Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ

Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: dimchrist στις 26/09/2016 3:08 μμ.

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (24-25 Σεπτεμβρίου) ο Γιώργος Χάλαρης διοργάνωσε με επιτυχία track day στις Σέρρες.

To κόστος της συμμετοχής ανά ημέρα ήταν 65€. Επιπλέον, υπήρχε και η δυνατότητα μεταφοράς της μοτό με 110€ και 60€ για την μεταφορά του συμμετέχοντα.

Αναλυτικά:

"Αγαπητοί φίλοι,

Για ακόμη μια φορά φέτος το Track-day.gr σας ταξιδεύει στις όμορφες Σέρρες για ένα ανεπανάληπτο 2ήμερο Power-day.

Σκοπός της διοργάνωσής μας είναι να περάσουν καλά οι συμμετέχοντες αλλά ταυτόχρονα και οι όλοι οι παρευρισκόμενοι. Επίσης, στόχος μας είναι οι αναβάτες να απολαύσουν την οδηγική εμπειρία σε ένα ασφαλές και πλήρως οργανωμένο περιβάλλον με τις μοτοσυκλέτες τους και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και τις οδηγικές τους ικανότητες. Επίσης, μιας και αυτό θα είναι το τελευταίο Power Day της χρονιάς θα υπάρχουν και πολλές εκπλήξεις !!!

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν τους συμμετέχοντες και τις διάφορες ενέργειες που θα πραγματοποιηθούν στην πίστα κατά τη διάρκεια του 2ήμερου.

Μαζί μας για ακόμη μια φόρα θα είναι ο δήμος Σερρών όπως και οι τοπικοί παράγοντες, ο μεγάλος μας χρυσός χορηγός MICHELIN και οι κύριοι χορηγοί μας, KTM SOUTH EAST EUROPE μαζί με τον στόλο της για δωρεάν test drive για όσους συμμετέχουν, η HONDA Κουτσουμπός, YAMAHA PIERAKOS, αλλά και τα καύσιμα EKO. Επίσης μας υποστηρίζουν η SPECTRO OILS με τα λιπαντικά της, οι χυμοί VIVA, το κέντρο ελαστικών WHEEL CITY, η εταιρία ΠΕΡΚΟ ΑΕ, οι ενοικιάσεις αυτοκινήτων AVANCE, όλα τα ενημερωτικά μέσα ειδικού τύπου, η εταιρεία γραφικών τεχνών και εκτυπώσεων VIP PROMOTION, η εταιρία EUROPE GAS, ο Χρήστος Τασούλης με την Ohlin’s, η MOTO FASHION με τα κράνη της, μάρκας SCHUBERTH.

Η οργάνωση του Power Day παρέχει στους συμμετέχοντες την μεταφορά τους με πούλμαν στις Σέρρες. Επίσης θα υπάρχουν παροχές ενοικίασης του απαραίτητου εξοπλισμού όπως δερμάτινες φόρμες, κράνη, μπότες, γάντια. Η ασφαλή τοποθέτηση αλλά και αλλαγή ελαστικών, θα γίνεται από το κατάστημα WHEEL CITY που θα βρίσκεται μαζί μας στην πίστα όποια ώρα επιθυμείτε. Για κάθε άτομο που θα λάβει μέρος στο Power-day θα παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ νερά, χυμοί αλλά και μεσημεριανό γεύμα κατά την διάρκεια της ημέρας μέσα στην πίστα.

Το κόστος συμμετοχής ανα ημέρα είναι 65 Ευρώ.

Το κόστος μεταφοράς της μοτσυκλέτας σας απο Αθήνα είναι 110 Ευρώ. (Η μεταφορά της μοτοσυκλέτας σας από εμάς ειναι δυνατή μόνο από Αθήνα.)

Το κόστος μεταφοράς αναβάτη μαζί με επιστροφή είναι 60 Ευρώ. Η τιμή είναι ανα άτομο και μπορείτε να φέρετε συνοδό.

Υπάρχει συνεργασία με το 5 αστέρων ξενοδοχείο Ελπίδα Spa Resort και όλοι οι συμμετέχοντες που θα κλείσουν εκεί δωμάτιο θα έχουν ειδικές τιμές αρκεί να αναφέρουν ότι θα συμμετέχουν στην διοργάνωση μας μαζί με την κράτηση τους!

Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε 4 γκρουπ (αρχάριοι – ενδιάμεσοι – προχωρημένοι – αγωνιζόμενοι) ανάλογα με τις οδηγικές τους εμπειρίες και ικανότητες. Μέσα στην πίστα θα υπάρχουν έμπειροι πλοηγοί με σκοπό την ομαλή και ασφαλή οδήγηση σας, διαθέσιμοι να λύσουν κάθε απορία που ίσως προκύψει όπως και για να σας δώσουν κατάλληλες συμβουλές. Φυσικά θα προηγηθεί σεμινάριο επεξήγησης των κανόνων ασφαλείας στην πίστα καθώς και ο απαραίτητος τεχνικός έλεγχος όλων των μοτοσυκλετών.

Σας περιμένουμε όλους! Οι εγγραφές θα γίνονται μέσω της ιστοσελίδας μας: http://www.track-day.gr
Για πληροφορίες καλέστε στο 6909174195 ή στο 6974406054"


----------------------------------------------------------------------------------

Αφορμή αυτού του ποστ ήταν κυρίως ένα βιντεάκι που ανέβηκε στο διαδίκτυο από τον "Triple Rider" που ήταν τυχερός στην ατυχία του που δεν έπεσε μεν αλλά βρέθηκε με μία κατεστραμένη μπροστινή ζάντα και στραβωμένη πισινή!

https://www.youtube.com/watch?v=xGfOSolYcE4

Και τα αποτελέσματα:




Triple Way

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: stamatisx στις 27/09/2016 7:42 πμ.

Τυχερός στην ατυχία μου...??? λάθος που θα μου κοστίσει πολύ ακριβά αλλά τουλάχιστον μόνο σε υλικά και χρόνο (θα με πάει πίσω μήνες)

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: dimchrist στις 27/09/2016 5:29 μμ.

Αυτό που λέω ήταν ήσουν τυχερός που δεν έπεσες ενώ είχε σπάσει η ζάντα. Θα μπορούσε το χρηματικό ποσό να ήταν πολύ πιο πάνω και η ενδεχόμενη πτώση να είχε κάποιο τραυματισμό. Δυστυχώς αυτά παίζουν οπότε και προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο για να τα αποφύγουμε. Είχες πολύ καλή αντίδραση και το έσωσες. Σίγουρα το χρηματικό κόστος θα είναι μεγάλο για τις ζάντες και όλες οι ζημιές σε πάνε πίσω αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα τύχει.
Ελπίζω να το φτιάξεις γρήγορα και να γυρίσεις και πάλι στις Σερρές.


υ.γ. Στην κ13 έχεις ανοιχτεί πολύ προκειμένου κάνεις καθαρή προσπέραση για να περάσεις τον μπροστινό σου οπότε σου χαλάει την είσοδο στο εσάκι της κ14 και κατά συνέπεια και τις γραμμές σου στις επόμενες στροφές του (κ14-κ15,κ16). Έχεις πατήσει και έχεις μπει στο εσάκι από άλλο σημείο που είχες συνηθίσει να περνάς και για αυτό σε άνοιξε αρκετά στην κ15. Και εμένα μου αρέσει η κ13 για προσπέραση αλλά πάω πιο κοντά/δίπλα στον προπορευόμενο για να με δει πιο γρήγορα και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη γραμμή για το εσάκι.

Triple Way

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: sfairas στις 27/09/2016 5:52 μμ.

stamatisx"Τυχερός στην ατυχία μου...??? λάθος που θα μου κοστίσει πολύ ακριβά αλλά τουλάχιστον μόνο σε υλικά και χρόνο (θα με πάει πίσω μήνες)"
Ρε καρντάση, είσαι εσύ που ακουμπήσαμε (λίγο) στην 13? Είμαι αυτός με το daytona του 09 (μπλε πλαίσιο). Πως έγινε αυτό, από το κερμπ έσπασε?

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: dimchrist στις 27/09/2016 6:03 μμ.

Αν σε ενδιαφέρει από τη φωτό που βλέπω την πίσω ζάντα μπορείς να την φτιάξεις.
Έχω πάει στον Νικος Τζ. και έχω ισιώσει μια πολύ πιο ελαφρά στραβωμένη ζάντα.
Η διεύθυνσή του είναι; Θεοφιλοπούλου 11, Ν. Κόσμος τηλ. 210 9249364 (απέναντι από τον Τσεσμελή).

Δες και αντίστοιχα θέματα από άλλα φόρουμ.

http://gixxer.forumh.net/t1248-topic

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=89748&highlight=%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3+%CE%A4%CE%9F%CE%A1%CE%9D%CE%9F

Triple Way

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: sfairas στις 27/09/2016 6:13 μμ.

Αφού αναφέρω ότι από άποψη ασφάλειας ήταν καλό το επίπεδο (είχε παντού κριτές) το ωράριο τηρήθηκε κανονικά και οι διαδικασίες τρέχαν όπως έπρεπε, θα συνεχίσω εκφράζοντας ένα παράπονο που αφορά τους πλοηγούς. Ζήτησα αρκετές φορές "βοήθεια" και συμβουλές και δεν πήρα καμία... Ούτε από την συνέπεια του test ride της KTM έμεινα ικανοποιημένος, αφού δήλωσα συμμετοχή και όταν ήρθε η ώρα να οδηγήσω, δεν είχε ούτε ένα μηχανάκι από τα 5 βενζίνη. Επίσης μου αρνήθηκαν την παραχώρηση του super duke 1290. Για τρεις λόγους πήρα μέρος στο td. O ένας ήταν οι ενδεχόμενες συμβουλές-υποδείξεις προκειμένου να βελτιώσω τους χρόνους μου, ο δεύτερος να οδηγήσω το "τέρας" που δεν οδήγησα Ο τρίτος ήταν να μυηθώ με τα Michelin που πρωτοφόρεσα, από τους ειδικούς της εταιρίας που ήταν εξυπηρετικότατοι και τους ευχαριστώ.

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: stamatisx στις 28/09/2016 8:18 πμ.

dimchris"Αυτό που λέω ήταν ήσουν τυχερός που δεν έπεσες ενώ είχε σπάσει η ζάντα. Θα μπορούσε το χρηματικό ποσό να ήταν πολύ πιο πάνω και η ενδεχόμενη πτώση να είχε κάποιο τραυματισμό. Δυστυχώς αυτά παίζουν οπότε και προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο για να τα αποφύγουμε. Είχες πολύ καλή αντίδραση και το έσωσες. Σίγουρα το χρηματικό κόστος θα είναι μεγάλο για τις ζάντες και όλες οι ζημιές σε πάνε πίσω αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα τύχει.
Ελπίζω να το φτιάξεις γρήγορα και να γυρίσεις και πάλι στις Σερρές.


υ.γ. Στην κ13 έχεις ανοιχτεί πολύ προκειμένου κάνεις καθαρή προσπέραση για να περάσεις τον μπροστινό σου οπότε σου χαλάει την είσοδο στο εσάκι της κ14 και κατά συνέπεια και τις γραμμές σου στις επόμενες στροφές του (κ14-κ15,κ16). Έχεις πατήσει και έχεις μπει στο εσάκι από άλλο σημείο που είχες συνηθίσει να περνάς και για αυτό σε άνοιξε αρκετά στην κ15. Και εμένα μου αρέσει η κ13 για προσπέραση αλλά πάω πιο κοντά/δίπλα στον προπορευόμενο για να με δει πιο γρήγορα και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη γραμμή για το εσάκι."


Έτσι όπως τα λες είναι. Για την πίσω ζάντα δε χάνω τίποτα να πάω εκεί να την επισκευάσω... Ελπίζω να γίνεται γιατί καινούργια πάει κοντά χιλιάρικο....

Re: Track-day.gr (ΧΑΛΑΡΗΣ) 24-25 Σεπτεμβρίου στις ΣΕΡΡΕΣ  

  Από: stamatisx στις 28/09/2016 8:19 πμ.

sfairas"
stamatisx"Τυχερός στην ατυχία μου...??? λάθος που θα μου κοστίσει πολύ ακριβά αλλά τουλάχιστον μόνο σε υλικά και χρόνο (θα με πάει πίσω μήνες)"
Ρε καρντάση, είσαι εσύ που ακουμπήσαμε (λίγο) στην 13? Είμαι αυτός με το daytona του 09 (μπλε πλαίσιο). Πως έγινε αυτό, από το κερμπ έσπασε?"


Ναι είχε μεγάλο κενό το χώμα με το κερμπ δυστυχώς....