Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: maddog στις 24/01/2013 6:43 μμ.

Μπραβο παιδες χαιρομαι που σκεφτεστε και μας τους βορειους.καλη ανταμωση!!!!!!!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: vagtyrp στις 24/01/2013 8:57 μμ.

Fragiask"Όλα ακούγονται πολύ ωραία και χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους ανέλαβαν δράση κάποιοι συμφορουμίτες ειδικότερα όσον αφορά το θέμα των εκδρομών.Πάνω λοιπόν σε αυτό και σύμφωνα με το πρόγραμμα που αναρτήθηκε,νομίζω ότι το ακρωτήριο Ταίναρο είναι αρκετά δύσκολο σαν μονοήμερη εκδρομή καθαρά λόγω απόστασης και πάντα εκφράζοντας την προσωπική μου γνώμη."



βγαίνει....άνετα.....αρκεί να μπορείς να ακολουθήσεις.....και να έχεις φάει καλά την προηγουμένη.....


πέρα από την πλάκα είναι ένα δύσκολο δρομολόγιο από άποψη χιλιομέτρων αλλά και ποιότητας δρόμου όταν βγούμε από την εθνική, αλλά θα μας ανταμείψει η θέα και η μαγεία του προορισμού. καφεδάκι εννοείται θα υπάρξει, φαγητό αν το επιτρέπει η ώρα. προσωπικά το φαγητό με αφήνει αδιάφορο στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.( είμαι και σε δίαιτα για να χωρέσει το κουστούμι του καλοκαίρι...... )

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Fragiask στις 24/01/2013 9:13 μμ.

Η δίαιτα νομίζω θα παίξει καθοριστικό ρόλο.Εντάξει Βαγγέλη θα περιμένω το δρομολόγιο στο χάρτη.

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Dennis G. στις 25/01/2013 5:27 μμ.



Μόνο με παρατεταμένο χειροκρότημα θα μπορούσα να χαιρετήσω αυτήν την ωραία κίνηση από τους δύο συμφουρήτες μας !!!

Ήταν κάτι το οποίο νομίζω χρειαζόμασταν όλοι, μιας και η υποχρεώσεις μας, δουλειές, σκυλιά, παιδιά γατιά...... μας έκαναν να μην μπορούμε να παραβρεθούμε σε κάποια βολτάκια, τα οποία τα κανονίζαμε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.
Με αυτήν την κίνηση, όλοι μας θα έχουμε έναν ''μπούσουλα'' και θα μπορούμε να οργανώσουμε καλύτερα τον χρόνο μας.

Ο βαθμός δυσκολίας που προσθέσατε σίγουρα θα βοηθήσει πολλούς να προετοιμαστούν καλύτερα, αλλά και θα λειτουργήσει σαν μια κλίμακα βαθμονόμησης, με την οποία οι λιγότερο έμπειροι οδηγοί θα ανεβαίνουν μόνοι τους τα level δυσκολίας, βελτιώνοντας έτσι τις οδηγικές τους ικανότητες.

Προσωπικά είμαι στην διάθεση του οποιουδήποτε, για να βοηθήσω στην προετοιμασία η στην υλοποίηση της κάθε εκδρομής.

Σ.Σ: Ο βαθμός δυσκολίας είναι υποκειμενικός, για παράδειγμα μια απλή βόλτα πχ Γαλατόπιτα μπορεί να χαρακτηρισθεί με 3, αλλά το να πάρετε απ τα χέρια του Γιατρού τα Βιενέζικα....... είναι 13

Να είμαστε όλοι καλά και καλά μας χιλιόμετρα !!!!!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Barbadinos στις 26/01/2013 1:08 πμ.

Ενα μεγάλο μπράβο και από μένα για την αξιόλογη προσπάθεια των δυο παιδιών συμφορουμιτών μας ,
να οργανώσουν το κομμάτι των εκδρομών-συναντήσεων για να ζωηρέψει-τονωθεί λίγο η κατάσταση...

Ομως κακά τα ψέματα οι συγκυρίες της εποχής που ζούμε πολύ δύσκολο να μας αφήσουν να κάνουμε
το ''κέφι'' μας.Τουλάχιστον να μην μας πάρει από κάτω...

Καλά χιλιόμετρα σε όλους
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: PTiger800 στις 27/01/2013 3:43 μμ.

Μετά την ανακοίνωση για την εκδρομή στο Ταίναρο, μερικές προτασούλες...

1. Σύμφωνοι, πρέπει να φτάνουμε στο σημείο του ραντεβού με γεμάτο ρεζερβουάρ (...και ομίλω ως αμαρτωλός ), πλην όμως σε κάθε περίπτωση θα βοηθούσε και να υπάρχει βενζινάδικο που λειτουργεί στο σημείο.

2. Επίσης αν είναι εφικτό, πρέπει να υπάρχει ένα πλάνο όσον αφορά τους ανεφοδιασμούς. Για παράδειγμα ένα 800 για το Ταίναρο χρειάζεται 3 τουλάχιστον ανεφοδιασμούς (εγώ θα έκανα παραπάνω, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά). Αν στην παρέα ήταν και ένα street triple για παράδειγμα οι ανεφοδιασμοί θα ήταν 4-5. Άρα χοντρά πρέπει να προβλέπεται ένας ανεφοδιασμός για όλους ανά περίπου 150km ώστε να μπορεί το group να παραμένει (στοιχειωδώς) μαζί.

...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/01/2013 4:18 μμ.

Πώς πηγαιναμε εκδρομες τοσα χρονια ρε γμτ...

Ουτε που τα 'χαμε σκεφτει αυτα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 27/01/2013 5:02 μμ.

Cpt. Haddock"Πώς πηγαιναμε εκδρομες τοσα χρονια ρε γμτ...

Ουτε που τα 'χαμε σκεφτει αυτα "

To "νέο" αίμα δεν είναι σαν και μας
Αλλάζουν οι καιροί...

PTiger800"Μετά την ανακοίνωση για την εκδρομή στο Ταίναρο, μερικές προτασούλες...

1. ..........

2............"

Το κοντινότερο ΑΝΟΙΚΤΟ βενζινάδικο είναι 8χλμ μακρυά (ΣΕΑ ΑΟ ή Χαλυβουργική από π.ε.ο.). Οπότε δεν τίθεται θέμα για την αυτονομία μείον 8χλμ.
Οποιος είναι μπροστά, πάντα εχει στο νου του σε τέτοια θέματα. Οσες βόλτες έχεις έρθει μαζί μου τουλάχιστον, έχεις δει πως είναι..

Τώρα για το Ταίναρο, δεν πρόκειται να γράψουμε ΚΑΙ τα σημεία ανεφοδιασμού. Ενδεικτικά αφού το αναφέρεις, θα χρειαστούμε πριν την Σπάρτη, στην Αρεόπολη και στην Τρίπολη.Αλλά όλα αυτά είναι υποθετικά και εξαρτάται κάθε φορά από τον ρυθμό.

Γυρνόντας πέρσι από την Γαλατόπιτα, είχαμε έναν εξαιρετικά ωραίο και γρήγορο ρυθμό (160-200) , που τον είχε δώσει ο Dennis G. και ακολούθησαν ΟΛΟΙ , μονοί και δικάβαλοι, (εντάξει, εκτός από κάποιον που μου χε σκούρα ζελατίνα και πήγαινε με 50 αλλά και πάλι ΔΕΝ τον αφήσαμε μόνο του ) αλλά όπου βρίσκαμε βενζινάδικο μπαίναμε μέσα .

Εχουμε πει με τον vagtyrp να σας δίνουμε απτην αρχή την κατάλληλη πληροφόριση ώστε να είστε όλοι σωστά προετοιμασμένοι. Και εμείς με την σειρά μας, προετοιμαζόμαστε όσο το δυνατό καλύτερα για να αποφύγουμε-αντιμετωπίσουμε δυσάρεστες καταστάσεις...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/01/2013 5:47 μμ.

Ecobill"[...]To "νέο" αίμα δεν είναι σαν και μας
Αλλάζουν οι καιροί..."


Καλα, όπως ξερεις κι εγω σχετικά "νεο" αίμα είμαι, αυτα που λέω δε συνεβαιναν πολλα χρόνια πισω.

Απλα θυμαμαι οτι μαζευομασταν στο περιπτερο του Χαϊδαρίου εχοντας πει πιο πριν ενα γενικο "παμε μια Πελοποννησο" και εκει, πανω απο τον καφε, κοιταγαμε το χαρτη κι αποφασιζαμε.

Ουτε προγραμματισμος, ουτε γκουκλμαπ, ουτε χιλιομετρα, ουτε σεα και μεα...

Απλα πραγματα. Για ανεφοδιασμο καναμε νοημα στο δρομο με τη χαρακτηριστικη χειρονομια προς το ντεποζιτο.

Σα γενικο σχόλιο εκομπιλ, ειναι να αφησουμε να υπαρχει λιγη ακομα απο τη μαγεια και τον αυθορμητισμο του μοτοσυκλεττισμου. Μην τα κανουμε όλα σαν εκδρομη του Γκίνη...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: PTiger800 στις 27/01/2013 6:38 μμ.

Ecobill"Ενδεικτικά αφού το αναφέρεις, θα χρειαστούμε πριν την Σπάρτη, στην Αρεόπολη και στην Τρίπολη."

Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Είναι όμως ένας μπούσουλας ώστε να κάνει ο καθένας τα κουμάντα του σύμφωνα με το γκρουπ. Αν το γκρουπ είναι μικρό, τότε δεν υπάρχει ανάγκη μπουσουλα. Αν μεγαλώσει όμως ίσως χρειάζεται. Και δεν χρειάζεται καν ποστάρισμα. Μπορεί να συμφωνηθεί και στην εκκίνηση.

Τέλος πάντων, οι περισσότεροι εδω μέσα έχετε πάει σε πέντε μεριές του κόσμου παραπάνω από εμένα, οπότε κάτι θα ξέρετε παραπάνω, όσον αφορά την οργάνωση των εκδρομών.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Savvas Drakakis στις 27/01/2013 7 μμ.

[quote:2xwqjjds](εντάξει, εκτός από κάποιον που μου χε σκούρα ζελατίνα και πήγαινε με 50 αλλά και πάλι ΔΕΝ τον αφήσαμε μόνο του ) [/quote:2xwqjjds]

50??????
δε νομιζω Τακη!!! (βλ. Ecobill)
αν ρωτησεις κατα vagtyrp μερια, θα σου πει με ποσα πηγαινα (βαλε εναν ασσο μπροστα απ το 50 κ εισαι μεσα)
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/01/2013 7 μμ.

PTiger800"Τέλος πάντων, οι περισσότεροι εδω μέσα έχετε πάει σε πέντε μεριές του κόσμου παραπάνω από εμένα, οπότε κάτι θα ξέρετε παραπάνω, όσον αφορά την οργάνωση των εκδρομών. "


Ναι και γι' αυτο μην αγχώνεσαι. Δε θελουν οργανωση οι εκδρομες, κοινη λογικη θελουν.
(και όρεξη για χιλιομετρα...)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: tharis στις 27/01/2013 8:04 μμ.

5 ανεφοδιασμους για 600χλμ;; Jesus εχετε γινει πολυ γρηγοροι...!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: kyrkyriakos στις 27/01/2013 11:17 μμ.

Καμιά εκδρομή βόρεια,προς Θράκη -΄Εβρο μεριά θα κανονίσουμε?

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 27/01/2013 11:32 μμ.

[quote="Savvas Drakakis":p54mfefk][quote:p54mfefk](εντάξει, εκτός από κάποιον που μου χε σκούρα ζελατίνα και πήγαινε με 50 αλλά και πάλι ΔΕΝ τον αφήσαμε μόνο του ) [/quote:p54mfefk]

50??????
δε νομιζω Τακη!!! (βλ. Ecobill)
αν ρωτησεις κατα vagtyrp μερια, θα σου πει με ποσα πηγαινα (βαλε εναν ασσο μπροστα απ το 50 κ εισαι μεσα) [/quote:p54mfefk]


Σάββα, δεν είμαι και πολύ σίγουρος πως το σχόλιο αφορά εσένα

Όπως και να 'χει, ο Σάββας ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΕ 50!!!!!

Έλεος!
Darkness makes it easier to find the "Light"!