MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου

MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου  

  Από: dimchrist στις 22/03/2010 3:25 μμ.

Δωρεάν Track Days για κατόχους ελαστικών Michelin.

Δυνατότητα τοποθέτησης ελαστικών Michelin στην πίστα σε προνομιακές τιμές.

Έναρξη στις 11:30 μέχρι τη δύση του ηλίου. Πιο πριν θα γίνει η παρουσίαση του Michelin Power Pure στους δημοσιογράφους.

Πληροφορίες-συμμετοχές Ιωάννα Αρβανιτάκη, 210-2838852 (εσωτ. 138), jarv@0300.gr

Triple Way

Re: MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου  

  Από: dimchrist στις 22/03/2010 3:42 μμ.

Είχα ένα κόλημα με τα Pirelli. Οπότε στο Daytona έβαζα μόνο Diablo Supercorsa. Πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έβαζαν Metzeler Racetec και με τα πολλά με έπεισαν να δοκιμάσω τα λάστιχα της αδερφής εταιρείας. Αν και στην αρχή τρόμαξα από την απότομη κορώνα, μου πήρε αρκετό χρόνο για να τα συνηθίσω, πλέον τα θεωρώ κορυφαία και σίγουρα καλύτερα από τα Diablo Supercorsa. Αυτά βέβαια για τα δικά μου κριτήρια. Έτσι αποφάσισα όποτε μπορώ να πειραματίζομαι και να δοκιμάζω και άλλες εταιρείες.
Οπότε τη Πέμπτη εντελώς λογικά θα είμαι εκεί για να βάλω τα Power One.

Οι τιμές των ελαστικών (εννοείται δώρο το track day):

Michelin Power Pure: 300 euro.
http://www.michelinpowerpure.com/
Ανήκει στην κατηγορία Metzeler M3-M5, Dunlop Qualifier II, Pirelli Diablo Rosso, Bridgestone BT-16.

Για τα πιο πισταδικα Power One: 320 euro
http://www.michelinpowerone.com/indexall.html

Triple Way

Re: MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου  

  Από: dimchrist στις 12/04/2010 11:58 πμ.

Πέρασα αλλά δεν άγγιξα τελικά.
Δεν είναι γραφτο να βάλω Michelin.
Βρήκα αρκετούς γνωστούς που τα δοκίμασαν. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Βρήκα και τον Περιστέρα. Μου έδωσε μια super τιμή για τα Metzeler Racetec (260 ευρώ με τοποθέτηση στο trackday στις 10/04/10 + 50 ευρώ για την ολοήμερη συμμετοχή) οπότε συγκρατήθηκα.
Πάντως για άλλη μία φορά πολύ καλό trackday από το 0-300. Να σημειωθεί ότι δεν υπήρξε ούτε μία πτώση που δίνει ένα ακόμα + στα Michelin.

Triple Way

Re: MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου  

  Από: bekris στις 12/04/2010 12:13 μμ.

δες και τα pirelli dragon sc. Εάν πιέζεις και τα ζεστάνεις με 2-3γύρους είναι βεντούζες.
Στο δρόμο ... κλάφτα...πατινάζ

Re: MICHELIN TRACK DAY στα Μέγαρα 25η Μαρτίου  

  Από: dimchrist στις 12/04/2010 12:30 μμ.

Αυτά έβαζα. Έχω αλλάξει αν θυμάμαι καλά 4 ή 5 ζευγάρια από δάφτα... Ωραίο ελαστικό. Μου άρεσε πάρα πολύ. Τα Racetec μου ταίριαξαν πιο καλά. Αν είναι να ξαναβάλω Pirelli τα Diablo Supercorsa θέλω να δοκιμάσω. Αν και αυτά τρώγονται ακόμα πιο γρήγορα από τα Dragon.

Triple Way