Τελικο για Daytona 675

Τελικο για Daytona 675  

  Από: Alexander στις 22/01/2009 3:02 μμ.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα τελικο για το 675 μου. Εχω καπιες ιδεες αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι
σε "value for money" θα το εκτιμουσα. Αν γνωριζετε και τιμη ακομη καλυτερα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: tripletech στις 22/01/2009 4:18 μμ.

Φιλε καλησπερα,
υπαρχουν διαφορα τελικα,οπως και το γνησιο(λεγομενο "TOR")-Eλευθερο τελικο γνησιο.
Η τιμη του ειναι καλη 300+ κατι,ευρω.και ερχεται κομπλε με προγραμα που σου τοποθετειται δωρεαν.

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 22/01/2009 5:15 μμ.

Οι καλύτερες επιλογές για τελικό είναι η Arrow και η Jardine. Είναι όμως από τις πιο ακριβές.
Ενδεικτικά η Arrow έχει στην Ελιοφίλ περίπου 650 ευρώ.
Από τις πιο αξιόλογες οικονομικές (V.f.M.) θα πρότεινα τις Two Brothers & Mivv (περίπου 450 ευρώ).
Καλό θα ήταν να το ψάξεις από ιντερνετ. Θα γλιτώσεις αρκετά.
Φυσικά υπάρχει και η TOR, όπως αναφέρει και ο TripleTech, και είναι η πιο φτηνή.

Η Arrow έχει εξελιχθεί σε συνεργασία με την Triumph (γι' αυτό και την πουλάει και η Ελιοφίλ). Η Arrow φημίζονται για την ποιότητά τους και λογικά πρέπει να έχει την καλύτερη απόδοση (τόσα χρόνια στους αγώνες SBK δεν πήγαν χαμένα).
Η Jardine έχει σπάσει τις πωλήσεις στις Η.Π.Α. για το 675 καθώς η απόδοση είναι πολύ καλή αλλά κυρίως ο ήχος της είναι απίστευτος! Άσε που από εμφάνιση δεν παίζεται.
Η TBR (Two Brothers) είναι πολύ καλή επιλογή αφού από τελικό δεν περιμένεις να απογειώσει το μηχανάκι. Βγαίνει και αλουμινένια που είναι ακόμα πιο οικονομική (αλλά είναι πιο βαριά -σίγουρα ελαφρύτερη από την στοκ). Το ίδιο ισχύει και για την Mivv.
Όμως επειδή στην επιλογή της εξάτμισης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η εμφάνιση it's up to you.
Εμένα με τρελένει σε εμφάνιση η Jardine και την TOR δε μπορώ ούτε να τη βλέπω ...
Ομολογουμένως η πιο value for money είναι η TOR...

Two Brothers:
http://www.twobros.com/cgi-bin/shopper? ... 75-06.html
Jardine:
http://www.jardineproducts.com/products ... ductID/819
Mivv:
http://www.mivv.it/en/prodotti_apri.asp?cl=1&cs=388
Arrow:
http://www.triumph.co.uk/greece/3067.aspx
Δεν βγάζει κατευθείαν link για την Arrow
TOR:
Δεν την έχω ψάξει αρκετά για να βρω το επίσημο site...

Πολλές πληροφορίες μπορείς να βρεις στο:
http://www.triumph675.net/forum

Υ.Γ.
1) Η Jardine δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και δεν ξέρω/ακούσει κάποιον που να τις φέρνει.
2) Όποια και αν βάλεις καλό είναι να βάλεις ένα πιο ελεύθερο φίλτρο και το πρόγραμμα της ΤOR σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Triumph.

Triple Way

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: tripletech στις 23/01/2009 7:20 μμ.

Κατα την γνωμη μου η πιο ομορφη ειναι η yoshimura,αλλα και η μαμα ομορφη ειναι με της τρεις αποληξεις.

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: Alexander στις 24/01/2009 10:46 πμ.

Οι φιλοι μου λενε να μην ρισκαρω την αγορα καινουργιου τελικου. Εξαλου η χαρτογραφηση και τα ηλεκτρονικα του 675 ειναι διαπιστωμενα εξαιρετικα ευαισθητα και τρομαζω με την ιδεα να με μαζευουνε απ τα βουνα ξανα. Το σκεφτομαι παντως..
Ευχαριστω για τα tips παιδια!!

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 24/01/2009 8:11 μμ.

Δεν ρισκάρεις κάτι με την αλλαγή τελικού.
Ακόμα και η ίδια η αντιπροσωπία σου δίνει αυτή τη δυνατότητα (η ελιοφίλ πουλάει Zard & ορισμένες Arrow).
Το πρόγραμμα που σου λέω να βάλεις είναι της Triumph και όχι κάποιου βελτιωτικού οίκου.
Η εγγύηση παραμένει. Θέμα εγγύησης τίθεται όταν βάλεις αγωνιστικό κιτ.
Εγώ φοράω ολόσωμη αγωνιστική LeoVince, Arrow tune της Triumph (για ολόσωμη) & φίλτρο BMC. Δεν το έχω δουλέψει πάρα πολύ (περίπου 1.500χλμ.) αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο (εννοείται πως δεν κάνει περίεργα σκασίματα, ούτε μπερδεύει χαμηλά).
Πάντως δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι που να έχει προκαλέσει πρόβλημα η αλλαγή του τελικού...

ripletech"Κατα την γνωμη μου η πιο ομορφη ειναι η yoshimura,αλλα και η μαμα ομορφη ειναι με της τρεις αποληξεις."


Καλή και η μαμά αλλά όπως πάντα αρκετά βαριά.
Η Yoshi είναι κορυφή σε ποιότητα.
Την είχα στις υποψήφιες μέχρι που άκουσα την λυπητερή από το Σφακιανάκη (άλλος και αυτός )
750 ευρώπουλα!!! Ναι καλά διαβάσατε... 750 μόνο το τελικό!

Triple Way

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: Alexander στις 26/01/2009 10:13 πμ.

750 euro ειπες? Αyτοι οι τυποι ειναι αδιστακτοι. Στην Σουηδια ολοι αυτοι που στην Ελλαδα αυτοαποκαλουνται αποκλειστικοι εισαγωγεις και παπαριες θα ειτανε ολοι φυλακη. Οι τιμες ανταλακτικων στην Ελλαδα ειναι προσβολη για τον καταναλωτη και ντροπη στον θεσμο των εισαγωγων. Ευτυχως γι αυτους δεν υπαρχει κρατος.Να ξερεις οτι απο τα 750 euro το καθαρο κερδος του εισαγωγεα ειναι 500 euro αντι για 100 euro που θα οφειλε.
Στην Αγγλια τα ανταλακτικα της Triumph κοστιζουν 50% φθηνοτερα απ οτι στη Ελλαδα. Αυτο σημαινει οτι στην Ελλαδα θα επρεπε να κοστιζουν 10% φθηνοτερα απ οτι στην Αγγλια, δηλ. 60% φθηνοτερα απ οτι τα αγοραζουμε. Κι αυτο γιατι ο βασικος μισθος του Αγγλου ειναι 1500 euro. Ο νοων νοειτο.
Ο υποφαινομενος ειναι εισαγωγεας ειδων ζωγραφικης.

Re: Τελικο για Daytona 675  

  Από: tripletech στις 28/01/2009 6:06 μμ.

Εχεις απολυτο δικιο,αλλα στο μπουρδελο που ζουμε αντε να το βρεις.Η λυση?ερευνα αγορας καιι...αγορα
απο εξωτερικο κατευθειαν...!η καλυτερα μεταναστευση...
190 τα τακακια σου(ναι εσενα,του 675 σου) ειπες κατι?
και επειδη ξεφυγαμε του θεματος ΡΩΤΑ ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ?γιατι ο Ηλιοπουλος(ο καθε ηλιοπουλος)θα σε καλυψει αν σου πουλησει δικια του εξατμιση(σου κανουν και αλλα αν σκας χρημα...)
ΑΝ βαλεισ αλλη ομως?για ρωτα πρωτα ελλαδα=2μετρα 2 σταθμα.
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝΕ....