Triumph Tiger 800 - Πλαϊνές Βαλίτσες

Triumph Tiger 800 - Πλαϊνές Βαλίτσες  

  Από: NikGR στις 19/01/2015 2:40 πμ.

Παιδιά καλησπέρα!
Είμαι κάτοχος ενός Τ800 και ετοιμάζομαι για το πρώτο μου καλοκαιρινό ταξίδι, εκτός συνόρων.
Έχω στα άμεσα σχέδια μου, να αγοράσω πλαϊνές βαλίτσες.

Το δίλλημα είναι το εξής:

1) Εργοστασιακές βαλίτσες από τη μαμά Triumph, 62 συνολικών λίτρων, με "float" τοποθέτηση;
Η Triumph υποστηρίζει πως η "κινούμενες" βάσεις εξασφαλίζουν σωστή κατανομή βάρους, καλή αεροδυναμική και αυξημένη ασφάλεια.
Γενικά με την μαμά πίσω βαλίτσα, δεν έχω βιώσει ποτέ "ψαλιδίσματα" ή στροβιλισμούς στην ουρά της μοτοσυκλέτας και μάλλον το "sliding carriage" κάνει δουλειά..

ή

2) Στα ίδια χρήμματα aftermarket & universal βαλίτσες (μάλλον Givi), με τις βάσεις τους.
Συνολικά λίτρα ~80 αλλά με μείον την δεξιά βαλίτσα να εξέχει περισσότερο από την αριστερή λόγο εξάτμισης (ενώ στις εργοαστασιακές δεν συμβαίνει αυτό λόγο, εξού και τα λιγότερα λίτρα).

Τί λέτε;
Κάποιοι μου λένε:
ΠΑΡΕ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ. Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ!
Ενώ κάποιοι άλλοι:
Πάρε universal, αν αλλάξεις μηχανή τις κρατάς..

Ευχαριστώ!

Re: Απ: Triumph Tiger 800 - Πλαϊνές Βαλίτσες  

  Από: nfeel στις 19/01/2015 10:38 μμ.

Εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου οι μαμά. Το top case που είχα δώρο στη δικιά μου το άλλαξα με κεντρικό stand.
Εγώ θα πρότεινα after market ελληνικές. Earth explorer η Atlas. Ψάξτες στο διαδίκτυο, πολύ καλές, με καλή μόνωση, αδιάβροχες πλήρως, ποιότητα υλικών κ αντοχή εξαιρετική. Η τιμή τους δε χώμα σε σχέση με άλλα μεγάλα brands

Re: Triumph Tiger 800 - Πλαϊνές Βαλίτσες  

  Από: fotis_kefalonia στις 24/01/2015 9:52 μμ.

Φίλε NikGR κατ αρχάς καλορίζικη η αγγλιδούλα σου, καλοτάξιδη κ πάντα όρθιος!
Όσο αφορά το ερώτημα που έθεσες σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με τη γνώμη όσων σου λένε ότι είναι καλύτερα να πάρεις τις εργοστασιακές βαλίτσες.
Σίγουρα έχει διαφορά ένα αξεσουάρ κατασκευασμένο αποκληστικά για ένα συγκεκριμένο μοντέλο κ απο τον επίσημο κατασκευαστή από ενα αξεσουάρ after market το οποίο μπορεί να φορεθεί σε οποιαδήποτε μηχανή. Σίγουρα μελέτες γίνονται κ από τους 2 κατασκευαστές αλλά ο επίσημος θα έχει πιο καλά μελετημένο κ τη παραμικρή βίδα, όπως για παράδειγμα ανέφερες τη μαμά πίσω βαλίτσα την οποία την έχω κ εγώ τοποθετημένη κ δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό στην οδήγηση.
Απο κεί κ πέρα σίγουρα το κόστος είναι ενας σημαντικός παράγοντας που θα συμβάλει στην λήψη της απόφασης σου κ το θέμα γούστου όπως ανάφερε παραπάνω ο nfeel.
Αν όπως ανέφερες στην ανάρτησή σου η διαφορά ανάμεσα στις εργοστασιακές με τις aftermarket είναι μικρή, προσωπικά θα σου πρότεινα τις εργοστασιακές...
Ακόμα υπάρχει κ λύση των σαμαριών σε πιο χαμηλό κόστος αν σε ενδιαφέρει. Σίγουρα δεν έχουν την αδιαβροχοποίηση των σκληρών βαλιτσών αλλα αυτό λύνεται με τα καλύματα που συνδεύουν τα σαμάρια κ είναι κ πιό προσαρμόσιμα στο θέμα όγκου κ χωριτικότητας.
Αυτά απο μένα, ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα κ να σε βοηθήσουν!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...