Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......

Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Dennis G. στις 26/03/2009 10:43 μμ.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα , αλλά και δυσάρεστα, σχετικά με τις μαμίσιες βαλίτσες στο Sprint μου.

Ξεκινώντας από τα καλά νέα, θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην Triumph, που κατάφερε να συνδυάσει τέλεια πάνω στο Sprint αυτές τις βαλίτσες τόσο από θέμα design όσο και στο θέμα αεροδυναμικής, αλλά κυρίως στην οδηγική συμπεριφορά.
Σαν design δεν νομίζω να τίθεται θέμα αμφισβήτησις, αφού ολοκληρώνουν αρμονικά τις όμορφες γραμμές του Sprint, αν και εξέχουν πάρα πολύ, καθιστώντας την κίνηση ανάμεσα από αυτοκίνητα σχεδόν απαγορευτική.
Για την αεροδυναμική δεν έχω λέξεις, μιας και ταξιδεύω μονίμως σε όλα μου τα ταξίδια στις εθνικές οδούς με πάνω από 220 km/h σαν ταχύτητα ταξιδιού. Μάλιστα την μέγιστη τελική μου 249,7km/h την έχω πιάσει με τις βαλίτσες στην ευθεία της Κατερίνης, χωρίς το παραμικρό κούνημα, χωρίς άγχος και νευρικότητες.
Επειδή το manual αναφέρει εάν θυμάμαι καλά σαν μέγιστη ταχύτητα με τις βαλίτσες τα 120 km/h, δεν σας κρύβω στο πρώτο μου ταξίδι είχα άγχος. Άνοιγα σταδιακά το γκάζι έχοντας όλες μου τις αισθήσεις σε εγρήγορση, με τον φόβο μήπως φύγουν οι βαλίτσες, ή αρχίσει καμία αστάθεια στο τιμόνι. Τίποτα απ' όλα αυτά δεν συνέβη και από τότε όλα τα χιλιόμετρα κυρίως στο εθνικό δίκτυο γίνονται με πολύ υψηλές ταχύτητες.
Όταν δε, τελειώσει η εθνική και αρχίσουν οι φιδίσιοι δρόμοι, εκεί νομίζω ότι βρίσκεται όλο το μεγαλείο της Triumph. Αυτό το μικρό πιράκι κάτω από το κωλοφάναρο κάνει μαγικά , αφού δεν αφήνει να ΄΄κρεμάσει΄΄ η βαλίτσα από το υποπλαίσιο χαλώντας σου την οδηγική συμπεριφορά.

Τώρα αυτό που με προβλημάτισε.
Την προηγούμενη εβδομάδα, την ημέρα που είχε την πολύ βροχή, είχα πάει Σπάρτη, Τρίπολη,Άργος, Ναύπλιο,Κόρινθος, για επαγγελματικούς λόγους. Η αλήθεια είναι ότι στον δρόμο της Τρίπολης καθώς και στην Ε.Ο. Κορίνθου-Αθήνας η ταχύτητα ταξιδίου μου ήταν παρά την δυνατή βροχή κοντά στα 180 km/h. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού δεν χρειάστηκε να ανοίξω τις βαλίτσες μου, μιας και το laptop μου το είχα δεμένο στην ουρά σε αδιάβροχο σάκο και έκανα την δουλειά μου μόνο με αυτό. Μόλις έφτασα στο γκαράζ μου, άνοιξα την πρώτη βαλίτσα και έμεινα με το στόμα ανοικτό. Πρέπει να είχε πάνω από 2,5 λίτρα νερό μέσα , το οποίο χύθηκε κάτω και έκανε μια λιμνούλα γύρω στα 2 μέτρα. Άνοιξα και την άλλη και ακριβώς το ίδιο και εκεί. Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με βροχή, αλλά καμία φορά δεν βράχηκαν τα ρούχα μου η τα αντικείμενα που είχα μέσα.
Δεν ξέρω εάν ευθύνεται η πολύ βροχή σε συνδυασμό με την υψηλή ταχύτητα, αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω προβληματιστεί, μιας και κάνω πολλά τουριστικά χιλιόμετρα και δεν θέλω να φτάσω σε λύσεις τύπου ΄΄μαύρες σακούλες''.

Θα ήθελα να ακούσω εάν έχει παρατηρήσει κανείς από εσάς κάτι ανάλογο με τις βαλίτσες του.

Ευχαριστώ

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ στις 26/03/2009 10:50 μμ.

ΔΙΟΝΥΣΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ 180ΧΛΜ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΥΤΟ.

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Dennis G. στις 26/03/2009 11:33 μμ.

Γιώργο μου καλησπέρα,

Πράγματι είναι παράξενο, δεν μπορείς να φανταστείς το τι νερό είχε κρατήσει μέσα.

Έχω κάνει μεγάλα ταξίδια στην Ελλάδα ( Αλεξανδρούπολη, Ιωάννινα, Φλώρινα κ.α ), κατά διαστήματα με πολύ βροχή, αλλά ποτέ δεν είδα την παραμικρή σταγόνα νερού μέσα.

Μετά το ταξίδι αυτό, προβληματίστικα.

Ενημέρωσε με σε παρακαλώ σχετικά με το τεστ ( λάστιχο ).

Σ.Σ: Ακόμη έρχομαι για καφέ...

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Aris. στις 27/03/2009 12:31 πμ.

e και στην τελική ... δε νομίζω να είναι δύσκολο να στεγανοποιήσεις 2 βαλίτσες.

καλή θέληση να υπάρχει
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 7:45 πμ.

Εγώ προσωπικα με βροχή δεν τις έχω πάει οπότε προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά,

Τι μοντέλο Σπριντ έχεις? Το ρωτάω γιατί με τα πρώτα είχαν δοθεί σετ βαλίτσες που έγιναν recall ακριβώς για τους λόγους αυτούς (νερά, καθώς και μια λάθος εφαρμογή και κάποιες μεγάλες ελαστικότητες) αφου τους πήραν με τις πετρες οι δημοσιογράφοι δοκιμαστές (που ατυχώς για την Τ έτυχε να κάνουν τεστ υπο βροχή).

Η σχεδίαση μετά άλλαξε και οι βαλίτσες γίναν πολύ καλύτερες αλλα και πολύ μικρότερες.... Ολες οι παλιές υποτίθεται ότι έχουν αντικατασταθει με τις καινούργιες.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις για κάποιο λόγο απ τις παλιές? Είτε γιατι εχεις παλιο και δεν έγινε το recall η από λάθος εκει που το πήρες ή ότι άλλο?

Σε περίπτωση που θέλεις να σιγουρευτεις μια σύγκριση με καποιον άλλον εδώ στο φόρουμ ισως χρειαστεί. Οι βαλίτσες έχουν χαρακτηριστικές διαφορές και εύκολα τις καταλαβαίνεις.

Για τις καινουργιες δεν έχει αναφερθεί τίποτα απο τους ξενους που τρώνε πολλή βροχή. Το μόνο που έχω διαβάσει είναι περιπτώσεις που δεν είχαν κλείσει καλά.


PS. Βέβαια για να εχεις κόκκινο δεν εχεις 05 ή 06 οπότε δεν πρέπει να έχεις τις παλιές. ΤΣεκάρισε πάντως...
PS2. Βρε μπας και έχει φύγει κάνα λάστιχο ή δεν είχαν κλείσει σωστά.
PS3. Με προβληματίζει εκείνο που γράφεις ότι εξέχουν. Οι δικές μου δεν εξέχουν καθόλου απ το τιμόνι αν δε κάνω λάθος. Καμμια σχέση με αφτερ μαρκετ. Το μεγάλο τους πρόβλημα είναι οτι είναι μικρές και το περίεργο σχήμα τους δεν επιτρέπει να βάλεις κράνος μεσα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:59 πμ.

ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ"ΔΙΟΝΥΣΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ 180ΧΛΜ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΥΤΟ."



Με το λάστιχο δύσκολα θα καταλάβεις. Αλλο λάστιχο, άλλο κατακλυσμός με 180χμ/ω. Χρειάζεσαι πιεστικό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Dennis G. στις 27/03/2009 9:35 πμ.

Νίκο καλημέρα,

Αυτός τον ρημαδοκαφέ θα πρέπει επιτέλους να βρώ χρόνο να τον πιούμε.
Πιστεύω ότι θα έχουμε πολλά να πούμε και να αναλύσουμε γύρω από τις Αγγλίδες μας.

Τώρα, το μοντέλο μου είναι 2008, κόκκινο ( και όχι μελιτζανί όπως κάποιου φωτογράφου ), οι βαλίτσες ήταν μέσα στην τιμή αγοράς του ST, δείχνουν να είναι καινούργιο μοντέλο, άν και δεν έχω δει τις προηγούμενες.
Έχω κάνει εκαντοντάδες χιλιόμετρα υπό βροχή, αλλά ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, όταν γύρισα από το ταξίδι, βρέθηκα με την Ελένη και τον Krikons για να δώσω λεφτά για τα μπλουζάκια ( μεταξύ μας μυστικός έρανος για να λαδώσει τους εξεταστές για το δίπλωμα είναι ) και έμεινε καμιά ώρα ακίνητος έξω στην βροχή.
Δεν ξέρω, μήπως έτσι στατικά βρήκε κάποιο σημείο και μπήκε, η μήπως καμία κλειδαριά??? τι να πώ.

Θα προσπαθήσω σε κάποια επόμενη μάζωξη, η έστω εν ώρα δουλειάς να βρεθούμε να πιούμε τον καφέ μας.

Να είσαι καλά.

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 10:39 πμ.

Για να 'σαι σίγουρος πώς δεν έχει παίξει καμμιά στραβή με παλιο μοντέλο, τσεκάρισε τη βαλίτσα με κανενός άλλου. Αν μου πείς πια μέρα, μπορώ να φέρω μια στο Ηράκλειο να περάσεις να τσεκάρεις (μια και μένεις κοντά αν θυμάμαι).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σχετικά με τις βαίτσες του Sprint St......  

  Από: Dennis G. στις 27/03/2009 12:15 μμ.

Sprinter"Για να 'σαι σίγουρος πώς δεν έχει παίξει καμμιά στραβή με παλιο μοντέλο, τσεκάρισε τη βαλίτσα με κανενός άλλου. Αν μου πείς πια μέρα, μπορώ να φέρω μια στο Ηράκλειο να περάσεις να τσεκάρεις (μια και μένεις κοντά αν θυμάμαι)."


OK Νίκο,

Όντως μένω Ν.Ηράκλειο, οπότε είμαστε δίπλα.
Θα σου στείλω ΠΜ νωρίτερα για να το κανονίσουμε.

Ευχαριστώ