Η πρώτη μου φορά!

Η πρώτη μου φορά!  

  Από: HelenKoR στις 06/05/2011 10:02 πμ.

Το λΕπόν παιδια, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω πίστα.
Δεν θέλω να μπω για Trackday, θέλω να ξεκινήσω με κάποιο σχολείο! Να μου δείξουν δυο πράματα και μετά μπαίνουμε Trackday αν μας σηκώνει το κλίμα!

Οπότε το ευλογο ερώτημα είναι:
Πρώτα CSS Level 1 ή Riding School?
Εχω διαβάσει, μου εχουν πει, εχω καταλάβει τι κάνουν σε κάθε ένα αλλά δεν μπορώ να πάψω να είμαι σε δίλημμα.

Πάντα μιλάμε για την πίστα Μεγάρων.
Riding School=28 & 29 Μαΐου (so far)
CSS=04 & 05 Ιουνίου, 02 & 03 Ιουλίου, 17 & 18 Σεπτεμβρίου, 01 & 02 Οκτωβρίου

Πείτε καμια γνώμη βρε παιδιά!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: denthnpalevw στις 06/05/2011 10:07 πμ.

css. το riding school καλο αλλα μονο αν δεν σου φτανουν τα χρηματα για το css.
με τι μηχανακι θα κανεις τα μαθηματα????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Natassa_triple στις 06/05/2011 10:21 πμ.

Εγώ θα σου πρότεινα -μια κ είσαι νέα οδηγός κ πρέπει να εξοικειωθείς με το daytona- να ξεκινούσες με Riding school τώρα το Μάιο (πολύ καλή εμπειρία, το'χω παρακολουθήσει) κ μετά 1-2 Οκτώβρη, πχ, (μια κ θα πάω κ εγώ τότε ) να παρακολουθούσες κ ένα CSS
Σίγουρα μετά θα νιώθεις πολύ καλύτερα με αυτό που έχεις να χειριστείς, θα το κατανοήσεις κ ύστερα θα'σαι έτοιμη για TD, ώστε να κάνεις προπόνηση ό,τι έμαθες στα μαθήματα

Εγώ το έκανα Σέρρες βέβαια, καμία σχέση η ποιότητα της ασφάλτου, αλλά για μάθημα τα Μέγαρα είναι ό,τι πρέπει!

Καλή αρχή!

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/05/2011 10:42 πμ.

Riding School

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 06/05/2011 10:42 πμ.

Natassa_triple"Εγώ θα σου πρότεινα -μια κ είσαι νέα οδηγός κ πρέπει να εξοικειωθείς με το daytona- να ξεκινούσες με Riding school τώρα το Μάιο (πολύ καλή εμπειρία, το'χω παρακολουθήσει) κ μετά 1-2 Οκτώβρη, πχ, (μια κ θα πάω κ εγώ τότε ) να παρακολουθούσες κ ένα CSS
Σίγουρα μετά θα νιώθεις πολύ καλύτερα με αυτό που έχεις να χειριστείς, θα το κατανοήσεις κ ύστερα θα'σαι έτοιμη για TD, ώστε να κάνεις προπόνηση ό,τι έμαθες στα μαθήματα

Εγώ το έκανα Σέρρες βέβαια, καμία σχέση η ποιότητα της ασφάλτου, αλλά για μάθημα τα Μέγαρα είναι ό,τι πρέπει!

Καλή αρχή!
"



έτσι ακριβώς όπως τα λέει η Νατάσσα πιστεύω πως είναι καλύτερα να το πας ..και εγώ το ίδιο έκανα..πρωτα riding school ,μετά css 1...
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 10:46 πμ.

Νομιζω η απαντηση βρισκεται στο κατα ποσο θελεις και εχεις τη δυνατοτητα να συνεχισεις τουλαχιστον στο lvl 2 για css, αλλα και να παρακολουθησεις καποια TD μετα τα μαθηματα.

Επισης δεν ξερω ποσο ανετη εισαι με τη μηχανη σου αλλα εγω τουλαχιστον θα ηθελα σιγουρα να εχω μπει τουλαχιστον μια φορα μονος στην πιστα, να κανω μερικους γυρους, να εξικειωθω με το χωρο και να βρω μια τεχνικη που μου βγαινει αυφορμητα και μετα στα μαθηματα να μπορω καταλαβω πιο ευκολα τα λαθη μου αλλα και τη βελτιωση και την ασφαλεια που μου παρεχουν οι γνωσεις αυτες.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/05/2011 10:54 πμ.

haris"Νομιζω η απαντηση βρισκεται στο κατα ποσο θελεις και εχεις τη δυνατοτητα να συνεχισεις τουλαχιστον στο lvl 2 για css, αλλα και να παρακολουθησεις καποια TD μετα τα μαθηματα.

Επισης δεν ξερω ποσο ανετη εισαι με τη μηχανη σου αλλα εγω τουλαχιστον θα ηθελα σιγουρα να εχω μπει τουλαχιστον μια φορα μονος στην πιστα, να κανω μερικους γυρους, να εξικειωθω με το χωρο και να βρω μια τεχνικη που μου βγαινει αυφορμητα και μετα στα μαθηματα να μπορω καταλαβω πιο ευκολα τα λαθη μου αλλα και τη βελτιωση και την ασφαλεια που μου παρεχουν οι γνωσεις αυτες."


Kαι για πες ρε Χαρη...

Πως θα καταφερεις να μπεις μονος σου στην πιστα;

Θα τη νοικιασεις για παρτη σου ;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 11 πμ.

Μονος εννοω χωρις το σχολειο ...

Σε καποιο td προφανως.. (τωρα δε ξερω αν στα μεγαρα γινεται καθε φορα χαμος.. εμεις εδω εχουμε και τις καθημερινες )
Να κανεις καποιους γυρους μονος σου να δεις πως τα πας, πως στριβεις, ποσο ζοριζεσαι.. και να μπορεις να καταλαβεις μετα πιο ευκολα οταν σου λενε ετσι ειναι το σωστο και τι πλεονεκτημα εχεις αποκτησει..

Αλλα οπως ειπα δε ξερω ποσο ανετη ειναι η Ελενη με τη μηχανη της.. μπορει να φοβαται να μπει με αλλους 20 καγκουρες μονη της στην πιστα.. εγω δε θα ειχα προβλημα να το κανω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Natassa_triple στις 06/05/2011 11:14 πμ.

haris"Αλλα οπως ειπα δε ξερω ποσο ανετη ειναι η Ελενη με τη μηχανη της.. μπορει να φοβαται να μπει με αλλους 20 καγκουρες μονη της στην πιστα.. εγω δε θα ειχα προβλημα να το κανω.."


Μα γι'αυτό της πρότεινα να πάει πρώτα για μάθημα πρώτα κ όχι σε TD. Στο μάθημα θα κάνει επαναλήψεις σε ό,τι της υποδείξουν οι καθηγητές. Δεν θα μπει μόνη της κ τελείως τυφλά να αρχίζει να δοκιμάζει. Αυτό το θεωρώ πιο... risky.

Αν κ στα TD του Trackbike τουλάχιστον, που έχω πάει εγώ επανειλημμένα, δεν παίζουν καγκουριές. Ο καθένας είναι στο γκρουπ που του αρμόζει κ αν γίνει η οποιαδήποτε ''αταξία'' σε βγάζουν έξω.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 06/05/2011 11:21 πμ.

haris"Μονος εννοω χωρις το σχολειο ...

Σε καποιο td προφανως.. (τωρα δε ξερω αν στα μεγαρα γινεται καθε φορα χαμος.. εμεις εδω εχουμε και τις καθημερινες )
Να κανεις καποιους γυρους μονος σου να δεις πως τα πας, πως στριβεις, ποσο ζοριζεσαι.. και να μπορεις να καταλαβεις μετα πιο ευκολα οταν σου λενε ετσι ειναι το σωστο και τι πλεονεκτημα εχεις αποκτησει..

Αλλα οπως ειπα δε ξερω ποσο ανετη ειναι η Ελενη με τη μηχανη της.. μπορει να φοβαται να μπει με αλλους 20 καγκουρες μονη της στην πιστα.. εγω δε θα ειχα προβλημα να το κανω.."


Χάρη, εγώ σαν καινούρια οδηγός αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω..τους 20-30 κάγκουρες σε ένα περιβάλλον που είναι ΠΟΛΥ λιγότερο ελεγχόμενο απο το μάθημα...πίστεψε με στο riding school ειναι τόσο βήμα βήμα τα πράγματα που αποκλείεται να μην εξοικειωθείς γρήγορα σχετικά, εχοντας στοιχειώδη λογική εννοείται και ακουγοντας αυτά που σου λένε...αν ειναι να κάνεις ότι να ναι εντάξει εκει πάω πάσο...είναι πολύ καλύτερα να πας σε μάθημα...άσε που οι γυναίκες έχουμε διαφορετική συμπεριφορά (συνήθως , όχι πάντα) μεσα στο μάθημα...και στα δύο μαθήματα που έκανα οι εκπαιδευτές ελεγαν ακριβώς το ίδιο , ότι οι γυναίκες γενικά κάνουν αυτα που λένε οι εκπαιδευτές απο την πρώτη στροφή και νομίζω οτι για αυτό λεει και η Ελένη για μάθημα πρώτα..είναι και το άγχος της απειρίας περισσότερο ίσως...τα αγοράκια καμιά φορά κάνετε λιγο τα κοκοράκια στην αρχή μεχρι να συντονιστείτε...κ δεν λέω οτι ισχύει συνολικά για τους άντρες αυτό...δε μ αρεσει να τουβαλιάζω ανθρώπους και καταστάσεις, αλλά μια διαφορετική νοοτροπία και αντιμετώπιση υπάρχει...
τελικά βέβαια είναι τι αισθάνεται ο καθένας καλύτερα να κάνει... απλά θεωρώ οτι για ΟΛΟΥΣ το περιβάλλον στο μάθημα ειναι πολύ πιο ελεγχόμενο και συνεπώς καλύτερο για να μάθεις σωστά....
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 11:57 πμ.

Εγω συμφωνω και με τις δυο σας. Το να παει μια φορα πρωτα σε ενα td δε το λεω για να μαθει μονη της αλλα για να εχει ενα σημειο αναφορας και να μπορει να κρινει το πριν και το μετα..

Τωρα αν θεωρειται risky η οδηγηση στην πιστα με αλλους 20 τοτε η οδηγηση στην Αθηνα τι ειναι ?

Τεσπα η Ελενη ξερει σιγουρα καλυτερα τι θελει και το πιο πιθανο ειναι να νιωθει διαφορετικα απ οτι εγω..
Πες κι εσυ ρε Ελενη ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 06/05/2011 12:48 μμ.

haris"

εγω τουλαχιστον θα ηθελα σιγουρα να εχω μπει τουλαχιστον μια φορα μονος στην πιστα, να κανω μερικους γυρους, να εξικειωθω με το χωρο και να βρω μια τεχνικη που μου βγαινει αυφορμητα και μετα στα μαθηματα να μπορω καταλαβω πιο ευκολα τα λαθη μου αλλα και τη βελτιωση και την ασφαλεια που μου παρεχουν οι γνωσεις αυτες."






τεσπα εγω τα css τα θεωρω μεγαλη απατη,ενα rs κανε κ μετα ετοιμη για TD,ολα τα αλλα ειναι για τις κυριες τυπου dimchrist

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: dimchrist στις 06/05/2011 1:07 μμ.

jimdom"τεσπα εγω τα css τα θεωρω μεγαλη απατη,ενα rs κανε κ μετα ετοιμη για TD,ολα τα αλλα ειναι για τις κυριες τυπου dimchrist "

Εσύ είσαι η μεγαλύτερη Κυρία γιατί όλο λόγια είσαι και ακόμα σε περιμένουμε να στρίψεις!

Ελένη κάνε ότι πιστεύεις θα σε κάνεις να νοιώσεις πιο άνετα. Και εγώ πρώτη φορά που μπήκα πίστα (Μέγαρα) έκανα CSS (το δεν υπήρχε Riding School οπότε δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα). Τώρα αν έχεις διάθεση/όρεξη και χρήμα για να συνεχίσεις θα έλεγα CSS & μελλοντικά κάποιο level να γινόταν στις Σέρρες.

Triple Way

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 1:09 μμ.

dimchris"
jimdom"τεσπα εγω τα css τα θεωρω μεγαλη απατη,ενα rs κανε κ μετα ετοιμη για TD,ολα τα αλλα ειναι για τις κυριες τυπου dimchrist "

Εσύ είσαι η μεγαλύτερη Κυρία γιατί όλο λόγια είσαι και ακόμα σε περιμένουμε να στρίψεις!
"


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: dimchrist στις 06/05/2011 1:15 μμ.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και μ'αρέσει!
Το επόμενο βήμα είναι να σε δω να κάνεις διατάσεις!!!

Triple Way