Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?

Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 21/10/2008 3:59 μμ.

Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας,ποιά νομίζεται ότι είναι η καλύτερη διαδρομή για Πρέσπες από Αθήνα?
και πόσες ώρες πιστεύεται ότι είναι περίπου με κανονική οδήγηση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: icet στις 21/10/2008 11 μμ.

Δεν ξέρω αλλά είναι ένα μέρος που θα ήθελα να πάω .
Αν τελικά πας γράψε εντυπωσεις και πληροφορίες
---biip biip---

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: Sprinter στις 22/10/2008 9:20 πμ.

Ορισέ μας τι εννοείς 'καλύτερη' διαδρομή και πόσο χρόνο έχεις, να σου πούμε...

Αν σκέφτεσαι να το κάνεις μονορούφι, ξανασκέψου το, είναι φοβερό ξελίγωμα και δε θα ευχαριστηθείς τίποτα. Αν σε φάει η Εθνική και η Εγνατία βγαίνει αλλά δε λέει, κατά τη γνώμη μου.

Δύο οι βασικές διαδρομές στίς οποίες μπορείς να κάνεις παραλαγές. Είτε από Γιάννενα είτε από Κεντρική Ελλάδα (Γρεβενά). Τρίτη 'πυραυλική' διαδρομή (και μάλλον η γρηγορότερη πια) είναι από Εθνική Οδό πρός Θεσσαλονίκη, στρίβεις για Βέροια, Εγνατία. Σαφώς περισσότερα χιλόμετρα αλλά σαφώς πιο γρήγορη και με μειωμένο ενδιαφερον (εκτός κι αν γουστάρεις να οδηγήσεις Εγνατία) και βενζινοβόρα.

Εχω χρόνια να πάω απο εκεί με μηχανή, αλλά έκανα πέρισυ όλον τον κύκλο με αμάξι.

Εγώ θα συνιστούσα μια διανυκτέρευση στο πήγαινε και μια στο έλα, όπου θα μπορούσες να πάς μέσω Ιωαννίνων με διανυκτερευση εκεί ή κατα Κόνιτσα, ή αντε, Καστοριά, και γυρισμό από Γρεβενά- Κεντρική Ελλάδα με παράκαμψη και διανυκτέρευση Λίμνη Πλαστήρα ή Περτούλι- Ελάτη κ.λπ. Θα δείς τη μισή Ελλάδα έτσι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 22/10/2008 9:53 πμ.

Έχεις δίκιο sprinter "καλύτερη" εννοώ εάν είναι δυνατό να μην είναι όλο εθνική,αλλά να μην είναι και δέκα-δώδεκα ώρες ταξίδι Πάντως είμαι μεταξύ του κεντρικού άξονα όπως λες και εσύ Λαμία-Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Γρεβενά...που είναι ωραία διαδρομή αλλά κανείς δεν λέει πόσες ώρες το έχει κάνει,και στην κλασική βαρετή από εθνική.Για την διανυκτέρευση το σκέφτηκα και εγώ αλλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τις ημέρες στην περιοχή γύρω από τις Πρέσπες.
Πάντως θα ενημερώσω όταν γυρίσω.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: Sprinter στις 22/10/2008 10:55 πμ.

Αν μου πείς ακριβως* ποιά διαδρομή σκέφτεσαι, θα σου πω σε πόσο θα την κάνεις Η ωραιότερη κατ' εμέ διαδρομή είναι από Γιάννενα αλλά περί ορέξεως...

(* θα χρειαστώ τα εξής στοιχεία εκτός από την ακριβή διαδρομή: μονοκάβαλος / δικάβαλος, καπνιστής ή μή, συχνουρία ή όχι, πεινασμένος ή μή)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 22/10/2008 12:08 μμ.

Λοιπόν,διαδρομή Αθήνα( Γαλάτσι) -Λαμία-Δομοκός-Καρδίτσα-Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Γρεβενά-Καστοριά-Ψαράδες(Πρέσπες)
Δικάβαλος,μη καπνιστής,συχνουρία ελπίζω όχι, ,πεινασμένος φυσικά και καφέδες απαραίτητα.Πάντως εάν ξέρεις πες και τον καθαρό χρόνο πχ με αυτοκίνητο δηλ.χωρίς πολλές στάσεις,
Την διαδρομή με τα Γιάννενα την αφήνω για άλλο ταξιδάκι.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: Sprinter στις 22/10/2008 1:01 μμ.

Λοιπόν, πρώτος πρόχειρος υπολογισμός είναι πώς θα κάνεις γύρω στις 8-9 ώρες μαζί με τις στάσεις. Με αμάξι το κάνεις και σε 7 πάλι με στάσεις αλλά λιγότερες με προυπόθεση να μη βρείς κίνηση σε Εθνικές, Δομοκούς, Τρίκαλα. Νον-στοπ και γρήγορα λιγότερες από 6 δε το κάνεις. Περισσότερα το βράδυ να πάω σπίτι να ανοίξω χάρτες και σημειώσεις.

Κανόνισε λοιπόν να φύγεις νωρίς-νωρίς να μη βραδιαστείς εκεί πάνω και σε φάει και το κρύο...Να υπολογίσεις να έχεις 10 ώρες μέρα μπροστά σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 22/10/2008 2:04 μμ.

Είσαι πρώτος ευχαριστώ πολύ θα περιμένω και τους υπολογισμούς εάν φυσικά μπορείς,σκέφτομαι να είμαι στο δρόμο το αργότερο 7.00πμ,μήπως να πάω από εθνική και να γυρίσω από εκεί για να είμαι στους Ψαράδες το δυνατό νωρίτερα? Τι γνώμη έχεις?

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: Sprinter στις 22/10/2008 2:18 μμ.

Να πάς απο εκεί που σχεδιάζεις αλλά να μην κάνεις πολύ μεγάλες στάσεις. Αν κάνεις μέχρι Γρεβενά γύρω στις 4.5 - 5 ώρες τότε είσαι σε καλό πρόγραμμα. Το άλλο είναι πολύ περισσότερα και βαρετά χιλιόμετρα μέχρι το Κλειδί. Και χρονικά διαφορά θα σού κάνει μόνο με πολύ μεγάλες μουαγιέν πράγμα δύσκολο δικάβαλος. Εκδρομή πας όχι ράλλυ. Να ξέρεις ότι η αντοχή στη σέλλα είναι αντιστρόφως ανάλογη της μέσης ταχύτητας όταν κινείσαι. Αν πάς πολύ γρήγορα θα χρειασθείς και περισσότερες στάσεις. Να βάλεις και ωτοασπίδες σφουγγαράκια και εσύ και η παρέα σου. Κάνει φοβερή διαφορά στη κούραση του δρόμου.

Να προσέξεις το πολύ επικίνδυνο κομμάτι από μετά το Δομοκό μέχρι Καρδίτσα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 22/10/2008 2:52 μμ.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 30/10/2008 12:41 μμ.

Καλημέρα σε όλους,η εκδρομή στην ευρύτερη περιοχή των Πρεσπών πραγματοιήθηκε και όλο πήγαν καλά.Για όσους ενδιαφέρονται θα αναφέρω ότι είναι μια εκδρομή που πραγματικά αξίζει να την κάνει κάποιος με μηχανή,λοιπόν στην ουσία η διαδρομή που ακολούθησα ήταν η εξής Γαλάτσι-Λαμία-Δομοκός-Καρδίτσα-Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Γρεβενά-Καστοριά-Ψαράδες(Πρέσπες),ξεκίνησα το πρωί 7.00 και έφτασα ακριβώς 13.00.το trip έγραψε 534 χλμ.σε 5.30 ώρες με μέση ταχ. 96km/h.Αυτά δικάβαλος με τριπλέτα και με δυο μικρές στάσεις για βενζίνη και ξεμούδιασμα και μια για έναν σφηνάκι καφέ και ένα κρουασάν σε μια καντίνα λίγο πριν τα Γρεβενά,με "σβέλτη" οδήγηση χωρίς ακρότητες,συνολικά 1480 χλμ.
Επιγραμματικά θα αναφέρω ότι όλη η περιοχή δηλ.Πρέσπες-Καστοριά-Νυμφαίο-Φλώρινα είναι μαγευτική και προσφέρει άπειρες δυνατότητες.Η Καστοριά είναι πανέμορφη και μου έφερε στο μυαλό εικόνες από το πρόσφατο ταξίδι μου στις λίμνες τις Αυστρίας.
-Από τις καλύτερες στιγμές η διαδρομή από Νυμφαίο προς το χωριό Περικοπή,που είναι ένας πανέμορφος χωματόδρομος μέσα στο δάσος,εδώ να αναφέρω ότι τα dunlop qualifier που φοράω εδώ και 7 χιλ.χλμ.αν και υπέφεραν δικαιολογημένα...τα έβγαλαν πέρα,(για συνθήκες δρόμου δεν το συζητώ είναι άψογα από όσο η όποια εμπειρία μου μου επιτρέπει να κρίνω).
-Προσοχή στα πραγματικά άγρια τσοπανόσκυλα,γιατί η πιο δύσκολη στιγμή ήταν όταν μετά από μια στροφή,ένα μεγάλο κοπάδι με πρόβατα είχαν κλείσει τον δρόμο και 3 άγρια τσοπανόσκυλα έρχονταν προς το μέρος μας με κάθε άλλο παρά φιλικές διαθέσεις,ευτυχώς που ο βοσκός ήταν στον δρόμο και πήγα προς τα εκεί και ουσιαστικά μας έσωσε σταματώντας τα χτυπώντας την γκλίτσα και φωνάζοντας.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: NikosV στις 09/03/2009 6:37 μμ.

για σου φιλε TASO! επειδή λέω να πάω πρέσπες το πάσχα, θα ήθελα αν μπωρεις να μου πεις πληροφορίες για διαμονή στις πρέσπες συμπεριλαμβανομενου τιμής, προτεινόμενα μέρη για φαγητό, διαδρομές στην ευρύτερη περιοχή k οτιδήποτε θα μπορούσε να φανει χρήσιμο σαν πληροφορεία για το ταξιδι και γενικα για την ευρυτερη περιοχη..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 11/03/2009 11:04 πμ.

Γειά σου Νίκο,δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες εκτός του ότι έμεινα στον Ξενώνα "συνεταιρισμού γυναικών" στους ψαράδες(που είναι και τα μόνα δωμάτια που έχουν εκεί) αρκετά καλά αναλογικά με την τιμή νομίζω 40,00 ευρώ με πρωινό.Σίγουρα θα κάνεις την βόλτα εως τον Άγιο Γερμανό,που είναι και το μεγαλύτερο χωριουδάκι στην περιοχή,καθώς και στο νησάκι(Αχίλλειο νομίζω),σε γενικές γραμμές πάντως όπου και εάν κινηθείς η ευρύτερη περιοχή θα σε αποζημιώσει.
Επίσης,όμορφη διαδρομή είναι προς το χιονοδρομικό κέντρο του Πισοδερίου,και μέχρι την Φλώρινα.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο,να είσαι σίγουρος ότι εαν τελικά πας δεν θα το μετανιώσεις καθόλου.

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: NikosV στις 11/03/2009 10:52 μμ.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου .....
αν k δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο συνεταιρισμό !
αλλα μάλλον εκεί θα καταλήξω..τουλάχιστον για μια μέρα k λέω να μείνω καστορια.θα κοιτάξω την διαδρομή που προτείνεις πάντως...ευχαριστώ πολύ.
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Προτεινώμενη διαδρομή για Πρέσπες?  

  Από: TASOS στις 12/03/2009 9:40 πμ.

Πολύ καλά το σκέφτηκες και εγώ το ίδιο είχα κάνει,δες όμως μήπως έχεις και κάποια επιλογή στον Άγιο Γερμανό.Στην Καστοριά προσπάθησε να βρεις δωμάτιο με θέα στην λίμνη.