ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 01/02/2013 9:12 μμ.

bonnie"1ον. να ακουτε τον καπτεν! "


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: viper7 στις 02/02/2013 8:24 μμ.

Καταρχάς μπράβο στα παιδιά που έχουν το μεράκι να διοργανώσουν ομαδική βόλτα-ταξίδι!!! είναι πολύ σημαντικό τις μέρες μας να βλέπεις κινήσεις ομαδικότητας και όχι απομόνωσης!!!!!

Το ίδιο ταξίδι το έκανα πέρσυ μόνο που στο πήγαινε επέλεξα τη διαδρομή από Άργος-Άστρος-Λεωνίδιο-Μονή Ελώνης-Κοσμάς-Σκάλα-Γύθειο... και μετά για Ταίναρο είναι μονόδρομος! Στο ακρωτήρι δεν πήγα διότι έφτασα αργά κάτω και θα με έπερνε πολύ το σκοτάδι, οπότε άφησα ανοιχτούς λογαριασμούς και εγώ. Η επιστροφή μου ήταν από Γύθειο Σπάρτη Τρίπολη κτλ...

Εφόσον δεν προκύψει επαγγελματική υποχρέωση στην παρέα θα ενσωματωθεί και ένας ακόμα ΤΙΓΡΗΣ χρώματος μπλε.

Καλό βράδυ σε όλη την παρέα!!!
γιε μου που πας? ...μάνα θα πάρω τη μηχανή μου και θα φύγω.

Re: Απ: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Παντελής στις 03/02/2013 12:48 μμ.

viper7"
Το ίδιο ταξίδι το έκανα πέρσυ μόνο που στο πήγαινε επέλεξα τη διαδρομή από Άργος-Άστρος-Λεωνίδιο-Μονή Ελώνης-Κοσμάς-Σκάλα-Γύθειο... και μετά για Ταίναρο είναι μονόδρομος!!"

Απο τις ωραιώτερες διαδρομές στην Ελλάδα!!! Καλώς εχόντων των πραγμάτων λεω να φορτώσω κι εγώ με λίγα χλμ ακόμη τον τίγρη ... Ειμαι ομως αργός.... Με θέλετε???

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 03/02/2013 11:31 μμ.

Δειλά δειλά βλέπω ότι μαζεύεται κόσμος...
Άντε να αναθαρρήσει και ο γιατρός που απογοητεύτηκε!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/02/2013 1:07 μμ.



Χωρις ακομα να ξέρω εαν θα μπορω να ερθω (λογω δουλειας), εχω να κανω την εξης προταση:

Αναχωρουμε μιση ωρα νωριτερα
Τσιμπολογαμε, ΔΕΝ τρωμε σε ταβερνα (2ωρο στο νερο και βαρυστομαχιασμα)

και...

...

...

Γυρναμε απο Ταΰγετο....
(Καλαματα-Ταΰγετος-Μυστρας-Σπαρτη-Τριπολη)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 04/02/2013 1:22 μμ.

Cpt. Haddock"
Γυρναμε απο Ταΰγετο....
(Καλαματα-Ταΰγετος-Μυστρας-Σπαρτη-Τριπολη)"



Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: vagtyrp στις 04/02/2013 3:36 μμ.

Cpt. Haddock":happyface:

Χωρις ακομα να ξέρω εαν θα μπορω να ερθω (λογω δουλειας), εχω να κανω την εξης προταση:

Αναχωρουμε μιση ωρα νωριτερα
Τσιμπολογαμε, ΔΕΝ τρωμε σε ταβερνα (2ωρο στο νερο και βαρυστομαχιασμα)

και...

...

...

Γυρναμε απο Ταΰγετο....
(Καλαματα-Ταΰγετος-Μυστρας-Σπαρτη-Τριπολη)"




, μέσα χωρίς δεύτερη κουβέντα......αλλά θα είσαι στο σημείο του ραντεβού, στις 7:00......να μας καλοσωρίζεις

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 04/02/2013 5:07 μμ.

Ούτε εγώ ξέρω ακόμα αν θα έρθω, αλλά ως γνήσιος Έλλην έχω άποψη και την παραθέτω . Ιδού μερικές σκέψεις οι οποίες προκύπτουν απο (δυσμενείς-ασφαλείς) υπολογισμούς...

Κατά τη γνώμη μου, χρονικά, και τα δύο προγράμματα βγαίνουν. Και μάλιστα και ο Βασίλης και ο Καπετάνιος έχουν θέσει σωστά τους περιορισμούς τους . Ο μεν Βασίλης εκκίνηση από Ελευσίνα στις 8.30 και αναχώρηση από την Αρεόπολη 17.00, ο δε Καπετάνιος εκκίνηση 8.00 και περιορισμό της κ@λοβαρας στην Αρεόπολη (το βλέπω για καμιά ώρα max). Και οι δύο περιορισμοί, κατ' εμέ προκύπτουν από την επιθυμία να υπάρχει φως ημέρας στα "δύσκολα" κομματια (στροφές). Επίσης το πρόγραμμα του Καπετάνιου, προσθέτει γύρω στα 120km (στροφιλίκι στον Ταΰγετο+Σπάρτη-Τρίπολη), σε φάση που για τους πιο απροπόνητους ( ) ίσως οι αντοχές είναι περιορισμένες...

Η βασική διαφορά είναι ότι αν το πρόγραμμα του Βασίλη ήταν ήδη σιδερόκωλο, με την προσθήκη του Ταΰγετου αποσιδεροκώλεψε ....

Ώρα επιστροφής, για όσους θέλουν να προγραμματίσουν το χάπι της πίεσης, ±8.00
...metal under tension, begging you to touch and go...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/02/2013 5:35 μμ.

To προγραμμα του καπετανιου προσθετει σκαρτα 60 χλμ, όσο ειναι το taygetos pass. To Σπαρτη-Τριπολη ειναι ευθεια.

Επισης το προγραμμα του Βασιλη ήταν φλωρικο κι ο καπετανιος του εδωσε λιγη αξιοπρέπεια

Αρκει στον Ταΰγετο να εχουμε το νου μας στα πουλμαν....

http://www.youtube.com/watch?v=X87QiXyX ... 7g&index=4
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 04/02/2013 8:01 μμ.

Cpt. Haddock"Επισης το προγραμμα του Βασιλη ήταν φλωρικο κι ο καπετανιος του εδωσε λιγη αξιοπρέπεια
"

Aλλο φλώρικο κ άλλο αναξιοπρεπές cpt ...

Εχω γράψει πως ήρθα να ταράξω τα ήρεμα νερά του φόρουμ τούτου..
Και αυτό κάνω

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: bonnie στις 04/02/2013 8:13 μμ.

Ecobill"

Εχω γράψει πως ήρθα να ταράξω τα ήρεμα νερά του φόρουμ τούτου..
Και αυτό κάνω "



στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 04/02/2013 8:47 μμ.

Η διαδρομή μέχρι Ταίναρο, όπως αρχικά έχει οριστεί από την ομάδα οργάνωσης εκδρομών είναι μια χαρά. Η εποχή δεν είναι για πολλά-πολλά, ειδικά αν σκεφτούμε ότι είναι χειμώνας και ο καιρός την Πελοπόννησο αλλάζει δραματικά από την μια στιγμή στην άλλη.

Τα χιλιόμετρα είναι αρκετά, και ας είναι και σε εθνική, ειδικά για όσους θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο για πρώτη φορά. Αν προστεθεί η διαδρομή Καλαματα-Ταΰγετος-Μυστρας-Σπαρτη-Τριπολη μπορεί ενδεχομένως να κουράσει, αν σκεφτούμε ότι θα υπάρχει και περπάτημα για το ακρωτήρι, η πορεία μέχρι εκεί αλλά και το φαγοπότι μετά και η επιστροφή στην Αθήνα.

Μια τέτοια περίπτωση αν και είναι μια πολύ καλή επιλογή (Η διαδρομή πραγματικά είναι σούπερ), φοβάμαι ότι πολύ πιθανόν δεν θα βγει. Τέλος επειδή το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι η ασφάλεια τόσο η δικιά μας αλλά και των συνοδοιπόρων μας, καλό θα ήταν να μην γίνουν πολλές αλλαγές από το αρχικό πρόγραμμα.

Η εκδρομή είναι μια χαρά, γιατί οι συμμετέχοντες θα έχουν σίγουρα διαφορετικές εμπειρίες και αντοχές! Στο μέλλον θα υπάρξουν και άλλες εκδρομές, τα παιδιά έχουν πολύ όρεξη, για όλα τα γούστα.

Υ.Γ. Όσοι είναι έμπειροι ταξιδιώτες μπορούν να ακολουθήσουν και να δώσουν τα φώτα τους στους νέους ... άσε που και εκείνοι μπορεί να μάθουν κάτι!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: vagtyrp στις 04/02/2013 9:17 μμ.

Πέρα από τη πλάκα, το δρομολόγιο είναι απαιτητικό βάση χιλιομέτρων και μόνο, χωρίς να βάλεις άλλες παράμετρους μέσα.
Άποψή μου είναι ότι η εκδρομή γίνεται για να απολαύσουμε το ταίναρο κατα κύριο λόγο αλλά και τη γύρω περιοχή.
Άρα με βάση το αρχικό δρομολόγιο και για μένα, με βάση και τις συμμετοχές, κανονίζουμε κάτι παραπάνω.
Ο σκοπός είναι να φτάσουμε στο ταίναρο και να το ευχαριστηθούμε. τα υπόλοιπα του φαγητού- επιστροφής κανονίζονται και επί τόπου.

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 04/02/2013 11:30 μμ.

Μήπως πρέπει καταρχήν να αποφασίσουμε σε τι είδους αναβάτες θα απευθυνθεί τελικά η εκδρομή αυτή;

Κάποιοι πιστεύουμε πως το αρχικό πρόγραμμα ήταν πολύ ζόρικο από μόνο του (από άποψη χρόνου κυρίως). Ο πιο έμπειρος όμως από εμάς, προτείνει την προσθήκη κάποιων επιπλέον δύσκολων χλμ, τα οποία προφανώς και θα προσθέσουν αρκετό χρόνο στο ημερήσιο πρόγραμμα, το οποίο ήταν ήδη ολίγον τι τραβηγμένο. Και όταν λέμε τσιμπολογάμε, τί εννοούμε;;; Με τυρόπιτες θα είμαστε όλη τη μέρα στο δρόμο;;; Κι όλα αυτά για να προλάβουμε να δούμε τον κόσμο όλο μέσα σε μια χειμωνιάτικη ημέρα;;;

Αυτό που ξέρω, είναι πως εγώ θα ακολουθήσω, όποιο κι αν είναι το πρόγραμμα. Όσο αργά ή γρήγορα αποφασίσουμε να πάμε. Ότι ώρα και αν επιστρέψουμε στην έδρα μας! Και Cpt.Haddock, αν όντως το πιστεύεις αυτό:

Cpt. Haddock"Θα σας πατησω ΟΥΛΟΥΣ "


τότε σου υπόσχομαι πως εγώ κι εσύ θα κάνουμε ωραίο παιχνίδι εκείνη τη μέρα. Όλη μέρα!

Κι επειδή βλέπω ότι ψήνεσαι τρελά, άσε τα "δεν ξέρω αν θα δουλεύω", σιγούρεψέ το τσιμπώντας μια άδεια κι ΕΛΑ!

Το θέμα είναι όμως πως η διαδρομή και ο προορισμός είναι πανέμορφα και είναι αρκετός κόσμος που επιθυμεί να λάβει μέρος στην εκδρομή αυτή. Τι θα γίνει λοιπόν με τους λιγότερο έμπειρους; Ή μήπως τελικά θα πηγαίνουμε με Μ.Ω.Τ. 60 χλμ;

Στο τέλος τέλος, ας γράψουμε τους διοργανωτές και τα προγράμματά τους στα π@π@κια μας, ας μαμίσουμε και την ψυχολογία κάποιων εδώ μέσα (πράγμα πολύ άσχημο, όπως πολύ σωστά έχει επισημάνει ο galileos) και ας πορευτούμε ανοργάνωτοι προς μια καλύτερη εμπειρία μόνο για σκληροπυρηνικούς!

Υ.Γ.: Η λίστα με τους συμμετέχοντες έχει μέινει στάσιμη. Γιατί άραγε;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/02/2013 1:04 πμ.

Δεν ειναι φυση δουλειας που η απουσια κανονιζεται με μια άδεια. Τουλαχιστον όχι εύκολα.

Το θα σας πατησω ΟΥΛΟΥΣ προφανως και ειναι χιουμοριστικο, όπως επισης και τα περι "φλωρικου" προγραμματος και χαμενης αξιοπρέπειας.

Όσοι με ξερουν και με εχουν δει στο δρομο, ξερουν οτι ειμαι γενικα ήρεμος (προς το αργο) οδηγος.

Απο εκει και πέρα, μια πρόταση έκανα, δε σημαινει οτι πρέπει να τη υιοθετησουμε, τουλαχιστον όχι ολοι. Σε οτι αφορα το φαγητο, μιλωντας για μενα και μονο, επειδη ζω σε ζορικες οικονομικα περιόδους, κοβω τα μη απαραιτητα εξοδα. Και σαν τέτοιο θεωρω τις ελληνικες ταβερνες στην επαρχια με το - κατα κανονα - υπερτιμολογημενο και μετριο φαγητο. Προτιμω το 20ευρω να το δωσω σε βενζινη
(επισης κανω διαιτα )

Εν τέλει, επειδη πολυ το συζητατε για το δρομολόγιο/διαδρομη κλπ. Να το πω με πληρη επιγνωση: Και ευκολο ειναι και βατο για ΟΛΟΥΣ.
Δε θελετε να ξερετε τι μηχανακια το εκαναν το 2009 στο 36ωρο (σκουτερ, παπια, παλια κλασσικα...). Όσο για το δρομολόγιο τότε (δευτερη μερα):

Ολυμπια-Κρεσταινα-Καρυταινα-Ασεα-Μαναρι-Μολαοι-Μονεμβασια-Γυθειο-Βαθεια-Αρεοπολη-Καλαματα-Μυστρας-Σπαρτη-Τριπολη-Αχλαδοκαμπος-Αργος-Αθηνα(τερματισμος).

Μη μασατε, βαλτε βενζινη και δρομο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."