Πίστα Σερρών - Προπόνηση

Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 04/04/2010 8:44 μμ.

Παιδες αυριο ειναι μια καλη μερα και λεω να παω μια βολτα μεχρι την πιστα στις Σερρες. Θα ξεκινησω κατα τις 9-10 το πρωι. Θα φτασω 11 το αργοτερο να κανω μερικες γυρες και να γυρισω. Αν κανεις θελει να ρθει ας το πει και κανονιζουμε.
Αρκετο καιρο το εχω τρεναρει αυριο θα παω ακομα και μονος μου.

ΥΓ: ειμαι Θεσσαλονικη αν δεν το ξερει καποιος
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: dimchrist στις 04/04/2010 9:37 μμ.

Καλά να περάσεις, καλά στριψίματα/γυρολόγια και να μας πεις εντυπώσεις.

Πριν από καναδυο βδομάδες είχαν σχολείο οι Συνιώριδες στις Σέρρες και ακυρώθηκε λόγω νερών που είχαν μπει στην πίστα (δεν ήταν από βροχές). Ελπίζω να μην ήταν κάτι σοβαρό και να έχει λυθεί το πρόβλημα ώστε να μην ξαναεμφανιστεί. Αν μάθεις κάτι επιπλέον πες μας.

Triple Way

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 04/04/2010 9:41 μμ.

το βλεπω μονος μου να πηγαινω αλλα χαλαλι.προς το απογευματακι θα ενημερωσω τι εγινε με τα νερα. αλλα αποκλειεται να μην το εχουν λυσει το θεμα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 05/04/2010 12:27 πμ.

Το σκεφτομουν να ανεβω κι εγω, αλλα λιγο η κουραση, λιγο η πιθανοτητα μεσημεριανης βροχης, με βαση το meteo, το αφησα. 600 χιλιομετρα + πιστα δε νομιζω να αντεξω.

Σου ευχομαι να το απολαυσεις παντως.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 05/04/2010 4:09 μμ.

Πολυ καλη μερα σημερα για πιστα. ουτε κρυο ουτε ζεστη και στην πιστα λιγος κοσμος και καλος!(σημ. και μια formula). Εκανα 4 η 5 20αλεπτα και οφειλω να παραδεχτω οτι εχανα τοσο καιρο που δεν πηγαινα, ειναι και διπλα, αυτο ειναι το γαμοτο.
η πιστα ειναι σε αριστη κατασταση εκτος τα γνωστα σε καποιες στροφες. μετα τα 2 πρωτα 20αλεπτα εφυγαν και οι πρωτοι μεγαλοι φοβοι μου,οχι οτι δεν παρεμεινε κανενας, και το ευχαριστηθηκα παρα πολυ.
Αντε με το καλο να ξαναπαω
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: Aris. στις 05/04/2010 6:36 μμ.

ωραια ειναι , αλλα πολλα τα λεφτα και αν γινει και καμμια στραβη ,(χτυπα ξυλο) ακομα περισσοτερα ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 05/04/2010 7:13 μμ.

Aris."ωραια ειναι , αλλα πολλα τα λεφτα και αν γινει και καμμια στραβη ,(χτυπα ξυλο) ακομα περισσοτερα ..."


Ενω στραβες δεν γινονται σε δημοσιους δρομους και αν γινουν κοστιζουν φραγκοδιφραγκα, γιατι στους δημοσιους δρομους υπαρχουν δρομοι διαφυγης, δεν ευπαρχουν μπαριερες, δεν ερχεται κανεις απο απεναντι, βλεπεις παντα τι υπαρχει μετα τη στροφη κτλ κτλ κτλ.

Δεν παμε καλα, καθολου καλα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 05/04/2010 8:20 μμ.

Με κοστος 55 ευρω μπορεις να κανεις καποια πραγματα, να δεις το μηχανακι σου, τελειως διαφορετικα απο αυτα που μπορεις σε δημοσιο δρομο. Αν το καλο σκεφτεις αν οντως εχεις την διαθεση και την φαγουρα να τρεξεις ειναι το μοναδικο ελεγχομενο περιβαλλον που μπορεις να το κανεις. Εδω και πολυ καιρο ειχα την καψα να κανιβαλιστω(οπως το λεω χιουμοριστικα) δλδ ειχα την αναγκη να κυνηγισω τα ορια μου, γιατι τα ορια του street δεν υπαρχει περιπτωση να τα φτασω, αλλα δεν το κανα γιατι δεν μπορουσα να βρω τις συνηθικες αυτες που θα μου επιτρεπαν να το κανω με ασφαλεια. Σημερα τις βρηκα.
Ενα παιδι ειχε ενα ατυχημα σημερα με ενα cbr. εφυγε μετα το εσακι με 120+. Το παλικαρι συρθηκε για καμια 40-50 μετρα με κωλοτουμπες. στο τελος σηκωθηκε και δεν ειχε τιποτα, σε ποιο δημοσιο δρομο θα το ειχες αυτο? Να μην βρεις μια μπαριερα, ενα σημα, μια κολωνα,ενα βραχο, δεντρο η ενα αυτοκινητο? Αυτην την ασφαλεια σου παρεχει. σε περιπτωση στραβης οτι δεν θα βρεις τιποτα στον δρομο σου που να σε σακαταψει.
Οσο για τα επιπεδα προσφυσης δε το συζητώ. πουθενα σε δημοσιο δρομο δεν εχω βρει κατι που εστω να πλησιαζει.


ΥΓ: Ως Δημοτης Ν. Σερρων μπηκα με 15 ευρω. Αλλα θα σταματησει σε λιγο.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 05/04/2010 8:34 μμ.

Εεεεετσι μπραβο.

Οταν νοιωσεις την ασφαλεια της οδηγησης σε πιστα, τοτε οι δημοσιοι δρομοι σου φαινονται .... γκιλοτινες. Αν δεν το εχετε δοκιμασει, μην εκφερετε γνωμη.

denthnpalevw"...
ΥΓ: Ως Δημοτης Ν. Σερρων μπηκα με 15 ευρω. Αλλα θα σταματησει σε λιγο. "


Δηλαδη και οι ντοπιοι θα πληρωνουν κανονικα; Σφιξαν τα πραγματα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 05/04/2010 8:41 μμ.

nf"Δηλαδη και οι ντοπιοι θα πληρωνουν κανονικα; Σφιξαν τα πραγματα "


Ναι οταν δηλωνα μου ειπε οσο προλαβαινεις γιατι σταματαει σε λιγο.

nf"
Οταν νοιωσεις την ασφαλεια της οδηγησης σε πιστα, τοτε οι δημοσιοι δρομοι σου φαινονται .... γκιλοτινες. Αν δεν το εχετε δοκιμασει, μην εκφερετε γνωμη.
"


μετα στην επιστροφη (σημ. μεγαλη επιστροφη σημερα και για την Θεσσαλονικη) καταλαβαινεις ΠΟΣΟ απεχουν η πιστα με τον δημοσιο δρομο. Ειναι και καινουργιος στο μεγαλυτερο κομματι του.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: bonnie στις 05/04/2010 9:32 μμ.

μπραβο που το εκανες! η πιστα ειναι μεγαλο σχολειο κ το τελειοτερο μερος για να βγαλεις ολα αυτα που θελεις με το μηχανακι σου χωρις τον κινδυνο των κωλοδρομων που εχουμε!

οι σερρες υπερτερουν των μεγαρων σε πολλα πραγματα, με βασικοτερο την ασφαλτο κ τα επιπεδα προσφυσης.
εμεις οι αθηναιοι εχουμε μεγαλη αποσταση για πανω, δυστυχως..

μακαρι να μπορουσαν να το κανουν περισσοτεροι αυτο. το κοστος δεν ειναι μεγαλο αν αναλογιστεις ποσα πραγματα σου προσφερει ενα track day.

καλη "επενδυση" για εναν μοτοσυκλετιστη ειναι κ τα μαθηματα css ή 0300 riding school που γινονται στην πιστα..

πολλοι νομιζουμε οτι ξερουμε πραγματα σχετικα με την οδηγηση μας, αλλα μονο οταν σου δειξει καποιος που ξερει τι ειναι το πραγματικα σωστο κ το τακτοποιησεις συνειδητα μεσα στο κεφαλι σου κ το εξασκεις καθημερινα, τοτε συνηδειτοποιεις οτι τοσο καιρο απλα καγκουριαζες, κ με λαθος τροπο κιολας!

αντε, με το καλο κ στην επομενη!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: Aris. στις 05/04/2010 9:37 μμ.

Δεν ειπα οτι δεν αξιζει , δεν ειπα : "τρεξτε στους δρομους που ειναι τσαμπα και οχι στη πιστα" μακαρι να μπορουσα.
Ποτε δεν πλαγιασα στα ορια ενος δρομου ουτε κανω καφριλες (καμμια σουζιτσα ,παλι ομως χωρις μεγαλο ρισκο ,μονο power wheelies χωρις να φτανω ποτε το σημειο ισσοροπιας).
Τελος παντων.
Στην πιστα μπαινεις για να το τεντωσεις λιγο το μηχανακι , να το πας στα κοκκινα , και οσο κανεις τα 20λεπτα τοσο καυλωνεις περισσοτερο και κυνηγας και λιγο τον χρονο. Αρα πλησιαζεις προς τα ορια και τα δικα σου και της μηχανης σου. Υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να γινει η στραβη...

...Και οταν λεω στραβη , οχι να παθεις εσυ τιποτα , αλλα να σου βγει ενα κοστουμι μερικα χιλιαρικα € ...ή και να μεινεις χωρις μηχανη.

Αλλα αστο αυτο , δε σκεφτομαστε αρνητικα ...

Λαρισα-Σερρες-Πιστα-Λαρισα σημαινει 80 ευρω βενζινες, χαλαρα, 250ευρω λαστιχα, 55 ευρω συμμετοχη , (?) ενοικιαση φορμας , δηλαδη ? 400φευγα ευρω στο νερο.
Παει το μισο μινιατικο , θα δωσω και την δοση της μηχανης , μια χαρα ! Και αν γινει και η στραβη τοτε ειναι που θα δεσει το γλυκο , θα εχω τα συντριμια στην αυλη και θα τα κοιταω

Anyway , ειμαι σιγουρος πως καραγουσταρες και χαλαλι τα εξοδα ,σιγουρα!
Θα το κανω και 'γω καποια στιγμη αλλα θα ειναι και μοναδικη

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: jimdom στις 05/04/2010 9:51 μμ.

denthnpalevw"Με κοστος 55 ευρω μπορεις να κανεις καποια πραγματα, να δεις το μηχανακι σου, τελειως διαφορετικα απο αυτα που μπορεις σε δημοσιο δρομο. Αν το καλο σκεφτεις αν οντως εχεις την διαθεση και την φαγουρα να τρεξεις ειναι το μοναδικο ελεγχομενο περιβαλλον που μπορεις να το κανεις. Εδω και πολυ καιρο ειχα την καψα να κανιβαλιστω(οπως το λεω χιουμοριστικα) δλδ ειχα την αναγκη να κυνηγισω τα ορια μου, γιατι τα ορια του street δεν υπαρχει περιπτωση να τα φτασω, αλλα δεν το κανα γιατι δεν μπορουσα να βρω τις συνηθικες αυτες που θα μου επιτρεπαν να το κανω με ασφαλεια. Σημερα τις βρηκα.
Ενα παιδι ειχε ενα ατυχημα σημερα με ενα cbr. εφυγε μετα το εσακι με 120+. Το παλικαρι συρθηκε για καμια 40-50 μετρα με κωλοτουμπες. στο τελος σηκωθηκε και δεν ειχε τιποτα, σε ποιο δημοσιο δρομο θα το ειχες αυτο? Να μην βρεις μια μπαριερα, ενα σημα, μια κολωνα,ενα βραχο, δεντρο η ενα αυτοκινητο? Αυτην την ασφαλεια σου παρεχει. σε περιπτωση στραβης οτι δεν θα βρεις τιποτα στον δρομο σου που να σε σακαταψει.
Οσο για τα επιπεδα προσφυσης δε το συζητώ. πουθενα σε δημοσιο δρομο δεν εχω βρει κατι που εστω να πλησιαζει.

"

Akribws etsi einai ta pragmata

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 05/04/2010 10:15 μμ.

Αρη αν δεν σου ξηνεται το δεξι σου χερι και μπορεις να οδηγησεις παντα ηρεμα τοτε η πιστα δεν ειναι για σενα. Αν ομως οταν βλεπεις στροφουλες, λες δεν το παω λιγο? τοτε καλυτερα να τον κανεις τον κοπο και να πας μια μερα πιστα και χαλαλι τα χρηματα.
Και οσο αφορα το κοστος πιστευω οτι τα ειπες λιγο τραγικα τα πραγματα. σε μια μερα δεν βγαζεις off ενα σετ λαστιχα. Αν το κανεις τοτε εγω και πολλοι αλλοι θα σου βγαλουν το καπελο. Οσο για στολη αν πεις να το κανεις συχνα (πανω απο 5-6 φορες την σεζον, αν και εγω πιστευω οτι πανω απο 2) τοτε η αγορα στολης ειναι μονοδρομος, που δεν ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ειναι μια επενδυση για την δικια σου ασφαλεια.

Ρε παιδες, απευθυνομαι σε σας που εχετε μια εμπειρια απο πιστα. τι πιεσεις εχετε σε πιστα και τι σε δρομο??? Εκανα το πρωτο 20αλεπτο με 36-36 που χρεισιμοποιησα στον δρομο. μετα ενα παλικαρι μου προτεινε να δοκιμασω 32-30 οπου και εκανα. Επισης μου προτεινε να κρατησω χαμηλες πιεσεις και στον δρομο. σε γενικες γραμμες εχω διαβασει καποια πραγματακια αλλα θα ηθελα και μια δευτερη αποψη. Ειμαι και κοντα 100 κιλακια.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: jimdom στις 05/04/2010 10:37 μμ.

32-30 μου ειχαν πει κ για μενα στην πιστα οι εκπεδευτες!
Τωρα για εκτος το καλυτερο ειναι να βαζεις οτι σου λεει ο κατασκευαστης ή κατι λιγοτερο
π.χ για εμας λεει 36-42 αν βαλεις 35-40 θα ζεστενεται λιγο πιο γρηγορα το λαστιχο κ δεν θα εχεις προβλημα φθορας!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me