Αυτό το ταξίδι είχε προγραμματιστεί αρκετό καιρό πρίν με τον φίλο μου τον Χρήστο με την VARADERO του μιας και εκεί μένει ο αδελφός του και κάναμε το ταξίδι αυτό και για να τον δούμε.
Το ταξίδι αυτό λοιπόν ξεκίνησε το Σάββατο 12/7 το πρωί με πρώτη στάση το OLYMBUS PLAZA και μετά απο χαλαρό ρυθμό με ταχύτητες της τάξης των 120-150 χλμ κι αφού σταματήσαμε στα Καμμένα Βούρλα και στην Πελασγία φτάσαμε χαλαρά στο Βόλο. Το απογευματάκι το αφιερώσαμε για μπανάκι στην Άφισσο και το βράδυ για τσίπουρα σε ένα τσιπουράδικο στην Ν. Ιωνία Βόλου (χωρίς μηχανές βέβαια). Την επόμενη ημέρα ανεβήκαμε στο Πήλιο και αφού περάσαμε την Πορταριά, Χάνια φτάσαμε στον Αγ. Ιωάννη για μπάνιο. Αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση (αρνητική μπορώ να πω) είναι η υπερβολική εξέλιξη στον Αγ. Ιωάννη μιας και την τελευταία φορά που είχα πάει ήταν πολύ πιο ήσυχα.
Μετά απο το μπανάκι και ένα ωραίο καφέ επιστρέψαμε στην Πορταριά για φαγητό και νωρίς το απόγευμα ξεκινήσαμε για την επιστροφή στην Αθήνα. Για άλλη μια φορά το ταξίδι με την κουκλάρα μου ήταν απίθανο και πολύ ξεκούραστο και παρόλο που είχα και την μπαγκαζιέρα για πρακτικότητα η μηχανή ήταν πραγματικά ακλόνητη.
Αυτό ήταν και το τελευταίο ταξίδι με τα παλιά λάστιχα μιας και μόλις ήρθα τοποθετήθηκαν τα καινούργια.
Κάτι που επίσης μου έκανε εντύπωση ήταν η πολύ κίνηση που συναντήσαμε απ΄το Σχηματάρι εως και την Κηφισιά. Πραγματικά είναι τελικά πολύ λυπηρό να θες να βγείς Σαββατοκύριακο με αυτοκίνητο.
Άλλο ένα ταξίδι ήρθε στο τέλος του και βέβαια πάμε και γι άλλα.

http://www.mybike.gr/index.php?automodu ... &album=869