Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?

Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 2 μμ.

Εχω τη μαμίσια σχάρα αλλά σιχαίνομαι το top case (όχι μόνο το μαμίσιο, ΟΛΑ). Ξέρει κανείς καμμιά καλή, αξιόπιστη, 'μαλακή' και αδιάβροχη λύση για δικάβαλο ταξίδι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/03/2009 2:09 μμ.

Sprinter"Εχω τη μαμίσια σχάρα αλλά σιχαίνομαι το top case (όχι μόνο το μαμίσιο, ΟΛΑ). Ξέρει κανείς καμμιά καλή, αξιόπιστη, 'μαλακή' και αδιάβροχη λύση για δικάβαλο ταξίδι?"


Υπάρχει μια tail bag της Kappa, 46 λιτρων σε κυλινδρικό σχήμα. Δεν είναι αδιάβροχη αλλα έρχεται μαζί με αδιαβροχο κάλλυμα (σαν tank bag). Την έχει ο Ξύκης στη Μιχαλακοπουλου.

Επίσης υπάρχουν και τα διάφορα λουκάνικα, αυτά ειναι και αδιάβροχα. Για δύο άτομα τα βάζεις καθετα στη σχάρα, εάν είσαι μόνος σου μπορείς να τα βάλεις και κατα μήκος

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 2:16 μμ.

Ρε παιδί μου τα λουκάνικα είναι λίγο μπελαλίδικα λόγω σχήματος να τα πιάσεις καλά στη σχάρα εγκάρσια. Θέλω κάτι πιο τεtραγωνισμένο και με κάπως σκληρο πάτο να κρατάει το σχήμα του. Αυτό της Κάππα πως είναι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: fethry στις 23/03/2009 2:28 μμ.

ρίξε μια ματιά εδώ...
http://www.kriega.com/
εγώ έχω τα us-20 και us-10... είναι μικρά, αλλά συνδυάζοντας τα μπορείς να έχεις χώρο μέχρι 40 λίτρα...
αν θυμάμαι καλά τη σχάρα του sprint, πρέπει να χωράνε και να προσαρμόζονται άνετα πάνω... βέβαια δεν πρέπει να καλύπτουν σε όγκο αποσκευές 2 ατόμων...
πάντως είναι εγγυημένα αδιάβροχες κι ανθεκτικές... αν θες, στείλε πμ να τις δείς και να τις βάλεις πάνω στη σχάρα σου...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 2:37 μμ.

Δεν έχω ανάγκη να καλύψει όλες τις αποσκευές 2 ατόμων. Υπάρχουν μαμίσιες πλαινές και tank bag. Συμπλήρωμα 30-40λτ ψάχνω. Θα κοιτάξω αυτό που εβαλες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 2:48 μμ.

ferthy,

Σίγουρα πιάνουν η μια πάνω στην άλλη? Γιατί δεν φαίνεται αυτό στο site (λέει μόνο ότι το us10 πιάνει πάνω στα backpacks).

Μήπως μπορείς να μου δώσεις τις διαστάσεις του κάτω μέρους? Επίσης οι ιμάντες σφίγουν τόσο ώστε να πιάσουν σε σχάρα? Γιατί όλα αυτά τα tailpacks είναι σχεδιασμένα συνήθως για σέλα ή κοκοβιό.

Μοιάζουν καλές κατασκευές.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: fethry στις 23/03/2009 3:28 μμ.

100%
μπορείς να βάλεις ένα us10 πάνω στο us20 ή δύο us10 εκατέρωθεν του us20...
αν πας στη σελίδα του us20, στο κάτω μέρος, η πέμπτη και έκτη εικόνα σου δείχνουν πως φαίνεται...
τώρα για το κάτα πόσο εφαρμόζουν καλά στη σχάρα δεν το γνωρίζω, αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει... δυστυχώς έχω μόνο ένα us10, οπότε δε μπορούμε να δούμε τη λύση των 40 λίτρων... αν δε βρεις κάτι καλύτερο στείλε πμ να κανονίσουμε ένα απόγευμα να βρεθούμε... δουλεύω κέντρο και μένω υμηττό...

υγ. η κάτω πλευρά είναι 26cm...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: krysta στις 23/08/2010 10:51 μμ.

Επαναφέρω το θέμα μιας και στο στριτάκι έβαλα τις τσάντες της kriega των 40λίτρων (us 40)...
βάζω φωτογραφίες και απο το τουόνο του ξαδέρφου με τις αντίστοιχες των 30 λίτρων (us 30)!

Είχα μια ανησυχία οτι θα τις έβαζα και θα ακουμπουσαν στα πλαστικά αλλά τελικά οπως βλέπετε δεν ισχύει κάτι τέτοιο..για καλό και για κακό εβαλα κάτω απο την σέλα ,πρίν περαστούν οι ιμάντες στους οποίους δένονται οι τσάντες, ένα προστατευτικό διχτάκι, αντιολισθητικό.
"diobo'...!"

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/08/2010 9:58 πμ.

Cpt. Haddock"
Sprinter"Εχω τη μαμίσια σχάρα αλλά σιχαίνομαι το top case (όχι μόνο το μαμίσιο, ΟΛΑ). Ξέρει κανείς καμμιά καλή, αξιόπιστη, 'μαλακή' και αδιάβροχη λύση για δικάβαλο ταξίδι?"

Υπάρχει μια tail bag της Kappa, 46 λιτρων σε κυλινδρικό σχήμα. Δεν είναι αδιάβροχη αλλα έρχεται μαζί με αδιαβροχο κάλλυμα (σαν tank bag). Την έχει ο Ξύκης στη Μιχαλακοπουλου.
Επίσης υπάρχουν και τα διάφορα λουκάνικα, αυτά ειναι και αδιάβροχα. Για δύο άτομα τα βάζεις καθετα στη σχάρα, εάν είσαι μόνος σου μπορείς να τα βάλεις και κατα μήκος
"


Μετα απο το τελευταίο ταξίδι που έγινε σε συνθήκες βροχής για αρκετό διάστημα, έχω να πω το εξής: Εαν η θηκη/τσαντα που θα βάλετε πίσω δεν ειναι αδιαβροχη, αλλα εχει αδιαβροχο καλυμμα, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Το καλυμμα ειναι καλό οταν είσαι σταματημενος και η βροχη πέφτει καθετα, αλλα όταν κινείσαι και έρχεται απο μπροστά/πλάγια/χαμηλα, μουσκεύει το κατω μερος και τελικα μουλιάζει και μεσα...

Αυτονόητο θα μου πείτε, αλλα....

Για Ελλαδα μια χαρά ειναι, αλλα στο επομενο ταξιδι θα προτιμήσω κατι άλλο

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: Sprinter στις 24/08/2010 10:40 πμ.

ΟΙ kriega είναι σουπερ αδιάβροχες διπλές. Επίσης είναι και πάνγερες. Το μόνο που έχω να τους προσάψω είναι πώς είναι λίγο μανούρα στη σύνδεση μεταξύ τους (αν και είναι πιο εύκολο να το κάνεις όταν είναι γεμάτες από άδειες). Επίσης πρέπει να προσέχεις μη χάσεις τα διάφορα λουριά τους που είνα λίγο μπερδεψοδουλειά. ¨ομως έχουν και πολύ καλή υποστήριξη. Εγώ όταν χρειάστηκα κάτι μου το στείλαν άμεσα και ΔΩΡΕΑΝ...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σάκος / Τσάντα για πίσω σχάρα?  

  Από: doohan στις 25/08/2010 9:32 μμ.

fethry"ρίξε μια ματιά εδώ...
http://www.kriega.com/"


Πολυ ενδιαφερουσα λυση!!Νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για μενα Συχαινoμαι μονο στην ιδεα να μπει top case σε sport-touring!!
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ