Παντελονι για βολτες και τουρισμο

Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: alki_viades στις 15/01/2009 1:30 μμ.

Καλησπερα, μεχρι τωρα οποτε παω μια βολτα ή εκδρομη τη βγαζω με τζην, πραγμα που μεχρι στιγμης ευτυχως μου εχει κοστισει μονο σε κρυο . Θελω λοιπον ενα παντελονι που:

- Να εχει προστατευτικα σε γονατα και γοφους
- Να ειναι ανετο
- Να εχει casual εμφανιση, δηλ. να μοιαζει οσο το δυνατο περισσοτερο σε νορμαλ παντελονι, πχ κατι σε ..πως τα λενε...στρατιωτικο; με τσεπες; cargo;
- Να μην ειναι αδιαβροχο (εχω), να αντεχει λιγες σταγονες βροχης (αρα οχι "ενισχυμενο τζην"), να φοριεται καλοκαιρι (πχ αν εχει ανοιγματα με φερμουαρ και διχτακι απο μεσα βοηθαει)
- Στα προεραιτικα η αφαιρουμενη επενδυση

Αυτα τα λιγα θελω , εχει καποιος κατι υποψη;;;

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: HelenKoR στις 15/01/2009 1:36 μμ.

εγω θα προτεινα να δεις αν υπαρχει αντιστοιχο παντελονι με το μπουφαν σου (ξερεις . απο αυτα που ενωνονται στην μεση με φερμουαρ) .
μπορει να μην δειχνει "normal" σαν κανονικο παντελονι αλλα θα ειναι ιδανικο για βολτες με την μηχανη .
στο κατω κατω της γραφης δεν θα πας για Star Ελλας 2009 ! Επιδαυρο θα πας !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: alki_viades στις 15/01/2009 2:02 μμ.

Αντιστοιχο για το μπουφαν μου 100% υπαρχει , dainese εχω... Αν αυτο που παρω δεν εχει φερμουαρ ή δεν μπορει να αλλαξει το φερμουαρ για να ταιριαξει με το μπουφαν μου, υπαρχουν κι αλλες λυσεις, πχ ζωνη μεσης.

Ασε που εκτος απο επιδαυρο, πες πως παω καμια ιταλια - να κυκλοφορουν οι αλλοι με τα αρμανι κι εγω σαν ρακοσυλλεκτης; Απαπαπαπα

Επιμενω λοιπον στα κριτηρια μου!

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/01/2009 3:38 μμ.

alki_viades"Καλησπερα, μεχρι τωρα οποτε παω μια βολτα ή εκδρομη τη βγαζω με τζην, πραγμα που μεχρι στιγμης ευτυχως μου εχει κοστισει μονο σε κρυο . Θελω λοιπον ενα παντελονι που:

- Να εχει προστατευτικα σε γονατα και γοφους
- Να ειναι ανετο
- Να εχει casual εμφανιση, δηλ. να μοιαζει οσο το δυνατο περισσοτερο σε νορμαλ παντελονι, πχ κατι σε ..πως τα λενε...στρατιωτικο; με τσεπες; cargo;
- Να μην ειναι αδιαβροχο (εχω), να αντεχει λιγες σταγονες βροχης (αρα οχι "ενισχυμενο τζην"), να φοριεται καλοκαιρι (πχ αν εχει ανοιγματα με φερμουαρ και διχτακι απο μεσα βοηθαει)
- Στα προεραιτικα η αφαιρουμενη επενδυση

Αυτα τα λιγα θελω , εχει καποιος κατι υποψη;;;"


Θέλεις πολλά , αλλά θα σου πω κάποιες επιλογές...

α. Υπάρχουν παντελόνια casual καθημερινα, με τσέπες στο πλάι κλπ, ΠΛΗΡΩΣ αδιάβροχα, αλλά όχι μηχανης. Στα καταστήματα ορειβατικών ειδών.

β. Υπάρχει το τζην σε μαύρο χρώμα που βγάζει η triumph και το οποιο έχει ενισχύσεις, έχει επένδυση και είναι και αδιάβροχο.

γ. Καποιες εταιρίες (και η triumph) βγάζουν παντελόνια μηχανής σε στρατιωτική παραλλαγή.

Το (β) έχει τα πιο πολλά απ' οσα ψάχνεις μια και όλα δε νομίζω να τα βρεις. Ενδεικτικά σου λέω οτι έχω:

α) Ενα δερματινο παντελόνι μηχανής M-Tech
β) Ενα παντελόνι κορντουρα μηχανής Ixon με χειμερινή επενδυση
γ) Eνα καλοκαιρινό παντελόνι μηχανής της Triumph.
d) Ενα τζην της triumph, το απλο το μπλε, όχι αυτο που αναφέρω πιο πάνω

Ετοιμάζομαι να πάρω είτε το μαυρο τζην της triumph είτε το ορειβατικό αδιάβροχο (είτε και τα δύο )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: alki_viades στις 15/01/2009 5:16 μμ.

Χμμ, ενδιαφεροντα τα β & γ, θα το κοιταξω!

Σιγουρα παντως καποιος που θελει οταν ειναι πανω στη μηχανη να φοραει παντα κατι σχετικο, θα καταληξει με 2-3 λυσεις. Οσο για τις 4-5-6... λυσεις τι να πω...καποιοι τη βρισκουν με παπουτσια, αλλοι με παντελονια

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: Cos στις 17/01/2009 1:24 μμ.

BMW City Pants ή City Denim

Re: Παντελονι για βολτες και τουρισμο  

  Από: alki_viades στις 09/02/2009 10:49 πμ.

Παρελαβα χτες απο γερμανια τα city pants, ειναι ακριβως οτι ηθελα! Πολυ καλες προστασιες (για υφασματινο παντελονι) σε γονατα και γοφους , ωραιο design, ανετο, ρυθμιζομενο σε παντζακια-προστατευτικα γονατων, πολλες τσεπες, ποιοτητα φαινεται πολυ καλη, ευχαριστω!