Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα

Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 04/10/2008 11:37 πμ.

Λέω να πάω μία χαλαρή βόλτα μέχρι το Μπράλο. Δεν έχω πάει και λένε ότι είναι ωραία διαδρομή .
Θα είμαι μαζί με τον αδερφό μου ακριβώς μετά τα διόδια στις Αφίδνες αύριο Κυριακή 05/09/08 από τις 08:20 περίπου έως τις 08:45 .
Όποιος θέλει και μπορει να έρθει είναι ευπρόσδεκτος .
Ένα Tiger 1050 λευκό και ένα VFR 800 μπορντώ θα σας περιμένουν.
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 04/10/2008 11:55 πμ.

χάρτης , μετά τις Θερμοπύλες αριστερά
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 08/10/2008 11:35 μμ.

Λοιπόν , τη Κυριακή όπως είχα γράψει πιο πάνω πήγα μία χαλαρή βολτίτσα για να ξεφύγω λίγο από τα δρώμενα της καθημερινότητας .
Κατά τις 08:15 ήμουν στα διόδια των Αφιδνών και περίμενα τον αδερφό μου ή όποιον άλλον ήθελε να έρθει .
Αφού δεν ερχόταν κανείς και οι μηχανές πέρναγαν η μία μετά την άλλη , αποφάσισα να ξεκινήσω στις 08:40 περίπου με κατεύθηνση τη Λειβαδιά.
Έστριψα αριστερά για Θήβα και από εκεί για Λειβαδιά και ήμουν εκεί περίπου στις 09:20.
Πηγές Λειβαδιάς
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 08/10/2008 11:41 μμ.

Πήγα μέχρι τις Πηγές της Λειβαδιας όπου και κάθησα για το πρωινό καφεδάκι κάτω από τα πλατάνια .
Πανέμορφα ήταν εκεί.
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 08/10/2008 11:52 μμ.

Εκεί με πήρε τηλέφωνο ο αδερφό μου και μου είπε ότι πηγαίνει προς Μπράλο από Θερμοπύλες , έτσι θα δίναμε ραντεβου στο Μπράλο.
Ξεκινάω κι εγω από Λειβαδιά αλλά έκανα λάθος και πήρα κατεύθηνση για Αράχωβα.
Κι επειδή δεν είχα χάρτη μαζί μου ... ρωτώντας πάνε στο Μπράλο !
13 χιλιόμετρα πριν την Αράχωβα έστριψα δεξιά προς Δαύλια και μετά αριστερά προς Αμφίκλεια και Μπράλο όπου περίμενε το Vfr με τον αδερφό μου.
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 08/10/2008 11:57 μμ.

Εκεί στο Μπράλο πάντως πολύ μπέρδεμα... έχει 3 ταμπέλες που δίχνουν σε διαφορετικές κατευθήνσεις και όλες λένε Μπράλο.
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 09/10/2008 12:07 πμ.

Με τα πολλά βρεθήκαμε και αφού κάναμε ένα τσιγάρο , λέμε , που πάμε τώρα;
Πιο κάτω έχει μια ταμπέλα για Αμφισσα σε 36 χιλιόμετρα (αν θημάμαι καλά) έχεις πάει; Όχι, απαντάει, ευκαιρία είναι να δούμε την Αμφισσα .
Ωραία διαδρομή με καλό δρόμο αλλά η πόλη δεν μας άρεσε ... μία που μπήκαμε και μία που βγήκαμε πηγαίνοντας προς Δελφούς ...
στο δρόμο για Δελφούς
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 09/10/2008 12:21 πμ.

Στο βάθος της πιο πάνω φωτογραφίας φένεται η Ιτεά την οποία δεν τιμίσαμε (την άλλη φορά) , όμως την ώρα που είχαμε σταματήσει πέρασε ένα speed ή street triple (τα μπερδεύω αυτά) ο οποίος ακουγότανε μέχρι το βάθος της ευθείας που φένεται στη πιο πάνω φωτογραφία.

Εμείς απολαμβάναμε τη θέα...
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 09/10/2008 12:25 πμ.

Πιο είναι ποιο όμορφο;
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 09/10/2008 12:28 πμ.

και μία όμορφη φώτο
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icet στις 09/10/2008 12:59 πμ.

Φεύγοντας από εκεί περάσαμε τους Δελφούς που είχαν αρκετούς τουρίστες και σταματήσαμε σε μια τουριστική ταβέρνα για να τσιμπίσουμε κάτι.
Αφού κάτσαμε τρία τεταρτα περίπου πήραμε το δρόμο για το γυρισμό μέσω Αράχωβας - Θήβας - Εθνικής οδου και γυρίσαμε κατά τις 15:30 στο σπίτι.
Ήταν όμορφα , κάναμε περίπου 400 ΚΜ και γυρίσαμε ανανεωμένοι.
Την επόμενη φορά θα πάμε πιο οργανωμένα, με χάρτες και προκαθορισμένες στάσεις (λέμε τώρα ).
Στο χάρτη με μπλε είναι η διαδρομή που ακολουθήσαμε.
---biip biip---

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: mixalakis στις 09/10/2008 1:13 πμ.

Μπράβο!
Πολύ όμορφη βόλτα.
Ο Μπράλος είναι μια πολύ καλή διαδρομή, αρκεί να μην μπεις στο τριπάκι να κάνεις αγώνες...

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Sprinter στις 09/10/2008 9:14 πμ.

Ωραια η βόλτα αλλά τελικά απ' την 'πιστα' του Μπράλου δε πέρασες (Ο άδελφός σου πέρασε όμως).

Από εκεί που ήσασταν (Μπράλο), μαγευτικά ειναι πρός Παύλιανη και συνεχεια για Ανω Μουσουνίτσα (Αθ. Διάκος) και επιστροφή από Μόρνο - Λιδωρίκι - Γαλαξιδι - Ιτέα - Δελφούς κ.λ.π. Θέλει όμως πολύ περισσότερες ώρες και τέτοια εποχή πιάνει το σκοτάδι.

Την επόμενη θα ακολουθησω...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Για όσους δεν θα πάνε Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: icex στις 09/10/2008 10:39 πμ.

Ηταν πολυ ωραια και περασαμε ομορφα,καναμε περιπου 470χιλ. που ειχαν τα παντα,και εθνικη, και στροφες,και φαι !!!
και πολυ ομορφες διαδρομες ,ειδηκα απο το Μπραλο μεχρι την Αμφισσα ειναι πολυ ωραια διαδρομη.

Στα μειον ηταν ο αρκετος αερας που ειχαμε στον γυρισμο και οι πατατες που ο τυπος πρεπει να τις ειχε
τιγανισει με 20-50(λαδι)


Να ειμαστε καλα,και στην επομενη