ΤΑΞΙΔΙΑ 2009

ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: FZMAN στις 17/01/2009 11:05 μμ.

Αισίως μπήκαμε στο 2009. Τι σχεδιάζεται για το 2009 όσο αφορά τα ταξίδια σας εντός ή εκτός Ελλάδας;
Τα δικά μου σχέδια πάντως είναι αυτά που δεν κατόρθωσα να κάνω πέρσι δηλαδή ταξίδι στο BRNO για το moto gp αλλά αυτή την φορά όχι με γκρούπ αλλά μόνος εκτός και βρώ παρέα. Ήδη το πράγμα αρχίζει και οργανώνεται.
Περιμένω τα δικά σας σχέδια για φέτος.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/01/2009 11:12 πμ.

Alpenpass, για τρίτη χρονια

Μου έχουν ξεφύγει μερικά, ειδικά τα 3 που ειναι προς τις γαλλικές Αλπεις και είναι ψηλότερα απο το Passo Stelvio που πήγα πέρισυ (2760 μ.)

Επίσης μου έχει ξεφύγει το μισό Passo Pordoi αλλά και το Maloja Pass στην άνοδο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: βαγγελης στις 04/03/2009 7:52 μμ.

kαλησπερα λεμε με ενα φιλο για Βορειο Ακρωτηριο,περιπου 30 ημερες και καποια χιλιομετρα,κατα μηνα τον Ιουλιο.

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: fethry στις 05/03/2009 10:59 πμ.

κάνα σ/κ λούτσα... ίσως και δύο...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: aggelos1981 στις 09/03/2009 10:23 πμ.

πρωτος σχεδιασμος για φετος ειναι το σ/κ 21-22-Μαρτιου στην Μοσχοκαρυα για την αναβαση Μοσχοκαρυας.

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: dimchrist στις 09/03/2009 2:20 μμ.

Να υποθέσω θα περάσεις και από Μπράλο???...

Να βάλεις στο πρόγραμμα κάποια στιγμή και βόρεια Εύβοια.
Saint Ioanni's Rossos... rulezzzzzz!!!
Η διαδρομή από Ψαχνά για Μαντούδι!
Πήγα το Σάββατο μετά από πολύ καιρό και αρρώστησα!

Triple Way

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: NikosV στις 12/03/2009 5:51 μμ.

to pasxa leme na pame kastoria - prespes gia xalaroma ..... k tsipura

k septemvrio leme gia to prwto ta3idi e3wteriko...
i proorismi poli...alla mallon o epikratesteros ine paraliaka mexri atladiko (portogalia) k stasi berlin gia 2 meres..
....

twra pu imaste neoi k borume ... oso pio makria ginete giati argotera mas vlepw italia .. turkia ... croatia ...
xaxaxax
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: jimdom στις 12/03/2009 9:45 μμ.

nikosvergopoulos"to pasxa leme na pame kastoria - prespes gia xalaroma ..... k tsipura

k septemvrio leme gia to prwto ta3idi e3wteriko...
i proorismi poli...alla mallon o epikratesteros ine paraliaka mexri atladiko (portogalia) k stasi berlin gia 2 meres..
....

twra pu imaste neoi k borume ... oso pio makria ginete giati argotera mas vlepw italia .. turkia ... croatia ...
xaxaxax"


Με αεροπλανο να φανταστω....

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: NikosV στις 13/03/2009 5:56 μμ.

jimdom"Με αεροπλανο να φανταστω.... "


kolonis....(8a to kanw aeroplano to tigraki... )
psinese esi gia prespes???
anaxwrisi 20 - 21- 22- 23 - 24 girismos !!!
an psi8is pes giati logika auti ti vdomada 8a klisw 3enodoxia giati den 8a vriskume....
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: jimdom στις 13/03/2009 6:14 μμ.

nikosvergopoulos"
jimdom"Με αεροπλανο να φανταστω.... "


kolonis....(8a to kanw aeroplano to tigraki... )
psinese esi gia prespes???
anaxwrisi 20 - 21- 22- 23 - 24 girismos !!!
an psi8is pes giati logika auti ti vdomada 8a klisw 3enodoxia giati den 8a vriskume...."


20-21-22-23 τεσσρερις μερες θα κανεις να φτασεις?καιρος να αλλαξεις μηχανη
Δεν μπορω να λειψω τοσες μερες απο τη δουλεια οποτε δεν το βλεπω να ερχομαι!καλα να περασετε παντως κ βγαλτε κ καμια φωτογραφια για να ζηλεψουμε

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: NikosV στις 13/03/2009 6:23 μμ.

enoite re si....foto poles ....k videakia
exw k apo xristugena pu anevikame pilio sto xionodromiko me 2,5 metra xioni....k mas kitagane oli san e3ogiinus..
ti jeep k m@l@kies....xaxaxaxa
alla prepi na tis mikrinw giati 8a me fai i helen ....
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: FZMAN στις 14/05/2009 5:42 μμ.

Τελικά πλησιάζει και η ώρα για το μεγάλο ταξίδι του καλοκαιριού που θα είναι αυτό:
http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=24030&st=0
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009 : Το μεγαλο ταξιδι.  

  Από: WBP στις 28/05/2009 10:43 μμ.

Το μεγαλο ταξιδι...

Μετα απο αρκετα χρονια ονειρου, σχεδιασμου και οικονομιων, 15/7 του 2009, το Tiger με τον αναβατη του ξεκινανε για ενα μεγαλο ταξιδι. Απωτατος προορισμος, Σκωτια. Παντα με γοητευε η ιδεα των Highlands... και σαν λατρης του single malt whisky, λεω να παω να πιω κανα-δυο ποτηρακια στην πηγη...

Το ταξιδι θα ειναι μεγαλο σε χιλιομετρα και σε διαρκεια... Μια που θα ειναι η πρωτη μου φορα που θα βγαλω την μοτο στην Ευρωπη, λεω να του δωσω να καταλαβει.

Ιταλια - Γαλλια - Αγγλια - Σκωτια - Βελγιο - Γερμανια - Τσεχια - Αυστρια - Ιταλια και πισω!.

Διαρκεια : 48 ημερες. (μην ξεχναμε... ειμαι και γερος ανθρωπος.. δεν ειναι για να κανω πανω απο 400 Km την ημερα ) και βεβαια δεν θα κανω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 400 km.. σε καποιες πολεις (π.χ. Παρισι, Λονδινο, Πραγα) θα μεινω 2 - 3 βραδιες.

Μονο στη Σκωτια θα μεινω 10 ημερες.

Το Tiger προικιστηκε με ενα ολοκαινουργιο tank bag της Colori καθως και μια τσαντα για την σελλα της ιδιας μαρκας. Τα υπολοιπα πραγματα θα μπουν στα τεραστια σαμαρια της Oxford. H πισω μπαγκαζιερα θα μεινει σχετικα αδεια για να μπορει να φιλοξενει το κρανος και το μπουφαν σε περιπτωση στασης, καθως και τα απαραιτητα πρωτης ζητησης (spray αλυσσιδας, αδιαβροχα, παπουτσια κλπ).
Στα καγκελα τοποθετηθηκαν 2 εξτρα προβολακια αλογονου, στα φαναρια μπηκε εξωτεριkο ρελλε και οι λαμπες εγιναν 90/100 W, μπηκε καινουργια ταξιδιαρικη ψηλη ζελατινα μπροστα, ενω την επομενη εβδομαδα εχει προγραμματιστει αλλαγη ελαστικων, δισκου πισω φρενου και ακτινολογηση.
Στο κρανος τοποθετηθηκε συστημα επικοινωνιας με το GPS, το κινητο και το Μp3 player.

Υπαρχουν πολλες ετοιμασιες που πρεπει να κανω και γινονται μεθοδικα καθε ημερα... Αντικατασταση αδειας με την Ευρωπαικη.. Καρτα ασφαλισης... Αντιγραφα των SIM του κινητου και των πιστωτικων καρτων που θα μπουν σε ασφαλες τσαντακι μαζι με το εφεδρικο κλειδι της μηχανης... Ενας σκασμος πραγματα.

Οσον αφορα τις επιμερους πολεις και διαμονη, πηγα σε εναν συνεργαζομενο ταξιδιωτικο πρακτορα που ειναι πελατης και φιλος, του πηγα το προγραμμα του ταξιδιου οπως το ειχα πρωτοσυνταξει και του ειπα, αφου κανει καποιες ενδεχομενες αλλαγες και προτασεις που αυτος θα κρινει σωστες, να μου δωσει 46 vouchers για αντιστοιχα ξενοδοχεια στις πολεις που περιλαμβανονται στο προγραμμα. Τιποτε στην τυχη.

Αν καποιος φιλος συν-forum-ιτης εχει να προτεινει καποιες ιδεες, να κανει προτασεις κλπ, ευπροσδεκτες.

Φιλοδοξω κατα την διαρκεια του ταξιδιου μου να ανεβαζω ενα "ημερολογιο καταστρωματος" και καποιες φωτογραφιες απο το ταξιδι. Θα ειμαστε σε επαφη φανταζομαι...

Α... και κατι τελευταιο... Επειδη 48 ημερες κανεις δεν εχει αδεια, το ταξιδι αυτο θα το κανω μονος μου, εγω και ο Τιγρης μου (900 cc 1995) ο οποιος, παρα τις 133.000 χιλιομετρα που εχει στο κοντερ του, ειναι μια χαρα και παει υπεροχα
Always regret for what u didn't do, never for what u did.

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: ATN PANOS στις 28/05/2009 11:39 μμ.

τωρα να πω εγω τι????


ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΗ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙς
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2009  

  Από: sprint900 στις 29/05/2009 12:08 πμ.

Ιταλια - Γαλλια - Αγγλια - Σκωτια - Βελγιο - Γερμανια - Τσεχια - Αυστρια - Ιταλια και πισω!.

Το ζηλεύω είναι το ελάχιστο , να περάσεις καλά εύχομαι ολόψυχα , μόνο μια υποσημείωση .

Νομίζω Αγγλία απαγορεύονται οι 100W λάμπες δεν ξέρω για αλλού στην Ευρώπη και εκεί κόβουν κεφάλια .

Α και κλασικά όπου κόβουν οι υπόλοιποι ξέρουν πόστο κάμερας , κόβεις και εσύ .

500 λίρες το κράνος , 800 σε υποτροπή συν φυλακή ...

Πρόσεχε ....

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.