πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050

πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: NikosV στις 01/12/2008 5:15 μμ.

κατέληξα τελικα να μην χαλάσω την ομορφιά του τιγρη και να του κανω δωρο τις πανάκριβες εργοστασιακές πλαϊνές βαλίτσες του...
ξερω οτι και στο site της Τ αλλά και σε διαφορα e-shop πουλιούνται ξεχωριστά οι βαλιτσες και ξεχωριστά τα καπάκια (χρώμα) .
το θεμα ειναι τελικα οτι πουθενα δεν λενε για τις βάσεις!
ξερει κανεις να με κατατοπίσει στο θεμα αυτο?
πρεπει να προμηθευτώ extra τις βασεις ή θα ειναι στο πακέτο μαζι με τις βαλίτσες ?
αν υπάρχει κανεις που να τις πουλάει (μεταχειρισμένες σε καλη κατάσταση) ή ξέρει site που να εχουν λιγότερο απο 900 euro παρακαλώ ας με ενημερώσει ...
ευχαριστώ
http://mototriumphhellas.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:37, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μετακινηση και μεταφραση

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 02/12/2008 10:18 πμ.

Οι βάσεις ειναι μαζί με τις βαλίτσες

Μεταχειρισμένες (σχετικά) φθηνές θα βρεις στο εξωτερικό αλλα και πάλι με τα μεταφορικά το ίδιο θα σου έρθει.

Ο Κώστας στην Eliofil μου είπε χθες οτι έχει πέσει λίγο η τιμή τους, τώρα πόσο δε ρώτησα. Το θέμα "τι βαλίτσες να βάλω στο 1050" ειναι δυστυχώς πολύ πονεμένο....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 02/12/2008 12:06 μμ.

nikosvergopoulos"κατέληξα τελικα να μην χαλάσω την ομορφιά του τιγρη και να του κανω δωρο τις πανάκριβες εργοστασιακές πλαϊνές βαλίτσες του...
"


Εκτος απο το κοστος, που οκ αποφασισες να το διαθεσεις, προσεξε πολυ την χωρητικοτητα τους. Αν δεν κανω λαθος η αριστερη εχει χωρητικοτητα 36λ και η δεξια 24, συνολο 60, λιγο παραπανω δηλ απο την 52αρα κεντρικη της givi, προσεξε το αυτο...

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 02/12/2008 12:16 μμ.

alki_viades"
nikosvergopoulos"κατέληξα τελικα να μην χαλάσω την ομορφιά του τιγρη και να του κανω δωρο τις πανάκριβες εργοστασιακές πλαϊνές βαλίτσες του...
"


Εκτος απο το κοστος, που οκ αποφασισες να το διαθεσεις, προσεξε πολυ την χωρητικοτητα τους. Αν δεν κανω λαθος η αριστερη εχει χωρητικοτητα 36λ και η δεξια 24, συνολο 60, λιγο παραπανω δηλ απο την 52αρα κεντρικη της givi, προσεξε το αυτο..."


Μακάρι να ήταν τόσο...

24 κ 19 είναι η χωρητικότητα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 02/12/2008 3:18 μμ.

Δεν ξέρω παίδες...

Το θέμα με τις πλαϊνές βαλίτσες με απασχολεί παρα πολύ εδώ κι ενα μήνα που έχω το 1050 και ακόμα δεν έχω καταλήξει.

Δε θέλω να βάλω κουμούτσες 42αρες βαλίτσες στο πλάι σε ενα μικρό σε μέγεθος μηχανάκι, απο την άλλη οι μαμα ειναι μικρές (και πολύ ακριβες)*. Είναι όμως πιο όμορφες και πιο ταιριαστές...

Έπειτα...

Εχουμε το θέμα της εξάτμισης. ΕΑΝ βάλω μια πχ Zard η οποία δεν πετάει έξω απο το πίσω φτερό, τότε η ανάγκη μικρότερης δεξιά βαλίτσας παύει να υφίσταται. Μια καλή λύση θα ήταν να βάλω αριστερά και δεξιά τις βαλίτσες του Sprint που είναι ίδιες σε μέγεθος, αλλά έχουν άλλες βάσεις, οποτε έχουμε κι εκεί θέμα.

Μια άλλη λύση θα ήταν τελικά οι Hepco Becker 42lt με το πλεονέκτημα οτι εχουν quick release βάσεις και δε κυκλοφορεί το μηχανάκι με την καγκελαρία πάνω

Αντίστοιχα καλες είναι και οι Krauser με πιο διακριτική βάση (το γνωστο πέταλο...) η οποία όμως δε βγαίνει (νομίζω)

ουφφφφφφ....

* Ενα άλλο θέμα ειναι εάν έχοντας βάλει την Givi V46 βαλίτσα πίσω με τη δική της σχάρα, μπαίνουν οι μαμα πλαϊνές

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: mixalakis στις 02/12/2008 4:20 μμ.

Εγώ έβαλα τις μαμίσιες γιατί είναι οι μόνες που βλέπονται, είναι ποιοτικές και βολεύει να έχεις ένα κλειδί για όλα. Επίσης χωρίς τις βαλίτσες πάνω τα κάγκελα είναι πολύ διακριτικά.
Όμως πραγματικά δεν χωράνε πολλά πράγματα και φυσικά είναι πανάκριβες!
Από την άλλη οι after market επιλογές μου φαίνονται άκρως αντιαισθητικές και επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό νa μην παρασυρθείς και να μην γεμίσεις τις βαλίτσες των 40 λίτρων υπερβολικά, με άγνωστες συνέπειες στην ευστάθεια και το βάρος.

Αν βάλεις χαμηλή εξάτμιση, τότε ξεχνάς τις πλαϊνές βαλίτσες.
Αν βάλεις μια ZARD που δεν εξέχει πολύ, δεν ξέρω αν είναι τόσο πιο μέσα ώστε να χωράει την πλαϊνή του sprint.

Για το άλλο θέμα που λες για το αν μπορείς να βάλεις τις πλαϊνές έχοντας την givi top case, πρέπει να δεις πως είναι βάση της givi. Γενικά έχω δει κόσμο να έχει τις original πλαϊνές και after market top case. Άρα γίνεται αν οι βάσεις του top case δεν μπλέκουν με αυτές των πλαϊνών.

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 02/12/2008 4:38 μμ.

mixalakis"Για το άλλο θέμα που λες για το αν μπορείς να βάλεις τις πλαϊνές έχοντας την givi top case, πρέπει να δεις πως είναι βάση της givi. Γενικά έχω δει κόσμο να έχει τις original πλαϊνές και after market top case. Άρα γίνεται αν οι βάσεις του top case δεν μπλέκουν με αυτές των πλαϊνών."


Το έψαξα...

Γίνεται απλα θέλει άλλη βάση, όχι της Givi αλλα της SW-Motech

http://www.twistedthrottle.com/trade/pr ... /2458/596/

Έξτρα κόστος περίπου 150 ευρώ (οκ θα πάω πίσω τη βάση της givi και ότι πιάσω )

Μελανό σημείο οι βαλίτσες στο 1050... νοσταλγώ πολύ τις καταπληκτικές βαλίτσες που είχε το 955...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: NikosV στις 02/12/2008 5:16 μμ.

pistevw oti i gnisies valitses tis T peran tu oti ine panemorfes k panw k kato apo ton tigri,
ine k arketes se xwritikotita (ektos k an 8elis na kanis metakomisi)
sigrinete dil autes..


me autes?

opos k na exi an exis to tankbag
k an ise monos su k exis k to tailpack...
den 8es tipota allo..
prosopika mu arki mono to tankbag k ena sakidio platis...
alla gia megaliteri anesi ine oti prepi autos o sindiasmos...pistevw!!

an exi kanenas ipopsin tu link gia metaxirismenes plaines i timi katw twn 900euro me metaforika as me idopiisi...
thx
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 02/12/2008 5:23 μμ.

Η δικια μου η αποψη ειναι πως οταν χρειαζομαι τις βαλιτσες με νοιαζει να εχω χωρητικοτητα για 2 ατομα, οποτε η ομορφια παει περιπατο οτι και να κανεις.

Εγω ακολουθησα τη λυση πισω σχαρας Givi με 46αρα Givi βαλιτσα και πλαινες βασεις sw-motech με τις Κ41 givi. Το πως και το γιατι θα το δεις αναλυτικα εδω: viewtopic.php?f=30&t=653

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: NikosV στις 02/12/2008 5:31 μμ.

to poli poli vazume ena

k 3eberdevume....
xaxaxa
prepi na kolai k sto tiger..

aplos 8elw na 3eka8arisw pws den mu ka8ode kala auta ta kokina anaklastika stis aftermarket valitses
sin to talios oval sxima tus panw ston tigri..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: NikosV στις 02/12/2008 5:41 μμ.

dite k autes

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: chris34 στις 02/12/2008 6:50 μμ.

Kainourgio sxedio alla mou thimizoun proton tis valitses tis BMW kai deuteron h top einai les kai kouvalas ena kasoni mpires Twra apo thema xoritikotitas kai aerodinamikis den xerw!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: NikosV στις 03/12/2008 2:53 πμ.

alki_viades"Η δικια μου η αποψη ειναι πως οταν χρειαζομαι τις βαλιτσες με νοιαζει να εχω χωρητικοτητα για 2 ατομα, οποτε η ομορφια παει περιπατο οτι και να κανεις.

Εγω ακολουθησα τη λυση πισω σχαρας Givi με 46αρα Givi βαλιτσα και πλαινες βασεις sw-motech με τις Κ41 givi. Το πως και το γιατι θα το δεις αναλυτικα εδω: viewtopic.php?f=30&t=653"


swsta to 8etis....gia ta 2 atoma...
alla pistevw oti an pas ta3idaki boris na ta xwresis aneta ola stis ergostasiakes (3 pisw+tankbag).. (posa pragmata na paris mazi su?)

pistevw oti ine ena mixanaki pu den prepi na tu xalasis tin omorfia akoma k otan pas ena ta3idi...
akoma k tote 8a i8ela na to xazevun i alli, mesa se autus k egw!!

k sto ta3idi 8a ine pio aneto to mixanaki pistevw me to katalilo varos pu orizi k kala i T..
apo ki k pera riskaris...pistevw..me parapanw kila...
den 3erw ti na pw...k egw 8a i8ela pio poli xwro stis aposkeves tu tiger alla...
prospa8w na vrw kati a3iologo (omorfo k liturgiko) alla den vriskw...
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: chocoperfeto στις 22/12/2008 2:24 πμ.

gia koita edo!!!pare mono alla kapakia kai eisai arxigos

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TRIUMPH- ... .m20.l1116

Re: πλαϊνές βαλίτσες για tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/12/2008 11:37 πμ.

chocoperfe"gia koita edo!!!pare mono alla kapakia kai eisai arxigos

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TRIUMPH- ... .m20.l1116"


Λέει οτι προέρχονται απο τρακάρισμα/πτώση. Οπότε είσαι σίγουρος οτι κουμπώνουν/κλειδώνουν καλά;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."