Ο Lorenzo υπέγραψε για δύο χρόνια με τη Repsol Honda!

Ο Lorenzo υπέγραψε για δύο χρόνια με τη Repsol Honda!  

  Από: dimchrist στις 06/06/2018 12:15 μμ.

Εδώ και πολλά χρόνια ο Pedrosa είχε καπαρώσει τη θέση του Honda. Έφτασε αισίως τα 18 χρόνια. Ούτε δημόσιος υπάλληλος να ήταν.
Και όλα αυτά χωρίς να πάρει ένα παγκόσμιο στην μεγάλη κατηγορία (στα μικρά είχε πάρει) έχοντας στις περισσότερες περιπτώσεις ανταγωνιστικό μηχανάκι που μπορεί να πάει για το πρωτάθλημα.
Η σύμβαση λοιπόν έφτασε στο τέλος με τον Ισπανό αναβάτη της Repsol. Υπήρξαν χτες οι σχετικές ανακοινώσεις. Το μέλλον του αβέβαιο. Δεν έχει ειπωθεί κάτι ακόμα.
Μόλις ο διεθνής τύπος είδε ότι το διαζύγιο είναι κοντά τα σενάριο της μεταγραφολογίας για τη λεγόμενη silly season πήραν φωτιά.
Από τον Jonathan Rea (πάει για να αφήσει ιστορία στα SBK με τον 4ο όπως φαίνεται συνεχόμενο τίτλο του με την Kawasaki), τον Jack Miller (δορυφορικό Ducati Pramac), στον Franco Morbidelli (Marc VDS δορυφορικό Honda) και φτάσαμε στον Jorge Lorenzo.
Υπήρχε αρκετή δυσπιστία να συνυπάρξουν δύο τόσο μεγάλοι οδηγοί μαζί. Ο Marquez οδεύει φέτος για το 4ο τίτλο στα 5 χρόνια που είναι στα MotoGP και ο Lorenzo έχει άλλες 3 κούπες (στην μεγάλη κατηγορία πάντα)! Είναι όμως Ισπανοί και οι δύο και αυτό μετράει πολύ στον μεγάλο χορηγό της εργοστασιακής ομάδας που είναι η Ισπανική Repsol. Το δύσκολο είναι πως θα στηθούν τα επόμενα μηχανάκι γιατί τα στιλ τους είναι τελείως διαφορετικά. Ο Lorenzo είναι πολύ γραμμικός και σταθερός αναβάτης. Αν έχει στηθεί όπως το θέλει το μηχανάκι δύσκολα θα χάσει τη νίκη. Από την άλλη ο Marqez όσο κ@λοπαιδο και αν είναι ακόμα και χάλια να είναι το μηχανάκι θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να το πάει. Τον βλέπεις και λες πως οδηγάει έτσι και δεν πέφτει και γράφει τους χρόνους που γράφει. Όπως και να έχει θα δούμε πολύ ενδιαφέρον πρωταθλήματα από τη στιγμή που Rossi & Vinales συνεχίζουν με Yamaha όπως και ο Dovizio με την Ducati.
http://www.motogp.com/en/news/2018/06/0 ... 020/261628
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=29436

Triple Way

Re: Ο Lorenzo υπέγραψε για δύο χρόνια με τη Repsol Honda!  

  Από: Polymhxanos στις 09/06/2018 2:06 πμ.

dimchris"
Και όλα αυτά χωρίς να πάρει ένα παγκόσμιο στην μεγάλη κατηγορία (στα μικρά είχε πάρει) έχοντας στις περισσότερες περιπτώσεις ανταγωνιστικό μηχανάκι που μπορεί να πάει για το πρωτάθλημα.
"


Το motogp μοτο με 250+ άλογα, ''μηχανάκι'' το λέμε; Τι είναι, κανά 50ρι βεσπάκι;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ο Lorenzo υπέγραψε για δύο χρόνια με τη Repsol Honda!  

  Από: doohan στις 09/06/2018 7:50 μμ.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς..... Πάντως εγώ είδα τον αγώνα στο mugello live και από κοντά..... Ο Λορενθο... Απλά είναι αλλού.... Αυτή τη στιγμή ίσως ο μόνος που μπορεί να χτυπήσει στα ίσα τον Μαρκεζ!

Αν έχει την μοτοσυκλέτα που θέλει κάνει θαύματα..... Τους άφησε όλους πίσω του... Με διαφορά και χωρίς κανένα λάθος... Ειδικά στο εσακι που βρισκόμουν ήταν ο ποιο ομαλός.... ο ποιο σταθερός...Και ο ποιο Γρήγορος.... Έκανε μπαμ από τα ελεύθερα της Παρασκευής ότι θα κερδίσει τον αγώνα

Δεν πίστευα στα μάτια μου ότι αυτός είναι ο Λορέντζο και μάλιστα με ντουκατι
Όσο αφορά το Μαρκεζ δεν νομίζω να είχε πιθανότητες να τον κερδίσει

Υπ όψιν δεν συμπαθώ κανένα από τους δύο.... Αλλά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει νο2 οδηγός σε αυτή την ομάδα... Εν ολίγης θα γίνει χαμός... Θα τα δώσουν όλα ο καθένας για τους δικούς του λόγους

Μπράβο στη χοντα για την κίνηση ματ που έκανε... Εξασφάλισε τουλάχιστον τα επόμενα 2 πρωτάθληματα.....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Ο Lorenzo υπέγραψε για δύο χρόνια με τη Repsol Honda!  

  Από: Christos_Z στις 10/06/2018 5:33 μμ.

Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δουμε τον Lorenzo που είναι χαλαρός στα φρένα να οδηγάει το Honda που γράφει χρόνους στα φρένα.

Η Honda προσπαθεί να κάνει το RCV πιο εύκολο σε σχέση με το πως είναι τώρα οπότε να πάρεις έναν από τους πιο smooth οδηγούς του πρωταθλήματος είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει. Αρκεί να ακούν τι λέει και να μην συνεχίσει η ανάπτυξη να γίνεται σε σχέση με το τι θελει ο Marquez για να πάρει πρωτάθλημα.

Ο Pedrosa είναι ταλέντο από τα λίγα που υπάρχουν στα GP . Αλλά έπρεπε να είχε φύγει εδώ και πολλά χρόνια απο την Honda και να δοκιμάσει Yamaha ή Suzuki για εμένα.