RoadTrip Ιταλια

RoadTrip Ιταλια  

  Από: telekrits στις 31/07/2015 12:46 μμ.

Καλημέρα σε όλους...

ηρθε η στιγμη που πηρα την αποφαση να αξιοποιησω την αγορα του "Γατουλη" με ταξιδια για τα οποια πεταω τη σκουφια μου! Η προταση βρηκε συμπαραστατη τον διευθυντη μου ο οποιος με το honda cbf του θα συγκατοικησει μαζι μου στην τρελα για μια βολτα βορεια Ιταλια. Πρωτη φορα βγαινω εκτος Ελλαδος οδικως κ φυσικα με μηχανη οποτε οι ανησυχιες μου ειναι πολλες....

Αρχικα θα σας πω πολυ χοντρικα το πλανο οπως εχει οριστει για μια βδομαδα...Αναχωρηση Πεμπτη 27/8 βραδυ απο Πατρα και αφιξη Βενετια Σαββατο πρωι. Η διαδρομη περιλαμβανει ενα μεγαλο κυκλο απο Δολομιτες - Λιμνη Κομο - Γενοβα - Φλωρεντια - Τοσκανη - Αγκωνα(Επιστροφη) Παρασκευη μεσημερι 4/9.

Προς το παρων εχουν κλειστει τα ακτοπλοικα εισητηρια κ οι πρασινες καρτες για τις ασφαλειες των μηχανων.

Ξεκιναμε με την καλυτερη διαθεση για οργανωση του ταξιδιου ωστε να χαρουμε την εμπειρια οσο δυνατον περισσοτερο.
θα ηθελα τις συμβουλες σας σε οτι αφορα το συγκεκριμενο ταξιδι αλλα κ γενικα για τα ταξιδια εκτος Ελλαδος. Προτασεις για διαδρομες κ μερη να επισκευτουμε ειναι βεβαιως καλοδεχουμενες.

Θα ενημερωσω με περισσοτερες λεπτομερειες σε επομενο ποστ.

ευχαριστω πολυ ολους εκ των προτερων
Ανδρεας

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: orange στις 31/07/2015 4:47 μμ.

πέρα από το τουριστικό κομμάτι της οργάνωσης, δηλαδή που να πάμε τι να δούμε που να μείνουμε ή τι να φάμε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να προσέξεις. Λίγο το νου για κλέφτες και κλεφτρόνια. Αδιάβροχα απαραιτήτως! Οι δρόμοι της Ιταλίας είναι εξαιρετικοί, το κάτι άλλο. Θα το διαπιστώσεις! Η σήμανση επίσης είναι απροβλημάτιστη. Κινείστε στους δρόμους όπως κινούνται κι οι υπόλοιποι. Έχετε το νου σας αν σας ακολουθούν τίποτα σκουτεράδες Ιταλοί στα βουνά, γιατί μπορεί να σας περάσουν από πάνω!

Αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι όταν με το καλό πατήσετε και πάλι ρόδα στην Ελλάδα να κάνετε reset τον εγκέφαλό σας από τον τρόπο που οδηγούσατε στην Ιταλία. Την αρνητική διαφορά στην πρόσφυση θα την καταλάβετε στα πρώτα μέτρα!

Καλά να περάσετε!

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: fotis_kefalonia στις 02/08/2015 7:51 πμ.

Καλημέρα φιλέ!
Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την επιλογή του ταξιδιού κ είναι σίγουρο ότι θα περάσετε πολύ καλά!
Για αρχή υπάρχει εδώ στο φόρουμ παλιότερη συζήτηση όταν κ γω σα κ εσένα προγραμμάτιζα το ταξίδι μου στην Ιταλία κ ζήτησα πληροφορίες.
Στο ψητό τώρα...! Όσο αφορά το ταξίδι, πράσινη κάρτα στο ασφαλιστήριο κ όλα τα χαρτιά δικά σας κ των μηχανών. Ένας καλός έλεγχος στις μηχανές πριν το ταξίδι είναι απαραίτητος κ καλό είναι να υπάρχει κ ένα κιτ επισκευής ελαστικών. Μετά ένας έλεγχος της διαδρομής για στάσεις ανεφοδιασμού κτλ καλό είναι να τον κάνεις πριν το ταξίδι.
ακόμα προσοχή στα όρια ταχύτητας στους δρόμους κ σίγουρα άμα κινηθείτε στην autostrada είναι υποχρεωτική να είναι αναμμένη η μικρή σκάλα... Όσο για τα διόδια εκεί όταν πας να μπεις θα σε περιμένει στο μηχάνημα το εισιτήριο σου κ στην οποία έξοδο βγεις πληρώνεις είτε σε μηχάνημα που δέχεται κέρματα κ χαρτονόμισμα τα είναι σε κισε.
Κ φυσικα πολύ όρεξη κ καλή παρέα. ...!
Η οδήγηση θα είναι παιχνιδάκι προσωπικά δεν χρειάστηκα ούτε χάρτη ούτε gps μιας κ η σήμανση είναι πολύ καλή. Κ γω αγχωμένος γιατί έφυγα από Ανκόνα για Τορίνο γιατί πήγα μόνος μου κ θα με έπιανε κ το βράδυ αλλά τελικά αποδείχθηκε παιχνιδάκι κ πίστεψε με ανχώθηκα περισσότερο εδώ στο ελλαδισταν όταν πήγα να το παίξω εντελώς τουρίστας κ σε κάτι χωριά μετά το Άκτιο χάθηκα... εκτός του ότι έκανα σβούρες Σ ένα χωριό με 50 σπίτια για να βρω έναν επαρχιακό δρόμο όπως τον έδινε το gps που τελικα ήταν κρυμμένη πίσω από κάτι θάμνους η στροφή με πήρε κ στο κυνήγι ένα κοπάδι αγελάδες.... [emoji13] χώρια τα γιδοπροβατα που καραδοκουσαν από δω κ από κει να πεταχτούν μπροστά μου κ να μου κόψουν το αίμα. ..

Τέλος πάντων σου παραθέτω πιο κάτω 2 συνδέσμους που ελπίζω να σε βοηθήσουν
http://www.autostrade.it/en/home
http://m.viamichelin.com
Υπ όψιν το viamichellin υπάρχει κ σαν εφαρμογή για Android.
Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: johnygalan στις 04/08/2015 9:52 μμ.

Με το καλό να πας και μην ανησυχείς θα περάσεις τέλεια, αλλά προσωπικά νομίζω ότι το πρόγραμμα που έχεις κατά
νου δεν βγαίνει με τίποτα σε μια εβδομάδα και αυτό το λέω εκ πείρας.

Εχω πάει δυο φορές Ιταλία ακριβώς εκεί που θέλεις να πας και οι πέντε μέρες που είχα στη διάθεσή μου δεν μου έφτασαν ούτε στην Τοσκάνη ούτε Βενετία και δολομίτες έχει τόσα πράγματα να δεις και να θαυμάσεις που θα ξετρελαθείς,
εξάλλου καλό είναι όταν πηγαίνεις σε μέρος να το βλέπεις και να απολαμβάνεις και όχι απλά να περνάς

Πάρε μια ιδέα
viewtopic.php?f=5&t=4758&p=64387&hilit=%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1#p64387
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: telekrits στις 19/08/2015 1:40 μμ.

Καλησπέρα σε ολους....

ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και τις συμβουλες σας...

Φιλε Γιαννη τα βαλαμε κατω και νομιζω οτι εχεις δικιο οτι δεν βγαινει το αρχικο μας προγραμμα. Δεν θα προλαβουμε να δουμε και να χαρουμε τα μερη....θα εχουμε επισης το αγχος της διαμονης καθε μερα να φτανουμε νωρις για να βρουμε ξενοδοχειο με παρκινγκ.
Σκεφτηκαμε λοιπον ισως με εδρα το Μπολτσανο να καθισουμε 3 μερες κ να κανουμε καθε μερα και ενα Πασσο και να αφιερωσουμε μια μερα να κατεβουμε Τοσκανη και να γυρισουμε εκει 2 μερες κ αναχωρηση απο κει για Ανκονα μιας κ τα εισητηρια εχουν κλειστει.
Γιαννη ειδα φωτογραφια σου απο το Πασσο Ρολλε...ειναι στα σχεδια μας...εχεις καποιο αλλο να προτεινεις;;
Μας προβληματιζει ο καιρος γιατι δειχνει βροχες ολη την εβδομαδα...κ οχι απλα βροχες αλλα καταιγιδες! Εχουμε κορντουρες πανω κατω αλλα πηραμε κ εξτρα απλα αδιαβροχα αλλα ποσο θα ευχαριστηθουμε το ταξιδι αν τρωμε καθε μερα βροχη;;
Το θεμα της κλοπης με ανησυχει πολυ καθως εχω ακουσει πολλες ιστοριες αλλα περα απο παρκινγ ξενοδοχειου κλειδαρια δισκοφρενου κ κουλουρα δεν μπορω να κανω κατι αλλο...αν ειναι γραφτο να μου την παρουν υπο αυτες τις συνθηκες...χαλαλι τους τι να πω!
Βρηκα στις αναζητησεις μου για τα Πασσο εκει στις Δολομιτες το σαιτ

http://www.bestbikingroads.com/motorcyc ... _1608.html

το οποιο φαινεται πολυ καλο και εχει ολο το κοσμο...δεν ξερω αν το γνωριζατε σαν σαιτ αλλα βοηθαει σιγουρα καποιον που ψαχνει διαδρομες εξοχης οπως εγω!

Ακομα ειμαστε υπο διαπραγματευσεις σε πολλα...θα ενημερωσω με περισσοτερες λεπτομερειες οσο περνανε οι μερες!

Σας χαιρετω και ευχαριστω κ παλι
Ανδρεας

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: Tigrisss στις 25/08/2015 12:13 πμ.

viewtopic.php?f=5&t=2504

διαβασε παραπανω και διαλεξε τι θες να κανεις (καπου εχω και ενα πληρες εκδρομικο φλωρεντιας-τοσκανης...ψαξε λιγο..)
στους Δολομιτες μπορεις να κανεις πολλά πασσα τη μέρα, αφου σε πολλές περιπτωσεις, το ενα διαδέχεται το άλλο.
βροχη θα φας σιγουρα, τώρα το πόσο θα φας εξαρταται.
η καλύτερη εποχη των Αλπεων, ειναι ο Ιουλιος, με τα μικροτερα ποσοστα βροχης...

αυτα που λες για κλοπές ποιος σου τα είπε? δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος...ειδικα στα βουνα. στη φλωρεντια, απλα προσεχεις όσο και στην Αθηνα. Βεβαια, υπάρχουν και parking.

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: johnygalan στις 06/09/2015 3:42 μμ.

Περιμένουμε φωτογραφίες και εντυπώσεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: telekrits στις 06/09/2015 3:56 μμ.

Παιδια σημερα γυρισαμε...σας εχω ετοιμασει οδοιπορικο με κειμενο και φωτογραφιες...θα το αναρτησω μεσα στις επομενες μερες!! Τα βιντεο θα ετοιμαστουν μεσα στις επομενες βδομαδες...
Δεν μπορω να σας περιγραψω ποσο φανταστικα περασαμε...

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: jimstag στις 07/09/2015 10:19 πμ.

Καλώς μας ήρθες!!

Περιμένουμε τα ποσταρίσματά σου (για να ζηλέψουμε και να κλέψουμε ιδέες)!!

πάντα τέτοια!

Change before you have to!

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: telekrits στις 16/11/2015 7:47 μμ.

Λοιπον επιτελους το βιντεο ειναι ετοιμο απο τον φιλο Νικο... μια πρωτη γευση και περιμενω τα σχολια σας!

https://www.youtube.com/watch?v=5_w5-M2S9SQ

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: fotis_kefalonia στις 16/11/2015 7:57 μμ.

Πολυ ωραίο το βίντεο φίλε μ! Πρέπει να το διασκεδάστε αρκετά! Πάντα τέτοια!!!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: nikosdk στις 18/11/2015 6:52 μμ.

Ωραιο το βιντεακι, μπραβο... Αλλα και εσυ.... τετοια εκδρομη και πηγες με την Fabbri? Εγω εντος Ελλαδος που το εκανα 2-3 φορες αγανακτησα!!!

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: panos-panos στις 17/01/2016 6:26 μμ.

Καλησπερα,μια ερωτηση εαν χρησιμοποιησατε καποιο gps και αν μεινατε ευχαριστημενοι απο την ενημεωση χαρτων.ευχαριστω.

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: telekrits στις 17/01/2016 8:19 μμ.

Καλησπερα κ σε σενα...

ειχα το here maps στο κινητο...ειχα φορτωσει απο πριν τους χαρτες ιταλιας (τους κατεβαζεις μεσα απο την εφαρμογη δωρεαν) και το δουλευα ολη την ωρα offline χωρις χρεωση.

ηταν πολυ καλο γιατι μου εδειχνε κ βενζιναδικα που ηταν πολυ σημαντικο για ενα roadtrip.

Re: RoadTrip Ιταλια  

  Από: panos-panos στις 18/01/2016 4:07 μμ.

ευχαριστω!απο περιεργια μηπως maps google δοκιμασες?αν εχεις χρονο μου απαντας.ευχαριστω.