Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 21 Σεπ 2015, 13:16

Μονο Shoei έχω φορέσει, οπότε παραθέτω απλώς σκέψεις.

Οι χρήστες Schuberth που γνωρίζω λένε ότι είναι ήσυχο.
Το GT-Air μου άρεσε και εμένα, πλην όμως απ' ότι θυμάμαι είχε χαμηλό Sharp Rating και με ξενέρωσε.

Επιπλέον και μιλάω για εμένα προσωπικά δε θεωρώ ότι το Flip Up είναι λύση. Όταν είναι ανοιχτό είναι ανεπαρκές ως προς την προστασία. Όταν είναι κλειστό, πάλι πρέπει κανείς να ψάχνει τη Sharp για να δει σε τι ποσοστό των κρούσεων παρέμεινε κλειστό. Συνήθως επίσης, τα ανοιγόμενα είναι πιο βαριά.
Αυτά.
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό fotis_kefalonia » 21 Σεπ 2015, 18:43

Φίλε Πάνο καλησπέρα!
Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο κάπου κ πάνω κάτω σκέφτομαι κ γω τα ίδια. Βέβαια όσο αφορά τα sharp tests έχω προβληματιστει  λιγάκι γιατί από δω κ από κει που διαβάζω στο διαδυκτιον  άλλοι τα αποδέχονται πλήρως κ άλλοι τα αμφισβητούν ως προς τα αποτελέσματα. Κ απλά το ψάξιμο συνεχίζεται... Βέβαια στην Ελλάδα είμαστε που όταν έχεις μπροστά σου έναν άσπρο τοίχο σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να σου πει ότι ο τοίχος είναι μαύρος...
Θα δούμε τώρα σιγά σιγά...
Σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου γιατί εμπειρίες κ απόψεις χρειάζεται να μοιράζονται κ σίγουρα βοηθάνε!!!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...
Άβαταρ μέλους
fotis_kefalonia
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph tiger 800
Όνομα: Φωτης

Δημοσίευσηαπό fotis_kefalonia » 19 Οκτ 2015, 15:20

Καλησπέρα κ πάλι!
Επανέρχομαι στο θέμα εδώ για να σας πω ότι τελικά κατέληξα στο θέμα του κράνους στο shoei το gt air!

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω πλήρως σε μεγάλη βόλτα μέχρι στιγμής κ σε ταχύτητες πάνω απ τα 85 χλμ την ώρα.
Βέβαια κ η πρώτη επαφή ήταν αρκετή για να με ενθουσιάσει κ εντυπωσιάσει!
Κατ αρχάς τα επίπεδα του θορύβου πολύ χαμηλότερα σε ένταση κ πολυ πιο υποφερτα απ το παλιό μ agv k4 evo... κ όσο για τους αεραγωγους έχοντας τους ανοιχτούς ακόμα κ σε μικρές ταχύτητες νιώθεις τον αέρα να περνάει! Όσο για το βάρος μια χαρά πάνω κάτι στα ίδια με το agv!
Βέβαια νιώθω μια μικρή κλειστοφοβια αλλά θα το ξεπεράσω, που θα πάει!!!
Κ για το τέλος πραγματικά εντυπωσιασμενος έμεινα κ απ τα γραφικά που το κοσμούν! Έχω την έκδοση revive tc5... με λίγα λόγια κόσμημα...!!! Τόσο που σκέφτομαι να φτιάξω βιτρίνα στο σπίτι κ να μη το ξαναβάλω στο δρόμο...!
Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις γνώμες σας κ τις συμβουλές σας!
Σας παραθέτω κ φώτο απ το στολίδι μ!!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fotis_kefalonia
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό HelenKoR » 19 Οκτ 2015, 18:09

Αγρατζουνιστο να παραμείνει!
I really do appreciate people who stimulate my creativity and make me think on a deeper level.
Άβαταρ μέλους
HelenKoR
Monsieur Cannibale

Μοτοσυκλέτα: Peugeot Jet Force 50cc

Δημοσίευσηαπό fotis_kefalonia » 19 Οκτ 2015, 18:41

Σ ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά κ το ίδιο εύχομαι κ σε σένα!
Άβαταρ μέλους
fotis_kefalonia
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό jou » 19 Οκτ 2015, 20:38

καλοφόρετο φίλε μου και αγρατζούνιστο ;)
Άβαταρ μέλους
jou
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ

Δημοσίευσηαπό voyager1970 » 19 Οκτ 2015, 21:16

Πάντα να το βάζεις καλά στο κεφάλι σου… και πάντα αγρατζούνιστο αυτό και εσύ μαζί! :thumbsup:

Για το θέμα της μικρής κλειστοφοβίας, θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το επιρίνιο το οποίο δεν έχει ιδιαίτερη χρήση, από την στιγμή που έχεις την αντιθαμβωτική ζελατίνα pin-lock. :idea:
Άβαταρ μέλους
voyager1970
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: CRF1000L ADV
GSXR1000 K7
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό fotis_kefalonia » 20 Οκτ 2015, 02:33

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Να στε καλά κ ότι καλύτερο εύχομαι κ για σας!
Όσο για το επιρινιο θα το δοκιμάσω να το βγάλω. Απλά το agv με τη χρήση που του έχω κάνει είχαν χαλαρώσει αρκετά τα μαξιλαράκια κ ήταν πιο άνετο. Το σίγουρο είναι ότι όπως δε μπορώ να οδηγήσω το αμάξι χωρίς τη ζώνη έτσι δε γίνεται να οδηγήσω κ τη μηχανή χωρίς το κράνος! Μέχρι στιγμής έχω κάνει 8000 χλμ με τη μηχανή κ μόνο τα 20 ήταν χωρίς το κράνος...
Άβαταρ μέλους
fotis_kefalonia
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό panos-panos » 16 Ιαν 2016, 15:07

Arai - Quantum ST Pro αποψη μου να το ριξεις μια ματια εχει χαρακτηριστικα απο για πολλες χρησεις.
panos-panos
Newbie
Progress to next rank:
26%

Μοτοσυκλέτα: 955i

Δημοσίευσηαπό naikl78 » 16 Ιαν 2016, 16:44

Καλοφορετο,αγρατζουνιστο και παντα ορθιος φιλε μου.Κατοχος και εγω Gt-Air και να εισαι σιγουρος πως εκανες μια απο τις καλυτερες επιλογες.Αθορυβο σχετικα και ακουνητο ακομα και σε μεγαλες ταχυτητες,επαρκεις εξαερισμος και οσο για το βαρος του ειναι τοσο καλα ζυγισμενο που πραγματικα εξαφανιζεται.Να το χαρεις κ μονο ορθιος!!!
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!
naikl78
Newbie
Progress to next rank:
62%

Μοτοσυκλέτα: triumph tiger 1050
Όνομα: nikos

Δημοσίευσηαπό vassat » 16 Ιαν 2016, 22:42

voyager1970 έγραψε:Φίλε Φώτη,

Το Shoei - Gt Air, είναι το πιο αθόρυβο από όλη την γκάμα της Shoei. Το δοκίμασα σε μια καλή βόλτα μέχρι την Λίμνη Ευβοίας. Στις μεγάλες ευθείες της εθνικής οδού είναι σταθερό 180+km/h και αρκετά ήσυχο (σε σχέση με οποιοδήποτε της Arai, ή της Χ-lite) . Επίσης η εσωτερική φιμέ ζελατίνα κάνει πολύ καλά δουλειά στον ήλιο και δεν χρειάζεσαι άλλη ζελατίνα κράνους ή γυαλιά ηλίου. 8) :thumbsup:

Όμως σε στροφιλίκι (μετά τα βενζινάδικα της Καστέλλα Ευβοίας) σε σπορ οδήγηση φαίνεται το βάρος του αλλά και το σχετικά περιορισμένο οπτικό πεδίο που έχει το πάνω μέρος του προσώπου στο άνοιγμα του κράνους. :think :thinking:

Βέβαια για τουριστική χρήση που το θες είναι από τις καλύτερες επιλογές. :thumbsup:

Α! Ο εξαερισμός του είναι καλός, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι (Arai RX-7 GP) το οποίο είναι μόνο για πίστα ή σπορ οδήγηση (σκυφτή γωνία του κράνους λόγο της θέσης του αναβάτη σε superbike). ;)

@ Γιώργο, ποιό X-Lite είναι περισσότερο θορυβώδης από το Shoei; ...σκέφτομαι το 701, έχεις άποψη;
@ Φώτη: καλοφόρετο & αγρατσούνιστο!
/ Β
Άβαταρ μέλους
vassat
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Sprint ST 1050
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευσηαπό voyager1970 » 17 Ιαν 2016, 00:47

vassat έγραψε:@ Γιώργο, ποιό X-Lite είναι περισσότερο θορυβώδης από το Shoei; ...σκέφτομαι το 701, έχεις άποψη;
@ Φώτη: καλοφόρετο & αγρατσούνιστο!
/ Β

Φίλε Βασίλη,

Έχω δοκιμάσει το x-802R. Συγκεκριμένα το είχα μια μέρα και έκανα Αθήνα – πίστα Μεγάρων (track day) - Αθήνα μέσω Αττικής Οδού (τάπα) . Σαν αίσθηση ήταν εφάμιλλο με το Shoei μου (X-SPIRIT II), αλλά με ελαφρός πιο μέτριο εξαερισμό. Όμως, μετά τα 180 χλμ/ώρα είχε περισσότερο θόρυβο σε σχέση με το Shoei. :frrr:

Η γνώμη μου είναι πως η αιτία του θορύβου στο x-lite οφείλεται στους επάνω αεραγωγούς που εξέχουν αρκετά, ειδικότερα εάν είναι ανοιχτοί. Αποτέλεσμα, να ακούγετε έντονο βουητό (δες σχετική φωτο). :frrr:

Ως αναφορά το 701, δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι παλιότερο μοντέλο και έχει σταματήσει η παραγωγή του. Βέβαια, οι αεραγωγοί του είναι ίδιας σχεδίασης, οπότε θεωρώ πως θα έχει θέμα με τον θόρυβο όμοιο σαν του 802 (αν όχι χειρότερο).
Παρεμπίπτοντος, εάν σκέφτεσαι για το 702GT, θεωρώ πως το θέμα του θορύβου είναι και πάλι υπαρκτό και ίσως χειρότερο (δες φωτο). :hammerdrill
Συνημμένα
x802Rside.jpg
x802Rside.jpg (30.89 KiB) 186 προβολές
x-802r_14_11_600_-091113113217_0_l.jpg
xlite-X702GT.jpg
Άβαταρ μέλους
voyager1970
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: CRF1000L ADV
GSXR1000 K7
Όνομα: Γιώργος

Advertisement