Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Bluetooth Κράνους

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: Bluetooth Κράνους

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 09 Μάιος 2014, 11:49

NikosV έγραψε:χετε καποια γνωμη για τα συγκεκριμενα προτζεκτ ή παραμενετε πιστοι στα μπλε δοντια ??

Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

Ας πούμε εγώ προσωπικά αυτό που θέλω είναι σε περίπτωση "στραβής" να μπορώ να μιλήσω με συνοδοιπόρους.
Π.χ. πήγαμε εκδρομή και χαθήκαμε. Παίρνει χαμπάρι κάποιος ότι λείπεις και παίρνει τηλέφωνο. Θέλω να μπορώ να λάβω αυτή την κλήση. Αυτό βέβαια έχει το κόστος του να λαμβάνεις και την κλήση του κάθε άσχετου, κάτι που δεν το θέλω. Να σε πάρει π.χ. η WIND για να σε ενημερώση για τη νέα της προσφορά σε κατόχους κινητών.

Εγώ προσωπικά θέλω αυτό και μόνο αυτό (προς το παρόν τουλαχιστον). Δηλαδή, μουσική στη μηχανή δε με πολυενδιαφέρει, μεχρι που μπορώ να πω ότι τη θεωρώ αναίτιο περισπασμό της προσοχής μου. Κουβέντα με συνοδοιπόρους επίσης θεωρώ ότι είναι too much. Ίσως θα ήθελα με το συνεπιβάτη και μόνο.

Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου. Νομίζω ότι αν αυτό που θες είναι επικοινωνία μηχανή με μηχανή, η ιδέα σου είναι καλή. Επίσης όσο πιο "παρθένα" την κρατήσεις τοσο καλύτερα για μενα. Δηλαδή, μην πάρεις ένα κινητό που είναι και cb, έχει και GPS και λίγο trip computer αλλά τα κάνει όλα μέτρια, όπως και τον καφέ που προφανώς θα κάνει....
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό NikosV » 09 Μάιος 2014, 14:15

PTiger800 έγραψε:Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

Ας πούμε εγώ προσωπικά αυτό που θέλω είναι σε περίπτωση "στραβής" να μπορώ να μιλήσω με συνοδοιπόρους.
Π.χ. πήγαμε εκδρομή και χαθήκαμε. Παίρνει χαμπάρι κάποιος ότι λείπεις και παίρνει τηλέφωνο. Θέλω να μπορώ να λάβω αυτή την κλήση. Αυτό βέβαια έχει το κόστος του να λαμβάνεις και την κλήση του κάθε άσχετου, κάτι που δεν το θέλω. Να σε πάρει π.χ. η WIND για να σε ενημερώση για τη νέα της προσφορά σε κατόχους κινητών.

Εγώ προσωπικά θέλω αυτό και μόνο αυτό (προς το παρόν τουλαχιστον). Δηλαδή, μουσική στη μηχανή δε με πολυενδιαφέρει, μεχρι που μπορώ να πω ότι τη θεωρώ αναίτιο περισπασμό της προσοχής μου. Κουβέντα με συνοδοιπόρους επίσης θεωρώ ότι είναι too much. Ίσως θα ήθελα με το συνεπιβάτη και μόνο.

Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου. Νομίζω ότι αν αυτό που θες είναι επικοινωνία μηχανή με μηχανή, η ιδέα σου είναι καλή. Επίσης όσο πιο "παρθένα" την κρατήσεις τοσο καλύτερα για μενα. Δηλαδή, μην πάρεις ένα κινητό που είναι και cb, έχει και GPS και λίγο trip computer αλλά τα κάνει όλα μέτρια, όπως και τον καφέ που προφανώς θα κάνει....

Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα μια εφαρμογη για android αλλα δεν εβρισκα .. (ευχαριστω billy)

η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν πολυ σοβαρα την αγορα μπλουτουθ αλλα εβαλα κατω το κοστος 2 συσκευων και την εμβελεια και ειδα οτι δεν συμφερει ..
(και λεω σε περιπτωση που ειμαστε 3 ατομα πρεπει να επομεισθει ο 3 ή ο τεταρτος ή ο πεμπτος το κοστος του συγκεκριμενου μοντελου και μαρκας)

απο την αλλη το walkie talkie ειναι πολυ προσιτο σε τιμη και δεν χρειαζεται να εχεις το ιδιο μοντελο με τον καθενα για να επικοινωνησεις .. και εχει εμβελεια μεχρι 5 - 10 χλμ (στην καλητερη περιπτωση :happyface: )
ειναι ευκολοτερο στον χειρισμο με ενα κουμπι ptt στο τιμονι και μερικα συνδεονται και με αλλες συσκευες οπως mp3 ή τηλ
και δεν σε πριζει και η WIND :happyface:

τωρα για το τηλ που τα κανει ολα .. τι να πω .. με τοσο ψαξιμο επεσα πανω του και ειναι αυτο που λεμε οτι πραγματικα τα κανει ΟΛΑ :evilblack: (και παλια το ειχα βρει με 150€ :doh
http://www.ebay.co.uk/itm/Unlocked-RUNBO-X5-3G-Dual-SIM-Walkie-Talkie-IP67-Android-Mobile-Phone-Smartphone-/221369604825?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item338aa81ad9
Εικόνα Εικόνα
    http://mototriumphhellas.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
NikosV
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050 ABS Black

Δημοσίευσηαπό voyager1970 » 13 Μάιος 2014, 19:28

Αγαπητοί Φίλοι,

Προσωπικά, εδω και 4-χρόνια έχω πάρει κράνος Χ-lite με blue-tooth που είναι ενσωματομένα όλα τα ηλεκρονικά του . Παλαιότερα είχα της Nolan με n-com blue-tooth για άλλα 4-χρόνια.

Τα τελευταία χρονια έχουν βγεί πολλές εταιρίες με σχετικά gadget που τα τοποθετείς επιπρόσθετα, όπως αυτα που αναφέρανε οι άλλοι φίλοι!

Ομως, προσοχή σε τρείς (βασικούς) παράγοντες:

1ον) Οτιδήποτε εξέχει απο το κράνος (συσκευή blue-tooth, κουμπιά ελενχου συσκευής) θα πρέπει να μπορεί να αποκολληθεί εύκολα και ανέπαφα.
Ο λόγος είναι ότι σε μία πιθανή πτώση μπορεί δημιουργήσει μοχλό και να σου κάνει πολύ σοβαρή ζημιά σε αυχένα κ.α. Σε περίπτωση που καλώδια της συσκευής είναι ελεύθερα ή προεξεχούν ... εάν κάπου μπλοκάρουν... στην καλύτερη θα πονέσεις πολύ!

2ον) Οτιδήποτε τρυπήματα για βίδες και εποξικές κόλλες στο κέλυφος του κράνος, είναι πολύ πιθανό σε επερχώμενη πτώση να κάνουν μεγαλήτερη ζημιά και το κράνος (να σπάσει ή νο ραγίσει)!

3ον) Το μικρόφωνο και τα ηχεία θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά τοποθετημένα γιατί μπορεί σε περίπτωση πτώσης τα μέν ηχεία να σου γδάρουν κανένα αυτάκι, αλλά ειδικότερα το μικρόφωνο, που είναι επικίνδυνα κοντά στο πρόσωπό σου (χειλάκια, ματάκια, μυτούλα,κλπ.), εάν φύγει απο την θέση του.... άσχημα σενάρια!

Τέλος προς γενική πληροφόρηση, σε σχετική έρευνα του Υπουργείου Μεταφορών των ΗΠΑ, η χρήση τηλεφώνου κατα την οδήγηση (ιδιαίτερα σε μοτοσυκλέτα) μειώνει κατά 35% την προσοχή στην οδήγηση!!!

Για αυτό τον λόγο σε όλους τους αγώνες μοτοσυκλετών δεν χρησιμοποιούν ενδοσυνενοήσεις με τον οδηγό! :sprinter:
Άβαταρ μέλους
voyager1970
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER800XC ABS
GSXR1000 K7
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 13 Μάιος 2014, 19:34

voyager1970 έγραψε:Τέλος προς γενική πληροφόρηση, σε σχετική έρευνα του Υπουργείου Μεταφορών των ΗΠΑ, η χρήση τηλεφώνου κατα την οδήγηση (ιδιαίτερα σε μοτοσυκλέτα) μειώνει κατά 35% την προσοχή στην οδήγηση!!!

Ανεξάρτητα από την έρευνα του DOT, αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει ήδη και που δεν ακούω μουσική όταν οδηγάω (μηχανή εννοείται, γιατί στο αμάξι μία μουσικούλα την ακούω...).
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό voyager1970 » 13 Μάιος 2014, 20:18

Την αλήθεια να την πω πως και εγώ πήγα να την πάθω άσχημα με μουσική πριν χρόνια πάνω στο μηχανάκι, αλλά την γλύτωσα φτηνά! Και για αυτό τον λόγο αποφεύγω πια να ακούω μουσική όταν οδηγώ μοτο.

ΕΙδικά τα ακουστικά ψείρες (που μπαίνουν μέσα στα αυτιά) είναι ότι χειρότερο, μια και αναγκαστικά θα ακούς σε μεγάλη ένταση για να καλύψει τον θόρυβο της μοτοσυκλέτας και του αέρα. Αποτέλεσμα, να πάθεις μόνιμη ζημιά στην ακοή, μια και χάνεις ΜΟΝΙΜΑ τις χαμηλές συχνότητες dB. Δηλαδή, ψίθηρους και ομιλίες σε απόσταση δεν τις καταλαβένεις!!! :gogo:
Άβαταρ μέλους
voyager1970
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER800XC ABS
GSXR1000 K7
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό johnjohn » 02 Ιουν 2014, 20:33

Εγω απο εναν φιλο τον johntar που εχω δει το interphon 4 παιζει φοβερα και ειναι πολυ ικανοποιημενος , η μουσικη και η επικοινωνια ειναι αριστες.
johnjohn
Newbie
Progress to next rank:
6%

Μοτοσυκλέτα: triumph street triple
Όνομα: Γιαννης

Advertisement
Προηγούμενη

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας