένιωσα να με πονάνε όλα μου τα κόκκαλα.

Πιστάκι Κρέστενα-Ανδριτσαινα-Καρύταινα, ενας Πάρνωνας όλα τα λεφτα μεσα απο το Δασος, κατάβαση απο τα 1052 του Πολυδροσου στα 0 των Μολάων και πάνω-κατω τη Μανη απο τις δύο πλευρές.

Αντε κι ενα πέρασμα Ταΰγετου μετα, άντε κι ενα νυχτερινό Αχλαδόκαμπο, άντε κι ενα θεόστενο, θεοσκότεινο δρομάκι-ανάβαση ώς το καστρο του Αργους άντε και μετα κομμάτα στην Εθνική να προλάβουμε να τερματίσουμε πριν τις 12



τι να λέμε...

και του χρόνου
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: HelenKoR στις 11/05/2009 9:12 μμ.

μπραβο ρε παιδες ! και του χρονου να 'στε καλα να ξαναπατε !



φωτο δεν εχει ? (ουτε μια ?)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: alki_viades στις 11/05/2009 11:59 μμ.

Δε νομιζω να προλαβανε, ειδικα τη 2η μερα...

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/05/2009 10:28 πμ.

Φωτό εγώ έβγαλα μόνο τις υποχρεωτικές απο τα Κάστρα.

Δεν υπήρχε χρόνος για τίποτα (κυριολεκτικά )

Σχεδόν δεν κατεβαίναμε απο τη σελα, για την ακρίβεια, κατέβηκα στη Μονεμβασιά και μετα ξανακατέβηκα στη Σπάρτη

Περάσαμε τον Ταΰγετο με εναν πολύ σβέλτο ρυθμο, ουτε κατάλαβα ποτε τελείωσε
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: HelenKoR στις 12/05/2009 11:48 πμ.

δεν ειχα την εντυπωση οτι σταματαγατε καθε 3 και λιγο αλλα σιγουρα θα σταματησατε για φαγητο και για υπνο

anyway ...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: liberal στις 14/05/2009 9:03 μμ.

HelenKoR"δεν ειχα την εντυπωση οτι σταματαγατε καθε 3 και λιγο αλλα σιγουρα θα σταματησατε για φαγητο και για υπνο

anyway ...
"


Σταμάτημα για φαγητό;;;

MOYXAXAXAXAXAXAXA!!!



Δυστυχώς (για μένα ευτυχώς ) Ελένη όπως τα λέει ο Captain είναι...

Όποιος ήθελε να "βγάλει" τη δεύτερη μέρα, δεν είχε περιθώριο για πολυτέλειες τύπου ξεκαβαλάω, βγάζω γάντια κράνος και κάνω τσιγάρο...

Η πρώτη μέρα ήταν εύκολη...

ΧΛΜ: 714,3
Ωρες Οδήγησης: 9 και 50 λεπτά
ΜΩΤ: 72 χλμ/ώρα
V-MAX: 228 χλμ/ώρα
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 6,1 lt/100χλμ

Η δεύτερη ήταν μεγάλο πακέτο!

ΧΛΜ: 860,2
Ωρες Οδήγησης: 12 και 43 λεπτά
ΜΩΤ: 67 χλμ/ώρα
V-MAX: 215 χλμ/ώρα
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 6,1 lt/100χλμ

Την πρώτη φτάσαμε στο ξενοδοχείο στις 20:40 (μετά από πρόβλημα που μας καθυστέρησε σχεδόν 2 ώρες).
Την δεύτερη φτάσαμε στο Terra Verde στις 00:45 (μετά από πρόβλημα στην ίδια μηχανή που μας καθυστέρησε και φύγαμε από το ξενοδοχείο στις 9:40)...

ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΕΣΧΗΣ MOTO GUZZI ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ!!!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!
Δημήτρης

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: spyro στις 14/05/2009 9:52 μμ.

liberal"

ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΕΣΧΗΣ MOTO GUZZI ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ!!!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!"


Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Dennis G. στις 16/05/2009 3 μμ.

Μία παροιμία λέει......

πώς όταν περάσεις για λίγο καλά.......
μετά όλα συνωμοτούν να στο χαλάσουν...........

έτσι και έγινε, τερματίσαμε με τους 3 από τους 5 που ξεκινήσαμε στίς 02:00'
και είδα στο κινητό μου μήνυμα, που έλεγε ότι έσκασε έκτακτο ταξίδι Ουκρανία, Βουλγαρία
και 09:30' πετούσα.
Δεν κατάφερα ούτε καλά καλά να ξεκολλήσω τα δερμάτινα από πάνω μου, φόρεσα κοστούμι
και βούρ. Περιτό να πώ ότι κοιμόμουν όλη την διάρκεια της πτήσης.
Αυτό που με χάλασε ήταν, ότι δεν πρόλαβα να σκεφτώ το πόσο υπέροχα πέρασα αυτό το ΣΚ
αλλά κυρίως ούτε να καταθέσω φωτό κλπ.με αποτέλεσμα να μην βαθμολογηθώ.

Ευτυχώς όμως το πρόσωπο που έχω στην λέσχη ( 8 36ώρα είναι αυτά ) και κυρίως η βοήθεια του
Κάρολου, το καταφέραμε και αυτό.

Επειδή και τώρα σας γράφω από το γραφείο μου στην δουλειά,
με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου σχετικά με το φετινό 36ώρο.

Χάρηκα που γνώρισα τον Liberal, στα κλεφτά είδα τον Spyro και νομίζω δεν γνώρισα τον Captain.
( Εάν τυχόν μιλήσαμε και δεν το ανέφερα, συγχωρέστε με, ήμουν υπό την επήρεια του 36ώρου ).

Λυπάμαι που δεν καταφέραμε να συνταξιδεύψουμε έστω και για λίγο μαζί.
Μία έβλεπα σταματημένα τα μαύρα Tiger, μία περνούσαν αυτά όταν σταμάταγα εγώ.

Τεσπά, πρέπει να μπώ σε συνάντηση, οπότε τα λέμε αργότερα.

Re: Σχετικά με το 12ο 36ώρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/05/2009 10:03 πμ.

Dennis G."Χάρηκα που γνώρισα τον Liberal, στα κλεφτά είδα τον Spyro και νομίζω δεν γνώρισα τον Captain."


Mε είδες στο ξενοδοχείο και μιλήσαμε κιόλας

Αλλα, 36ωρο ειναι αυτό, το μυαλό ρετάρει απο ενα σημείο και μετά
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."