Η πρώτη μου φορά!

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 07/05/2011 3:34 μμ.

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ Κ ΤΑ TD!!!!!


Χωρις καθολου πλακα εμενα πιο πολυ με βοηθησαν τα παιδια(Doohan,dimchrist,thimios και johnygalan) και στην τεχνικη αλλα κ οτι ειμαστε παρεα οπως ειπε κ ο Γιαννης πιο πανω,παρα το riding school.

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Thimios στις 07/05/2011 4:24 μμ.

jimdom"ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ Κ ΤΑ TD!!!!!


Χωρις καθολου πλακα εμενα πιο πολυ με βοηθησαν τα παιδια(Doohan,dimchrist,thimios και johnygalan) και στην τεχνικη αλλα κ οτι ειμαστε παρεα οπως ειπε κ ο Γιαννης πιο πανω,παρα το riding school."


Εσύ είσαι καμένο χαρτί από χέρι. Και ο Δαλάι Λάμα να σου δείξει κουλάδι θα παραμείνεις.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Costas στις 07/05/2011 4:43 μμ.

Η δική μου γνώμη είναι οτι σε όλα πρέπει να υπάρχει μία σειρά.Τί θα μπεις να κάνεις σε ένα track day,αν δε γνωρίζεις τις γραμμές,πώς πρέπει να στρίβεις,counter steering και άλλα πολύ χρήσιμα πράγματα;Επειδή δεν υπάρχουν μπάρες και αυτοκίνητα από αντίθετη κατεύθυνση δε σημαίνει οτι δεν κινδυνεύεις αν μπεις μέσα άπειρος και αρχίσεις τις αλχημείες σου.Δεν πρόκειται να σου προσφέρει κάτι καινούριο εκτός απ το οτι τη λάθος τεχνική σου θα την χρησιμοποιείς καλύτερα.
Η λογική σειρά θα έπρεπε να είναι,οδηγείς τη μηχανή σου για κάποιο καιρό να καταλάβεις πώς δουλεύει και τί σημαίνει μοτοσυκλέτα,κάνεις ένα μάθημα css στην πίστα,οδηγάς έξω και μαθαίνεις να εφαρμόζεις αυτά που διδάχθηκες και μετά μπαίνεις έτοιμος στο track day.
Τα διάφορα περί πήγαινε στην πίστα και θα τα βρεις δεν είναι συμβουλές

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 07/05/2011 7:59 μμ.

haris"Τωρα το συμπερασμα σου δεν κολλαει κ πολυ με την αιτιολογηση αλλα τεσπα.. δε νομιζω να ειπε κανεις στην Ελενη να μην κανει τα σχολεια γτ δε θα την βοηθησουν ..!"

αυτοι που επρεπε κ ηθελαν να καταλαβουν,καταλαβαν.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: doohan στις 07/05/2011 10:42 μμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: mixalakis στις 08/05/2011 2:17 πμ.

Κάνε πρώτα το RS και μετά τα πρώτα css. Μετά μπορείς να πηγαίνεις στα TD.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 09/05/2011 2:43 μμ.

Υπαρχει διαφορα αποψεων αναμεσα σε αυτους που πηγαινουν συχνα στα TD με αυτους που δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη!!!


τυχαιο???δε νομιζω

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 09/05/2011 2:50 μμ.

jimdom"Υπαρχει διαφορα αποψεων αναμεσα σε αυτους που πηγαινουν συχνα στα TD με αυτους που δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη!!!

τυχαιο???δε νομιζω"


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: johnygalan στις 09/05/2011 7:33 μμ.

Πληροφοριακά πάντως ο Ζαφειρόπουλος και ο Σοφούλης σε κάθε τους track day διοργανώνουν
και μινι σεμινάρια για τους αρχάριους (σε αντίθεση φυσικά με τα track day του 0300)

Εγώ τα παρακολουθώ κάθε φορά επίσης σε όλη την διάρκεια του track day οι άνθρωποι είναι πάντα διαθέσιμοι
και δίπλα σου σε ό,τι και αν τους ρωτήσεις.

Υ.Γ.τα σεμινάρια φυσικά είναι χωρίς επιπλέον χρέωση
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 09/05/2011 8:47 μμ.

jimdom"Υπαρχει διαφορα αποψεων αναμεσα σε αυτους που πηγαινουν συχνα στα TD με αυτους που δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη!!!


τυχαιο???δε νομιζω"



επίσης υπάρχει διαφορά απόψεων ανάμεσα σε αυτούς που έχουν κάνει παραπάνω απο ένα μάθημα με αυτούς που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή με αυτά ?? ...τυχαίο??? επίσης δε το νομίζω...

τι μας είπες βρε γρήγορε πάλι???
"diobo'...!"
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 09/05/2011 8:50 μμ.

nf"Τις βολτες με φιλους τις δοκιμασα, αλλα κανεις δεν μπορεσε να μου εξηγησει "γιατι" να κανω κατι. Εμενα δεν με ικανοποιει απλα το "κανε αυτο". Θελω να ξερω και το γιατι. Αλλιως ειναι μιση γνωση.
Στα σχολεια σου λενε το γιατι, τουλαχιστον στα CSS που παρακολουθησα. Riding School, δεν ξερω τι περιλαμβανει.
Και να ειμαι ειλικρινης, ειδικα μετα τα CSS, γελαω με μερικους γρηγορους της παρεας. Εχουν τοσο λαθος στυλ, αλλα τα ορια των μοτο και οι περιορισμοι των δημοσιων δρομων δεν αφηνουν αυτο το στυλ να δημιουργησει προβλημα."


Ετσι για φρεσκαρισμα!
+997
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Montechristo στις 09/05/2011 8:51 μμ.

Πάντος εμένα με βοήθησε πολύ το RS που έκανα με το MP3 (ναι, ναι αυτό το "αναπηρικό ).
Μετά, όταν αγόρασα το V-Strom πολλά από τα πράγματα που είχα μάθει είχαν εφαρμογή και νομίζω ότι με βοήθησαν στην καθημερινότητα...
Τον Ιούνη θα κάνω CSS οπότε θα έχω και νεότερα
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 09/05/2011 9:19 μμ.

krysta"
jimdom"Υπαρχει διαφορα αποψεων αναμεσα σε αυτους που πηγαινουν συχνα στα TD με αυτους που δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη!!!


τυχαιο???δε νομιζω"



επίσης υπάρχει διαφορά απόψεων ανάμεσα σε αυτούς που έχουν κάνει παραπάνω απο ένα μάθημα με αυτούς που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή με αυτά ?? ...τυχαίο??? επίσης δε το νομίζω...

τι μας είπες βρε γρήγορε πάλι??? "



Δεν ειπα κατι,διαπιστωση εκανα.

Ο καθενας εχει τη γνωμη του κ ειναι καλο αυτο.

Παντως τα TD δεν ειναι αρενα που μπαινουμε για να σκοτωθουμε.

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 09/05/2011 9:31 μμ.

jimdom""....Δεν ειπα κατι,διαπιστωση εκανα....""


κ εγώ το ίδιο έκανα...!
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: dimchrist στις 09/05/2011 10:04 μμ.

Ο καθένας έχει την άποψη του και την υποστηρίζει ανάλογα. Το σίγουρο είναι ότι το trackday-πίστα είναι σαφώς καλύτερα από εκεί έξω στο δρόμο ακόμα και αν μιλάμε για entry level. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν οι αντίστοιχες κατηγορίες. Στους αρχάριους υπάρχουν αναβάτες με μικρή εμπειρία (πρώτες φορές) με αργό γυρολόγιο και με λίγες-προσεκτικές προσπεράσεις. Πολλοί διοργανωτές κάνουνε μίνι σεμινάρια (όπως είπε και ο johnygalan) κατά τη διάρκεια ενός trackday ειδικά για τους αρχάριους τα οποία βοηθάνε πολύ.
Το track day δεν είναι απαραίτητα προπόνηση και εφαρμογή των γνώσεων από σχολεία. Είναι πρώτα από όλα διασκέδαση-χομπι και έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Αντί να πάμε μία γρήγορη βόλτα, μπορούμε να πάμε να στρίψουμε π.χ. στα Μέγαρα έχοντας μεγαλύτερη ασφάλεια. Ακολουθούμε και εκεί συγκεκριμένους κανόνες για να μπορούμε όλοι να το ευχαριστηθούμε.
Οι αρχάριοι λοιπόν δεν χρειάζεται να έχουν κάνει κάποιο σχολείο για να μπούνε πίστα, ούτε πρέπει ντε και καλά να τους πει κάποιος πως να πάρει την κάθε στροφή. Μπορείς να πας να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις πράγματα που φοβόσουνα στο δρόμο (όχι σούζες και έντοου ) με μεγαλύτερη ασφάλεια. Δεν λέω ότι τα σχολεία δε βοηθάνε αλλά δε σημαίνει ότι χωρίς αυτά δε μπορούμε να πάμε πίστα και να περάσουμε καλά.
Ίσως η καλύτερη μέρα για να πάει κανείς πρώτη φορά είναι καθημερινή (συνήθως Τετάρτες). Ακόμα και αν δεν μπορεί λόγω δουλειάς αν το θέλει όντως πολύ ας θυσιάσει μία μέρα αδειας... Δικαιολογίες πάντα θα υπάρχουν...


υ.γ.1 Λογικό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από έναν που έχει κάνει 4-5 trackday με έναν που έχει κάνει 30-40...

υ.γ.2 Ελένη τη φόρμα δεν πέρνουμε μόνο για την πίστα αλλά και για το δρόμο

Triple Way