Συναγερμός Datatool

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: takis1964 στις 08/01/2009 11:06 πμ.

Βρε παιδια χαλαρώστε λιγο!!
Eχω πει επανειλημμένα οτι εχω βαλει την φισσα του spyball με τον spyball που ειχα περισευμα και ολα δουλευουν αψογα! λεντακια,κοψιμο αναφλεξης,ουτε ρυθμισμα ουτε τιποτα.
Τα υπολοιπα τα λενε οι μηχανικοι για να δικαιολογησουν το μεγαλο κοστος του datatool

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 08/01/2009 1:11 μμ.

Καμία αντίρρηση Τάκη, όμως εμείς λέμε για την περίπτωση όπου κάποιος έχει παραβιάσει τη σέλα και αποσυνδέει τον συναγερμό για να κλέψει το μηχανάκι.
Πρέπει να βάλει την φύσα που είχε η μηχανή πριν από τον συναγερμό, αλλιώς δεν θα πάρει μπρος.
Και μάλιστα όχι μια τυχαία φύσα, αλλά την συντονισμένη για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: takis1964 στις 08/01/2009 1:59 μμ.

mixalakis"Καμία αντίρρηση Τάκη, όμως εμείς λέμε για την περίπτωση όπου κάποιος έχει παραβιάσει τη σέλα και αποσυνδέει τον συναγερμό για να κλέψει το μηχανάκι.
Πρέπει να βάλει την φύσα που είχε η μηχανή πριν από τον συναγερμό, αλλιώς δεν θα πάρει μπρος.
Και μάλιστα όχι μια τυχαία φύσα, αλλά την συντονισμένη για το συγκεκριμένο μηχανάκι."



Μιχαλη η λογικη μου λεει οτι δεν χρειαζεται καμια ρυθμιση ουτε συντονισμος
ο καθε συναγερμος γεφυρωνει τις ιδιες επαφες και λειτουργει η καθε φισεττα της καθε εταιριας απο το ενα ΤΙΓΚΕΡ στο αλλο
Αλλιως θαθελε προγραματισμο ο συναγερμος που δεν θελει (δεν ξερω κιολας αν γινεται αυτο η μιλαμε θεωρητικα)
Εξαλου ο συντονισμος που λες ακουγεται ανωτερη τεχνολογια για καποιο μοτο που δεν εχει κατι το extreme στα ηλεκτρονικα!
μην παραμυθιαζοσαστε λοιπον!
τα πραγματα ειναι πολυ απλα στο θεμα αυτο!
Μια γεφυρα απλη ειναι δυστυχως!


(Αντε ρε Νικο ,πες μας την αποψη σου και μην γελας !!)

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 08/01/2009 2:06 μμ.

Αυτό μπορούμε να το ελέγξουμε!

Πάντως δεν θέλει τίποτα φοβερά ηλεκτρονικά για να γίνει κάτι τέτοιο.
Δεν χρειάζεται να είναι σοφιστικέ η φύσα για να τσεκάρει απλά τον αριθμό του εγκεφάλου π.χ. ή ότι άλλο να'ναι, ώστε να μπλοκάρεται το μηχανάκι. Και μάλιστα δεν θέλει καμία φοβερή τεχνολογία για να συντονιστεί η φύσα με το μηχανάκι που πρέπει.
Για αυτό θεωρώ ότι είναι λογικό να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Διαφορετικά πράγματι όποιος έχει μια φύσα μπορεί να κλέψει πανεύκολα όποιο tiger θέλει!!

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: takis1964 στις 08/01/2009 2:37 μμ.

Ολα ευκολα ειναι αλλα μιλαμε παντα θεωρητικα χωρις να γνωριζουμε αν υπαρχει τετοιο συστημα!!
Εξαλλου εδω και το imobilaizer ειναι stadard στα περισοτερα μοτο αλλα στα ΤRIUMPH ακομα να μπει!
(οπως ειπα και το ξαναλεω αν ρυθμιζοτανε ο εγγεφαλος τοτε δεν θα δουλευε αλλος συναγερμος αλλα μονο μαμισιος που θαχε πρόβλεψη γιαυτο το θεμα)

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: tripletech στις 22/01/2009 3:21 μμ.

Γεια σε ολους!
ειμαι καινουργιο μελος αλλα παρακολουθω τις συζητησεις καιρο τωρα και δεν μπορουσα
να μην "επεμβω"στο θεμα αυτο μιας και ειχα"σπουδασει"τον(αχρηστο...)datatool.

ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ "ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ" ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ.
Ο ΜΟΝΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ CONTROL KΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
(ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΤΩΝ TIGER ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΛΑΞΙΜΟΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.
...για να το κανω λιανα)
ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΣΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΟΤΟ ΤΗΣ TRIUMPH TA TELEYTAIA ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.
αυτα...

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: black_power στις 24/12/2010 10:47 πμ.

Εχθές ανακάλυψα κάτι που αγχωσε αρκετα... το μηχανακι το χω 2 μερες τωρα. μεταχειρισμενο το πηρα απο πιερρακο.
διαβασα στο manual του datatool που φοράει οτι οταν τον απενεργοποιείς το λεντάκι στο καντραν αναβοσβήνει ανάλογα με το ποσα χειριστήρια ακουνε στο μηχανακι.και ενώ μου δωσε ενα χειριστήριο το λεντακι αναβόσβησε 2 φορες
για να μη σας κουραζω , που πρέπει να πάω για να το ρυθμίσουν και να μου δωσουν και ενα 2ο κοντρολακι , γιατι εδω που τα λεμε με ενα δε γινετε δουλεια
εβαλα το spare κλειδακι και αρχισε να βαράει ο συναγερμος...

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: tharis στις 24/12/2010 12:31 μμ.

Δυο χειριστηρια δε δινουν με τον datatool? Το αλλο μαλλον το εχει ο προηγουμενος ιδιωκτητης ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 24/12/2010 2:03 μμ.

black_power"Εχθές ανακάλυψα κάτι που αγχωσε αρκετα... το μηχανακι το χω 2 μερες τωρα. μεταχειρισμενο το πηρα απο πιερρακο.
διαβασα στο manual του datatool που φοράει οτι οταν τον απενεργοποιείς το λεντάκι στο καντραν αναβοσβήνει ανάλογα με το ποσα χειριστήρια ακουνε στο μηχανακι.και ενώ μου δωσε ενα χειριστήριο το λεντακι αναβόσβησε 2 φορες
για να μη σας κουραζω , που πρέπει να πάω για να το ρυθμίσουν και να μου δωσουν και ενα 2ο κοντρολακι , γιατι εδω που τα λεμε με ενα δε γινετε δουλεια
εβαλα το spare κλειδακι και αρχισε να βαράει ο συναγερμος..."



Να ζητησεις απο τον Πιερρακο να μιλησει με τον προηγουμενο ιδιοκτητη η να σου δωσει το τηλ να μιλησεις αμμεσα εσυ και να ζητησεις το 2ο κοντρολακι.
Τωρα αυτο που λες εβαλες το spare κλειδακι και αρχισε να βαραει ο συναγερμος τι εννοεις;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: black_power στις 24/12/2010 2:36 μμ.

μου δωσε 2 κλειδια, το 1 ειναι με το συναγερμο, μονοκόματο
το αλλο κλειδακι ειναι το κανονικο προφανως...με το μαυρο πλαστικο που λεει triumph
το 2ο που δεν εχει συναγερμο δε μπορω να το χρησιμοποιησω ... γιατι ο συναγερμος μπαινει μονος του και αν χασω το πρωτο δε θα μπορω να τον βγαλω

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: tharis στις 24/12/2010 3:09 μμ.

Λοιπον.. πρεπει να εχεις δυο κανονικα κλειδια, δυο χειριστηρια για το συναγερμο και ενα "κομμενο" κλειδι που μπαινει στο χειριστηριο.

Προφανως ο προηγουμενος ιδιωκτητης εχει κρατησει ενα κλειδι και ενα χειριστηριο και καλο θα ηταν να τα εχεις γρηγορα στα χερια σου, οπως και το τηλεφωνο του προηγουμενου ιδιωκτητη για οτι μπορει να τον χρειαστεις ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 24/12/2010 3:20 μμ.

haris"Λοιπον.. πρεπει να εχεις δυο κανονικα κλειδια, δυο χειριστηρια για το συναγερμο και ενα "κομμενο" κλειδι που μπαινει στο χειριστηριο.

Προφανως ο προηγουμενος ιδιωκτητης εχει κρατησει ενα κλειδι και ενα χειριστηριο και καλο θα ηταν να τα εχεις γρηγορα στα χερια σου, οπως και το τηλεφωνο του προηγουμενου ιδιωκτητη για οτι μπορει να τον χρειαστεις .. "


Λοιπον κατσε να σε διορθωσω να βαλουμε τα πραματα με την σειρα :
Κομμενο κλειδι δεν υπαρχει.Δηλαδη να εχει 3.
Το κοβουνε και το ενσωματονουν στο κοντρολακι οπως εκαναν και σ'εμενα!
Ο ιδιοκτητης δεν εχει κρατησει αλλο κλειδι (εκτος αν εχει βγαλει αντικλειδι) παρα μονοι το 2ο κοντρολακι.
Την ιδια πατεντα μπορει να κανει και ο φιλος μας οταν λαβει στα χερια του και το 2ο κοντρολακι σε ενα οποιοδηποτε κλειδαραδικο!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: tharis στις 24/12/2010 3:56 μμ.

Χρηστο νομιζω οτι κανεις λαθος..

Εγω με το street μου (στο οποιο δεν εχω συναγερμο) πηρα 2 κανονικα κλειδια και 1 "κομμενο" το οποιο φυσικα ηρθε ετσι απο το εργοστασιο, δεν μου το κοψανε με το πριονι..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 24/12/2010 4:10 μμ.

Δηλαδη εσυ εχεις 3 κλειδια;
Πρωτη φορα ειλικρινα το ακουω
Υπαρχει καποιος αλλος που να του εχουν στειλει 3 κλειδια ρε παιδια;
Απ'οτι ξερω και σε μηχανες και σε αυτοκινητα 2 κλειδια δεινουν απο την αντιπροσωπεια!
Εμενα 2 μου εδωσαν και την τοποθετηση στο κοντρολακι μου την εκανε μπροστα μου!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: vagtyrp στις 24/12/2010 6:48 μμ.

χρηστάρα και μένα 2 κλειδιά μου δώσανε...ίσως στα πιο καινούργια από τα δικά μας να δίνουν τρία.....ποιός ξέρει...