moto GP 2015

Re: moto GP 2015  

  Από: dimchrist στις 14/10/2015 11:57 πμ.

Επόμενος γύρος αυτό το Σαββατοκύριακο στην Αυστραλία στο εκπληκτικό Phillip Island!



Ο αγώνας θα είναι 8:00 το πρωί της Κυριακής.

Triple Way

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 15/10/2015 12:13 πμ.

Ιδού και το φετινό promo video για το αγώνα της Αυστραλίας.

https://www.youtube.com/watch?v=HVEL3fGQiTU

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 16/10/2015 10:53 μμ.

Μια μικρή σύντομη ανασκόπηση (χωρίς λόγια) για τον αγώνα του Motegi

https://www.youtube.com/watch?v=uloFM058oBA

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 17/10/2015 12:20 μμ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ – 16ου γύρου / Αυστραλίας (Phillip Island)

Pos. - Rider - Team – Bike - time

1. Marc MARQUEZ - Repsol Honda Team – Honda - 1'28".364
2. Andrea IANNONE - Pramac Racing – Ducati - 1'28".680
3. Jorge LORENZO - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha – 1'28".680
4. Dani PEDROSA - Repsol Honda Team – Honda - 1'28".712
5. Cal CRUTCHLOW - CWM LCR Honda – Honda - 1'28".912
6. Maverick VIÑALES- Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki - 1'28".932
7. Valentino ROSSI - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha – 1'29".014
8. Aleix ESPARGARO - Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki - 1'29".015
9. Pol ESPARGARO - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha - 1'29".222
10. Andrea DOVIZIOSO - Ducati Team – Ducati - 1'29".267
11. Scott REDDING - EG 0,0 Marc VDS- Honda – 1'29".499
12. Bradley SMITH - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha - 1'29".626
13. Danilo PETRUCCI - Pramac Racing – Ducati - 1'29".918
14. Hector BARBERA - Avintia Racing – Ducati – 1'30".064
15. Jack MILLER - CWM LCR Honda – Honda - 1'30".104
16. Eugene LAVERTY - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda - 1'30".105
17. Yonny HERNANDEZ - Pramac Racing – Ducati - 1'30".135
18. Alvaro BAUTISTA - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia - 1'30".147
19. Loris BAZ - Athinà Forward Racing - Yamaha Forward - 1'30".173
20. Nicky HAYDEN - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda - 1'30".376
21. Stefan BRADL - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia - 1'30".634
22. Mike DI MEGLIO - Avintia Racing – Ducati - 1'30".959
23. Antony WEST - AB Motoracing – (RC213V-RS) Honda – Honda - 1'31".205
24. Toni Elias - Forward Racing - Forward Yamaha) - 1'31".837
25. Damian Cudlin - E-Motion IodaRacing – ART - 1'33".884

Πληροφοριακά πέρσι τον αγώνα τον κέρδισε ο ROSSI, δεύτερος και με διαφορά ήταν ο LORENZO, τρίτος ο SMITH και τέταρτος ο ήταν ο Dovi. Και τα δύο εργοστασιακά Honda δεν είχαν τερματίσει λόγο πτώσης.

Η πίσταρα αυτή έχει συνολικό μήκος 4.448m και πλάτος 13m, με 7-αριστερές και 5-δεξιές στροφές,. H μεγάλη ευθεία της είναι 900m. Η υψομετρική διαφορά αυτής της πίστας φτάνει τα 30m.

Αύριο στις 8:00 (ώρα Ελλάδος) είναι η εκκίνηση του αγώνα!

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 17/10/2015 12:30 μμ.

Σημερινό βίντεο από onboard κάμερα (σε εργοστασιακό Yamaha) για να πάρουμε μια «γεύση» από την πίστα του Phillip Island !

https://www.youtube.com/watch?v=OLp1rtVUMTc

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 18/10/2015 10:49 μμ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ – 16ου γύρου / ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Philip Island)

Pos. - Rider - Team - Bike (Time/Gap)

1. Marc MARQUEZ - Repsol Honda Team – Honda – 40.33”.849
2. Jorge LORENZO - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha (+0.249)
3. Andrea IANNONE - Pramac Racing – Ducati (+0.930)
4. Valentino ROSSI - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha (+1.058)
5. Dani PEDROSA - Repsol Honda Team – Honda – (+5.062)
6. Maverick VIÑALES- Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki (+6.800)
7. Cal CRUTCHLOW - CWM LCR Honda – Honda (+9.375)
8. Pol ESPARGARO - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha (+18.401)
9. Aleix ESPARGARO - Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki (+20.039)
10. Bradley SMITH - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha (+20.657)
11. Scott REDDING - EG 0,0 Marc VDS- Honda (+21.846)
12. Danilo PETRUCCI - Pramac Racing – Ducati (+22.840)
13. Andrea DOVIZIOSO - Ducati Team – Ducati (+29.168)
14. Alvaro BAUTISTA - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia (+37.244)
15. Jack MILLER - CWM LCR Honda – Honda (+40.192)
16. Hector BARBERA - Avintia Racing – Ducati (+48.263)
17. Yonny HERNANDEZ - Pramac Racing – Ducati (+48.572)
18. Loris BAZ - Athinà Forward Racing - Yamaha Forward (+48.677)
19. Eugene LAVERTY - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda (+50.201)
20. Mike DI MEGLIO - Avintia Racing – Ducati (+50.262)
21. Stefan BRADL - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia (+50.277)
22. Toni Elias - Forward Racing - Forward Yamaha (+1.20.942)
23. Antony WEST - AB Motoracing – (RC213V-RS) Honda (+1.23.454)

Not Classified

Nicky HAYDEN - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda -
Damian Cudlin - E-Motion IodaRacing – ART -



Ο καλύτερος αγώνας της χρονιάς και ένας από τους καλύτερους της δεκαετίας.

4- εργοστασιακές μοτοσυκλέτες, 3- κατασκευαστές (Yamaha, Honda, Ducati), να παλεύουν σώμα με σώμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα στην πρώτη τετράδα, με αλλεπάλληλες προσπεράσεις και επικές μάχες.


Μέχρι και γλαροπούλι μπήκε στην μέση της πίστας και κοπάνησε με τον Iannnone με αποτέλεσμα να του σπάσει ελαφρά το φέρινγκ και να τον αποσυντονίσει για λίγο (μόνο για λίγο). Αντίθετα με πέρσι, φέτος δεν είχαμε καμία πτώση!

Ο Iannnone σήμερα έκανε τον καλύτερο αγώνα του στην καριέρα του στα motoGP!!! Στην εκκίνησε έφυγε πρώτος και τον ακολούθησε ο Lorenzo, o Marquez και ο Dani. Ο Γιατρός, από την 7η θέση της εκκίνηση χρειάστηκε 3-γύρους για να βρεθεί στην 4η θέση.

Στην συνέχεια η πρώτη τετράδα με τους Marquez, Lorenzo, Iannnone και Vale, αλλάξανε αρκετές φορές θέσεις με φοβερές ανατροπές.

Ο Vale δυστυχώς όμως δεν μπορούσε να φτάσει τους υπολοίπους λόγο έλλειψης τελικής μια και αρκετές φορές στην ευθεία έχανε από το Ducati του Iannone (το οποίο είχε και 10χλμ/ώρα μεγαλύτερη τελική), αλλά και του Marquez το υπέρ-όπλο της Honda.

Η Honda εδώ με τον MARQUEZ έκανε μια καταπληκτική εμφάνιση μετά από 2-χρόνια χωρίς καμία διάκριση (2013- μαύρη σημαία, 2014- πτώση). Με αυτή του την νίκη έφτασε την 50η πρώτη του θέση σε βάθρο παγκόσμιου πρωταθλήματος (motoGP, moto2, moto3).
Oσο για τον Dani τον "τρομερό", απλά δεν ήταν στην μέρα του και έμεινε πίσω στην 5η θέση.

Για την Ducati σε αυτόν τον αγώνα έκανε μεγάλη διάκριση, μια και έχει να δει βάθρο από το 2010 με τον Stoner!
Οπότε ο Iannone πια για του χρόνου θα είναι ο πρώτος της αναβάτης αφού ήδη έχει 35 βαθμούς διαφορά από τον DOVIZIOSO, ο οποίος σήμερα δεν τα πήγε καλά (13ος).

Τα Suzuki με τον VIÑALES, ο οποίος παρά του ότι είναι πιο «αδύνατο» σε τελική, κατάφερε να πάρει την 6η θέση. Ενώ ο 1ος αναβάτης της, ο Aleix ESPARGARO, τερμάτισε 9ος.

Η Aprilia δυστηχώς λόγο του πιο αδύνατου εργοστασιακού κινητήρα, κατάφερε να τερματίσει στην 14η θέση με τον BAUTISTA και στην 21η θέση με τον BRADL. Γενικά φέτος ήταν πολύ φτωχή η όλη παρουσία της Aprilia και είναι άξιο απορίας εάν του χρόνου θα παραμείνει στα motoGP;;!!


Οπότε με αυτά τα αποτελέσματα, ο ROSSI ναι μεν είναι μπροστά στο πρωτάθλημα με 296 βαθμούς, αλλά μειώθηκε η διαφορά του στους 11 βαθμούς από τον LORENZO, ο οποίος έχει τώρα 285 βαθμούς. Ο MARQUEZ χωρίς καμία περίπτωση για τον φετινό τίτλο είναι στους με 222 βαθμούς.
Ακολουθούν o IANNONE με 188 βαθμούς, ο PEDROSA στους 165 βαθμούς, ο SMITH με 158 βαθμούς, και DOVIZIOSO με 153 βαθμούς.

Ραντεβού την άλλη Κυριακή στις 25 Οκτωβρίου (09:00 ώρα Ελλάδος), στην πιστά του Sepang στην Μαλαισία.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: moto GP 2015  

  Από: dimchrist στις 21/10/2015 1:47 μμ.

Θα συμφωνήσω και εγώ. Ήταν σίγουρα ο καλύτερος αγώνας της χρονιάς (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) και θα πρέπει να πάω αρκετά πίσω για να θυμηθώ κάποιον αντίστοιχο.
Από όλο τον αγώνα θα ξεχωρίσω δύο σημεία.
Πρώτον, το προσπέρασμα του Crazy Joe (βλέπε Iannone). Σε αυτό το σημείο είχε σεληνιαστεί.
https://www.youtube.com/watch?v=5LRPVm_Ldmo

και δεύτερον, ο τελευταίος γύρος του Μαρκέθ που ήταν do or die με γρηγορότερο γύρο αγώνα στο τέλος!
Ο μικρός δεν είχε τίποτα να χάσει και πήγε για τη νίκη με έναν εκπληκτικό πέρασε μπροστά και πήρε πρώτος την καρό σημαία.

Επόμενος αγώνας αυτό του Σουκου 25 Οκτωβρίου στην πίστα της Μαλαισίας τη Sepang (πάλι πρωινός δηλαδή αγώνας - εκκίνηση στις 9:00).



Αυτός και άλλος ένας ακόμα γύρος (κλασσικά) στη Βαλένθια (Ισπανία) έχει μείνει για τη λήξη του πρωταθλήματος.
Η αγωνία για το ποιος από τους δύο οδηγούς της Yamaha έχει ανέβει στο κατακόρυφο!

Triple Way

Re: moto GP 2015  

  Από: PTiger800 στις 21/10/2015 11:03 μμ.

Εγώ ως οπαδός του Rossi οφείλω να κάνω μία επισήμανση και μόνο...

Αν ο Γιατρός θέλει να κερδίσει τον τίτλο, θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον μία νίκη ακόμα. Η συντήρηση της διαφοράς είναι ένα θέμα. Πρέπει όμως να την αυξήσει και γι αυτό θέλει νίκη (ειδικά κρίνοντας με βάση τις επιδόσεις του Lorenzo).

Τολμώ επίσης να πω ότι με την παρούσα κατάσταση όπως τη βλέπω στους τελευταίους αγώνες μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολη η νίκη...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 22/10/2015 8:47 μμ.

Φίλε Πάνο!

Μερικώς συμφωνώ πως ο τέως «γλειφιτζουράκιας» Lorezo είναι πιο γρήγορος από τον Γιατρό! Αλλά σε μάχες σώμα με σώμα με τον Rossi σπάνια κατάφερε να επικρατήσει. Κυρίως στηρίζεται στον απίστευτο ρυθμό που μπορεί να κάνει ώστε να φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας!
Το θέμα της βροχή που είχε ο Jorge, μπορώ να πω πως στους τελευταίους αγώνες φάνηκε να το ξεπερνάει. Απλά ο Vale σαν πιο παλιός έχει μια στρατηγική του γερόλυκου.. ξέρει να περιμένει να έρθει το «θύμα» του κοντά!
Μακάρι ο Γιατρός να τερματίσει σε αυτόν τον αγώνα μπροστά από τον Lorenzo!

Εδώ έχουμε και το promo βίντεο για τον αγώνα στην Μαλαισία:
https://www.youtube.com/watch?v=U4aIl4W9iyI

Και σε αυτό το βίντεο έχει μια ωραία ανάλυση στις φοβερές και αλλεπάλληλες προσπεράσεις του προηγούμενου αγώνα στην Αυστραλία!
https://www.youtube.com/watch?v=0xjAYHKSj9s

Α! Πληροφοριακά όλα τα εισιτήρια για τον τελικό στην Valencia έχουν εξαντληθεί …!!!

Re: moto GP 2015  

  Από: PTiger800 στις 23/10/2015 1:44 μμ.

voyager1970"ξέρει να περιμένει να έρθει το «θύμα» του κοντά!"

αυτό ακριβώς δεν βλέπω. Δεν έρχεται κοντά το θύμα. Παραμένει μακρυά και όταν όλα του πάνε καλά δεν πλησιάζεται. Πρέπει κάτι να του στραβώσει. Πτώση, λάστιχα, κράνος...Παρόλο που και αυτά μέσα στο παιχνίδι είναι, δεν βλέπω "σπαθάτη" καρώ σημαία για το Rossi. Κακά τα ψέματα, ο πρωταθλητής πρέπει και να "κερδάει" για να είναι γλυκό το πρωτάθλημα. Τουλάχιστον για έναν οπαδό σαν και εμένα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: moto GP 2015  

  Από: dimchrist στις 23/10/2015 1:54 μμ.

Χτες μετά την συνέντευξη τύπου και τις δηλώσεις του Valentino Rossi που άναψαν «φωτιές», ο Γιατρός μίλησε έξω από την αίθουσα σε Ιταλούς δημοσιογράφους.

Ερώτηση: Νομίζεις ότι Marquez βοήθησε Lorenzo στο Phillip Island?

Valentino Rossi: «Είναι αλήθεια ότι Marquez δεν έπαιξε με τους δυο μας, έπαιξε μόνο μαζί μου! Είναι σημαντικό να ξέρει ότι ξέρω! Τώρα ας δούμε τι θα συμβεί, αλλά είμαι πάρα πολύ ανήσυχος, γιατί Θα πρέπει να παλέψω με τον Lorenzo που είναι το ένα πράγμα, αλλά αν πρέπει να νικήσω και τον Marquez, όλα γίνονται πολύ πιο δύσκολο, για να είμαστε ειλικρινείς. Το θέμα είναι ότι δεν είναι δίκαιο (κάτι που ένας επαγγελματίας αναβάτης πρέπει να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις). Ειδικά επειδή ο Marquez θα μπορούσε να είναι πολύ ανταγωνιστικός στους δύο τελευταίους αγώνες.»

«Για μένα ήταν μια μεγάλη απογοήτευση, ήμουν αναστατωμένος, ήταν κάτι που ήξερα πριν από λίγους αγώνες, αλλά δεν περίμενα να κάνει κάτι τόσο προφανές. Νιώθω απογοήτευση, λύπη και την ανησυχία, γιατί σίγουρα θα προσπαθήσει να το κάνει και εδώ, αλλά και στη Βαλένθια.»

Ερώτηση: Γιατί λοιπόν τελικά προσπέρασε τον Lorenzo?

Valentino Rossi: «Στον αγώνα ο Marquez ήταν ένα βήμα πάνω από όλους, αλλά αντί να προσπαθήσει να παλέψει με τον Lorenzo, έμεινε μαζί μου για να παλέψει μαζί μου και τον Iannone. Ξέρει ότι χάνω σε σχέση με τις Ducati στην ευθεία κι έτσι κάθε φορά που τον περνούσα με ξαναπερνούσε και μετά επιβράδυνε για να φτιαχτεί διαφορά με τον Lorenzo. Για κακή του τύχη ο Lorenzo την Κυριακή δεν ήταν τόσο δυνατός, διότι σε διαφορετική θα είχε τελειώσει το ζήτημα. Αντ ‘αυτού, διατηρούσε πάντα τον Jorge υπό έλεγχο, ξέροντας ότι θα μπορούσε να τον προλάβει μέσα σε τρεις γύρους. Στη συνέχεια προσπάθησε να καθυστερήσει και τον Iannone, ίσως προσπάθησε να βάλει άλλους αναβάτες ανάμεσα σε μένα και τον Lorenzo. Και στο τέλος, αυτό το επέτυχε. Είναι σαφώς αρκετά ανησυχητικό, αλλά δεν με ενοχλεί πάρα πολύ.»

Ερώτηση: Γιατί νομίζετε ότι το έκανε αυτό?

Valentino Rossi: «Γιατί θα προτιμούσε να κερδίσει ο Lorenzo. Είναι θυμωμένος μαζί μου για ένα προσωπικό θέμα, αν και ποτέ δεν το είπε. Πιστεύει ότι στην Αργεντινή έφταιγα εγώ που έπεσε, ενώ στο Assen για το περιστατικό στο τελευταίο σικέιν , αισθάνεται ότι ο ίδιος έπρεπε να κερδίσει αυτόν τον αγώνα. Από τότε έχει θυμώσει και να σκάφτεται σαν ένα παιδί: δεν κερδίζω εγώ , αλλά δεν θα κερδίζεις ούτε εσύ. Σε αυτό το σημείο, το μικρότερο κακό γι ‘αυτόν είναι να κερδίσει ο Lorenzo.»

Ερώτηση: Είναι κάτι που σε παρακινεί ή σε κάνει να θυμώνεις?

Valentino Rossi: «Ας το δούμε, είναι ταχύτερος αλλά επιβραδύνει για να εμπλακεί σε μάχες ακόμα πιο πίσω, αυτό το κάνει δύσκολο, επειδή δεν έχει τίποτα να χάσει, αλλά εγώ έχω να χάσω. Πρέπει να είμαι επιφυλακτικός. Λυπάμαι και είμαι αρκετά θυμωμένος. Δεν περίμενα ότι Marquez ήταν ένα εμπόδιο γι ‘αυτό το Πρωτάθλημα, νόμιζα ότι μάχομαι μόνο ενάντια στο Jorge, όπως θα έπρεπε να είναι.»

Ερώτηση: Επειδή σε είχε σαν είδωλο του, πίστευες ότι αυτό δεν θα συμβεί ?

Valentino Rossi: «Προσέχτε, εδώ πρέπει να κάνω μια διευκρίνιση: Ήμουν πραγματικά είδωλο του? Είχε πραγματικά την αφίσα μου στο δωμάτιο του? δεν είμαι τόσο σίγουρος, θα ήθελα να πάω πίσω στο χρόνο και να δω. Είναι επίσης λόγω του χαρακτήρα του, που είναι σε ανταγωνισμό με μένα: Θέλω να κερδίσω όσα περισσότερα παγκόσμια πρωταθλήματα, όπως μπορώ Αν κερδίσω άλλο ένα τίτλο, τότε ξέρει ότι θα πρέπει να κερδίσει ένα ακόμα παραπάνω για να με προσπεράσει Αν, αντίθετα, ο Jorge κερδίζει, τότε θα είναι περισσότερο ή λιγότερο το ίδιο.»

Ερώτηση: Ήταν καλύτερα με τον Biaggi, επειδή τουλάχιστον έκανε σαφή τα συναισθήματά του?

Valentino Rossi: «Είναι αλήθεια, έχετε δίκιο. Μακροπρόθεσμα, προτιμώ περισσότερο τη συμπεριφορά του. Δεν συμπαθούσαμε ο ένας τον άλλο, αλλά τουλάχιστον ήταν σαφής και ειλικρινής. Αλλά δεν έχω τον αριθμό του τηλεφώνου του.»

Ερώτηση: Μήπως όλα άρχισαν στην Laguna Seca?

Valentino Rossi: «Υπήρξαν πολλές στιγμές, στη Laguna Seca, ήθελε να κάνει ό, τι είχα κάνει στον Stoner πέντε χρόνια πριν, όταν θα μπορούσε εύκολα να περάσει τρεις στροφές αργότερα. Ήταν το πρώτο σημάδι. Και είπα ναι, αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω. Το να σκέφτεσαι με κακία δεν σταματά ποτέ.»

Ερώτηση: Θέλοντας να κάνουμε μια λογοτεχνική σύγκριση, δεδομένου ότι βρισκόμαστε στην Μαλαισία, νιώθεις σαν Sandokan αγωνίζονται Yanez?

Valentino Rossi: «Δεν ξέρω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η διαφορά ανάμεσα σε μένα και τον Lorenzo. Νομίζω ότι είμαστε γενναίοι και οι δυο, ο καθένας με τον τρόπο του, αλλά και λίγο πονηροί.»


bikerspirit.net

Triple Way

Re: moto GP 2015  

  Από: PTiger800 στις 23/10/2015 11:17 μμ.

Δεν θέλω να το πιστέψω, αλλά ήταν αρκετές οι φορές στον αγώνα που είπα "Φύγε ρε μαλ@κα Μαρκέζ από τη μέση", θεωρώντας ότι απλώς εμπόδιζε.
Επίσης όσον αφορά το MotoGP, είχε πάντα κόντρες αλλά δεν είχε ξεκατινιάσματα. Κρίμα είναι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: moto GP 2015  

  Από: voyager1970 στις 24/10/2015 4:24 μμ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ – 17ου γύρου / Μαλαισίας (Sepang)

Pos. - Rider - Team – Bike – time - (Top Speed)

1. Dani PEDROSA - Repsol Honda Team – Honda – 1’ 59.053” (332km/)
2. Marc MARQUEZ - Repsol Honda Team – Honda – 1’ 59.462” (333km/h)
3. Valentino ROSSI - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha – 1’ 59.726” (326km/h)
4. Jorge LORENZO - Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha – 1’ 59.737” (326km/h)
5. Cal CRUTCHLOW - CWM LCR Honda – Honda – 2’ 0.199” (327km/h)
6. Andrea IANNONE - Pramac Racing – Ducati – 2’ 0.224” (338km/h)
7. Andrea DOVIZIOSO - Ducati Team – Ducati – 2’ 0.423” (331km/h)
8. Maverick VIÑALES- Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki – 2’ 0.478” (325km/h)
9. Bradley SMITH - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha – 2’ 0.652” (329km/h)
10. Hector BARBERA - Avintia Racing – Ducati – 2’ 0.724” (326km/h)
11. Aleix ESPARGARO - Team SUZUKI ECSTAR – Suzuki – 2’ 0.724” (325km/h)
12. Pol ESPARGARO - Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha – 2’ 0.794” (327km/h)
13. Danilo PETRUCCI - Pramac Racing – Ducati – 2’ 01.223” (328km/h)
14. Stefan BRADL - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia – 2’ 01.346” (323km/h)
15. Scott REDDING - EG 0,0 Marc VDS- Honda – 2’ 01.367” (326km/h)
16. Jack MILLER - CWM LCR Honda – Honda – 2’ 01.725” (319km/h)
17. Alvaro BAUTISTA - Aprilia Racing Team Gresini – Aprilia - 2’ 01.727” (322km/h)
18. Yonny HERNANDEZ - Pramac Racing – Ducati – 2’ 01.748” (329km/h)
19. Nicky HAYDEN - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda – 2’ 01.829” (320km/h)
20. Loris BAZ - Athinà Forward Racing - Yamaha Forward – 2’ 01.862” (319km/h)
21. Toni Elias - Forward Racing - Forward Yamaha) – 2’ 02.415” (326km/h)
22. Eugene LAVERTY - Aspar MotoGP Team – (RC213V-RS) Honda – 2’ 02.460” (322km/h)
23. Mike DI MEGLIO - Avintia Racing – 2’ 02.964” (317km/h)
24. Antony WEST - AB Motoracing – (RC213V-RS) Honda – Honda – 2’ 03.855” (318km/h)
25. Damian Cudlin - E-Motion IodaRacing – ART – 2’ 06.051” (308km/h)


Στον αγώνα πέρσι κέρδισε ο MARQUEZ, δεύτερος ήταν ο ROSSI, τρίτος ο LORENZO και τέταρτος ο ήταν ο BRADL.

Η πίστα στο Sepang έχει μήκος 5.543m (2η μεγαλύτερη στο πρωτάθλημα μετά το Silverstone) και σε μέγιστο πλάτος είναι η μεγαλύτερη του πρωταθλήματος φτάνοντας τα 25m ( λόγω του ότι εδώ διεξάγεται και ο αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος F1)
Αποτελείτε από 5-αριστερές, 10-δεξιές στροφές και η μεγαλύτερη ευθεία της είναι 920m.
Η υψομετρική διαφορά αυτής της πίστας είναι ελάχιστη (7m) λόγο του ότι η περιοχή που κατασκευάστηκε ήταν βάλτος και έγινε η αποξήρανση του.

Γενικά μετά τις τελευταίες δηλώσεις του μπαρμπα-Rossi, έχουν ανάψει τα αίματα και η αγωνία εν γένει είναι στα ύψη! Γενικά τα φώτα της δημοσιότητας έχουν πέσει πάνω στον αυριανό αγώνα. Οι Ιταλοί εναντίων των Ισπανών…!!!!

Σίγουρα αύριο θα δούμε δυνατές μάχες!!! Ελπίζω και εύχομαι ότι καλύτερο για τον Γιατρό…!!!


Αύριο στις 9:00 (ώρα Ελλάδος) είναι η εκκίνηση του αγώνα!!!!

Re: moto GP 2015  

  Από: HelenKoR στις 25/10/2015 10:04 πμ.

Περιμένω σχόλια
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: moto GP 2015  

  Από: Max Manos στις 25/10/2015 10:19 πμ.

"Ιt served him right" που θα λεγανε και οι Αγγλοι οσον αφορα το Μarquez...Μεγαλο κ@λ@παιδο ο πιτσιρικας τελικα.
Ελπιζω να δω πρωταθλητη το Rossi και οχι τον κακομουτσουνο και εμπαθη, αν κρινει κανεις απο τη κινηση του να φυγει απο το βαθρο Lorenzo.Mπραβο στο Pedrosa που δειχνει οτι ειναι ακομα εδω...
"No Guts,No Glory"