ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 05/02/2013 7:30 πμ.

Οταν πρωτοσυζητήσαμε για τις εκδρομές με τον Βαγγέλη, ειχαμε πλήρη επίγνωση και των δυσκολιών που θα υπήρχαν σε κάθε μία από αυτές. Υπήρχε και η πρόταση να πάμε από Αστρος- Λεωνίδιο- Μολάους-Γύθειο αλλά τα χιλιόμετρα πολλά και δεν θέλαμε στην 1η πρωτη οργανωμένη εκδρομή μας, να είναι τοοοόσο σιδερόκ@λη.

Ηδη η πιο απλή χάραξη (εθνική πηγαινε-ελα) για το Ταίναρο θα ήταν δύσκολη για κάποιους. Γι αυτό και υοθετήσαμε τον "βαθμό δυσκολίας".

Σκοπός μας είναι να το "ανοίξουμε" το θέμα των εκδρομών με μεγαλύτερη προσέλευση. Γι αυτό υπάρχουν οι καταδρομικές αλλά και οι απλές βόλτες. Προσωπικά μ αρέσει η ιδέα του κάπτεν ( να φροντίσεις να είσαι στην εκκίνηση με ζεστή τυροπιτούλα )για τον Ταυγετο pass αλλά εαν γίνονταν Ιούνιο η εκδρομή, θα το εντάσσαμε το δίχως άλλο. Δυστυχώς όπως καταλαβαίνεται υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Ευχαριστούμε όλους σας για την στήριξη σας στα εγχειρήματα μας (συναντήσεις & βόλτες) και για τις παρατηρήσεις σας τις οποίες τις λαμβάνουμε σοβαρά υπ όψιν.Συνεχίστε Ηδη η ώρα εκκίνησης μάλλον θα αλλάξει.

Θα ήταν χαζό να κάναμε από τώρα τροποποίηση στο δρομολόγιο της επιστροφής ΑΛΛΑ ανάλογα τους συμμετέχοντες
vagtyrp"τα υπόλοιπα του φαγητού- επιστροφής κανονίζονται και επί τόπου. "

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: evkou στις 05/02/2013 11:13 πμ.

Συμφωνώ οτι η διαδρομή και οι τοποθεσίες που επιλέχτηκαν απο τους διοργανωτές είναι όμορφες αλλά θεωρώ οτι το σύνολο είναι κάπως υπερβολικό αν υπολογίσει κανείς οτι σε μια χειμωνιάτικη μέρα θα διασχίσεις όλο το μήκος της Πελοπονήσου και το κόστος της εκδρομής (βενζίνα, διόδια, καφέδες, γεύμα) θα ξεπεράσει εύκολα τα 100€ σε μια εποχή που χρήματα δεν περισσεύουν εύκολα και μετράς τα πάντα. Προσωπικά θα προσπαθήσω να έρθω (εχω πρόβλημα με την βάρδια την συγκεκριμενη μέρα) αλλά θα πρότεινα στους φίλους διοργανωτές να μειώσουν τα χιλιόμετρα ώστε η εκδρομή να γίνει πιο ελκυστική και με μεγαλύτερη συμμετοχή (η Πελοπόνησος παρέχει πληθώρα επιλογών για ημερίσιες βόλτες).

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/02/2013 11:24 πμ.

Συντροφε, ο προορισμος στη συγκεκριμενη βολτα ειναι Ταιναρο κι αυτο δεν αλλαζει.

Εαν καποιος θεωρει οτι ειναι μακρια ή/και ακριβα, σεβαστο, αλλα θα περιμενει καποια επομενη βολτα, πιο κοντινη.

Ecobill"[...] Προσωπικά μ αρέσει η ιδέα του κάπτεν ( να φροντίσεις να είσαι στην εκκίνηση με ζεστή τυροπιτούλα )"


Μην ανησυχεις, το σακιδιο μου περιεχει παντα ξηρα τροφη ημερας (καμια φορα και ταπερ )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 05/02/2013 11:45 πμ.

Cpt. Haddock"Όσοι με ξερουν και με εχουν δει στο δρομο, ξερουν οτι ειμαι γενικα ήρεμος (προς το αργο) οδηγος.
"


Εεε, ανεβάζεις ψηλά τον πήχη και μετά με προσγειώνεις ανώμαλα

Σε γενικές γραμμές κι εγώ ήρεμος οδηγός είμαι. Απλά έχω πολύ συχνά ξεσπάσματα!

Σχετικά με το φαγητό, δυστυχώς εγώ βρίσκομαι σε φάση ανεύρεσης κάποιων «χαμένων» κιλών. Με βλέπω λοιπόν να κουβαλάω μπιφτέκια από το σπίτι, να τα τοποθετώ στο tank bag και να τσιμπολογώ εν κινήσει

Συμφωνώ μαζί σου πολύ το συζητάμε κι έχω αρχίσει κι εγώ να

Διαδρομή έχει βγει. Όπως λέει και η ομάδα συντονισμού εκδρομών, συναντιόμαστε το πρωί της 16/2 κι αν είναι να αλλάξουμε κάτι το αποφασίζουμε επιτόπου. Και πολύ σωστά, ο τελικός προορισμός θα παραμείνει!!!

Cpt. Haddock"Εαν καποιος θεωρει οτι ειναι μακρια ή/και ακριβα, σεβαστο, αλλα θα περιμενει καποια επομενη βολτα, πιο κοντινη"


+1050!!!


Αλλάζω θέμα:
Στον καφέ του Σαββάτου, μίλησα με κάποια παιδιά και είδα πως τους ενδιέφερε η εκδρομή, αλλά όλο και κάτι θα υπήρχε που θα τους έκανε να το σκέφτονται!

Παιδιά, γράψτε μας κι εσείς τις απόψεις σας, τους ενδοιασμούς σας ακόμα και τους φόβους σας. Η εκδρομή γίνεται για όλους και αφορά όλους. Αν δεν μας γράψετε όμως τις απόψεις σας, όπως πολύ καλά και όμορφα κάνουν π.χ. ο cpt.Haddock, ο galileos, ο ptiger800 κι ο evkou, τότε δεν είναι εύκολο και για τους διοργανωτές να προσαρμόσουν κάποιες λεπτομέρειες, (ότι μπορεί να προσαρμοστεί τέλος πάντων), προκειμένου το πρόγραμμα να γίνει ικανοποιητικό για όσο το δυνατόν περισότερα μέλη (και μη) του φόρουμ.

Το ίντερνετ είναι η αρχή. Η ουσία είναι να βρισκόμαστε κι από κοντά. Βγείτε από το σπίτι κι ελάτε να λειώσουμε τα ελαστικά παρέα λέμε
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 05/02/2013 11:59 πμ.

Cpt. Haddock"Συντροφε, ο προορισμος στη συγκεκριμενη βολτα ειναι Ταιναρο κι αυτο δεν αλλαζει.
"


Mήπως να κάναμε αναγραμματισμό και αντί για Ταίναρο βάζαμε...Μαίναλο

Theozed"Στον καφέ του Σαββάτου, μίλησα με κάποια παιδιά και είδα πως τους ενδιέφερε η εκδρομή, αλλά όλο και κάτι θα υπήρχε που θα τους έκανε να το σκέφτονται!

Παιδιά, γράψτε μας κι εσείς τις απόψεις σας, τους ενδοιασμούς σας ακόμα και τους φόβους σας. Η εκδρομή γίνεται για όλους και αφορά όλους. Αν δεν μας γράψετε όμως τις απόψεις σας, όπως πολύ καλά και όμορφα κάνουν π.χ. ο cpt.Haddock, ο galileos, ο ptiger800 κι ο evkou, τότε δεν είναι εύκολο και για τους διοργανωτές να προσαρμόσουν κάποιες λεπτομέρειες, (ότι μπορεί να προσαρμοστεί τέλος πάντων), προκειμένου το πρόγραμμα να γίνει ικανοποιητικό για όσο το δυνατόν περισότερα μέλη (και μη) του φόρουμ.

Το ίντερνετ είναι η αρχή. Η ουσία είναι να βρισκόμαστε κι από κοντά. "


Στην επόμενη συνάντηση (20/2) θα χουμε την δυνατότητα να μιλάμε γιατί θα μεταφερθούμε στο πατάρι του μαγαζιού και θα μαστε πιο μαζεμένοι. Μπορείτε φυσικά να γράψετε και εδώ αλλά...Εκεί θα ακουστούν οι προβληματισμοί σας, οι προτάσεις σας, θα καταστρωθούν νέες εξορμήσεις because..YOU ASK FOR IT !!!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 05/02/2013 11:59 πμ.

Αν για μια μονοήμερη γίνεται τόση κουβέντα δεν είναι κακό, ούτε οι προτάσεις θα πέσουν στο κενό. Επίσης, θα βοηθήσουν και τυχόν λάθη, σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Κρατήστε λίγο ... μην ξεχνάμε ότι έρχεται και η εκδρομή στην Πόλη!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: evkou στις 05/02/2013 5:45 μμ.

Εγώ απλώς θα παραθέσω την εμπειρία που εχω απο μονοήμερα 600+ Km (Αθήνα - Καβάλα, Ancona - Innsbruck) όπου πραγματικά υπάρχει εξάντληση και εαν προσθέσεις και στροφιλίκια, που ξυπνάνε το μυαλό αλλά κουράζουν το σώμα, τότε μιλάμε για μια εκδρομή που θα δοκιμαστούν τα όρια αντοχής των αναβατών. Είναι κατανοητό οτι οι διοργανωτές πρέπει να αποφασίσουν το που και το πως γιατί δεν είναι δυνατό να γίνεται δημοψήφισμα μέσα στο forum για την οργάνωση μιας εκδρομής αλλά εκφράζω την άποψη ότι το Ταίναρο είναι too much για μονοήμερο. Οσοι φίλοι έχετε αντίστοιχες εμπειρίες πιστεύω να συμφωνείτε μαζί μου, όσοι δεν έχετε ευκαιρία να δοκιμάσετε.

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/02/2013 7:42 μμ.

evk"Εγώ απλώς θα παραθέσω την εμπειρία που εχω απο μονοήμερα 600+ Km (Αθήνα - Καβάλα, Ancona - Innsbruck) όπου πραγματικά υπάρχει εξάντληση και εαν προσθέσεις και στροφιλίκια, που ξυπνάνε το μυαλό αλλά κουράζουν το σώμα, τότε μιλάμε για μια εκδρομή που θα δοκιμαστούν τα όρια αντοχής των αναβατών. Είναι κατανοητό οτι οι διοργανωτές πρέπει να αποφασίσουν το που και το πως γιατί δεν είναι δυνατό να γίνεται δημοψήφισμα μέσα στο forum για την οργάνωση μιας εκδρομής αλλά εκφράζω την άποψη ότι το Ταίναρο είναι too much για μονοήμερο. Οσοι φίλοι έχετε αντίστοιχες εμπειρίες πιστεύω να συμφωνείτε μαζί μου, όσοι δεν έχετε ευκαιρία να δοκιμάσετε."


Υπερβαλλεις συναδελφε

Το στροφιλικι ειναι το 1/4 της διαδρομης. Το Ταιναρο βγαινει για μονοήμερο, το έχουμε ξανακανει αρκετοι και μαλιστα απο αλλο δρομο και πριν φτιαχτει ο Μωρέας.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: evkou στις 05/02/2013 9:54 μμ.

Δεν νομίζω οτι υπερβάλω συναδελφε, όλα βγαίνουν σε μονοήμερο, το θέμα είναι αν θες να κάνεις λιγότερα χιλιόμετρα και πιο χαλαρά σε χειμωνιάτικη μέρα ή αν θες να οδηγάς συνέχεια για να προλάβεις να γυρίσεις εξαντλημένος σπίτι σου, και Ancona - Innsbruck βγαίνει σε μια μέρα (675 Km) αλλά όταν θα φτάσεις θα δυσκολευτείς να κατεβάσεις και τη στέκα, αρα το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανείς την moto εκδρομή.

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Savvas Drakakis στις 05/02/2013 10:53 μμ.

[quote:24chrwrs] το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανείς την moto εκδρομή.[/quote:24chrwrs]
Συμφωνώ.
Καλά τα χλμ, καλή η παρέα, αλλά πρέπει πάνω απ'όλα να ευχαριστιόμαστε τη διαδρομή και τα μέρη που επισκεπτόμαστε και όχι να τρέχουμε να προλάβουμε.
Βάσει της εμπειρίας που έχω από 2 εκδρομές μακρινές (Γαλατόπιτα 2012, Πανελλήνια 2012),το άγχος ήταν το κύριο χαρακτηριστικό (τουλάχιστον για εμένα).
Για την προκειμένη στο Ταίναρο, θεωρώ αφενός ότι δεν θα κάνουμε κ πολλά-πολλά στο σημείο άφιξης, και αφετέρου ότι θα είμαστε σπίτια μας ΣΙΓΟΥΡΑ αργά το βράδυ (σκοτωμένοι).
Αντέχεται, αλλά σε μια τέτοια εκδρομή....να μην πιούμε ένα καφεδάκι? να μην πιούμε ένα κρασάκι? να μη βγάλουμε χαλαροί τις φώτο μας?


P.S: Θα έρθω
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: vagtyrp στις 05/02/2013 11:19 μμ.

παιδιά, αρχίζουμε να το κουράζουμε το θέμα, χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Όλες οι απόψεις σεβαστές, ΑΛΛΑ: όπως λέει και ο κάπτεν το δρομολόγιο βγαίνει άνετα και με το τρόπο που προτείνει. Στις γαλατόπιτες, τα χλμ ήταν πολύ περισσότερα, πολύ απαιτητικά( δομοκός, μπράλος), προλάβαμε φάγαμε, είπιαμε και γυρίσαμε σπιτάκι μας, κουρασμένοι μεν σωματικά , αλλά πλήρως ευχαριστημένοι οδηγικά, πνευματικά. Σε εκείνα τα δρομολόγια, φίλοι οι οποίοι δεν ήθελαν να κουραστούν κατά αυτό το τρόπο ή δεν ήξεραν αν θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν, απλά δεν συμμετείχαν.
Υπάρχουν ένα σωρό άλλες βόλτες που θα ποσταριστούν και φυσικά τίποτα δεν εμποδίζει κανέναν να ποστάρει παράλληλα μια κοντική διαδρομή για τους υπολοίπους.
Άμα δεν πάθεις δεν θα μάθεις που λένε....χεχεχεχεχε.....άρα όποιος θέλει να κάψει βενζίνη και να κάνει χλμ θα έρθει. Ετσι θα μάθει αν όλ αυτά είναι δυνατά.
πχ, έχω πάει θεσ/κη, από μπράλο-δομοκό-καρδίτσα-καλαμπάκα-γρεβενα-ξάνθη( μοναδική στάση για καφέ και τακάκια στον admin μας)-θεσσαλονικη, σερί.......κατέβηκα από τη μηχανή πιασμένος μετά από 9 περίπου ώρες, αλλά ένιωθα υπέροχα!
και έχω κάνει και πολλά άλλα τέτοια δρομολόγια, δυστυχώς μόνο εντός ελλάδος, αλλά που θα μου πάει.....
και για να ολοκληρώσω....
η ώρα αναχώρησης πιθανώς να αλλάξει λίγο, ο σκοπός είναι να πάμε στο ταίναρο, να το απολαύσουμε, να περάσουμε από βάθη και γερολιμένα που λένε ότι είναι πολύ όμορφά, να πιούμε το καφεδάκι μας και να τσιμπήσουμε και κάτι. Δεν είναι απαραίτητο να σκάσουμε στο φαί( αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε οποιαδήποτε αλλη κοντική διαδρομή μας). Αλλά και πάλι η απόφαση για το φαί ή και την επιστροφή, θα παρθεί από τους συμμετέχοντες επί τόπου ανάλογα και με τις διαθέσεις μας, εκείνη τη στιγμή.

προς το παρόν, αν και έχουμε χρόνο ακόμα, όποιος ξέρει ότι θα έρθει σίγουρα, ας βάλει το όνομά του στο αρχικό ποστ, κάτω από των υπολοίπων, για να οργανωθούμε.( πχ εγώ γιατρός-χασάπης, θα φέρω κάποια ψιλοιατρικά πραγματάκια μαζί μου, αχρείαστα να ναι, οπότε θα με βόλευε να ξέρω τον αριθμό των συμμετοχών για να υπολογίσω τον όγκο τους.....χεχεχε, δεν θέλω να πάρω και βαλίτσα, μή με κουνάει στα πολλά

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 05/02/2013 11:35 μμ.

Συμμετοχές :
1. vagtyrp
2. ecobill
3. Theozed
4. viper7
5. Savvas Drakakis
6.
7.
8.

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/02/2013 9:29 πμ.

Ε, ρε 36ωρο που σας χρειαζεται
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 06/02/2013 10:28 πμ.

Evkou μαν, ναι οκ, τα χλμ της εκδρομής δεν είναι και λίγα. Τι σημαίνει όμως αυτό; Ότι θα πρέπει να περιοριζόμαστε σε εξορμήσεις στο Σούνιο κάθε φορά;;; Υπάρχουν πολύ ωραία μέρη στην Ελλάδα όπως είπες και θέλουμε να τα δούμε.

Σκοπός μας είναι το ταξίδι.

Σκοπός μας είναι ο προορισμός.

Σκοπός μας είναι η παρέα.

Και ναι, για ορισμένους από εμάς σκοπός είναι και η κούραση και το λειώσιμο στο δρόμο! Έτσι χτίζω αντοχές, χαρακτήρα και π@π@κια Αλλιώς, κάθομαι σπίτι μου και βλέπω οδοιπορικά μοτοσυκλετιστών στο national geographic!!! Γιατί να βγω έξω και να κουραστώ!

Άσε που το μωρό, τόσο καιρό κλεισμένο και ατσούλητο μέσα στο γκαράζ μου κάνει παράπονα. Και δεν μπορώ τη μουρμούρα καθόλουουου
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 06/02/2013 10:32 πμ.

Savvas Drakakis"
...και όχι να τρέχουμε να προλάβουμε."


Έλα τώρα που δεν θες!



Savvas Drakakis"...το άγχος ήταν το κύριο χαρακτηριστικό (τουλάχιστον για εμένα).
"


Άγχος μην τυχόν και σε προσπεράσει κανείς γλήγορος;;;


Savvas Drakakis"P.S: Θα έρθω "


Άντε, παραπονιάρη κι εσύ
Darkness makes it easier to find the "Light"!