Την προηγούμενη Κυριακή κι αφού ο καιρός ήταν καλός (εντάξει είχε λίγο αεράκι) ξεκίνησα για να κάνω μια διαδρομή που είχα κάνει και παλαιότερα και μου άρεσε ιδιαίτερα. Έτσι κι αλλιώς είχα αρκετή όρεξη για χιλιόμετρα. Η διαδρομή ξεκίνησε απο Αττική οδό με κατεύθυνση την Ελευσίνα και βγήκα στην έξοδο για Θήβα. Ναι καλά καταλάβατε ο παλιός δρόμος που πηγαίνει απο Ελευσίνα - Θήβα. Αφού λοιπόν πέρασα προσεκτικά αυτή την διαδρομή έστριψα για Πλαταιές. Περνώντας τις Πλαταιές κατευθύνθηκα πρός Μελισσοχώρι,Λεύκτρα, Ελλοπία, Ξηρονομή και έφτασα στην Αλυκή όπου και έκανα στάση για καφέ. Ομολογουμένος αυτό είναι ένα πολύ όμορφο μέρος παραλιακό που το καλοκαίρι μαζεύει πολύ κόσμο μιας και έχει πολύ ωραία θάλασσα. Πάντως τώρα ήταν αρκετά ήσυχα και μπορούσες να ευχαριστηθείς το μέρος. Η συνέχεια είχε ανέβασμα στο όρος Ελικώνα όπου και πέρασα απ΄τα χωριά Δόμβραινα,Θίσβη,Αγ. Άννα. Απο εκεί δεν συνέχισα πρός Κυριάκι (φανταστική διαδρομή έχω πάει παλαιότερα) αλλά έστριψα πρός Αγ. Τριάδα περνώντας απ΄την διαδρομή της γνωστής ανάβασης και έφτασα στο δρόμο που ενώνει την Θήβα με την Λειβαδιά. Απο εκεί έστριψα πρός την Αλίαρτο όπου και έκανα άλλη μια στάση και μετά απο εκεί πήρα τον δρόμο για Κάστρο περνώντας και απ΄το χωριό Στροβίκιο. Απ΄το Κάστρο και μετά και μέσω εθνικής οδού επέστρεψα στην Αθήνα. Η εμπειρία απ΄την διαδρομή αυτή είναι πολύ καλή μιας και είναι μια διαδρομή που περιλαμβάνει απο ορεινά κομμάτια, παραλιακή διαδρομή, επαρχιακό κομμάτι και στο τέλος εθνική οδό. Με ταχύτητες που δεν ξεπερνούσαν τα 80 χλμ στο επαρχιακό και ορεινό κομμάτι και τα 150 χλμ στην εθνική οδό και με πολύ θα έλεγα αέρα η κατανάλωση που μέτρησα ήταν 6,2 ltr/100χλμ. Σαν σύνολο όλη η διαδρομή μετρήθηκε στα 290 χλμ και πραγματικά την ευχαριστήθηκα πολύ. Άντε λοιπόν και όσο φτιάχνει ο καιρός θα έχω και πιο συχνά τέτοιες αποδράσεις. Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
Πιο κάτω παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες.


http://www.mybike.gr/index.php?automodu ... &album=743