ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ

ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: FZMAN στις 28/11/2008 9:06 μμ.

Χθές Πέμπτη και μιας και είχα άδεια αποφάσισα να κάνω ένα ωραίο ταξιδάκι σε μέρη που μου αρέσουν. Ξεκίνησα λοιπόν απο Αθήνα στις 08:00 με κατεύθυνση την Κόρινθο (απο παλιά εθνική) και απο εκεί μέσω Νεμέας βγήκα στον δρόμο της Τριπόλεως με κατεύθυνση την Τρίπολη. Η κατάσταση στον δρόμο αυτό λόγω έργων είναι αφόρητη μιας και τα έργα είναι αρκετά και ο δρόμος σε πολλά μέρη του γίνεται μόνο μια λωρίδα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Απ΄την Τρίπολη έστριψα πρός Σπάρτη και αφού ήμουν συνέχεια με πολλή προσοχή μιας και στα περισσότερα χωριά είχε ραντάρ στην είσοδο τους έφτασα λοιπόν Σπάρτη και αφού έβαλα βενζίνα συνέχισα για Σκάλα, Μολάους και Μονεμβασιά όπου έγινε η καθιερωμένη επίσκεψη στο κάστρο και βέβαια στάση στην παραλία για καφέ. Η συνέχεια της διαδρομής είχε Γύθειο (πολύ ωραίο μέρος) και απο εκεί επιστροφή μέσω Σπάρτης, Τρίπολης και Αθήνα. Η επιστροφή στην Αθήνα έγινε περίπου στις 18:00. Ο καιρός σε όλη την διαδρομή ήταν πολύ καλός χωρίς ιδιαίτερο κρύο εκτός απ΄την περιοχή κοντά στην Τρίπολη και στο όρος Μαίναλο όπου λόγω ύψους η θερμοκρασία έπεσε αρκετά αλλά πάντα είχε ήλιο.
Συνολική απόσταση 660 χλμ και η βενζίνη που χρειάστηκε η καλή μου ήταν 37 ltr που σημαίνει πως η κατανάλωση ήταν 5,6 ltr/100χλμ.
http://img227.imageshack.us/slideshow/p ... 48haj.smil
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: HelenKoR στις 29/11/2008 9:48 πμ.

τελεια ! παντα τετοια και ακομα καλυτερα σου ευχομαι !

σε ζηλευω ! αλλα που θα μου παει .... χεχε

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: chris34 στις 29/11/2008 11:09 πμ.

Mpravo re file poli wraia ekromi.Makari oloi etsi kathimerines na kaname auto pou ekanes esi.xefeugeis apo olous kai ola!!!mpravo kai pali.
An den to exeis kanei tin epomeni fora anti na stripseis gia sparti stripse gia megalopoli meta akoloutha tin diadromh karytaina-dimitsana-bitina kai tha me thimitheis!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: coot στις 29/11/2008 7:51 μμ.

Και όλα αυτα τα έκανες με τη yamaha?

Αθώο πειραγματακι απο αγγλο σε ιάπωνα ή αλλιώς κρύο αγγλικό αστείο .... πάντα τέτοια φίλε μου!
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: FZMAN στις 29/11/2008 7:53 μμ.

chris34"Mpravo re file poli wraia ekromi.Makari oloi etsi kathimerines na kaname auto pou ekanes esi.xefeugeis apo olous kai ola!!!mpravo kai pali.
An den to exeis kanei tin epomeni fora anti na stripseis gia sparti stripse gia megalopoli meta akoloutha tin diadromh karytaina-dimitsana-bitina kai tha me thimitheis!! "

Σ΄ευχαριστώ πολύ, την έχω κάνει αυτή την διαδρομή και είναι πολύ καλή απλά αυτή την φορά ήθελα να πάω στα μέρη αυτά που μου αρέσουν και είχα καιρό να πάω.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ  

  Από: skoyliki στις 01/12/2008 2:56 μμ.

tin epomeni foa pou tha pas na peraseis apo to limani geraka ena omorfo grafiko xorio dipla stin monembasia kaneis aristera prin mpeis gia monembasia...tha patheis plaka eimai apo ekei einai ena mikro fysiko fiord teleios magiko


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ