ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 06/02/2013 11:39 πμ.

Eλπίζω να εκτονωθήκατε αρκετά , άλλοι γράφοντας και άλλοι διαβάζοντας αυτό το πόστ

Εαν δεν έχει συμβεί αυτό τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Χαλαρώστε και δηλώστε συμμετοχή για να περάσουμε φίνα







ΥΓ
Αναρωτιέμαι... στις άλλες εκδρομές που θα ποσταριστουν πάλι νωρίς , τι θα γίνει???

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 06/02/2013 11:56 πμ.

Το αυτό ...



Μπράβο Βασίλη!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: bonnie στις 06/02/2013 12:13 μμ.

Theozed"

Σκοπός μας είναι το ταξίδι.

Σκοπός μας είναι η παρέα.

"



keep that and keep going...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: john doufexis στις 06/02/2013 3:38 μμ.

bonnie"
Theozed"

Σκοπός μας είναι το ταξίδι.

Σκοπός μας είναι η παρέα.

"



keep that and keep going... "

να με συνγχωρνατε αλλα σκοπος μας ειναι το φαι...πια παρεα κ κουραφεξαλα, σιγα μη θελω να βλεπω τα μουτρα του ECO, μα τον εχετε δει ? εχει γινει σα το μηχανακι του, 800 κιλα αηδια !!! στα διαλα με συγχησατε παλι,

στο θεμα μας, ποσο θα κατσουμε για φαι ρε παιδια ? αν ειναι να φερω ταπερ μη μεινουμε κ νηστικοι κεφτεδακια στο τανκ μπαγκ κ παμε !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/02/2013 4:55 μμ.

john doufexis"[...] να φερω ταπερ μη μεινουμε κ νηστικοι κεφτεδακια στο τανκ μπαγκ κ παμε !!!"


Aυτο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 06/02/2013 5:01 μμ.

john doufexis"...... σιγα μη θελω να βλεπω τα μουτρα του ECO, μα τον εχετε δει ? εχει γινει σα το μηχανακι του, 800 κιλα αηδια !!! στα διαλα με συγχησατε παλι, "


john doufexis"στο θεμα μας, ποσο θα κατσουμε για φαι ρε παιδια ? αν ειναι να φερω ταπερ μη μεινουμε κ νηστικοι κεφτεδακια στο τανκ μπαγκ κ παμε !!!"

Φέρε κανα δυό πιτόγυρα, μπουγατσούλα ζεστή ζεστή και πατατούλες απ τον κυρ Ηλία...ξέρεις εσύ

Ας τα διάλα Doufe,μας άνοιξες την όρεξη πάλι

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Tigerp στις 06/02/2013 6:13 μμ.

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ο Πιέρρος, για όσους γνωριστήκαμε….
Θα ηθελα να σας πω δυο λογία για την διαδρομή μιας και είμαι από εκεί (Μάνη) και γνωρίζω πολύ καλά τον δρόμο.
Μέχρι Τρίπολη είναι όλα τέλεια, εθνική οδός και όσο πάει…. Από Τρίπολη – Σπαρτή – Γύθειο βγαίνεις από εθνική, ο δρόμος γίνεται επαρχιακή οδός, αλλά με καμία σημαντική δυσκολία (στροφές-οδόστρωμα).
Το ‘’πρόβλημα’’ παρουσιάζεται λίγο μετά το Γύθειο, κοντά στην Αρεόπολη και στην συνέχεια στην μέσα Μάνη. Η ποιότητα του οδοστρώματος είναι σε πολλά σημεία κακή (μπαλώματα και τρύπες) ο δρόμος είναι αρκετά στενός και υπάρχουν πάρα πολλές τυφλές στροφές. Το ενδεχόμενο να βρεθεί κάποιο βόδι (κυριολεκτικά) στον δρόμο είναι μεγάλο.
Από την Αρεόπολη και μέχρι Ταίναρο τα βενζινάδικα είναι είδος προς εξαφάνιση. Βενζίνη στην Αρεόπολη είναι must λοιπόν για να είσαι σίγουρος.
Το Ταίναρο είναι θεϊκό μέρος!! Αλλά δεν έχει τίποτα, ποσό μάλλον καφετέρια!!! Αν μιλάτε για να πάτε στο Φάρο (Το νοτιότερο σημείο της ηπειρωτικής Ευρώπης) είναι 1,5 ώρα πήγαινε έλα από το Ταίναρο ποδαράτο.
Κάπου διάβασα για επιστροφή από Στούπα-Καρδαμύλη-Καλαμάτα. Η διαδρομή γα….ει!!! Αλλά πάνω κάτω με τα ίδια προβλήματα στον δρόμο.
Γενικά μιλάμε για 720 με 750 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα (ανάλογα την διαδρομή). Με το 30% της διαδρομής (αν έχω καταλάβει καλά) να είναι επίπεδου 5 και κάτι.
Η άποψη μου είναι ότι η διαδρομή είναι αρκετά σκληροπυρηνική για μια μέρα. Ακόμα, υπάρχουν τοπία που είναι κρίμα να τα δεις απλά περνώντας πάνω στην μηχανή (π.χ Βάθεια , Πόρτο Κάγιο)
Ελπίζω να καταφέρω να σας ακολουθήσω σε αυτήν την εξόρμηση και να έχουμε την ευκαιρία να πούμε/δούμε κάποια πράγματα για την Μάνη καλύτερα.
Όπως και να έχει, χαρά μου να σας βοηθήσω σε ότι μπορώ.
«Περαστικός βλέπεις τη Μάνη σε τρεις ημέρες, περπατητής σε τρεις μήνες και για να δεις τη ψυχή της θέλεις τρεις ζωές. Μία για τη θάλασσα, μία για τα βουνά της και μία για τους ανθρώπους της».

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: vagtyrp στις 06/02/2013 10:54 μμ.



πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου! μακάρι να έρθεις μαζί μας! Όπως το θέτεις φυσικά και θα βάλουμε βενζίνη στην Αρεόπολη!
Οσο για αυτό που ρωτάς.....φυσικά θα πάμε στο φάρο.......ακόμα και άν βγάλουν φουσκάλες τα πόδια μας!!!!!!!!!!!!!!!!

Επαναλαμβάνω το φαγητό δεν με απασχολεί. Προτεραιότητα έχουν τα υπόλοιπα. Να φάνε καλό πρωινό όλοι οι συμμετέχοντες, θα πιούμε το καφεδάκι μας φυσικά στην ευρήτερη περιοχή και αναλόγως την ώρα τρώμε και όλας.

Φυσικά η περιοχή είναι πανέμορφη και δεν έχω πάει ποτέ. 2 χρόνια προσπαθούσα να κατέβω και δεν τα κατάφερνα.....όσο για τις παραπάνω μέρες.....θα γίνουν και αυτές.....αλλά δικάβαλες......

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 07/02/2013 12:35 πμ.

john doufexis" αν ειναι να φερω ταπερ μη μεινουμε κ νηστικοι κεφτεδακια στο τανκ μπαγκ κ παμε !!!"


Κεφτεδάκια;;; Και θα αφήσεις πάάάλι την μπριτζόλα να κρυώσει μαν;;;

Θα κάνουμε διατροφή! Φρουτάκια και μπρόκολο θα περιέχουν τα τάπερ!!! Άντε, και μετά φταίει η "ντροπή" το 800 που δεν τσουλάει με κάτι φαγανούς καβαλάρηδες που του 'χουν τύχει!!!

Τέλος πάντων, πιστεύω πως το παρακάναμε με το θέμα του φαγητού και πως είναι ώρα να επανέλθουμε σε πιο σοβαρά ζητήματα!


Ποια βενζινάδικα έχουμε επιλέξει για ανεφοδιασμό είπαμε;;;


Υ.Γ.: Ούτε κι εγώ έχω ξαναπάει στο Ταίναρο,για αυτο και θα κάνω την αφελής ερώτηση: Στον φάρο δεν μπορούμε να πάμε με τις μηχανές; Μάλλον όχι ε; Τί 1,5 ώρα περπάτημα;;;;;;;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 07/02/2013 7:02 πμ.

Theozed"Υ.Γ.: Ούτε κι εγώ έχω ξαναπάει στο Ταίναρο,για αυτο και θα κάνω την αφελής ερώτηση: Στον φάρο δεν μπορούμε να πάμε με τις μηχανές; Μάλλον όχι ε; Τί 1,5 ώρα περπάτημα;;;;;;; "

http://goo.gl/maps/FaJCo

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 07/02/2013 11:49 πμ.

Tigerp"Το ενδεχόμενο να βρεθεί κάποιο βόδι (κυριολεκτικά) στον δρόμο είναι μεγάλο."


Μην πάρετε ταπεράκια. Φάτε το βόδι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: kyrkyriakos στις 07/02/2013 12:31 μμ.

Ecobill"
Theozed"Υ.Γ.: Ούτε κι εγώ έχω ξαναπάει στο Ταίναρο,για αυτό και θα κάνω την αφελής ερώτηση: Στον φάρο δεν μπορούμε να πάμε με τις μηχανές; Μάλλον όχι ε; Τί 1,5 ώρα περπάτημα;;;;;;; "

http://goo.gl/maps/FaJCo

"

μέσα στο σακίδιο ,εκτός απο τα τάπερ, βάλτε και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια ,γιατί το κόβω λίγο δύσκολο με τις μοτοσυκλετιστικές μπότες να περπατήσετε μια τέτοια απόσταση!
Καλά να περάσετε

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 07/02/2013 12:56 μμ.

[quote="kyrkyriakos":2xwtoe1f]
Ecobill"
Theozed"Υ.Γ.: Ούτε κι εγώ έχω ξαναπάει στο Ταίναρο,για αυτό και θα κάνω την αφελής ερώτηση: Στον φάρο δεν μπορούμε να πάμε με τις μηχανές; Μάλλον όχι ε; Τί 1,5 ώρα περπάτημα;;;;;;; "

http://goo.gl/maps/FaJCo

"

μέσα στο σακίδιο ,εκτός απο τα τάπερ, βάλτε και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια ,γιατί το κόβω λίγο δύσκολο με τις μοτοσυκλετιστικές μπότες να περπατήσετε μια τέτοια απόσταση!
Καλά να περάσετε [/quote:2xwtoe1f]

Ωραία τα λες Κυριάκο! Κάπως έτσι θα γίνει (τουλάχιστον εγώ έτσι λέω, να κουβαλήσω κι ένα ζευγάρι αθλητικά). Μη χαλάσουμε ποδαράκια και μποτούλες

Ευχαριστούμε!

Κι εσείς οι Βόρειοι να προετοιμάζεστε! Έρχεται ο καιρός που θα στρίψουμε παρέα
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 07/02/2013 12:57 μμ.

PTiger800"
Tigerp"Το ενδεχόμενο να βρεθεί κάποιο βόδι (κυριολεκτικά) στον δρόμο είναι μεγάλο."


Μην πάρετε ταπεράκια. Φάτε το βόδι. "


Πας να τη σκαπουλάρεις τελικά εσύ;;;

Έλα και θα σου εξασφαλίσουμε αρκουδίτσες
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 07/02/2013 2:47 μμ.

Theozed"Πας να τη σκαπουλάρεις τελικά εσύ;;;"

Έχω ξεπατωθεί στις βόλτες και στα track day...Δεν το κάνω για να τη σκαπουλάρω ( ).
Μάλλον το αντίθετο είναι ο στόχος.

Theozed"Έλα και θα σου εξασφαλίσουμε αρκουδίτσες "

Αυτές τις βρίσκω και μόνος μου ρε Τεό. Το θέμα είναι να τις αποφύγω

kyrkyriakos"μέσα στο σακίδιο ,εκτός απο τα τάπερ, βάλτε και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια"

Μα γιατί τα κεφτεδάκια μου βρωμάνε ποδαρίλα;...
...metal under tension, begging you to touch and go...