Ελαστικά για Σέρρες

Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: Thimios στις 27/10/2010 8:25 μμ.

Καλησπέρα παίδες.
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic εδώ η στα τεχνικά θέματα, αλλά αποφάσισα να postαρω εδώ γιατί ο προβληματισμός μου αφορά το track day των Σερρών 12,13,14 Νοεμβρίου.

Εξηγούμε. Πήγα σε γνωστή εταιρεία ελαστικών προκειμένου να κλείσω ένα ζευγάρι λάστιχα για το τριήμερο και μου έδωσε τις παρακάτω επιλογές.

α) Pirelli Diablo Supercorsa 280,00 γιούρα, γνωστό και πολύ καλό λάστιχο

β) Metzeler Race-Track Interact K3 250,00

γ) Metzeler Rennsport Interact K3 190,00 Αυτό το ελαστικό δεν το γνωρίζω αλλά μου είπαν ότι είναι καλό.

Με δεδομένο ότι το μηχανάκι μου είναι το Tiger 1050, στις Σέρρες μπαίνω πρώτη φορά και είμαι στο group των αρχαρίων τι μου προτείνεται; Εγώ κλείνω προς το Rennsport τι λέτε θα με καλύψει;

Βοηθήστε με

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: NikosV στις 27/10/2010 8:44 μμ.

εξαρταται πως το πας ..
αλλα για να λες αρχαριος και πρωτη φορα .. και τα μαμισια να βαλεις θα σε βγαλουν ασπροπρωσοπο ..

αν το στιβεις πολυ το ριμαδι και γρηγορα .. βαλε κανενα καλο ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: johnygalan στις 27/10/2010 8:57 μμ.

Δεν είναι αρχάριος μην τον πιστεύετε
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: Thimios στις 27/10/2010 9:29 μμ.

johnygalan"Δεν είναι αρχάριος μην τον πιστεύετε "

Θέλω να πω πρώτη φορά στις Σέρρες, στα Μέγαρα έχω μπει πολλές φορές.

Είναι αλήθεια ότι οι Σέρρες τρώνε λάστιχα γρήγορα;

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: doohan στις 27/10/2010 10:02 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: denthnpalevw στις 28/10/2010 μεσάνυχτα

doohan"
Thimios"Είναι αλήθεια ότι οι Σέρρες τρώνε λάστιχα γρήγορα;"


Λαστιχα τρωει μονο το δεξι μας χερι Να βαλεις τα πιο φθηνα Η πιστα των Σερρων εχει πολλη καλη προσφηση οποτε οτι και να βαλεις κραταει!!"


+ πολλα. τα φθηνοτερα τωρα και μετα βλεπεις....
Οσο για το αν οι Σερρες τρωνε λαστιχο, τρωνε αλλα πιστευω οχι σε υπερβολικο βαθμο. Ενα πισω μου βγαλε πανω απο 30 εικοσαλεπτα και ενα CSS. το μπροστα του το εχω ακομα και ειναι αψογο. Μιλαω για Pirelli Corsa III.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: dimchrist στις 28/10/2010 12:02 πμ.

Thimios"
α) Pirelli Diablo Supercorsa 280,00 γιούρα, γνωστό και πολύ καλό λάστιχο

β) Metzeler Race-Track Interact K3 250,00

γ) Metzeler Rennsport Interact K3 190,00 Αυτό το ελαστικό δεν το γνωρίζω αλλά μου είπαν ότι είναι καλό."


Από τον Μπούκη θα τα πάρεις? Έχει καλές τιμές.
Α) Η πρώτη επιλογή δεν είναι και τόσο γνωστή γιατί σε αυτή την τιμή θα μιλάς για την bsb γόμα. Οι αγωνιάρικες (κλασσικές) γόμες έχουν σχεδόν 400 ευρώ...Τα bsb τα φοράει ο nfot και αυτός μπορεί να σου πει περισσότερα.
Β) Race-Track Interact K3 δεν υπάρχουν. Μάλλον στα Racetec Interact K3 αναφέρεσαι. Ωραίο λάστιχο εύκολα θα το ξαναέβαζα. Το έχω δουλέψει Σέρρες και με βόλεψε πολύ.
Γ) Είναι πολύ οικονομικά. Σκέψου ότι κάποτε τρέχανε στο πανελλήνιο με τη σειρά Rennsport.
Τα φοράει ο oustabas και γυρίζει εύκολα με το τριπλ κάτω από 1:10'' στα Μέγαρα.
Οι δύο πρώτες επιλογές δεν ξέρω αν θα ταιριάξουν στον ψηλό Τίγρη. Συνήθως τα φοράνε σουπερσπορτ μηχανάκια. Ας μιλήσουν όσοι τα έχουν φορέσει στον Τίγρη τους. Γνώμη μου να πάρεις τα φρέσκα Pirelli Diablo rosso-corsa. Βγαίνουν κάπου στα 300 ευρώ και είναι ένα κλικ πιο σπορ από τα κλασσικά Pirelli Diablo rosso. Δεν τα έχω φορέσει αλλά συνέχεια διαβάζω πολύ καλές κριτικές. Αν δε θες να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε τα Rennsport που είναι πολύ πιο φθηνά.
Το κακό είναι ότι μετά το τριήμερο στο πλάι θα έχεις φάει πολύ λάστιχο. Μόνο για χαλαρές βόλτες θα είναι μετά το λάστιχο. Δε νομίζω να σε βγάλουν για άλλο track day ούτε για Μέγαρα.
Αναλόγως το λάστιχο που θα βάλεις αλλά και το ρυθμό-τρόπο οδήγησης που θα έχεις η φθορά του ελαστικού μπορεί να είναι και οριακή για ένα ζευγάρι στο τριήμερο. Αν πχ έβαζες τα σουπερκόρσα δε νομίζω να σε έβγαζαν για το τριήμερο.

Triple Way

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: denthnpalevw στις 28/10/2010 12:19 πμ.

Για τα Rosso corsa νεο λαστιχο αλλα εχω ακουσει απο ενα παλικαρι που τα βαλε οτι σε 3000χλμ οφ το πισω. τα φορουσε σε ενα daytona.
Πιστευω οτι με τις τωρα θερμοκρασιες ενα ζευγαρι σου βγαζει ανετα ενα τριημερο και ακομα περισσοτερο.
Δεν ειναι τοσο τραγικη η φθορα...
εκτος αν δουλευεις λαθος πιεσεις και εχεις κακορυθμισμενη αναρτηση. τοτε πασο
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: doohan στις 28/10/2010 12:39 πμ.

..............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: Thimios στις 28/10/2010 8:52 μμ.

dimchris"
Thimios"
α) Pirelli Diablo Supercorsa 280,00 γιούρα, γνωστό και πολύ καλό λάστιχο

β) Metzeler Race-Track Interact K3 250,00

γ) Metzeler Rennsport Interact K3 190,00 Αυτό το ελαστικό δεν το γνωρίζω αλλά μου είπαν ότι είναι καλό."


Από τον Μπούκη θα τα πάρεις? Έχει καλές τιμές.
Α) Η πρώτη επιλογή δεν είναι και τόσο γνωστή γιατί σε αυτή την τιμή θα μιλάς για την bsb γόμα. Οι αγωνιάρικες (κλασσικές) γόμες έχουν σχεδόν 400 ευρώ...Τα bsb τα φοράει ο nfot και αυτός μπορεί να σου πει περισσότερα.
Β) Race-Track Interact K3 δεν υπάρχουν. Μάλλον στα Racetec Interact K3 αναφέρεσαι. Ωραίο λάστιχο εύκολα θα το ξαναέβαζα. Το έχω δουλέψει Σέρρες και με βόλεψε πολύ.
Γ) Είναι πολύ οικονομικά. Σκέψου ότι κάποτε τρέχανε στο πανελλήνιο με τη σειρά Rennsport.
Τα φοράει ο oustabas και γυρίζει εύκολα με το τριπλ κάτω από 1:10'' στα Μέγαρα.
Οι δύο πρώτες επιλογές δεν ξέρω αν θα ταιριάξουν στον ψηλό Τίγρη. Συνήθως τα φοράνε σουπερσπορτ μηχανάκια. Ας μιλήσουν όσοι τα έχουν φορέσει στον Τίγρη τους. Γνώμη μου να πάρεις τα φρέσκα Pirelli Diablo rosso-corsa. Βγαίνουν κάπου στα 300 υρώ και είναι ένα κλικ πιο σπορ από τα κλασσικά Pirelli Diablo rosso. Δεν τα έχω φορέσει αλλά συνέχεια διαβάζω πολύ καλές κριτικές. Αν δε θες να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε τα Rennsport που είναι πολύ πιο φθηνά.
Το κακό είναι ότι μετά το τριήμερο στο πλάι θα έχεις φάει πολύ λάστιχο. Μόνο για χαλαρές βόλτες θα είναι μετά το λάστιχο. Δε νομίζω να σε βγάλουν για άλλο track day ούτε για Μέγαρα.
Αναλόγως το λάστιχο που θα βάλεις αλλά και το ρυθμό-τρόπο οδήγησης που θα έχεις η φθορά του ελαστικού μπορεί να είναι και οριακή για ένα ζευγάρι στο τριήμερο. Αν πχ έβαζες τα σουπερκόρσα δε νομίζω να σε έβγαζαν για το τριήμερο."


Ναι, από Μπούκη.
Έχεις δίκιο Racetec Interact K3 είναι το λάστιχο.
Τα Pirelli Diablo rosso-corsa έχουν 305,00 ευρώ.

Πιστεύω ότι με τα Rennsport θα κάνω την δουλειά μου οικονομικά.
Μετά το track day θα πρέπει να βάλω ένα ακόμη ζευγάρι, αν όχι άμεσα, πολύ σύντομα.
Είναι πολλά τα λεφτά...

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: atsatsos στις 01/11/2010 6:47 μμ.

Thimiε, κάνε μια ερώτηση και για Continental. Έχω δοκιμάσει προσωπικά τα Sport Attack & Race Attack. Και τα 2 και σε δρόμο και σε πίστα με διαφορετικά μηχανάκια.

Αν βρεις κάτι να σε ενδιαφέρει εδώ, σφύρα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... did=112554
Ατσάτσα

Re: Ελαστικά για Σέρρες  

  Από: pinto στις 01/11/2010 10:16 μμ.

α) Pirelli Diablo Supercorsa 280,00 γιούρα, γνωστό και πολύ καλό λάστιχο

den leo tipota!