Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 09/02/2010 10:41 πμ.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας: Μιράζ vs F-16

Πίστες vs Αεροδρόμια= 3-3, ή για να το θέσουμε αλλιώς, διαβάστε πως το Γενικό Επιτελείο Στρατού μας δίνει την ευκαιρία να ξαναπάμε Κρήτη καλοκαίρι (για πρώτη φορά μετά την πενταήμερη)!

[attachment=0:v9xidons]ξεκινάει - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2010.jpg[/attachment:v9xidons]
Το πρωτάθλημα σφηνάκι που μας περιέγραφε πέρυσι ο πρωταθλητής στα Supersport Άλεξ Παπαγεωργίου σερβίρεται πλέον σε ψηλό σφηνοπότηρο! Οι πέντε αγώνες γίνονται έξι και μεταξύ μας κι αυτοί πολλοί ίσως να είναι λόγω της οικονομικής κατάστασης των περισσοτέρων εμπλεκομένων. Τι σημαίνει αυτό; Ότι περισσότερη αγωνία πρέπει κανείς να έχει για να δει τις συμμετοχές (πόσων και κυρίως ποιων...) και λιγότερη για το που θα γίνουν οι αγώνες. Ο ΣΟΑΜ στη δεύτερη απόπειρά του φέτος να διοργανώσει το πρωτάθλημα προς τιμήν του βρήκε πίστες και αεροδρόμια για να γίνει ...πρωτάθλημα και ανακοίνωσε εγκαίρως ημερομηνίες, ωστόσο όταν ακούς τριγύρω πως τα μεγάλα ονόματα του χώρου θα απέχουν και φέτος δεν μπορείς να είσαι πολύ αισιόδοξος. Ο πρόεδρός του ΣΟΑΜ Γιάννης Τζωρτζόπουλος που την άλλη εβδομάδα θα τιμήσει τους πρωταθλητές του 2009 μιλά για πρόγραμμα που θα ισχύσει κατά 99%, αφήνοντας το 1% του διαβόλου...Όπου διάβολος μην πάει ο νους σας στα Μέγαρα, τα οποία ούτε φέτος αναμένεται να κάνουν το μπαμ μέσα στη σεζόν, όχι δηλαδή ότι στεναχωριόμαστε κιόλας (οι περισσότεροι αγωνιζόμενοι βέβαια που είναι από την Αθήνα και δεν νοιάζοντα για το πως είναι τα Μέγαρα στεναχωριούνται αλλά...). Μ' άλλα λόγια ο Στρατός να είναι καλά που έδωσε για δυο αγώνες το αεροδρόμιο της Τρίπολης και έτσι το Τυμπάκι φέτος πήγε για Ιούνιο, οπότε συνδυάζεται η εκδρομή και με δυο βουτιές, άμα στρώσετε σωστά το πρόγραμμά σας!
Υ.γ Κρίση, είπαμε μην ξεχνιέστε! Τα 180 συμμετοχή σε κάθε αγώνα μήπως να τα ξανασκεφτείτε συνάδελφοι;

Πρόγραμμα 2010:

26 Απριλίου Τρίπολη

16 Μαΐου Σέρρες

6 Ιουνίου Τυμπάκι

19 Σεπτεμβρίου Σέρρες

10 Οκτωβρίου Σέρρες

14 Νοεμβρίου Τρίπολη

http://www.moto4fun.gr

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: ATN PANOS στις 09/02/2010 3:30 μμ.

ευχαριστουμε για την πληροφορηση
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Ξεκινάει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 19/04/2010 7:54 μμ.

UP!
Ξεκινάει το επόμενο Σουκου το Πανελλήνιο πρωτάθλήμα ταχύτητας μοτοσικλετών.
Ο πρώτος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο στρατιωτικό αεροδρόμιο της Τρίπολης.
Τα δοκιμαστικά ξεκινάνε το Σάββατο (λογικά κατά τις 12:00 π.μ.) και ο αγώνας την επομένη στις 25/4/2010.




Triple Way

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2010 3ος Γύρος Τυμπάκι Κρήτη  

  Από: dimchrist στις 03/06/2010 12:02 μμ.

Up για τους φίλους μας τους Κρητικούς και όχι μόνο.
Το Σουκου που μας έρχεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας πάει στην Κρήτη για τον τρίτο γύρο και συγκεκριμένα στο Τυμπάκι.


Για αποτελέσματα και πληροφορίες εδω:
http://www.soamracing.gr/soam.html


Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: ATN PANOS στις 03/06/2010 3:27 μμ.

εγω ετοιμαζομαι να παω

αν ερθει κανεις απο το φορουμ, να με ενημερωση να βρεθουμε
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας: Τυμπάκι Ιούνιος 2010  

  Από: dimchrist στις 08/06/2010 3:01 μμ.

O Γιαννάκης (Μπούστας) αποδεικνύει ότι είναι αλανάκος και όχι του σαλονιού.
Έχει πάρει νίκες στις αλάνες των αεροδρομίων Τρίπολη και Τυμπάκι αλλά έχασε με διαφορά στις Σέρρες (3ος και καταϊδρωμένος). Ακούστηκε ότι ήταν θέμα ελαστικών... Στην Κρήτη όμως έκανε διακοπές (+0:26!!!). Το γύρισε φέτος στα γιαπονέζικα (στην τελευταία του χρονιά έτρεχε με Ducati) και το Honda CBR 1000.

Τύφλα να έχει ο Ruben Xaus


Προηγείται του πρωταθλήματος οριακά (μόλις ένα βαθμό) από τον Σάκη (Συνιώρη) και την μπέμπα του (S1000 RR).
Πολύ ωραία μάχη στήθος με στήθος. Οι προβλέψεις λένε Μπούστας έτσι όπως είναι το πρόγραμμα αλλά ποτέ δε ξέρεις καθώς όταν το πρωτάθλημα κρίνεται σε μόλις 6 αγώνες μία πτώση είναι αρκετή για να χαλάσει τους κόπους μίας χρονιάς.

Στα 600 έχουν ξεχωρίσει Πολίτης και Παπαγεωργίου (περσινός πρωταθλητής). Ακολουθούν Κουτσουμπός και ο μεγαλύτερος εκ των Συνιώρηδων (Άλκης) ύστερα από κακό ξεκίνημα στην Τρίπολη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
http://www.soamracing.gr/results/118-20 ... 37-06.html

Triple Way

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας - Τελικά Αποτελέσματα 2010  

  Από: dimchrist στις 07/12/2010 10:55 μμ.

Τα τελικά αποτελέσματα [2010]

Πρωταθλητής Formula Extreme
Μπούστας Ιωάννης 136

Πρωταθλητής Supersport
Πολίτης Κωνσταντίνος 116

Επαθλο Νέοι Αγωνιζόμενοι
Μπεγνής Σωτήρης 150

Πρωταθλητής Racing 250
Κίτσος Γιώργος 136

Επαθλο 125 Τ
Παπαθανασίου Αθανάσιος 150

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
http://www.soamracing.gr/results/118-20 ... 37-06.html

Πολύ ωραίο πρωτάθλημα με τις περισσότερες κατηγορίες να κρίνονται στο τέλος.
Συγκεκριμένα στη formula extreme & στα supersport έγινε χαμός. Στους νέους τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει από νωρίς, με το Μπεγνή να κάνει το απόλοιτο 6/6 όπως και ο Παπαθανασίου στα 125 Τ.
Το άσχημο της χρονιάς ήταν ο άδικος χαμός του πρωταθλητή Άλκη Συνιώρη (εκτός πίστας).
Στα plus ο (καθιερωμένος) λόγος του φετινού (για άλλη μία φορά) Γιάννη Μπούστα στην απονομή της κορυφαίας κατηγορίας Formula Extreme:
«Φέτος αποφασίσαμε να συμμετέχουμε στο Πρωτάθλημα, μετά την αναγγελία ότι θα συμμετέχει ο Σάκης Συνιώρης, αφού θέλαμε τον συναγωνισμό από έναν δυνατό οδηγό. Όμως μετά τη μέση της χρονιάς ο Σάκης δεν μπορούσε, λόγω αυτού που συνέβη (έχασε τον αδελφό του Άλκη), να είναι το ίδιο ανταγωνιστικός. Έτσι προσφέρω αυτό το Πρωτάθλημα, που ξέρω ότι πολύ θα ήθελε να το κερδίσει γιαυτό το λόγο ο Σάκης, να το στείλει εκεί που πρέπει.»

http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=6112

Στα highlight φυσικά η πολυαναμενώμενη συμμετοχή του απίστευτου Βούλγαρου Martin Choy στην πίστα των Σερρών όπου έκανε ότι ήθελε!

Εδώ το on-board βίντεο από τον αγώνα:
http://pbracingteam.com/index.php?view= ... be&lang=bg



Οι γραμμές του δεν είναι σταθερές όμως παρόλαυτα εξαφάνησε τους αντιπάλους του και μετά έκανε περίπατο...
Άντε και του χρόνου να τον δούμε και στους υπόλοιπους αγώνες.

Επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://blog.ebike.gr/

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 08/12/2010 12:27 μμ.

Αντε να δουμε ποτε θα ξαναξεκινησουν!!!!
Κατι ακουγεται και για επιστροφη των Μεγαρων στο Πανελληνιο....μακαρι λεμεεε!!!!!!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2011  

  Από: dimchrist στις 08/12/2010 10:28 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Κατι ακουγεται και για επιστροφη των Μεγαρων στο Πανελληνιο....μακαρι λεμεεε!!!!!! "

Δυστυχώς είμαστε πολύ μακριά για κάτι τέτοιο...

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής του πρωταθλήματος 2011 (πέντε αγώνες) είναι οι εξής:

1. 9 & 10 Απριλίου, Τρίπολη
2. 7 & 8 Μαΐου, Σέρρες
3. 4 & 5 Ιουνίου, Τυμπάκι
4. 10 & 11 Σεπτεμβρίου, Τυμπάκι
5. 1 & 2 Οκτωβρίου, Σέρρες

Ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα. Ο Δάλλας το έγραψε.

edit: Οι ημερομηνίες οριστικοποιήθηκαν:
http://www.soamracing.gr/races.html

Δεν άλλαξε κάτι

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας - Συνέντευξη Κ. Πολίτη  

  Από: dimchrist στις 16/01/2011 10:08 μμ.

Συνέντευξη του Κώστα Πολίτη - Πρωταθλητής 2010 στα Supersport 600:



"Μετά από μία άκρως επιτυχημένη χρονιά, ο Κώστας Πολίτης κατάφερε να κερδίσει το πρωτάθλημα της κατηγορίας supersport 600. Ο αναβάτης της ομάδας Zerozen - Meremetis Racing είναι από τους πιο παλιούς στο χώρο και έχει κερδίσει ξανά τίτλο στα 400cc πριν από δέκα χρόνια. Μας μίλησε για την πορεία του όλα αυτά τα χρόνια, τα προβλήματα που αντιμετώπισε αλλά και την ομάδα που τον οδήγησε στην κατάκτηση του σημαντικού αυτού τίτλου.

Ιστορία 10 ετών:

Bikeit: Είναι το δεύτερο πρωτάθλημα που παίρνεις, με διαφορά δέκα ετών. Μίλησε μας γι’ αυτή την ιστορία.

Κώστας Πολίτης: Έχουν περάσει όντως δέκα με έντεκα χρόνια. Τρέχω στην ίδια κατηγορία όλα αυτά τα χρόνια, μόνο που τότε που πήρα τον τίτλο, τα supersport ήταν 400 κυβικά.

Bikeit: Τι συνέβη μέσα σε αυτά τα δέκα χρόνια; Ποιες ήταν οι προσπάθειες σου;

Κ.Π.: Κοίταξε, τα πρώτα δύο – τρία χρόνια δεν προετοιμαζόμουν σωστά, δεν έκανα αυτό που έπρεπε 100%. Τα επόμενα τρία – τέσσερα χρόνια είχα αρκετές ατυχίες, πολλές εγκαταλείψεις και πτώσεις. Όμως όλα αυτά τα χρόνια ήμασταν μπροστά, στην πρώτη, δεύτερη και τρίτη θέση. Φέτος έτυχε η πρώτη θέση.

Bikeit: Είναι θέμα τύχης τελικά, εμπειρίας ή προετοιμασίας;

Κ.Π.: Απ’ όλα. Η τύχη χρειάζεται, όσο για την εμπειρία, δεν μπορώ να πω ότι έχω περισσότερη τώρα, απλά τα τελευταία τέσσερα – πέντε χρόνια κάνω καλύτερη προετοιμασία στον εαυτό μου, στη φυσική μου κατάσταση. Ένα πρωτάθλημα όμως έχει πολλούς παράγοντες.

Bikeit: Πώς άλλαξες εσύ όλα αυτά τα χρόνια; Θεωρείς ότι ωρίμασες και έβαλες ένα στόχο να είσαι πιο μαζεμένος μέχρι να κατακτήσεις το σκοπό σου ή τα έδινες όλα για όλα;

Κ.Π.: Η αλήθεια είναι ότι σαν οδηγός μου αρέσει η “μάχη” σε έναν αγώνα. Όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος, αυτό είναι που μου άρεσε. Και είπα στον Αντώνη (σσ. Αντώνης Μερεμέτης – manager της ομάδας) ότι φέτος θέλω να πάω πολύ γρήγορα για να το ευχαριστηθώ. Μου αρέσει πιο πολύ να δίνω μάχες και να αγωνίζομαι παρά να κερδίσω έναν τίτλο, γιατί κακά τα ψέματα, εδώ δεν είναι επαγγελματικά τα πράγματα, και δεν αλλάζει και τίποτα τώρα που έχω πάρει το πρωτάθλημα. Απλά μου αρέσει το επιθετικό στυλ οδήγησης και αυτό μου βγαίνει στον αγώνα.

Bikeit: Τι σημαίνει για εσένα η κατάκτηση της πρώτης θέσης; Τι θα ήθελες να σου επιφυλάσσει το μέλλον σαν πρωταθλητή, και τι πιστεύεις ότι μπορεί να αλλάξει πλέον σε επίπεδο ομάδας ή χορηγιών;
Κ.Π.: Το πρωτάθλημα εμένα δεν μου λέει και πολλά πράγματα, γιατί δεν αλλάζει κάτι. Για την ομάδα μου όμως σημαίνει πολλά, επιβεβαιώνεται έτσι. Χάρηκα για την πρωτιά, όμως πιο πολύ χάρηκα με τη χαρά εκείνων που δούλεψαν για εμένα.

Οι σημαντικές στιγμές:

Bikeit: Ποιο πρωτάθλημα είναι σημαντικότερο για εσένα; Το φετινό ή το πρώτο στα 400cc;

Κ.Π.: Για εμένα είναι σημαντικές όλες οι χρονιές, ακόμα κι εκείνες που ήταν άτυχες, διότι όλες είχαν κάτι να μου δώσουν. Ακόμα και μετά από μια πτώση, πάντα κάτι κερδίζεις, γι’ αυτό δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια χρονιά.

Bikeit: Τι σου έχει μείνει όλα αυτά τα χρόνια; Μια αγωνιστική στιγμή, μια ατυχία, τι είναι αυτό που σε σημάδεψε; Και τι είναι αυτό που σε έκανε να βελτιωθείς σαν αναβάτης, ίσως και σαν άνθρωπος μέσα από τους αγώνες;

Κ.Π.: Σαν αναβάτη οι αγώνες με έκαναν να θέλω να ανέβω επίπεδο βελτιώνοντας τη φυσική μου κατάσταση, όταν πήγα για πρώτη φορά στο εξωτερικό. Πρώτα στην Ιταλία, μετά στην Αγγλία. Έκανα ένα πολύ γρήγορο αγώνα στην Τουρκία επίσης. Αυτές οι εμπειρίες ήταν για εμένα το κίνητρο. Επίσης, μου έμειναν οι άνθρωποι που με διάλεξαν, παρόλο που ξέρουν ότι είμαι εκρηκτικός και γρήγορος και ίσως δεν φέρνω πάντα το ποθητό αποτέλεσμα σε μια ομάδα. Έχω πολλές πτώσεις λόγω της έντονης οδήγησης μου, όμως τώρα πια ακούω περισσότερο τους ανθρώπους.

Bikeit: Πώς ένιωθες όταν, μετά τη συμμετοχή σου σε αγώνες του εξωτερικού, ερχόσουν να αγωνιστείς σε μια πίστα σαν τα Μέγαρα ή ακόμα και τις Σέρρες;

Κ.Π.: Σε οδηγικό αλλά και οργανωτικό επίπεδο είμαστε πολύ πίσω εδώ. Όταν γύρισα από το εξωτερικό και πήγα πρώτη φορά για προπόνηση στα Μέγαρα, άλλαξα γνώμη και προτίμησα και πάω για πίτσα καλύτερα! Όμως δεν βοηθάνε και οι εταιρείες πια, όχι μόνο εμένα, όλα τα παιδιά. Απλά σε εμένα ήταν πιο έντονο αυτό γιατί έτρεξα στο βρετανικό και στο ιταλικό πρωτάθλημα, σε πανευρωπαϊκό αγώνα στο Mugello και είδα όλη την ελίτ των αναβατών. Από την αρχή μέχρι το τέλος οι αγώνες αυτοί έχουν μιαν άλλη αύρα, έναν επαγγελματισμό που σου δίνει την ώθηση να προσπαθήσεις κι άλλο, κάτι που εδώ δεν γίνεται.

Οι ανταγωνιστές:

Bikeit: Μίλησέ μας για τη φετινή χρονιά, τι έγινε κατά τη διάρκειά της και ποιος ήταν ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής σου;

Κ.Π.: Όλα τα παιδιά ήταν ανταγωνιστές. Κυρίως εγώ και ο συγχωρεμένος ο Άλκης ο Συνιώρης κερδίσαμε αγώνες, επίσης ο Παπαγεωργίου έκανε πολύ καλό πρωτάθλημα, ο Καρακατσάνης έκανε φοβερό αγώνα, και ο Ταγκλής επίσης. Ειδικά στα 600cc supersport στις δέκα πρώτες μοτοσυκλέτες υπάρχει αρκετός συναγωνισμός και δίνεται μάχη.

Bikeit: Κάποιος αντίπαλος που σε δυσκόλεψε ιδιαίτερα;

Κ.Π.: Κοίταξε, ο πιο δυνατός αντίπαλος για εμένα ήταν ο Άλκης, αλλά δυστυχώς έτρεξε το μισό πρωτάθλημα. Με κέρδισε πολύ πιεστικά στις Σέρρες, και πιστεύω ότι και στον άλλο αγώνα των Σερρών, αν ήταν ο Άλκης, πάλι θα κέρδιζε αυτός και όχι ο Ταγκλής. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ταγκλής δεν κινείται γρήγορα. Αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση.

Bikeit: Σχετικά με του περσινούς και προπέρσινους πρωταθλητές, τους Κουτσουμπό και Παπαγεωργίου, που πιστεύεις ότι οφείλετε το γεγονός ότι φέτος δεν μπόρεσαν να σταθούν δίπλα σου;

Κ.Π.: Εγώ πέρσι, τη χρονιά που πήρε ο Κουτσουμπός πρωτάθλημα με δύο νίκες, είχα αρκετά προβλήματα. Τη μια φορά εγκατέλειψα παρόλο που προηγούμουν γιατί μου έσπασε ο λεβιές ταχυτήτων, την άλλη τρέξαμε με νορμάλ εντελώς μοτοσυκλέτα, είχα και μια πτώση. Ο Μιχάλης βέβαια άξιζε να το πάρει το πρωτάθλημα και για τον Αλέξη επίσης το ίδιο πιστεύω. Σε έναν αγώνα στις Σέρρες που έτρεχα με Honda, μπερδεύτηκα με τα πιτ και έκοψα για να τερματίσω λίγο θεαματικά, οπότε άρπαξε την ευκαιρία και κέρδισε. Στο Τυμπάκι επομένως κρίθηκε ποιος από τους δύο θα έπαιρνε το πρωτάθλημα, και με πολύ καλή οδήγηση το πήρε τελικά ο Αλέξης.

Νομίζω ότι το αξίζανε και οι δύο πάντως. Φέτος, τη διαφορά που είχα την οφείλω, και θέλω να το τονίσω αυτό, στον Κωνσταντίνο Μήτσαρη που μου έφτιαξε πολύ καλή φυσική κατάσταση και στον Αντώνη Μερεμέτη, ο οποίος κατάλαβε ακριβώς ποιο είναι το στυλ της οδήγησής μου και έφτιαξε τη μοτοσυκλέτα στα μέτρα μου. Ήταν αρκετά δυνατή, αρκετά καλή, και τα έκανε όλα “πολύ” όπως ταιριάζει σε εμένα: έτρεχε πολύ, έστριβε πολύ, φρέναρε πολύ. Ο Αντώνης έχει παίξει σημαντικό ρόλο στη διαφορά αυτή που είχαμε, εγώ δεν είχα τόση οδηγική συμμετοχή τελικά. Όπως οδηγούσα πέρσι, έτσι οδήγησα και φέτος. Φέτος όμως η μοτοσυκλέτα ήταν ακριβώς όπως την ήθελα και έκανε τη διαφορά

Bikeit: Τι πλάνο έχεις για το 2011;

Κ.Π.: Να είμαστε καλά πρώτα απ’ όλα. Να δούμε σαν πρωταθλητές πια τι μπορούμε να κάνουμε. Έχουμε κάποιες συζητήσεις με τη Yamaha και τη Honda, μιλάμε και με άλλους ανθρώπους. Θέλουμε να έχουμε μια καλή παρουσία, να το ευχαριστηθούμε. Ευελπιστώ να είμαι πάλι στη ομάδα που ήμουν και πέρσι, και πιστεύω ότι θα τα πάμε καλά."

www.bikeit.gr

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 03/03/2011 1:18 μμ.

Μετά τη χτεσινή συνέλευση του ΣΟΑΜ αποφασίστηκε να ξαναγίνουν αγωνες στα Μέγαρα και μάλιστα δύο φορές μέσα στο 2011!
Επιπλέον στο Τυμπάκι θα γίνει ένας γύρος και όχι δύο. Συνολικά θα έχουμε 6 αγώνες και όχι 5.

Έτσι το επίσημο πρόγραμμα για το 2011 διαμορφώνεται ως εξής:

1ος αγωνας: 9-10/4 Τριπολη
2ος αγωνας: 7-8/5 Σερρες
3ος αγωνας: 4-5/6 Τυμπακι
4ος αγωνας: 10-11/9 Μεγαρα
5ος αγωνας: 1-2/10 Σερρες
6ος αγωνας: 22-23/10 Μεγαρα

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 03/03/2011 4:14 μμ.

Μπράβο στην απόφαση της επανένταξης της πίστας των Μεγάρων στο καλεντάρι (sic ) του 2011!!

Αλλά ρε παιδιά χωρίς να θέλω να φανώ άπληστος....πολύ λίγοι δεν είναι 6 αγώνες το χρόνο για πρωτάθλημα?
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: tharis στις 03/03/2011 8:56 μμ.

Ε οχι και λιγοι ... Τι ηθελες.. να τρεχουν καθε βδομαδα ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: HelenKoR στις 03/03/2011 9:13 μμ.

ε οχι και λιγοι. καπου τοσοι δεν γινονταν παντα? 5-6-7

Δημητρη, αν θελεις διορθωσε την ημερομηνια του τελευταιου αγωνα
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: DimSTriple στις 04/03/2011 7:54 μμ.

Η επιστροφή των Μεγάρων είναι ΤΟ νέο για το πρωτάθλημα το οποίο είχε... θαφτεί μη έχοντας ουσιαστικά καμία παρουσία στη πρωτεύουσα περιορίζοντας σημαντικά το ενδιαφέρων υποστηρικτών, χορηγών αλλά κυρίως του κόσμου να έρθει να δεί απο κοντά αγώνα ταχύτητας μοτοσυκλέτας.

Καλό νεό είναι πως ο Μπούστας μάλλον θα τρέξει και φέτος στην extreme, με τη συμμετοχή του Πολίτη στη μεγάλη κατηγορία και των άλλων παιδιών σίγουρα το ενδιαφέρων στη κατηγορία θα είναι μεγάλο.

Στα SS τα πράγματα παραμένουν ώς έχουν με πολλές συμμετοχές και αρκετές νέες εισόδους (Μεϊμάρης, Κριζέας αλλά και του πρωταθλητή των νέων πέρυσι , Μπεγνή).

Τα 125 4Τ παραμένουν ώς φυτώριο νέων αγωνιζομένων - μάλιστα γίνεται προσπάθεια να επιτραπεί η συμμετοχή αναβατών απο την ηλικία των 14 χρόνων - αλλά ακόμα λόγο ευνόητων προβλημάτων δεν έχει επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

Η racing 125 καταργείται και παραμένει μόνο η κατηγορία 250 racing (με περίπου 6-7 συμμετοχές)

Τέλος η Open είναι νέα κατηγορία γι'αυτή τη χρονιά που επιτρέπει τη συμμετοχής αναβατών που δεν έχουν τερματίσει στις δέκα
πρώτες θέσεις της τελικής βαθμολογίας όλων των κατηγοριών τα τελευταία 5 χρόνια, με εξαίρεση την κατηγορία
νέων Αγωνιζομένων, κατηγορία που καταργείτε και ενσωματώνεται στην Open.

Τεράστιο νέο επίσης αποτελεί το γεγονός πως σε συμφωνία με τον ΣΟΑΜ και τον ANT1 θα υπάρξει προβολή των αγώνων σε σχετική εκπομπή με κάμερες μέσα στις πίστες (τρείς συνολικά) αλλά και on board κάμερα απο αναβάτες!

Ας ελπίσουμε πως αυτή η χρονιά κόντρα στη μιζέρια που επικρατεί στο χώρο αλλά και σε ολόκληρη τη χώρα θα είναι καλύτερη απο τη περσινή!