Νεο κρανος

Νεο κρανος  

  Από: Marios81 στις 10/07/2015 3:39 μμ.

+Καλησπερα φιλοι μου ...

Θελω την βοηθεια σας για αγορα νεου κρανους.
Εχω ενα street triple κ με ενδοιαφερει πολυ η αεροδυναμικη του κρανους κ ο θορυβος.Χρωμα η κατασπρο η ασπρομαυρο.
Το x spirit 2 που εχω κανει λιγο θορυβο παραπανω .Ποιο πολυ κ απο το ανοιγομενο x lite 1003 που εχω στην δουλεια αλλα δεν κουναει καθολου στα πολλα χλμ.

Το Shoei το αλλαζω γιατι με εκλεισε μια και αγορασα ενα χωραφακι αφου προσγειωθηκα με το κουτελο στο χορταρι.Δεν ηταν δυνατο το χτυπημα μονο γρατζουνιτσες εχει το κρανος ουτε εχει ζουμπιχτει απο μεσα το υλικο που εχει αλλα θα παρω καινουριο κ ΙΣΩΣ το κρατησω για δευτερο.

Να ρωτησω κ κατι αλλο η ασφαλιστικη μου λεει οτι θα μου πληρωσει το 50-70 % της μηχανης κ κατεπεκταση κ του κρανους.
Μου ειπαν καποιοι φιλοι οτι για το κρανος να απαιτησω 100% αποζημειωση κ οτι ειναι παρανομο να μη με αποζημειωσει για ολοκληρο λογο του οτι δεν πουλιουνται στην ουσια μεταχειρησμενα κρανη.

Ευχαριστω πολυ.

Re: Νεο κρανος  

  Από: Loxias στις 11/07/2015 9:15 πμ.

Schuberth SR1.Τελεια αεροδυναμικη και ισως το πιο ησυχο race κρανος!

"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Νεο κρανος  

  Από: HelenKoR στις 11/07/2015 9:47 πμ.

Καλημερα Μαριε!

Ο,τι λεει και ο Λοχιας απο πανω!
Υπεροχο κρανος!!

Για την ασφαλιστικη δεν ξερω να σου πω... Δεν εχω αναλογη εμπειρια...
Βεβαια απο την αλλη, κι αν νιωθεις οτι μπορεις να το κανεις/ασχοληθεις, πιεσε για την 100% αποζημιωση του κανους. Δεν χανεις τιποτα, ετσι δεν ειναι;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο κρανος  

  Από: Marios81 στις 11/07/2015 11:29 πμ.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το μονο που με προβληματιζει λιγακι ειναι τα 4 αστερια στο Sharp.Να πω την αληθεια μεχρι χτες δεν ηξερα καν τι ειναι το Sharp απλα με το να διαβαζω απο εδω κ απο εκει για κρανος το βρηκα.Κατα την γνωμη μου 1 ασφαλεια 2 αεροδυναμικη να μην παιζει το κεφαλι σου στα πολλα κ 3 ο θορυβος

Γιαυτα τα 2 τι εχετε να πειτε?

http://billyscrashhelmets.co.uk/shark-r ... et-review/
η το απλο r pro

http://billyscrashhelmets.co.uk/shoei-x ... t-reviews/

Δεν ειναι τοσο ησυχα οσο το RS1 αλλλα διαβαζω αρκετα θετικα σχολια.
Το 1100 μπορει να ειναι παλιο μοντελο αλλα καλυτερο απο τον αντικαταστατη του το ΝΧR.
Απο κουνημα σε γυμνο μηχανακι πως πανε εχει κανει καμια αποψη?

Re: Νεο κρανος  

  Από: voyager1970 στις 11/07/2015 2:08 μμ.

Φίλε Μάριε,

Προσωπικά μεταξύ Shark και Shoei, θα σου πρωτινά το δεύτερο.

Είμαι κάτοχος Shoei X Spirit II (πιο racing από το XR-1100) και όντος είναι πιο «ήσυχο» σε σχέση με Arai, X-lite, Nolan κ.α.

Βέβαια η Schuberth ήταν και είναι γνωστή για τα πιο «ήσυχα» κράνη της αγοράς, αλλά ήταν και τα πιο βαριά! Τώρα πια έχει βελτιωθεί στο θέμα του βάρους.

Όμως, από κολλητό φίλο στην πίστα των Σερρών πρόπερσι, μου έδειξε μια φωτογραφία από κράνος Schuberth που έφαγε τούμπα καλή αλλά ο αναβάτης την έβγαλε σχετικά καλά. Αποτέλεσμα, το κράνος είχε ραΐσει σοβαρά στο πίσω μέρος (σαν αυγό πασχαλινό)! Αυτό ήταν απαράδεκτο για σοβαρό κράνος!

Με τα Shoei δεν έχει θέμα κουνήματος! Ιδικά εάν έχεις γυμνό μηχανάκι, αέρας έρχεται κατευθείαν στο κράνος σου χωρίς να παρεμβάλλονται ζελατίνες φέρινγκ και να δημιουργούν τυρβώδη ροή (turbulance). Στο λέω αυτό μια και κολλητός φίλος έχει street triple και το έχω κάνει ουκ ολίγες βόλτες με το Shoei μου.
Όμως ο αέρας κάτω από το σαγόνι μετά τα 200++χλμ/ώρα εάν δεν έχεις βάλεις το ειδικό κάλυμμα σαγονιού… έχεις θέμα (στα Arai το αντιμετωπίζουν με το συρταρωτό flap).

Τελειώνοντας, θα ήθελα να σου προτείνω στα ταξίδια με μοτο, άσχετα με το τι κράνος φοράς, καλό είναι να φοράς ωτοασπίδες για να μην «ξεκουφαίνεσαι» από τον αέρα και θόρυβο της εξάτμισης και του μοτέρ.

Re: Νεο κρανος  

  Από: Marios81 στις 11/07/2015 2:32 μμ.

Δεν ξέρω αν διαβασες το 1μου ποστ.
Κ εγώ το xspirit 2 έχω κ όπως προανεφερα Οντως η συμπεριφορα του είναι άψογη στα πόλλα χλμ άλλα είναι αρκετά θορυβώδες ποιο πολύ απο το xlite 1003 που είναι κ ανοιγομενο.ειδικα αν εχεις τους πανω αεραγωγους ανοιχτους.περα απο το θορυβο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το κρανος αλλα με γυμνο μηχανακι κ αρροου 3σε1 ηταν ενα θεματακι.

Re: Νεο κρανος  

  Από: voyager1970 στις 11/07/2015 2:52 μμ.

voyager1970"Φίλε Μάριε,
Τελειώνοντας, θα ήθελα να σου προτείνω στα ταξίδια με μοτο, άσχετα με το τι κράνος φοράς, καλό είναι να φοράς ωτοασπίδες για να μην «ξεκουφαίνεσαι» από τον αέρα και θόρυβο της εξάτμισης και του μοτέρ.
"


Η μοναδική σίγουρη λύση για τον θόρυβο!

Μια και ψάχνεσαι για κράνος, ρίξε μια ματιά στην AGV.

Re: Νεο κρανος  

  Από: HelenKoR στις 14/07/2015 11:13 μμ.

To SHARP δημιουργηθηκε για να υπαρχει μια τυποποιημενη διαδικασια που εξεταζει την αντοχη των κρανων σε κρουση.
Αυτο που εξεταζεται, δηλαδη η συμπεριφορα του κρανους σε μια πτωση, εχει πολλους και τυχαιους παραγοντες. Μεσα απο το SHARP προσπαθουν να το τυποποιησουν ωστε να μπορουμε να κανουμε συγκρισεις μεταξυ των διαφορων κρανων και να εχει νοημα. Το αποτελεσμα ειναι μια καλη ενδειξη και τιποτα λιγοτερο ´η περισσοτερο.

Για αυτο που λεει ο voyager, για ενα schuberth που ανοιξε, εμενα προσωπικα δεν θα με αγχωνε, απο την αποψη οτι δεν ξερουμε πως εγινε το ατυχημα (δηλαδη με τι ταχυτητα και που "βρηκε" το κρανος) και κυριως οτι αυτη ειναι η δουλεια τους. Να ραγιζουν αυτα αλλα οχι τα κρανια μας... Αν μου πεις οτι ενα κρανος σου επεσε απο τα χερια και ανοιξε σα λουλουδι, τοτε ναι, θα ελεγα να μη το σκεφτεις καν να το αγορασεις.

Για τα δυο κρανη που παραθετεις, δεν εχω αποψη. Αλλα θα σε παραπεμψω στο http://www.webbikeworld.com/motorcycle- ... elmets.htm

Ελπιζω να βοηθησει
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο κρανος  

  Από: grgasteus στις 16/07/2015 3:38 μμ.

HelenKoR"To SHARP δημιουργηθηκε για να υπαρχει μια τυποποιημενη διαδικασια που εξεταζει την αντοχη των κρανων σε κρουση.
Αυτο που εξεταζεται, δηλαδη η συμπεριφορα του κρανους σε μια πτωση, εχει πολλους και τυχαιους παραγοντες. Μεσα απο το SHARP προσπαθουν να το τυποποιησουν ωστε να μπορουμε να κανουμε συγκρισεις μεταξυ των διαφορων κρανων και να εχει νοημα. Το αποτελεσμα ειναι μια καλη ενδειξη και τιποτα λιγοτερο ´η περισσοτερο.

Για αυτο που λεει ο voyager, για ενα schuberth που ανοιξε, εμενα προσωπικα δεν θα με αγχωνε, απο την αποψη οτι δεν ξερουμε πως εγινε το ατυχημα (δηλαδη με τι ταχυτητα και που "βρηκε" το κρανος) και κυριως οτι αυτη ειναι η δουλεια τους. Να ραγιζουν αυτα αλλα οχι τα κρανια μας... Αν μου πεις οτι ενα κρανος σου επεσε απο τα χερια και ανοιξε σα λουλουδι, τοτε ναι, θα ελεγα να μη το σκεφτεις καν να το αγορασεις.

Για τα δυο κρανη που παραθετεις, δεν εχω αποψη. Αλλα θα σε παραπεμψω στο http://www.webbikeworld.com/motorcycle- ... elmets.htm

Ελπιζω να βοηθησει "

Ανοιγμένο κράνος σημαίνει για μένα ότι παρέλαβε πλήρως την κρούση και τις δυνάμεις της κρούσης από το να την μεταδώσει στο εσωτερικό και κατ επέκταση στο κεφάλι του αναβάτη.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...