CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 11/06/2014 1:20 μμ.

Πες τα ρε χρυσόστομε Πάνο!

Βλέπεις, για μερικούς έχω ειρωνικό υφάκι και βγάζω αρνητισμό!
Λες και με όλη την θετική μου ενέργεια θα πείσω την Εισαγγελεία να γίνει άρση της σφράγισης του χώρου! Λές και εγώ δεν θέλω να ανοίξει η πίστα να πάω να ξεδώσω και να το ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου!

"Κοντός ψαλμός... αλληλούια".Το Σάββατο είμαι πολύ περίεργος τι θα γίνει.

Πληροφοριάκα, μίλησα με τον υπεύθηνο του CSS (Σ. Κούτρας) και μου ανέφερε πως είχε προφορική και γραπτή επιβεβαίωση απο τον Αναστασιάδη (είναι ο διαχειριστής της πίστας) σε συνεργασία με τον δικηγόρο του Αναστασιάδη , πως θα μπορεί στις 14/6 να κάνει το CSS μόνο την σχετική εκδήλωση του σχολείου. Βάση αυτού, το CSS θα γίνει!

Και επαναλαμβάνω, "εάν κάποιος κάνει καταγγελία στο Α/Τ Μεγάρων στις 14/6, θα πάει εκεί η Αστυνομία και θα γίνει ΤΟ Πανηγύρι"!
Και για να τα κάνω λιανά, η Αστυνομία είναι η εκτελεστική εξουσία του κράτους. Εάν οι οργανωτές δεν έχουν ΕΓΓΡΑΦΟ της Εισαγγελείας που κάνει άρση (έστω προσωρινή), τότε θα τους σταματήσουν και στην συνέχεια θα "μαζέψουν" τους οργανωτές για παραβίαση Εισαγγελικής εντολής!
Και δεν νομίζω πως ο Δήμος Μεγάρων μπορεί να εκδώσει προσωρινή άδεια που να αντικαθιστά ή να ανερεί την σχετική Εισαγγελική εντολή.

Ρωτήστε έναν ποινικολόγο για περαιτέρω διευκρινίσεις!!

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: johnygalan στις 11/06/2014 6:02 μμ.

voyager1970" Λές και εγώ δεν θέλω να ανοίξει η πίστα να πάω να ξεδώσω και να το ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου!
"

Για αυτό... έχω τις αμφιβολίες μου!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 11/06/2014 7:59 μμ.

johnygalan"
voyager1970" Λές και εγώ δεν θέλω να ανοίξει η πίστα να πάω να ξεδώσω και να το ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου!
"

Για αυτό... έχω τις αμφιβολίες μου!"


Μπράβο σου και ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ... να τις έχεις! Και μακάρι να έχεις λιώσει πιο πολλά ζευγάρια ελαστικών στην πίστα των Μεγάρων & των Σερρών απο εμένα, αλλά... για αυτό... έχω τις αμφιβολίες μου!

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: johnygalan στις 11/06/2014 10:17 μμ.

Μόλις ανοίξουν με το καλό τα Μέγαρα θα σε περιμένω να μου δώσεις καμιά συμβουλή για να βελτιωθώ και εγώ λιγάκι, αφού είσαι τόσο έμπειρος
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: PTiger800 στις 12/06/2014 12:21 μμ.

voyager1970"Και επαναλαμβάνω, "εάν κάποιος κάνει καταγγελία στο Α/Τ Μεγάρων στις 14/6, θα πάει εκεί η Αστυνομία και θα γίνει ΤΟ Πανηγύρι"! "


...αυτό μάλλον ισχύει. Και αν συμβεί δεν ξέρω ποιόν θα πρωτομαζέψει η αστυνομία, γιατί κάποιον θα μαζέψει. Δυστυχώς βλέπω πιο εύκολο να μαζεύει τον Σπύρο, ως υπεύθυνο του σχολείου...
Επίσης, και μακάρι να κάνω λάθος, το δημοσίευμα στη Ζούγκλα, μάλλον προϊδεάζει ότι "κάποιος" θα καλέσει την αστυνομία.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: PTiger800 στις 13/06/2014 12:05 μμ.

Οι επόμενες γραμμές με επιφύλαξη καθότι δεν έχω δυνατότητα διασταύρωσης, και κινδυνεύω να γίνω γραφικός....

1. Η εισαγγελική έρευνα για τα Μέγαρα έχει λήξει. Άρα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η εισαγγελική εντολή για αναστολή λειτουργίας της πίστας λόγω της εν εξελίξει έρευνας.
2. Εκκρεμεί η αδειοδότηση της πίστας για χρήση από μοτοσυκλέτες, η οποία όμως αναμένεται να λήξει σύντομα, καθώς λείπουν λίγες υπογραφές μελών της επιτροπής αδειοδότησης.

...η πηγή είναι αρκετά αξιόπιστη, πλην όμως δεν έχω και διασταύρωση της πληροφορίας. Άρα, αν η αξιόπιστη πηγή έχει καταλάβει κάτι λάθος, το μεταφέρει λάθος. Πλην όμως δεν το νομίζω.

Μάλλον θα γίνει και ο αγώνας στις 28.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: johnygalan στις 14/06/2014 11:30 μμ.

Πρέπει να έγινε κανονικά σήμερα, βλέπω φωτογραφίες στο Facebook
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 15/06/2014 1:21 μμ.

Φίλε Πάνο και Γιάννη!

Χτες όντος το CSS έκανε την εκδήλωση - σχολείο. Όμως, ακολούθησαν κάποια περίεργα σκηνικά.

Χτες το πρωί έγιναν αρκετές καταγγελίες πολιτών για παράνομη λειτουργεία της πίστας στο Α.Τ. Μεγάρων.
Στην συνέχεια λόγο του ότι το τμήμα δεν είχε διαθέσημο όχημα (!!!!) ώστε να πάνε επιτόπου αστυνομικοί να κάνουν έρευνα (απόσταση 3χλμ), ενημερώσαν την Άμεσο Δράση Αττικής για να πάει να κάνει τον έλενχο!!!
Μέχρι το απόγεμα στις 5μμ δεν είχαν καμία ενημέρωση στο Α.Τ. Μεγάρων για την έρευνα.
Σήμερα που ζητήθηκε το σχετικό αντίγραφο/ έγγραφο αυτής της προσωρινής άδειας απο το Α.Τ. Μεγάρων, δεν είχαν τίποτα !!!... Αυτό που ανέφεραν ήταν πως το θέμα το χειρίστηκαν η Τροχαία Μεγάρων και η Αμεση Δράση!!!

Ποιός κρατικός φορέας την έκδωσε και ποιός (ποιοί) είναι αυτοί που υπέγραψαν... άγνωστο (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ)!!!!

Το θέμα για την συγκεκριμένη "Προσωρινής Αδειας" έχει πάρει διαστάσεις και δεν θα αργήσει να εξελιχτεί σε σίριαλ μηνύσεων.

Επιπλέων, σε σχέση με αυτά που ανέφερες φίλε Πάνο : " Η εισαγγελική έρευνα για τα Μέγαρα έχει λήξει. Άρα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η εισαγγελική εντολή για αναστολή λειτουργίας της πίστας λόγω της εν εξελίξει έρευνας". Δεν είναι σωστό.

Η εισαγγελική εντολή δεν είχε να κάνει μόνο με τον θανατηφόρο ατύχημα και την προανάκριση/έρευνα του Εισαγγελέα. Αλλά, το πιο σημαντικό ήταν η αποκάλυψη πως η συγκεκριμένη πίστα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!!!!.... Εχει μόνο για αυτοκινητιδίων (go kart).

Ως αναφορά την επιτροπή αδειοδότησης της Περιφέρεια Αττικής... γίνεται ένα χάος και ακόμη κανείς δεν ξέρει πότε θα ολοκληρωθεί.

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: johnygalan στις 15/06/2014 9:07 μμ.

voyager1970"
Χτες το πρωί έγιναν αρκετές καταγγελίες πολιτών για παράνομη λειτουργεία της πίστας στο Α.Τ. Μεγάρων.
Στην συνέχεια λόγο του ότι το τμήμα δεν είχε διαθέσημο όχημα (!!!!) ώστε να πάνε επιτόπου αστυνομικοί να κάνουν έρευνα (απόσταση 3χλμ), ενημερώσαν την Άμεσο Δράση Αττικής για να πάει να κάνει τον έλενχο!!!
Μέχρι το απόγεμα στις 5μμ δεν είχαν καμία ενημέρωση στο Α.Τ. Μεγάρων για την έρευνα.
Σήμερα που ζητήθηκε το σχετικό αντίγραφο/ έγγραφο αυτής της προσωρινής άδειας απο το Α.Τ. Μεγάρων, δεν είχαν τίποτα !!!... Αυτό που ανέφεραν ήταν πως το θέμα το χειρίστηκαν η Τροχαία Μεγάρων και η Αμεση Δράση!!! "


Όλα αυτά πως τα ξέρεις έχεις φίλο στο Α.Τ. Μεγάρων?

Πάντως καλό είναι φίλε voyager γενικά να μην λέμε πράγματα για τα οποία δεν είμαστε σίγουροι όπως 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015 ή ότι "εάν κάποιος κάνει καταγγελία στο Α/Τ Μεγάρων στις 14/6, θα πάει εκεί η Αστυνομία και θα γίνει ΤΟ Πανηγύρι"!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 16/06/2014 1:39 πμ.

Φίλε Γιάννη!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ίσως θα έπρεπε να κάνεις την ερώτηση σου διαφορετικά:
"ΓΙΑΤΙ δεν έγινε ΤΟ Πανηγύρι ;;;!!!
Και όπως λέει η λαϊκή ρήση: " Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε "... και Ο νοών νοείτω!

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: PTiger800 στις 16/06/2014 10:34 πμ.

voyager1970"Η εισαγγελική εντολή δεν είχε να κάνει μόνο με τον θανατηφόρο ατύχημα και την προανάκριση/έρευνα του Εισαγγελέα."

Ακριβώς το ίδιο λέμε. Η προανάκριση απ' ότι μαθαίνω τελείωσε και η αδειοδότηση είναι στο παρα ένα.

voyager1970""ΓΙΑΤΙ δεν έγινε ΤΟ Πανηγύρι ;;;!!!
Και όπως λέει η λαϊκή ρήση: " Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε "... και Ο νοών νοείτω! "

κατά τα γνωστά...

Να το πάω και ένα βήμα παραπέρα. Όταν κάθε Έλληνας για να τηρήσει το νόμο θέλει και έναν μπάτσο (ΝΑΙ μπάτσο θέλει, όχι αστυνομικό) από πάνω του, τότε δεν φτάνουν οι μπάτσοι για όλους. Και όταν δεν φτάνουν για όλους επεισέρχονται διάφοροι παράγοντες που αποφασίζουν που θα πάνε και που όχι και σε τι χρόνο...και όπως είπες Voyager...ο νοών νοείτω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 16/06/2014 3:34 μμ.

Φίλε Πάνο... υποψιάζομαι πως είναι θέμα μεροληψίας (για ευνόητους λόγους) και όχι θέμα αδιαφορίας ή προχειρότητας ή έλλειψη υποδομών!

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: johnygalan στις 16/06/2014 4:23 μμ.

voyager1970"
Χτες το πρωί έγιναν αρκετές καταγγελίες πολιτών για παράνομη λειτουργεία της πίστας στο Α.Τ. Μεγάρων.
Στην συνέχεια λόγο του ότι το τμήμα δεν είχε διαθέσημο όχημα (!!!!) ώστε να πάνε επιτόπου αστυνομικοί να κάνουν έρευνα (απόσταση 3χλμ), ενημερώσαν την Άμεσο Δράση Αττικής για να πάει να κάνει τον έλενχο!!!
Μέχρι το απόγεμα στις 5μμ δεν είχαν καμία ενημέρωση στο Α.Τ. Μεγάρων για την έρευνα.
Σήμερα που ζητήθηκε το σχετικό αντίγραφο/ έγγραφο αυτής της προσωρινής άδειας απο το Α.Τ. Μεγάρων, δεν είχαν τίποτα !!!... Αυτό που ανέφεραν ήταν πως το θέμα το χειρίστηκαν η Τροχαία Μεγάρων και η Αμεση Δράση!!! "


Δεν μου απάντησες όμως αυτές τις λεπτομέρειες πως τις ξέρεις?

Και ποιοι είναι αυτοί οι αρκετοί πολίτες που κάναν καταγγελίες, γιατί θεωρώ πως οι κάτοικοι των Μεγάρων θέλουν και αυτοί να επαναλειτουργήσει η πίστα για αυτονόητους φυσικά λόγους.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: sprint900 στις 16/06/2014 6:24 μμ.

Θυμίζω ελπίζω να μην το έχετε ξεχάσει , ότι ζούμε στην Ελλάδα .
Ότι κάποτε η σημερινή ΜΟΤΟΕ και πολλές λέσχες περί αυτήν διοργάνωναν αγώνες ειδικά εντούρο εκτός ομπρέλας ΕΛΠΑ και μας κυνήγαγαν για αυτόφωρο οι απανταχού αστυνομίες στα βουνά .
Είναι τεράστια η τραγική η άγνοια που επικρατεί στην Ελλάδα .
Αντί να υποχρεώσει την πίστα να είναι σωστή από την αρχή και στην βράσει που κολλάει το σίδερο , με βασικά μέτρα ασφαλείας τουλάχιστον , ανακαλύπτουμε όπως στο πρόσφατο λούνα παρκ με το θανατηφόρο ότι τα περισσότερα λειτουργούσαν χωρίς άδειες κατόπιν εορτής , μετά από τοσα χρόνια λειτουργίας ! ! !
Λες και η αδεία θα μας έσωζε βέβαια και όχι οι παντελώς ανύπαρκτες τεχνικές προδιαγραφές ασφαλείας , του παντελώς ανύπαρκτου και αναξίου ελληνικού κράτους .
Αλλά έστω και με αυτό το χάλι στο επίπεδο ασφαλείας , που φυσικά δεν δικαιολογιέται με τίποτα μην παρεξηγηθώ , η πίστα είναι σαφώς προτιμότερη και πολλές φορές ασφαλέστερη από τα λιμανάκια και τον δρόμο της Επιδαύρου η το Αρτεμίσιο .
Αλλά τι δουλεύει σε αυτή την χώρα της λαμογιάς για να υπάρχει έστω και αυτή η δολοφονημένη , απλή απλούστατη αλλά απούσα παντελώς κοινή λογική .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: CSS στα ΜΕΓΑΡΑ - Σάββατο 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014  

  Από: voyager1970 στις 16/06/2014 6:30 μμ.

Φίλε Γιάννη,

Τις πληροφορίες αυτές τις γνωρίζω γιατί έχω μιλήσει με τον Α/Φ του σχετικού Α.Τ.

Τώρα στην ερώτηση σου "...ποιοι είναι αυτοί οι αρκετοί πολίτες που κάναν καταγγελίες, γιατί θεωρώ..." τι θες να σου πώ;;; Tα ονόματα τους, το Δελτιο Ταυτότητος τους, το ΑΦΜ τους;;;

Εάν έχεις δυνατότητα, να πας εσύ εκεί και ζητήσεις αντίγραφο του δελτίου συμβάντων.

Και κάτι τελευταίο, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι θές, καλό όμως είναι να έχεις μια πιο κριτική σκέψη και να μήν τα βλέπεις όλα επιφανειακά.
Δηλαδή μόνο οι κάτοικοι των Μεγάρων θα μπορούσαν να κάνουν την σχετική καταγγελία;! Εχει πάρει το θέμα τέτοια έκταση σε όλο τον νομό Αττικής (και όχι μόνο), σε τόσα ΜΜΕ, και σου φένεται τόσο παράδοξο;
Εάν θεωρείς κάτι τέτοιο, θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις και κάποιον γνωστό σου δικηγόρο να σου εξηγήσει μερικά βασικά νομικά θέματα του Συντάγματος!