MAD MAX

MAD MAX  

  Από: johnygalan στις 26/09/2010 11:31 μμ.

O Max Biaggi Παγκόσμιος Πρωταθλητής WSBK


H Aprilia πήρε τον πολυπόθητο Τίτλο
Η στιγμή της συγκίνησης για τον Max Biaggi ήρθε στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη στη μάχη του Τίτλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike για το 2010, όταν ευχαρίστησε όλους αρχίζοντας από τα μέλη της ομάδας του:

«Ήλπιζα να κερδίσω τον τίτλο εδώ και αυτό είναι μια πραγματική απόλαυση - λέει ο Max – μπροστά σε ένα κοινό που είχε έρθει για να μας υποστηρίξει. Θα ήταν πραγματικά το αποκορύφωμα ενός ονείρου και είμαι στην ευχάριστη θέση να το έχω μοιραστεί με τους οπαδούς».

Επίσης για τα Superbike ο Biaggi είπε:

"Είναι καθαρή ψυχαγωγία: Σαν μια παρτίδα που ξέρεις ότι δεν υπάρχει κάποια υπερδύναμη που ιδρύει δικτατορία! Κάθε ταλέντο μπορεί να κερδίσει». Και μιλώντας για το ταλέντο, ο Max υπενθύμισε πως κατά την επιστροφή του από το Κατάρ το 2007, μετά την πρώτη νίκη του, είχε σκεφτεί ότι με την αξιοποίηση της κλάσης του, θα μπορούσε να πάει καλά η υπόθεση.

Ο Biaggi έχει επανειλημμένως υπογραμμίσει το πόσο σημαντικό μέρος είναι το γεγονός ότι η ομάδα του είναι μια Ιταλική ομάδα:

«Η νίκη είναι της Ιταλίας, που απέδειξε ότι μπορεί να κερδίσει. Πρέπει να είμαστε υπερήφανοι όλοι οι Ιταλοί και όχι μόνο εμείς που κερδίσαμε. Νομίζω ότι.. οπαδοί που ήταν εδώ στην Imola, το κατανοούσαν και μοιράστηκαν μαζί μας τη χαρά».

Ο Max αναφέρθηκε και στη διπλή νίκη της Monza:

«Πάντα ονειρευόμουν να κερδίσω στην πίστα αυτή, γιατί η είχα κατά νου τους πανηγυρισμούς όταν κέρδισε η Ferrari με τον Schumacher και τον Barrichello».

Το μπλουζάκι που ο Max φόρεσε μετά τον αγώνα, ένα αναμνηστικό t-shirt που φορούσαν όλοι της ομάδας Aprilia έλεγε:

«Οι Πέντε τίτλοι είναι Δέκα γιατί…»

Οι 4 είναι οι γνωστοί στα 250 GP και ο 5ος είναι αυτός των Superbike. Το σημαντικό είναι για τον Max ότι είναι ο πρώτος Ιταλός που κερδίζει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike και το να το κάνει με μια Ιταλική μοτοσικλέτα της Aprilia, είναι φανταστικό.

Δεν παρέλειψε να ειρωνευτεί την Ducati... «Την ευχαριστώ γιατί δεν με ήθελε το 2008».

Κατόπιν ευχαρίστησε την Eleonora Pedron, την μητέρα της κόρης του, για τη βοήθειά της και είπε για την ομάδα ότι πρέπει τώρα να απολαμβάνουν αυτή τη θαυμάσια στιγμή και να μην σκεφτόμαστε το μέλλον: «Η Aprilia είναι η δεύτερη οικογένειά μου, αλλά δεν θέλω να σκεφτόμαστε για το αύριο. Θέλω να απολαύσω αυτή τη στιγμή. Όχι γιατί ίσως είναι ο καλύτερος Τίτλος μου, αλλά είναι σίγουρα αυτός με το πιο γεμάτο νόημα. Ήρθε μετά από 16 χρόνια με μια φανταστική ομάδα ανθρώπων».


Μπράβο Max αν και υποστήριζα Suzuki
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: MAD MAX  

  Από: nfot στις 26/09/2010 11:40 μμ.

Αξιος πρωταθλητης κι αυτος και η Aprilia.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.